ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ДАНОЛ
(DANOL(R))
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: danazol; 17-a-прегна-2,4-дієн-20-іно-[2,3-d]-ізоксазол-17-ол;
основні фізико-хімічні властивості:
капсули по 100 мг: тверді желатинові капсули з матово-білим корпусом іматово-сірою кришкою, з написом “DANOL 100” на кришці та корпусі;
капсули по 200 мг: тверді желатинові капсули з матово-білим корпусом іматово-коричневою кришкою, з написом “DANOL 200” на кришці та корпусі;
склад:
1 капсула по 100 мг міститьданазолу мікронізованого 100 мг;
допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, лактози моногідрат,тальк, магнію стеарат; капсула: титану діоксид (Е171), желатин, заліза оксидчорний (Е172), чорнила Опакод S-1-8100HV Вlасk 1007 або 1012.
1 капсула по 200 мг міститьданазолу мікронізованого 200 мг;
допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, лактози моногідрат,тальк, магнію стеарат; капсула: титану діоксид (Е171), желатин, заліза оксиджовтий (Е172), заліза оксид червоний, чорнила Опакод S-1-8100HV Вlасk 1007 або1012.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Статеві гормони та засоби, які впливають на статевусферу.
Код АТС G03X A01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Даназол має помірну спорідненість з андрогеннимирецепторами, меншою мірою виражена спорідненість з рецепторами прогестерону тамінімальна спорідненість з естрогенними рецепторами.
Даназол є слабким андрогеном, відмічені його антиандрогенні,прогестогенні, антипрогестогенні, естрогенні та антиестрогенні властивості. Вінперешкоджає синтезу статевих стероїдів, можливо – шляхом пригнічення ензиму,який відщеплює бічний ланцюг холестерину, та інших ферментів стероїдогенезу.Даназол також може пригнічувати накопичення ц-АМФ у клітинах жовтого тіла тагранулози у відповідь на дію гонадотропних гормонів.
Даназол може зменшувати середню концентрацію в плазмі ФСГ(фолікулостимулюваного гормону) та ЛГ (лютеїнізуючого гормону) після менопаузи,а також зниження пульсації ЛГ.
Даназол впливає на рівень білків плазми: збільшує рівень протромбіну,плазміногена, антитромбіну ІІІ, альфа-2-макроглобуліну, інгібітору С1-естеразита еритропоетину, зменшує рівень фібриногену, глобулінів, які зв’язуються згормонами щитовидної залози та зі статевими гормонами. Даназол збільшуєпропорцію та концентрацію тестостерону, який залишається незв’язаним у плазмі.
Пригнічуюча дія даназолу на гіпоталамо-гіпофізарно-гонадну вісьоборотна, циклічна активність відновлюється протягом 60 - 90 днів післязавершення курсу лікування.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо здоровим дорослими жінкамиабсорбція даназолу залежить від дози, має майже лінійний характер при прийоміповторних доз у 100 - 400 мг двічі на добу.
На всмоктування даназолу впливає прийом їжі, абсорбція препаратузбільшується приблизно в два рази при прийомі його безпосередньо після їди у порвінянніз прийомом за дві години до прийому їжі.
Основним метаболітом даназолу, очевидно, є етистерон і17-гідроксиметилетистерон. Середній період напіввиведення даназолу з плазмистановить близько 24 годин.
Показання для застосування.
Ендометріоз – лікування симптомів, пов’язаних з ендометріозом та/абоприпиненням або зменшенням поширення ендометріотичних вогнищ. Данол можезастосовуватися під час хірургічних втручань або у вигляді гормонональноїмонотерапії у хворих, які не реагують на інше лікування.
Доброякісна кістозно-фіброзна мастопатія – симптоматичне зменшення болюта чутливості. Данол слід призначати тільки хворим, які не реагують на іншітерапевтичні заходи або для яких такі заходи не рекомендуються.
Спадкоємний ангіоневротичний набряк.
Спосіб застосування та дози. Данол призначений тільки для прийомвнутрішньо. Курс лікування Данолом необхідно починати під час менструації.Протягом всього курсу лікування необхідно застосовувати ефективнийнегормональний метод контрацепції. Завжди необхідно застосовувати мінімальнуефективну дозу препарату.
Ендометріоз. Рекомендована доза становить 200 - 800 мг на добу, курслікування звичайно продовжується від 3 до 6 місяців.
Доброякісна кістозно-фіброзна мастопатія (включаючи циклічнумасталгію).
Рекомендованадоза звичайно становить від 100 мг до 400 мг на добу, курс лікування звичайнопродовжується від 3 до 6 місяців.
Спадковий ангіоневротичний набряк. Рекомендована початкова дозастановить 200 мг 2 або 3 рази на добу. При сприятливій реакції слід знайтимінімально ефективну підтримуючу дозу для безперервного профілактичногозастосування препарату.
Побічна дія.
Андрогенні явища: поява вугрів, збільшення маси тіла, підвищенняапетиту, себорея, гірсутизм, випадання волосся, зміна голосу; рідко –гіпертрофія клітора, затримка рідини в організмі.
Інші ендокринні явища: порушення менструального циклу, міжменструальнікровотечі, що “мажуться”, аменорея, припливи, вагінальна сухість, подразненняпіхви, зміна статевого потягу. В окремих випадках може спостерігатися зменшеннярозмірів молочних залоз.
Метаболічні явища: збільшення резистентності до інсуліну, підвищеннярівня глюкагону в плазмі та аномальна переносимість глюкози. В окремих випадкахможе спостерігатися збільшення рівня холестерину LDL, зниження рівняхолестерину НDL, що стосується всіх субфракцій та зниження рівняаполіпопротеїнів АІ і АІІ. Може спостерігатися індукція синтетазиамінолевулонової кислоти (ALA) і зниження зв’язування глобуліну і Т4 щитовидноюзалозою з підвищеним захопленням Т3, але без порушень у відношеннітиреоїдстимулювального гормону або вільного тироксинового індексу.
Дерматологічні явища: висип (макуло-папульозний, петехіальний абопурпурний), який може бути пов’язаний з підвищенням температури тіла. Можеспостерігатися набряк обличчя та світлочутливість. Рідко може спостерігатисякропив’янка. Дуже рідко можуть спостерігатися запалені еритематозні вузлики,зміна пігментації шкіри, ексфоліативний дерматит і мультиформна еритема.
Скелетно-мускульні явища: біль у спині, м’язові судоми, іноді – зізбільшенням рівня креатинфосфокінази, м’язовий тремор, фасцикуляція, біль укінцівках, біль і набряк суглобів.
Серцево-судинні явища: гіпертензія і тахікардія. Можуть спостерігатисятромботичні явища, включаючи сагітальний синус і тромбоз судин мозку,артеріальний тромбоз. В окремих випадках може розвитися інфаркт міоркада.
Офтальмологічні явища: рідко можуть спостерігатися порушення зору, такіяк помутніння зору, труднощі фокусування, труднощі при використанні контактнихлінз і порушення рефракції, які потребують корегування.
Явища з боку центральної нервової системи: емоційна нерівноваженість,тривога, пригнічений настрій, нервозність, головний біль. Рідко –запаморочення, доброякісна внутрішньочерепна гіпертензія. Дуже рідко –погіршання перебігу епілепсії, провокування мігрені.
Гематологічні явища: рідко – підвищення числа еритроцитів ітромбоцитів, поліцитемія, лейкопенія і тромбоцитопенія. Дуже рідко -еозинофілія, крововиливи у тканини селезінки.
Гепато-панкреатичні явища: в окремих випадках може спостерігатисяізольоване підвищення рівня трансаміназ у сироватці, холестатична жовтуха,доброякісна аденома печінки, панкреатит. Дуже рідко – при триваломузастосуванні препарату – злоякісна пухлина печінки та крововиливи у печінковутканину.
Інші явища: нудота, рідко – втома. Дуже рідко – гематурія – притривалому застосуванні препарату у випадку спадкового ангіоневротичногонабряку, біль у надчеревинній ділянці та у грудній клітці, синдром каналузап’ястка, інтерстиціальний пневмоніт.
Протипоказання. Вагітність і годування груддю. Хворі поїхилого вікута діти. Виражені порушення функції печінки, нирок або серця. Порфірія.Андроген-андроген-залежна пухлина. Недіагностована аномальна генітальнакровотеча. Гострий тромбоз і тромбоемболія, а також ці захворювання в анамнезі.
Передозування. Існуючі дані дозволяють припустити, що гостроепередозування препарату не призводить до серйозних негайних реакцій. Незважаючина це, слід вживати заходів щодо зменшення всмоктування препарату застосуваннямактивованого вугілля, а хворий повинен знаходитися під спостереженням навипадок запізнілих реакцій.
Особливості застосування. Данол необхідно відмінити, якщо спостерігаються такіпобічні ефекти:
- вірилізація (затримка відміни препарату в цьому випадку підвищуєризик необоротності андрогенного ефекту);
- набряк дискузорового нерва, головний біль, порушення зору або інші ознаки чи симптомипідвищеного внутрішньочерепного тиску;
- жовтуха або інші показники значної недостатності функції печінки;
- тромбоз аботромбоемболія.
За необхідностіповторення курсу лікування слід дотримуватися обережності, оскільки не маєданих про безпеку повторних курсів лікування. При тривалому застосуванні17-алкілованих стероїдів може розвитися доброякісна аденома печінки, пурпура такарцинома печінки, що слід брати до уваги при тривалому застосуванні препарату,тому що Данол близький за хімічною структурою до цих сполук.
Попередні дані епідеміологічних досліджень показують, що застосуванняДанолу може підвищувати ризик розвитку раку яєчників у хворих, які лікувались узв’язку з ендометріозом.
Запобіжні заходи. Особливої обережності слід дотримуватися призастосуванні Данолу для лікування пацієнтів, які мають захворювання нирок абопечінки; гіпертензію або інші серцево-судинні захворювання; будь-які стани, щоможуть погіршуватися при затримці рідини; цукровий діабет, поліцитемію,епілепсію, порушення балансу ліпопротеїнів; виражені або стійкі андрогенніреакції на лікування статевими гормонами, яке застосовувалося раніше; мігрень.
Рекомендується ретельний клінічний контроль усіх пацієнтів, якіприймають Данол.
При тривалому лікуванні (понад 6 місяців) або повторних крусахлікування рекомендується проводити два рази на рік ультразвукове дослідженняпечінки, лабораторний контроль функції печінки та гематологічному статусу.
Перед початком лікування Данолом необхідно (як мінімум) провестиретельне клінічне обстеження, щоб виключити наявність гормонозалежноїкарциноми. Це обстеження проводять, якщо під час лікуванняфіброзно-кістоматозні утворення в молочній залозі не зникають або збільшуються.
Вплив на здатність керувати автомобілем і виконувати роботи, щопотребують підвищеної уваги. Малоймовірно, щоб Данол впливав на здатністькерувати автомобілем і виконувати роботи, що потребують підвищеної уваги.
Вагітність. Данол протипоказаний при вагітності через ризик вірилізаціїплода жіночої статі, тому у жінок репродуктивного віку перед початком лікуваннянеобхідно виключити наявність вагітності. Якщо вагітність настала під часлікування Данолом, препарат необхідно відмінити.
Лактація. Данол може мати андрогенну дію на дітей, які знаходяться нагрудному годуванні, тому необхідно перервати курс лікування Данолом абовідмовитися від годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Антиконвульсивні препарати: Данол може збільшувати рівень карбамазепінув плазмі та може впливати на реакцію хворого на цей препарат і на фенітоїн.Ймовірна також подібна взаємодія з фенобарбіталом.
Антидіабетичні препарати: Данол може спричинити інсулінорезистентність.
Пероральні антикоагулянти: Данол може потенціювати дію варфарину.
Антигіпертензивні препарати: Данол може знижувати ефективністьантигіпертензивних засобів.
Циклоспорин і такролімус: Данол може збільшувати рівень циклоспорину татакролімусу в плазмі, що збільшує нефротоксичність цих препаратів.
Комбінація зі стероїдами: очевидно, відбувається взаємодія між Даноломі статевими гормонами.
Данол може збільшувати кальціємічну відповідь на альфа-кальцидол припервинному гіпопаратиреоїдизмі.
Данол може впливати на лабораторне визначення тестостерону або білківплазми (див. “Побічна дія”).
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухомумісці, при кімнатній температурі (до 25°С). Термін придатності – 5 років.