ІН С Т Р У К Ц І Я
длямедичного застосування препарату
НОВОНОРМ®
(NOVONORM®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: репаглінід;
основні фізико-хімічнівластивості: таблетки (0,5 мг) білого кольору, круглі, опуклі, з витиснутим логокомпанії Ново Нордіск;
таблетки (1 мг) жовтого кольору,круглі, опуклі, з витиснутим лого компанії Ново Нордіск;
таблетки (2 мг) персиковогокольору, круглі, опуклі, з витиснутим лого компанії Ново Нордіск;
склад: 1 таблетка містить: таблетка0,5 мг - репаглініду 0,5 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна(E460), кальцій кислий фосфорнокислий безводний, крохмаль кукурудзяний,амберліт (калію полакрилін), повідон (полівідон), гліцерин 85%, магнію стеарат,меглумін, полоксамер;
таблетка 1 мг - репаглініду 1 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна(E460), кальцій кислий фосфорнокислий безводний, крохмаль кукурудзяний,амберліт (калію полакрилін), повідон (полівідон), гліцерин 85%, магнію стеарат,меглумін, полоксамер, оксид заліза жовтий (Е172) - барвник для таблеток 1 мг;
таблетка 2 мг - репаглініду 2 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна(E460), кальцій кислий фосфорнокислий безводний, крохмаль кукурудзяний,амберліт (полакрилін калію), повідон (полівідон), гліцерин 85%, магнію стеарат,меглумін, полоксамер, оксид заліза червоний (Е172) - барвник для таблеток 2 мг.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Пероральні гіпоглікемізуючіпрепарати. Код АТС А10В Х02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. НовоНорм® - новийшвидкодіючий пероральний цукрознижувальний засіб. НовоНорм® швидкознижує рівень глюкози в крові, стимулюючи секрецію інсуліну підшлунковоюзалозою, причому ефект препарату залежить від кількості функціонуючих b-клітин, що збереглися в острівцяхзалози.
НовоНорм® закриває АТФ-залежні калієвіканали в мембрані b-клітинспеціальним білком. Це спричинює деполяризацію b-клітин і приводить до відкриттякальцієвих каналів, що збільшує вхід у клітину іонів кальцію, які стимулюютьсекрецію інсуліну.
Фармакокінетика. НовоНорм® легковсмоктується із шлунково-кишкового тракту, що приводить до швидкого підвищенняконцентрації препарату в плазмі. Пік концентрації препарату в плазмі настаєчерез 1 годину після прийому. Після досягнення піка рівень концентраціїпрепарату в плазмі швидко знижується і він елімінується протягом 4 - 6 год. Часнапіввиведення становить приблизно 1 год. У людей понад 98% репаглінідузв’язується з білками плазми крові. Він майже цілком метаболізується, і жоден зметаболітів не має клінічно значущої гіпоглікемічної дії.
НовоНорм® і його метаболіти екскретуютьсяпереважно з жовчю. Невелика їх кількість (менше 8% прийнятої дози) виявляєтьсяу сечі. Менш 1% активної речовини виявлено в калі.
Показання для застосування.Цукровий діабет2 типу (інсулінонезалежний цукровий діабет), коли за допомогою дієти, зменшеннямаси тіла і фізичних навантажень не вдається досягти задовільного контролюрівня глюкози в крові.
Спосіб застосування тадози. НовоНорм®приймають перед кожним основним прийомом їжі (тобто препрандіально). Виділенняінсуліну відбувається протягом 30 хв після їди. Препарат звичайно приймають за15 хв до їди, проте час прийому може варіювати від прийому безпосередньо передїдою до 30 хв до їди. Якщо пацієнт пропустив прийом їжі, слід пропустити такожприйом препарату НовоНорм®.
Підбір доз препарату лікар здійснює відповідно допотреб хворого, які визначаються за рівнем глюкози в крові. Рекомендуєтьсяпочинати з дози 0,5 мг. Збільшення дози проводять через один-два тижні. Якщохворий приймав інший пероральний цукрознижувальний засіб, рекомендованапочаткова доза становить 1 мг.
Максимальна рекомендованаодноразова доза, яку приймають перед основними прийомами їжі, становить 4 мг.
Максимальна добова доза не повиннаперевищувати 16 мг.
Підбір доз ослабленим і виснаженимхворим слід проводити особливо ретельно. НовоНорм® можезастосовуватись у комбінації з метформіном. При комплексному лікуванніпрепаратом НовоНорм® і метформіном досягається більш ефективнийконтроль рівня глюкози в крові, ніж при використанні кожного з цих препаратівокремо. При одночасному прийомі метформіну може виникнути необхідність зменшитидозу препарату НовоНорм®. Незважаючи на те що НовоНорм® восновному виділяється з жовчю, слід з обережністю призначати його хворим зпорушеннями функції нирок.
Побічна дія. Спираючись на досвідзастосування репаглініду та інших цукрознижувальних препаратів, можна виділитипобічні ефекти, що зустрічаються рідко (> 1/10 000, < 1/1 000) та дуже рідко (< 1/10 000).
Порушення обміну речовин
Рідко: гіпоглікемія.
Після прийому репаглініду, як іінших цукрознижувальних препаратів, можуть виникати гіпоглікемічні реакції.Звичайно це реакції помірного ступеня, які легко купірувати за допомогоювживання вуглеводів. У більш тяжких випадках може виникнути необхідність увливанні глюкози. Як і при будь-якій цукрознижувальній терапії, розвиток цихреакцій залежить від таких індивідуальних факторів, як звички в харчуванні,доза препарату, рівень фізичного навантаження і стрес (див. розділ „Особливостізастосування”). За даними маркетингових досліджень, випадки гіпоглікемії булизареєстровані у хворих, які одержували комплексну терапію з метформіном аботіазоліндіоном.
Шлунково-кишкові розлади
Рідко: біль у животі, нудота.
Дуже рідко: пронос, блювання,запор.
У клінічних дослідженнях буливідмічені такі шлунково-кишкові розлади, як біль у животі, пронос, нудота,блювання, запор. Частота і вираженість цих симптомів не відрізнялись від тих,що спостерігалися при застосуванні інших пероральних стимуляторів секреціїінсуліну.
Захворювання шкіри іпідшкірної клітковини
Рідко: алергія.
Реакція гіперчутливості допрепарату може виявлятись у вигляді почервоніння, свербежу та кропив’янки. При цьомуне слід підозрювати наявність перехресної алергії на сульфонілсечовину,оскільки ці препарати мають різну хімічну структуру.
Порушення гостроти зору
Дуже рідко: порушення гостротизору.
Коливання рівня глюкози в кровіможе призвести до тимчасових порушень гостроти зору, особливо на початкулікування. Такі порушення були відмічені в незначній кількості випадків післяпочатку лікування репаглінідом. За даними клінічних досліджень, в жодномутакому випадку лікування препаратом не було припинено.
Порушення функції печінки
Дуже рідко: підвищення активностіпечінкових ферментів.
При лікуванні репаглінідом буливідмічені одиничні випадки підвищення активності печінкових ферментів. Убільшості випадків воно було помірним і короткочасним. Лише невелика кількістьхворих була змушена перервати лікування препаратом через підвищення активностіпечінкових ферментів. В одиничних випадках були зареєстровані тяжкі порушенняфункції печінки, проте вважається, що вони не були спричинені прийомомпрепарату.
Протипоказання.
§ Відома гіперчутливість дорепаглініду або будь-якого компонента препарату НовоНорм®.
§ Цукровий діабет 1 типу(інсулінозалежний цукровий діабет, С-пептиднегативний діабет).
§ Діабетичний кетоацидоз знаявністю або відсутністю коматозного стану.
§ Вагітність або годуваннягруддю.
§ Діти до 12 років.
§ Тяжкі порушення функціїпечінки.
Передозування. Як і щодо всіхгіпоглікемічних пероральних засобів, передозування цього препарату можепризвести до розвитку симптомів гіпоглікемії – запамороченню, пітливості,тремору, головному болю та ін.
При виникненні цих симптомів слідвжити заходів, спрямованих на нормалізацію рівня глюкози в крові, таких якприйом внутрішньо вуглеводів.
При більш тяжкій гіпоглікемії, щосупроводжується судомами, втратою свідомості чи коматозним станом, слід ввестиглюкозу внутрішньовенно.
Особливості застосування. Прийом препарату НовоНорм®,як і інших стимуляторів секреції інсуліну, може спричинити розвитокгіпоглікемії.
Одночасний прийом метформінузбільшує ризик розвитку гіпоглікемії. Збереження гіперглікемії прикомбінованому лікуванні вказує на неможливість досягнення адекватного контролюглікемії за допомогою пероральних гіпоглікемічних засобів. У цих випадках слідпереходити на інсулінотерапію.
Гіперглікемія може також виникнутипри стресових ситуаціях, таких як пропасні стани, травми, інфекційнізахворювання або оперативні втручання.
Дотепер не було проведено клінічнихобстежень хворих з порушеннями функції печінки. Також відсутні дані прозастосування препарату НовоНорм® хворими молодше 18 років і старше75 років.
Слід уникати прийому препаратуНовоНорм® у сполученні з гемфіброзилом. Однак за необхідностіодночасного прийому зазначених препаратів слід ретельно контролювати рівеньглюкози в крові, тому що при цьому може виникнути потреба зменшити дозупрепарату НовоНорм®.
Вагітність і годуваннягруддю
У зв’язку з відсудністю даних проефекти, що викликає НовоНорм® у вагітних і при годуванні груддю, слідуникати його прийому у цих ситуаціях.
Здатність керуватитранспортними засобами та іншими механізмами
Як і при застосуванні всіхпероральних гіпоглікемічних засобів, хворим слід вживати заходів, які запобігаютьрозвитку гіпоглікемії під час керування транспортними засобами чи іншимимеханізмами.
Взаємодія з іншимилікарськими засобами. Як відомо, деякі препарати можуть впливати на обмінглюкози. Це слід враховувати при підборі доз препарату НовоНорм®.
Такі препарати можутьпосилювати та/або пролонгувати гіпоглікемічний ефект репаглініду: гемфіброзил, кларитроміцин,ітраконазол, кетоконазол, інші протидіабетичні засоби, інгібіторимоноаміноксидази (МАО), неселективні бета-адреноблокатори, інгібітори ангіотензинперетворюючогоферменту (АПФ), саліцилати, нестероїдні протизапальні засоби, октреотид,алкоголь і анаболічні стероїди.
При сумісному застосуваннірепаглініду і гемфіброзилу (інгібітор CYP2C8) здоровими добровольцями значенняплощі під кривою „концентрація репаглініду – час” збільшилось у 8,1 рази, айого максимальна концентрація в крові – в 2,4 рази. Тривалість йогонапіввиведення з крові збільшилася з 1,3 год до 3,7 год, а концентрація вплазмі крові через 7 год після прийому підвищилась у 28,6 рази.
Вплив кетоконазолу (протопиппотужного конкурентного інгібітору CYP3А4) на фармакокінетику репаглініду бувдосліджений на здорових добровольцях. Одночасний з репаглінідом прийом 200 мгкетоконазолу збільшує значення площі під кривою „концентрація репаглініду –час” на 15%, а значення його максимальної концентрації в крові – на 16%.Спільне з репаглінідом застосування 100 мг ітраконазолу також досліджували наздорових добровольцях. Було показано, що при цьому значення площі під кривою„концентрація репаглініду – час” збільшилися на 40%. Істотних змін рівняглюкози в крові в обстежених відмічено не було.
У дослідженнях на здоровихдобровольцях було показано, що після прийому репаглініду в сполученні з 250 мгкларитроміцину (інгібітор CYP3А4) значення площі під кривою „концентраціярепаглініду – час” збільшилися на 40%, а максимальна концентрація – на 67%. Прицьому значення площі під кривою „концентрація інсуліну в сироватці крові – час”збільшилися на 51%, а максимальна концентрація інсуліну – на 61%. Механізм цієївзаємодії поки не з’ясований.
b-адреноблокатори можуть маскуватисимптоми гіпоглікемії.
У дослідженні на здоровихдобровольцях, які багаторазово приймали репаглінід, було показано, щоодночасний прийом інших сполук, що метаболізуються за участю CYP3А4, таких якциметидин, ніфедипін і естроген, істотно не вплинув на інтенсивністьвсмоктування та розподіл репаглініду. Сумісний прийом симвастатину ірепаглініду здоровими добровольцями не вплинув на дію останнього, але підвищивйого максимальну концентрацію на 25% (при цьому відмічена дуже великаваріабельність: 95% довірчий інтервал був у межах 0,95-1,68). Клінічназначущість цих даних поки не з’ясована.
У дослідженні на здоровихдобровольцях було показано, що рифампіцин зменшує значення площі під кривою„концентрація репаглініду – час” на 25%. Клінічна значущість цих даних такожпоки не з’ясована. Репаглінід у здорових добровольців клінічно значуще невпливає на фармакокінетику дигоксину, теофіліну і варфарину. Тому призастосуванні цих засобів одночасно з репаглінідом підбирати їх дози непотрібно.
Такі препарати можутьпослаблювати гіпоглікемічний ефект репаглініду: пероральні контрацептиви, тіазиди,кортикостероїди, даназол, тиреоїдні гормони і симпатоміметики. При застосуванніабо відміні цих препаратів у хворих, які приймають НовоНорм®,необхідно ретельно контролювати зміни рівня глікемії.
При сумісному застосуваннірепаглініду з препаратами, що в основному виводяться з жовчю, слід враховуватиможливість їх взаємодії.
Умови та термін зберігання.Зберігатиу сухому місці при температурі від 15 до 25°С для запобігання відволожуванню.
Термін придатності - 5 років.
Зберігати в оригінальній упаковці.
Зберігати в недоступному для дітеймісці. Не вживати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного наупаковці.