ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ВАЛЕРІАНА
(VALERIANAE)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: Valerian;
основні фізико-хімічні властивості: висушені подрібнені кореневища та коренісвітло-коричневого кольору із сильним ароматним запахом і прянимсолодко-гіркуватим смаком;
склад: кореневище та корені валеріани.
Форма випуску. Кореневище з коренями.
Фармакотерапевтична група. Снодійні та седативні засоби. Код АТС N05C M09.
Фармакологічні властивості. Кореневища та корені валеріани лікарської містятьалкалоїди валерин і шатинін, метилпірилкетон та ефірну олію, до складу якоївходять борнеол (природний аналог камфори), ефіри валоранової таацетилвалеренолової кислот. Препарати валеріани зменшують рефлекторнузбудливість центральної нервової системи, мають заспокійливу та спазмолітичнудію.
Показання для застосування. Валеріану застосовують прифункціональних порушеннях діяльності центральної нервової системи (невротичністани, підвищена емоційна збудливість, дратівливість, розлади засинання тасну), серцево-судинної системи (нейроциркуляторні дистонії), а також приспазмах органів шлунково-кишкового тракту.
Спосіб застосування та дози. Для приготування настою 15 - 20 г кореневищз коренями валеріани (2 - 3 столові ложки) кладуть в емальований посуд,заливають 200 мл (1 склянка) гарячої перевареної води, закривають кришкою,нагрівають на киплячій водяній бані протягом 15 хвилин, потім охолоджують 45хвилин при кімнатній температурі та проціджують. Сировину, що залишилася,віджимають. Об’єм одержаного настою доводять перевареною водою до 200 мл.
Настій вживають внутрішньо за 30 хвилин до їжі, попередньо збовтуючи.
Рекомендовані дози: для дорослих та підлітків – по 1 столовій ложці 3рази на день, для дітей віком від 10 до 14 років – по 1 десертній ложці, длядітей віком від 1 до 10 років – по 1 чайній ложці 2 - 3 рази на день.
Тривалість курсулікування визначають індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням характеруі ступеня тяжкості патологічного процесу, особливостей перебігу захворювання,досягнутого терапевтичного ефекту та переносимості препарату.
Побічна дія. При індивідуальній підвищеній чутливості допрепарату можливий розвиток місцевих алергічних реакцій (висипи, свербіж,гіперемія та набрякання шкіри), а також сонливість, пригнічення емоційнихреакцій, психічна депресія, загальна слабкість, зниження розумової та фізичноїпрацездатності.
При вживанні Валеріани протягом тривалого часу та перевищеннірекомендованих доз можуть спостерігатися головний біль, психічне збудження,порушення серцевого ритму, порушення діяльності шлунково-кишкового тракту(пригнічення процесу травлення).
Протипоказання. Препарат протипоказаний хворим на депресію та іншізахворювання, що супроводжуються пригніченням діяльності центральної нервовоїсистеми, а також при індивідуальній непереносимості біологічно активнихречовин, що містяться в лікарській рослинній сировині.
Передозування. Припередозуванні можуть спостерігатися виражені побічні реакції: головний біль,запаморочення, сонливість, загальна слабкість, біль у животі, нудота, зниженнягостроти слуху та зору, тахікардія.
У разіпередозування слід припинити застосування препарату і вжити заходів екстреноїдопомоги (промивання шлунка, введення активованого вугілля), симптоматичної тапідтримуючої терапії у відповідності з клінічним станом хворого.
Особливості застосування.
Застосування препарату в періоди вагітності та лактації.
Питання щодопризначення Валеріани вагітним жінкам і матерям-годувальницям доцільновирішувати з урахуванням співвідношення необхідності лікування для жінки тапотенційної небезпечності лікарських засобів для дитини.
Вплив на здатність керувати транспортними засобами тапрацювати з потенційно небезпечними механічними пристроями.
У періодлікування Валеріаною пацієнтам слід утримуватися від керування транспортнимизасобами та виконання іншої роботи, яка потребує підвищеної уваги, швидкихпсихічних і рухових реакцій.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Валеріана може посилити дію алкоголю таінших речовин, що пригнічують функціонування центральної нервової системи, атакож фармакологічні ефекти седативних, снодійних, аналгетичних, спазмолітичнихта серцевих препаратів.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, недоступному для дітей місці,при кімнатній температурі (15-25°С). Термін придатності – 3 роки.
Не можна застосовувати препарат після закінчення терміну придатності,зазначеного на упаковці.
Приготовлений настій зберігають у прохолодному (8 – 15 °С) місці небільше 2 діб.