ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ПУРЕГОН®
(PUREGON®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: follitropin beta;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний розчин;
склад: 1 картридж містить фолітропіну бета рекомбінантного150 МО/0,18 мл; 300 МО/0,36 мл ; 600 МО/0,72 мл та 900 МО/ 1,08 мл(концентрація 833 МО/мл), що відповідає 83,3 мкг протеїну/мл (специфічнабіологічна активність in vivo становить приблизно 10 000 МО ФСГ/мг протеїну);
допоміжні речовини: сахароза, натріюцитрат 2-водний, L-метіонін, полісорбат 20, кислота хлористоводнева або натрію гідроксид, спиртбензиловий, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій для підшкірного введення.
Фармакотерапевтична група. Гонадотропні та інші стимулятoри овуляції.Фолітропін бета. Код АТС G03G A06.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Пурегон® містить рекомбінантнийфолікулостимулюючий гормон (ФСГ). Рекомбінантний ФСГ отримують за допомогоютехнології рекомбінантної ДНК, використовуючи культуру клітин яєчниківкитайського хом’яка, в які вбудовані субодиниці гена людського ФСГ. Первиннаамінокислотна послідовність рекомбінантної ДНК ідентична натуральному людськомуФСГ. При цьому існують невеликі різниці структури вуглеводного ланцюга.
ФСГ незамінний для забезпечення нормального росту і дозріванняфолікулів і для синтезу статевих стероїдних гормонів. Рівень ФСГ у жінок єфактором, який визначає початок і тривалість розвитку фолікулів і, отже,визначає кількість дозріваючих фолікулів, а також час їх дозрівання. Такимчином, Пурегон® може застосовуватися для стимуляції розвиткуфолікулів і синтезу стероїдів при деяких порушеннях функцій яєчників. Крімтого, Пурегон® може використовуватися для індукції множинногорозвитку фолікулів при проведенні штучного запліднення (наприклад, у методикахекстракорпорального запліднення/пересаджування ембріона (ЕКЗ/ПE), ін’єкції сперматозоїдіву маткові труби (ВМІ) та інтрацитоплазматичної ін’єкції сперматозоїдів (ІКСІ).Після лікування Пурегоном® звичайно вводять людський хоріонічнийгонадотропін (лХГ) для стимуляції останньої фази розвитку фолікулів,продовження мейозу та розриву фолікулів.
При порівнянні Пурегону® та сечового ФСГ у клінічнихдослідженнях було показано, що при лікуванні Пурегоном® длядосягнення преовуляторного стану потрібна менша загальна доза та коротшийтермін лікування. Тому вважається більш підходящим введення нижчої дозиПурегону®, ніж при використанні сечового ФСГ. Це має значення нетільки для оптимізації розвитку фолікулів, але й для зниження ризику небажаноїгіперстимуляції яєчників.
При недостатності ФСГ у чоловіків Пурегон® слідзастосовувати разом з людським хоріонічним гонадотропіном (лХГ) не менше 4-хмісяців для підвищення сперматогенезу.
Фармакокінетика. Після підшкірного введення Пурегону®максимальна концентрація ФСГ у плазмі крові досягається приблизно через 12 год.Завдяки поступовому виділенню препарату із ділянки ін’єкції і тривалому періодунапіввиведення (від 12 до 70 год, у середньому 40 год) рівень ФСГ залишаєтьсяпідвищеним протягом 24 – 48 год, у зв’язку з чим повторне введення тієї ж самоїдози ФСГ призводить до подальшого збільшення концентрації ФСГ у 1,5 – 2 разипорівняно з першим введенням. Це надає можливість досягнути терапевтичноїконцентрації ФСГ у крові. Фармакокінетичні показники після внутрішньом’язовогоі підшкірного введення Пурегону® істотно не відрізняються. За цихшляхів введення бідоступність препарату становить приблизно 77%. РекомбінантнийФСГ біохімічно схожий з ФСГ із сечі людини і так само розподіляється,метаболізується і виводиться з організму.
Показання для застосування.
У жінок – лікування жіночого безпліддя у таких клінічних випадках:
- ановуляція (включаючи синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) у жінок,нечутливих до лікування кломіфен-цитратом;
- індукція суперовуляції, для індукції множинного розвитку фолікулівпри проведенні штучного запліднення (наприклад у методиках екстракорпоральногозапліднення/перенесення ембріонів (ЕКЗ/ПE), ін’єкцій сперматозоїдів у матковітруби (ВМІ) та інтрацитоплазматичної ін’єкції сперматозоїдів (ІКСІ).
У чоловіків – недостатній сперматогенез внаслідок гіпогонадотропногогіпогонадизму.
Спосіб застосування та дози. Лікування Пурегоном® повиннорозпочинатися під наглядом лікаря, який має досвід у лікуванні безпліддя.
При використанні ручки-інжектора (“Пурегон® Пентм”)необхідно враховувати, що ручка – це прецизійний засіб, який точно вивільняєвстановлену на ньому дозу. Показано, що при використанні ручки-інжекторавводиться на 18% більше ФСГ, ніж при використанні шприца. Це може бутиістотним, зокрема, при зміні ручки-інжектора на шприц, і навпаки, в одномуциклі лікування. Деяка корекція дози особливо необхідна при переході від шприцана ручку, щоб уникнути неприпустимого завищення дози введення.
Дозування для жінок
Дозу підбирають індивідуально, залежно від реакції яєчників. Для цьогопроводять УЗД і визначають рівень естрадіолу в плазмі крові.
Клінічний досвід застосування Пурегону® базується напроведенні максимум 3 курсів лікування при обох показаннях. Досвід проведенняштучного запліднення свідчить про те, що ймовірність успіху лікуваннязалишається постійною протягом перших 4 курсів лікування і в подальшомупоступово знижується.
Ановуляція
Рекомендуєтьсяпослідовна схема лікування. Звичайно вона починається із щоденного введення 50МО Пурегону®, яке проводять протягом 7 днів. За відсутністювідповіді яєчників щоденну дозу поступово збільшують, поки не буде досягнуторосту фолікулів або рівня естрадіолу, що свідчить про достатню реакціюяєчників. Оптимальним вважається щоденне збільшення концентрації естрадіолу вплазмі крові на 40 – 100%.
Отриману таким чином дозу підтримують до досягнення стану преовуляції.Стан преовуляції визначається як наявність домінантного фолікула діаметром 18мм (за даними УЗД) та/або концентрації естрадіолу в плазмі крові 300 – 900 пікограм/мл(1 000 – 3 000 пмоль/л). Звичайно для досягнення цього стану потрібно 7 – 14днів лікування. Після цього введення Пурегону® припиняють таіндукують овуляцію введенням людського хоріонічного гонадотропіну (лХГ). Якщокількість фолікулів, які відповідають, занадто велика або концентраціяестрадіолу збільшується дуже швидко, тобто більше ніж у 2 рази за добу протягом2 – 3 наступних днів, то щоденну дозу слід зменшити. Оскільки кожен фолікулдіаметром понад14 мм може призвести до виникнення вагітності, то наявністьдекількох преовулянтних фолікулів діаметром більше 14 мм несе ризикбагатоплідної вагітності. У цьому разі лХГ не вводять і вживають заходів щодопопередження багатоплідної вагітності.
Індукція суперовуляції при проведенні штучного запліднення
Застосовуютьрізні схеми стимуляції. Протягом щонайменше 4 перших днів рекомендуєтьсявводити 100 – 225 МО препарату. Після цього дозу можна підбирати індивідуально,виходячи з реакції яєчників. У клінічних дослідженнях було показано, щозвичайно буває достатнім застосування підтримуючої дози 75 – 375 МО протягом 6– 12 днів, але у деяких випадках може знадобитися і більш тривале лікування.
Пурегон®можна застосовувати як ізольовано, так і в комбінації з агоністом абоантагоністом гонадотропін-релізинг гормону (ГнРГ) для запобігання передчасномуформуванню жовтого тіла. При застосуванні агоністу ГнРГ можуть знадобитисябільш високі дози Пурегону® для досягнення відповідного ростуфолікулів.
Реакцію яєчниківконтролюють шляхом УЗД і визначення концентрації естрадіолу в плазмі крові. Занаявності не менше 3-х фолікулів діаметром 16 – 20 мм (за даними УЗД) і гарноїреакції яєчників (концентрації естрадіолу в плазмі крові 300 – 400 пікограм/мл(1000 – 1300 пмоль/л) на кожний фолікул діаметром більше 18 мм), індукуютькінцеву фазу дозрівання фолікула шляхом введення лХГ. Через 34 – 35 годинпроводять аспірацію яйцеклітин.
Дозування длячоловіків
Пурегон®слід призначати у дозуванні 450 МО на тиждень, бажано загальну тижневу дозурозділити на 3 дози по 150 МО, лікування проводити разом з лХГ. Лікування слідпродовжувати протягом не менше 3 – 4 місяців, саме в цей період очікуєтьсяпокращання сперматогенезу. У разі відсутності зрушень комбіноване лікуванняможна продовжити; клінічний досвід свідчить, що для відновлення сперматогенезуперіод лікування повинен становити 18 місяців або довше.
Спосібзастосування
Для запобіганняхворобливим відчуттям при виконанні ін’єкції і для зведення до мінімумувитікання з місця ін’єкції розчин Пурегону® слід негайно вводитипідшкірно. Необхідно чергувати ділянки підшкірного введення, щоб запобігтирозвитку жирової атрофії.
Підшкірневведення Пурегону® може бути виконано пацієнткою або партнером принаданні відповідних інструкцій лікарем. Самостійне введення Пурегону®можуть виконувати під контролем спеціаліста лише відповідно підготовленіпацієнтки.
ІНСТРУКЦІЯ звведення препарату
Препарат укартриджах призначається для введення за допомогою ручки-інжектора. У цьому разіпрепарат вводиться підшкірно. При кожній ін’єкції слід змінювати місцевведення, щоб запобігти ліпоатрофії. При використанні Пурегону® укартриджі пацієнт може вводити препарат самостійно при отриманні необхіднихінструкцій лікаря та керуючись інструкцією з використання ручки-інжектора“Пурегон® Пентм”.
Найкраще місцедля підшкірного введення – ділянка живота навколо пупка з рухомою шкірою іпрошарком жирової клітковини. При кожній ін’єкції слід змінювати місцевведення. Можна вводити розчин в інші ділянки тіла.
Навіть незначне подразнення ділянки шкіри, вибраної для ін’єкції,стимулює нервові закінчення та знижує неприємні відчуття при введенні голки.Руки слід вимити, а місце ін’єкції протерти дезінфікуючим розчином (наприклад,0,5% хлоргексидином) для видалення поверхневих бактерій. Обробити ділянкуприблизно у 6 см навколо точки, куди ввійде голка, і дати зачекати приблизнохвилину, щоб дезінфікуючий розчин висох.
Трохи відтягнути шкіру, сформувавши складку шкіри в ділянці введенняголки. Зробити ін’єкцію ручкою “Пурегон® Пентм”, ввівшиголку на всю довжину в шкіру. Натиснути кнопку ін’єкції до упору для введеннявсього необхідного об’єму розчину. Зачекайте протягом 5 секунд перед видаленнямголки із шкіряного покрову. Місце введення голки необхідно негайно сильнопритиснути тампоном, змоченим дезінфікуючим розчином. Легкий масаж місцявведення – при підтримуванні тиску – допоможе рівномірно розподілитися розчинуПурегону® та запобігти неприємним відчуттям.
Побічна дія. Застосування препарату Пурегон® можесупроводжуватися розвитком місцевих реакцій: гематома, біль, почервоніння,набряк, свербіж – більшість з них слабко виражені. У поодиноких випадкахспостерігалися генералізовані алергічні реакції у вигляді еритеми і висипання.
Також можуть відзначатися:
у жінок: у клінічних дослідженнях препарату гіперстимуляція яєчниківспостерігалася у 3% випадків. Клінічними симптомами помірної гіперстимуляціїяєчників є біль у животі, нудота, діарея, збільшення яєчників за рахунок кістяєчників. У поодиноких випадках спостерігався виражений синдром гіперстимуляціїяєчників, який може загрожувати життю. Він характеризується наявністю великихкіст яєчників (схильних до розриву), асцитом, гідротораксом і збільшеннями маситіла за рахунок затримки рідини в організмі. У поодиноких випадках синдромгіперстимуляції яєчників може супроводжуватися розвитком венозної абоартеріальної тромбоемболії.
Підвищена ймовірність розвитку багатоплідної і позаматкової вагітності.
При лікуванні Пурегоном® у комбінації з хоріонічнимгонадотропіном у поодиноких випадках можливий розвиток тромбоемболії.
У чоловіків: у деяких випадках при лікуванні Пурегоном®разом з хоріонічним гонадотропіном відзначався розвиток гінекомастії і акне. Ціпобічні ефекти відзначені також при лікуванні хоріонічним гонадотропіном.
Протипоказання. Пухлини яєчників, молочної залози, матки, яєчок,гіпофізу або гіпоталамуса. Вагітність і лактація. Вагінальні кровотечіневстановленої етіології. Гіперчутливість до будь-якого з компонентів Пурегону®.Первинна недостатність яєчників.
Кісти яєчників або збільшення яєчників, не пов’язане із синдромомполікістозних яєчників (СПКЯ). Порушення анатомії статевих органів, несумісне звагітністю. Фіброма матки, несумісна з вагітністю. Первинна недостатність яєчок.
Передозування. Дані про гостру токсичність Пурегону®відсутні. Але занадто висока доза ФСГ може призвести до гіперстимуляціїяєчників. У цьому разі необхідно негайно припинити введення Пурегону®і провести при необхідності симптоматичне лікування.
Особливості застосування. Перед початком лікування слід виключити наявністьендокринних захворювань, які не належать до статевих залоз (наприклад,захворювань щитовидної залози, надниркових залоз або гіпофізу). Після індукціїовуляції за допомогою гонадотропних препаратів підвищений ризик розвиткубагатоплідної вагітності. Відповідно підібрана доза ФСГ повинна попереджуватимножинний розвиток фолікулів. Багатоплідна вагітність, особливо на пізніхстроках, підвищує ризик ускладнень у пологовому та перинатальному періодах.Тому необхідно попереджувати батьків про потенційний ризик багатоплідноївагітності/пологів перед початком лікування. Першу ін’єкцію Пурегону®слід проводити тільки під наглядом лікаря. Оскільки у жінок, яким проводятьштучне запліднення, часто виявляються аномалії маткових труб, у них підвищенийризик розвитку позаматкової вагітності. Тому дуже важливе раннє УЗДпідтвердження внутрішньоматкового розташування плоду. У жінок, яким проводятьштучне запліднення, ризик розвитку переривання вагітності вищий, ніж приприродному зачатті. Частота виникнення вроджених аномалій розвитку післяпроведення програм допоміжних репродуктивних технологій (ВРТ) дещо вища, ніжпри спонтанному зачатті, що пояснюється різницею у характеристиках батьків (вікматері, характеристики сперми), а також невеликим підвищенням ризикубагатоплідної вагітності при проведенні ВРТ. Проте немає даних, що застосуваннягонадотропінів під час проведення ВРТ пов’язано з підвищенням ризику вродженихвад розвитку.
Синдром гіперстимуляції яєчників (СГСЯ).
До початку лікування і регулярно в процесі лікування слід проводити УЗДрозвитку фолікулів і визначати рівень естрадіолу в плазмі крові. Крімможливості розвитку великої кількості фолікулів, може спостерігатися дужешвидкий зріст концентрації естрадіолу (тобто більше ніж у 2 рази за добупротягом 2 – 3 наступних днів), яка може досягнути найвищих значень. Діагнозгіперстимуляції яєчників може бути підтверджений УЗД. У жінок із загальнимифакторами ризику розвитку тромбозу, такими як особистий або сімейний анамнез,ожиріння високого ступеня (індекс маси тіла >30 кг/м2), або зтромбофілією може бути підвищений ризик розвитку венозної або артеріальноїтромбоемболії при лікуванні гонадотропінами, навіть без розвитку синдромугіперстимуляції яєчників. У таких випадках слід зважити переваги штучногозапліднення з ризиком. Звичайно необхідно пам’ятати, що вагітність як така несепідвищений ризик тромбозу. Пурегон® може містити залишкову кількістьстрептоміцину та/або неоміцину. Ці антибіотики можуть стати причиною розвиткугіперчутливості. Підвищений рівень ендогенного ФСГ у чоловіків є ознакоюпервинної недостатності функції яєчок. У таких пацієнтів лікування цимпрепаратом неефективне.
Вплив на здатність керуватиавтомобілем і працювати зі складними механізмами.
Впливу Пурегону® накерування автомобілем й іншими механізмами не спостерігалося.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування Пурегону®і кломіфен-цитрату може посилити реакцію яєчників.
Після проведення десенситизації гіпофіза за допомогою аналогівгонадотропіну релізинг-гормону, для досягнення достатньої реакції яєчників можезнадобитися більш висока доза Пурегону®.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, захищеномувід світла місці при температурі 2 – 8°С. Не заморожувати. Термін придатності –3 роки.
Після введенняголки в картридж розчин може зберігатися протягом 28 днів.