ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ЦИКЛОМЕД
(Cyclomed)
Загальна характеристика:
Міжнародна та хімічна назви: циклопентолат;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний стерильний розчин;
склад : 1 мл розчину містить циклопентолату гідрохлориду 10 мг;
допоміжні речовини: бензалконію хлорид (консервант), двонатрієва сільЕДТА, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Краплі очні.
Фармакотерапевтичнагрупа. Мідріатичніта циклоплегічні засоби. Антихолінеричні засоби.
Код АТС S01FA04.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Циклопентолат, блокуючи М-холінорецептори, запобігаєдії медіатору холінергічних синапсів –ацетилхіноліну.
У результаті блокування холінергічних синапсів, щорозташовані у сфінктері зіниці та у циліарному м’язі, відбувається розширеннязіниці за рахунок переважання тонусу м’яза, що розширює зіницю, та розслабленням’яза, що звужує зіницю. Одночасно за рахунок розслаблення циліарного(акомодаційного) м’яза виникає параліч акомодації (циклоплегія).
Розширення зіниці настає протягом 15 - 30 хвилинпісля одноразового закапування. Мідріаз зберігається протягом 6 - 12 годин, вособливо чутливих пацієнтів легкий мідріаз може зберігатися значно довше.Залишкові явища циклоплегії зберігаються протягом 12 - 24 годин. Препарат маєслабку спазмолітичну дію, зменшує секрецію слинних, шлункових, бронхіальних,потових залоз та підшлункової залози; підвищує внутрішньоочний тиск; зменшуєтонус блукаючого нерва, що призводить до збільшення частоти серцевих скороченьпри незначному підвищенні артеріального тиску.
Проникає через гематоенцефалічний бар’єр; в середніхтерапевтичних дозах справляє помірний стимулюючий вплив на центральну нервовусистему, збуджує дихання.
Фармакокінетика.
Добревсмоктується через кон’юнктиву. Значний рівень у ЦНС досягається через 0,5 - 1годину. Сполучення з білками плазми помірне. Період напіввиведення становить 2години.
Показання для застосування.
для діагностичних цілей при офтальмоскопії; визначенні рефракції;
у передопераційній підготовці: для розширення зіниці при екстракціїкатаракти;
при запальних захворюваннях переднього відділу ока (епісклерити,склерити, кератити, іридоцикліти, увеїти) – у складі комплексної терапії.
Спосіб застосування та дози.
Місцево. Закапувати у кон’юнктивальний мішок по 1 - 2 краплі.
Для дослідженняочного дна: по 1 краплі з інтервалом в 10 хвилин 1 - 3 рази на день
При дослідженнірефракції у дітей та підлітків: по 1 - 2 краплі з інтервалом 15-20 хвилин 2 - 3рази на день.
При запальнихзахворюваннях: по 1 краплі 3 рази на день, у тяжких випадках допускаєтьсязастосовувати по 1 краплі кожні 3-4 години.
Побічна дія.
Почервоніння кон’юнктиви та відчуття дискомфорту після інстиляції,тимчасове зниження гостроти зору.
Підвищення внутрішньоочного тиску у хворих на первинну глаукому.
Слабкість, нудота, запаморочення, тахікардія.
У дітей, чутливих до циклопентолату, може виникнути загальна слабкість,нудота, запаморочення, сонливість, сухість у роті, головний біль, зрідкатахікардія.
Протипоказання.
Підозра на глаукому, глаукома.
Підвищена чутливість до препарату та його компонентів.
Передозування.
При чіткому виконанні призначення лікаря випадків передозування не спостерігалося.Однак при перебільшенні рекомендованих доз препарату, а також при прийоміпрепарату внутрішньо можуть спостерігатися такі симптоми: сухість шкіри таслизових оболонок, тахікардія, збудження та порушення психічних реакцій(безладна мова, стомлювання, порушення розпізнання близько розташованихпредметів та дезорієнтація у просторі, зміна емоційного стану); при дужевисоких дозах параліч дихання та кома.
Лікування: внутрішньовенне введення специфічного антидоту –фізостигміну, дітям в дозі 0,5 мг. При відсутності ефекту протягом 5 хвилиндозу повторюють (максимальна доза не повинна перевищувати 2 мг). Дорослимантидот вводять у дозі 2 мг; при відсутності ефекту протягом 20 хвилин введенняповторюють в дозі –1 - 2 мг.
Особливостізастосування.
Цикломед менш ефективний у осіб з темно-пігментнимирайдужками. У цих осіб при застосуванні препарату залишкова акомодація можесягати 2 - 4 діоптрій.
У дітей при наявності напівстійкого та стійкогоспазму акомодації краще для циклоплегії використовувати курс інстиляційатропіну сульфат.
При використанні Цикломеду у літніх пацієнтів єпотреба контролю внутрішньоочного тиску.
Пацієнти з підвищеною чутливістю до атропіну недають перехресної алергії до Цикломеду, що дозволяє застосовувати його у цієїкатегорії хворих. На фоні застосування препарату слід утримуватись відкерування транспортом та інших потенційно небезпечних видів діяльності.
Застосування при вагітності та лактації.
Оскільки дія препарату у вагітних та жінок, що годують груддюнедостатньо вивчена, застосування у цієї категорії хворих можливо, якщоочікуваний ефект перевищує ризик розвитку можливих побічних ефектів у плода абодитини.
З обережністю застосовувати препарат у дитячому віці до 3 років, упацієнтів старше 60 років, при кишковій непрохідності, гіперплазіїпередміхурової залози.
Взаємодія зіншими лікарськими засобами.Ефектзастосування Цикломеду можуть посилювати симптоміметики (мезатон), послаблювати–М-холіноміметики (пілокарпін). Препарати з М-холіноміметичними властивостямипри одночасному використанні з Цикломедом можуть посилювати його побічні дії.
Умови та термін зберігання.
Зберігати при кімнатнійтемпературі (до 25С) у захищеному від світла та недоступному для дітей місці.Не заморожувати.
Термін придатності – 2 роки.
Після відкриття флакона термін придатності - 1 місяць.
Не використовувати після закінчення терміну придатності, вказаного наупаковці.