ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ЗОЛАДЕКС
(ZOLADEX®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: гозерелін;
основні фізико-хімічні властивості: cтерильна, циліндричної форми капсула відбілого до кремового кольору, твердий полімер;
склад: 1 капсула містить гозереліну ацетату еквівалентно 10,8 мггозерелін-основи;
допоміжні речовини: низькомолекулярний сополімер лактиду та гліколіду(95:5) та високомолекулярний сополімер лактиду та гліколіду (95:5)(співвідношення 3:1 за масою).
Форма випуску. Капсула для підшкірного введенняпролонгованої дії.
Фармакотерапевтична група. Аналог гонадотропін-рилізинггормону. Код АТС L02AE03.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Механізм дії: Золадекс (D-Ser (But)6Azgly10 рилізинг-гормон лютеїнізуючого гормону) є синтетичниманалогом природного рилізинг-гормон лютеїнізуючого гормону. При постійномузастосуванні Золадекс інгібує виділення гіпофізом ЛГ, що призводить до зниженняконцентрації тестостерону в сироватці крові у чоловіків і концентраціїестрадіолу в сироватці крові у жінок. Даний ефект оборотний після відмінитерапії. На первинній стадії Золадекс, подібно до інших агоністів ЛГ-РГ, можеспричиняти тимчасове збільшення концентрації тестостерону в сироватці крові учоловіків і концентрації естрадіолу в сироватці крові у жінок.
У чоловіків приблизно на 21 деньпісля введення першої капсули концентрація тестостерону знижується докастраційних рівнів і залишається зниженою при постійному лікуванні, тобто привведенні препарату кожні 3 місяці.
Якщо за виняткових обставин повторне введення дози через 3 місяці невідбувається, дані свідчать, що рівні тестостерону, які відповідають кастрації,зберігалися у більшості пацієнтів до 16 тижнів.
У жінок концентрації естрадіолу в сироватці знижуються приблизно на 4тиждень після введення першого депо та залишаються на низькому рівні дозавершення періоду лікування. У пацієнток, у яких рівень естрадіолу вже булознижено за допомогою аналога ЛГ-РГ, зниження рівня зберігається при переході натерапію Золадекс. Зниження рівня естрадіолу асоціюється з реакцією, щоспостерігається при ендометріозі та фібромі матки, та призводить до аменореї убільшості пацієнток.
На початковому етапі лікування Золадексом у деяких жінок може виникатипіхвова кровотеча різної тривалості та інтенсивності. Така кровотеча, ймовірно,є реакцією на відміну естрогену та, як очікується, припиняється спонтанно.
Під час лікування у пацієнтокможе початися природна менопауза. У поодиноких випадках у деяких жінокменструації не поновлюються після припинення терапії.
Фармакокінетика. Застосування Золадексу відповідно дорекомендацій щодо дозування забезпечує ефективну дію гозереліну без клінічнозначущої акумуляції. Золадекс слабко зв’язується з білками, його періоднапіввиведення з сироватки становить 2 - 4 години у осіб з нормальною функцією нирок.Максимальні концентрації у сироватці (середня максимальна концентрація дорівнює8 - 10 мг/мл) досягалися приблизно через 2 години після одноразовогозастосування Золадексу 10,8 мг. Після цього середні концентрації гозерелінузалишаються відносно стабільними у межах 0,3 – 1 нг/мл до кінця періодулікування.
Період напіввиведення збільшується у хворих з порушеннями нирковоїфункції. При введенні препарату у вигляді капсули згідно з рекомендаціямизазначена зміна не буде мати значних наслідків. Тому змінювати дозу дляпацієнтів з порушенням функції нирок немає необхідності. У хворих з печінковоюнедостатністю значних змін у фармакокінетичних параметрах не спостерігається.
Показання для застосування.
1) Рак передміхурової залози: терапія раку простати, при якому можливийгормональний вплив.
2) Ендометріоз: терапія ендометріозу, включаючи полегшеннясимптомів, таких як біль, та зменшення розміру та кількості ендометріальнихушкоджень.
3) Фіброма матки: терапія фіброїдів, включаючи зменшення ушкоджень,покращення гематологічного стану та полегшання таких симптомів, як біль.Його застосовують як допоміжний засіб при хірургічному втручанні з метоюполегшення операційної техніки і зниження втрат крові при операції.
Спосіб застосування та дози.
Дорослі чоловіки.
Одну капсулу (10,8 мг) препарату Золадекс вводять підшкірно в переднючеревну стінку кожні 3 місяці.
Дорослі жінки.
Ендометріоз та фіброма матки: лікування повинне тривати лише шість місяців,оскільки клінічні дані відносно більш тривалих періодів застосування відсутні.
Повторні курси лікування проводити не слід через небезпеку втратичастини мінеральних компонентів та зменшення щільності кісткової тканини.
У пацієнток, які одержували Золадекс по 3,6 мг для лікуванняендометріозу, додаткова гормонозамісна терапія (щоденне приймання естрогенногота прогестрогенного препаратів) зменшувала втрату мінеральної щільностікісткової тканини і вираженість вазомоторних симптомів.
Досвід застосування гормонозамісної терапії у жінок, які одержувалиЗоладекс, відсутній.
Для хворих з нирковою або печінковою недостатністю, а також для хворихлітнього віку коригувати дозу немає необхідності.
Побічна дія.
Відзначались поодинокі випадкиреакції гіперчутливості, що може включати також деякі прояви анафілаксії. Малимісце випадки артралгії та неспецифічної парестезії. Відзначалася поява шкірнихвисипань, як правило, їх регресія часто відбувалася без відміни терапії. Упацієнтів, які отримували Золадекс, інколи спостерігалися зміни артеріальноготиску, що виявлялися як гіпотензія або гіпертензія. Ці зміни звичайнотранзиторні і минають або в процесі подальшої терапії Золадексом, або після їїприпинення. У поодиноких випадках ці зміни вимагали медичного втручання,включаючи відміну Золадексу. Поодинокі місцеві реакції мають вигляд легкихпідшкірних кровотеч у місцях ін’єкцій. Як і під час приймання інших ліків цьогокласу, на початку лікування дуже рідко спостерігались випадки апоплексіїгіпофіза.
Чоловіки.
До фармакологічних побічних дій в осіб чоловічої статі належатьприпливи, пітливість і зниження потенції, що рідко вимагає відміни терапії.Набряк і болючість грудних залоз спостерігалися рідко. На первинній стадіїхворі на рак передміхурової залози можуть зазнавати тимчасового посилення болюв кістках, у такому разі можна надавати симптоматичну допомогу. Відзначалисьокремі випадки розвитку непрохідності сечовивідних шляхів і здавлення спинногомозку.
Жінки.
До фармакологічних побічних дій у жінок належать припливи, пітливість ізміна статевого потягу, що рідко вимагає відміни терапії. Інколи відзначалисяголовний біль, зміна настрою, включаючи депресію, сухість слизової піхви ізміна розміру грудних залоз. На первинній стадії терапії хворі на рак молочноїзалози можуть зазнавати тимчасового посилення ознак і симптомів хвороби, утакому випадку можна провести симптоматичне лікування (інактиваторами ароматазита прогестинами). У жінок з фібромами матки можлива дегенерація фіброматознихвузлів. У поодиноких випадках на початку терапії у хворих на рак молочноїзалози з кістковими метастазами мало місце виникнення гіперкальціємії.
Протипоказання. Золадекс не слід призначатихворим з відомою гіперчутливістю до Золадексу або інших аналогів ЛГ-РГ.Золадекс протипоказаний у період вагітності та лактації. Золадекспротипоказаний дітям.
Передозування. Даних відносно передозування улюдей немає. У випадках, коли Золадекс застосовувався раніше строку приописаних показаннях для застосування або у більшій дозі, не спостерігалосяжодного клінічно значущого небажаного явища. Дослідження, що проводились натваринах, дають можливість припустити, що застосування більш високих дозЗоладексу не буде виявляти будь-яких інших дій, крім тих, що мають терапевтичнеспрямування на концентрації статевих гормонів і на репродуктивну систему. Уразі передозування хворому слід призначити симптоматичне лікування.
Особливості застосування. Золадекс не показаний длялікування у дітей, оскільки безпека і ефективність у цієї групи пацієнтів не встановлювались.
Чоловіки.
Слід з обережністю призначати Золадекс особам чоловічої статі, особливосхильним до виникнення непрохідності сечовивідних шляхів, порушення провідностіабо стискання спинного мозку. У даних пацієнтів слід здійснювати ретельний моніторингпротягом першого місяця терапії. Якщо стискання спинного мозку чи ниркованедостатність, зумовлені непрохідністю сечовивідних шляхів, мають місце абознаходяться на стадії виникнення, слід призначити адекватне для данихускладнень лікування.
Жінки.
Застосування агоністів ЛГ-РГ при лікуванні у жінок може стати причиноюзменшення мінеральної щільності кісткової тканини. Наявні на цей час дані щодозастосування препарату Золадекс свідчать про певне відновлення кістковоїтканини після припинення лікування. Золадекс слід з обережністю призначатижінкам з відомими кістковими метаболічними порушеннями. Золадекс можеспричинити зростання опору шийки матки і у зв’язку з цим – труднощі придилатації шийки матки. На сьогодні відсутні клінічні дані відносно ефектулікування препаратом Золадекс доброякісних гінекологічних станів більше шестимісяців.
Вагітність і лактація.
Незважаючи на те, що дослідження з репродуктивної токсикології натваринах вказують на відсутність тератогенних ефектів, Золадекс не повинен застосовуватисяв період вагітності, оскільки, теоретично, при застосуванні агоністів ЛГ-РГ уперіод вагітності є ризик переривання вагітності та розвитку аномалій плоду.Потенційно фертильні жінки повинні ретельно обстежитися перед початкомлікування щодо вагітності. Слід користуватися негормональними контрацептивнимизасобами під час лікування, а при ендометріозі - до відновлення менструацій.
Застосовувати Золадекс у період лактації не рекомендується.
Вплив на здатність керуватиавтомобілем та іншими механізмами.
Немає відомостей про те, що Золадекс призводить до погіршення цієїздатності.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Взаємодія Золадексу зіншими лікарськими препаратами не відома.
Умови та термін зберігання.
Зберігати при температурі нижче 25°С. Зберігати в місцях недоступнихдля дітей.
Термін придатності - 3 роки.
Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності та уразі пошкодження герметичного конверту.