ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
БЕЛАРА
(BELARA)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: круглі двоопуклі таблетки, вкриті плівковоюоболонкою, блідо-рожевого кольору, без видимих сторонніх домішок;
склад:1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, міститьхлормадинону ацетату 2,000 мг, етинілестрадіолу 0,030 мг;
допоміжніречовини:
ядро: повідон К30, крохмаль кукурудзяний, магнію стеарат, лактозимоногідрат;
оболонка: гіпромелоза 6mPa.s / полі (о-2-гідроксипропил, о-метил)целюлоза/, макрогол 6000, пропіленгліколь, лактози моногідрат, тальк, титанудіоксид, заліза (III) червоного оксид.
Форма випуску.
Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.
Фармакотерапевтична група.
Гормональні контрацептиви для системного застосування. Код АТС G03AA.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Белара– комбінований монофазний гестаген-естрогенний контрацептив для пероральногозастосування з відносно низьким вмістом естрогену (<50 мкг). Естрогеннимкомпонентом препарату є етинілестрадіол, гестагенним – хлормадинону ацетат.
Привикористанні препарату Белара понад 21 день відбувається пригнічення секреціїфолікулостимулюючогого гормону (ФСГ) и лютеїнізуючего гормону (ЛГ). Такимчином, відбувається пригнічення овуляції, проліферація ендометрію ітрансформація секреторного шару. Також відбувається зміна властивостей слизуцервікального каналу. Це знижує проходження сперматозоїдів через цервікальныйканал і змінює рухомість сперматозоїдів.
Хлормадинону ацетат – прогестаген, що має антиандрогенні властивості.Механізм дії пов''язаний із здатністю заміщувати андрогени на специфічнихрецепторах і, таким чином, виключати та послаблювати ефекти ендогенних таекзогенних андрогенів.
Гормональні контрацептиви інгібуютьбіосинтез андрогенів в яєчниках і значно знижують циркуляцію андрогенів.
Фармакокінетика.
Хлормадинону ацетат (ХМА)
ХМА швидко та практично повністю абсорбується після пероральноговживання. Системна біодоступність ХМА висока, оскільки він не підлягає ефектупервинного метаболізму у печінці. Найвищі концентрації в плазмі досягаютьсяпротягом 2 годин після перорального вживання ХМА. Фракція ХМА зв’язуєтьсяпротеїнами плазми, в основному альбуміном, більше 95 %. ХМА найбільше накопичуєтьсяв жировій тканині, звідки він поступово вивільнюється в кров. Часнапіввиведення – 34 години (після вживання одиничної дози) та 36-39 годин(після декількох доз). ХМА та його метаболіти виводяться з організму восновному нирками та з фекаліями, приблизно в однаковому співвідношенні. ХМА,3a- та 3b-гідрокси ХМА виявляють однакову антиандрогенну активність. Іншіметаболіти препарату не мають фармакологічної активності.
Етинілестрадіол (ЕЕ)
ЕЕ швидко та майже повністю абсорбується після перорального вживання.Через пресистемне зв’язування та ефект первинного метаболізму в печінціабсолютна біодоступність тільки 40 %. Близько 90 % ЕЕ зв’язується білкамиплазми крові, практично цілком альбуміном. ЕЕ зазнає біотрансформації системоюцитохромів Р-450, що викликає гідроксилювання ароматичного кільця, та підлягаєпресистемному зв’язуванню. ЕЕ виводиться нирками та з фекаліями (2 : 3), часнапіввиведення - 12 – 14 годин.
Показання для застосування.
Оральна контрацепція.
Спосіб застосування та дози.
Таблетки Белара приймають перорально, не розжовуючи, по 1 таблетці надень, в один і той же час (переважно ввечері), без перерви, протягом 21 дня.Після закінчення прийому 21 таблетки (всієї упаковки) необхідно зробити перервутривалістю 7 днів. Звичайно у цей період, через 1-4 дні після прийому останньоїтаблетки, виникає менструальноподібна кровотеча. Після 7-денної перерви,незалежно від того, закінчилася кровотеча чи тільки починається, слід відновитиприйом таблеток Белара з наступної упаковки.
Якщо пацієнтка раніше не застосовувала гормональні контрацептиви(протягом поточного менструального циклу), прийом таблеток Белара починають з1-го дня циклу (1-й день циклу – 1-й день менструальної кровотечі), вибираючитаблетку з маркуванням відповідного дня тижня (наприклад, “Нед” - неділя).Надалі прийом таблеток продовжують відповідно з напрямком вказівної стрілки.
Якщо до моменту початку прийому таблеток Белара пройшло вже декількаднів від початку менструації, але не більше 5, то першу таблетку з упаковкинеобхідно прийняти на 5-й день менструації, вважаючи його 1-м (незалежно відтого, закінчилися кров’янисті виділення на цей час або ні). У такому разінеобхідно вживати додаткових засобів контрацепції протягом 7 днів.
Якщоменструація продовжується більше 5 днів, то жінці рекомендується почекатинаступного періоду менструації до початку прийому таблеток Белара.
У випадку, коли пацієнтка приймала до цього інші 21-денні чи 22-деннітаблетки, слід закінчити прийом усіх таблеток із старої упаковки. Першутаблетку Белара необхідно прийняти наступного дня. Не повинно бути перерви вприйомі таблеток. Не обов’язково чекати початку наступного менструальногоперіоду. Додаткове застосування контрацептивів не обов’язкове.
Якщопацієнтка приймала до цього комбіновані препарати щоденного застосування(28-денні таблетки), почати прийом таблеток Белара необхідно після прийомуостанньої активної таблетки зі старої упаковки препарату для щоденногозастосування (тобто після прийому 21-ї чи 22-ї таблетки). Першу таблетку Белараслід прийняти наступного дня. Не повинно бути перерви в прийомі таблеток. Необов’язково чекати початку наступного менструального періоду. Додатковезастосування контрацептивів не обов’язкове.
Увипадку, коли пацієнтка приймала до цього прогестеронутримуючий препарат (РОРабо міні-пілі), перша таблетка Белара повинна бути прийнята в 1-й деньменструального періоду, навіть якщо пацієнтка вже прийняла міні-пілі в цейдень. Додаткове застосування контрацептивів не обов’язкове. При застосуванніпрепаратів, що містять тільки прогестаген, може не завжди виникатименструальний період. Перша таблетка Белара повинна бути прийнятою наступногодня після припинення прийому міні-пілі. Слід почати використовувати додатковізаходи контрацепції в перші 7 днів.
Якщопацієнтка використовувала до цього контрацептивні гормональні ін’єкції чиімплантат, таблетка Белара може бути прийнятою в день видалення імплантату чи вдень наступної ін’єкції. Слід почати додаткові заходи контрацепції в перші 7днів.
У випадку викидня чи після аборту треба негайно почати прийом таблетокБелара. У такому разі додаткові методи контрацепції не обов’язкові.
Після пологів жінки, які не годують груддю, можуть починати прийомпрепарату на 21-28-й день післяпологового періоду. Пацієнтці не обов’язково втакому випадку застосовувати додаткові заходи контрацепції. Якщо прийомпрепарату в післяпологовому періоді розпочато за 28 днів після пологів, тонеобхідно вживати додаткових заходів контрацепції протягом 7 днів. Якщо жінкамала статевий контакт, то до початку застосування препарату необхідно виключитивагітність або почекати наступного періоду.
Таблетки Белара не рекомендується застосовувати у період годуваннягруддю.
Якщо існує бажання обрати даний вид контрацепції, то пацієнтка можеприймати Белара, з урахуванням протипоказань і запобіжних заходів, протягомбагатьох років. Після закінчення прийому таблеток Белара гормональна функціявідновлюється швидко і можливо настання вагітності. Початок наступногоменструального циклу може затримуватися на 1 тиждень.
Побічна дія.
При застосуваннітаблеток Белара можуть виникнути такі побічні ефекти:
Побічніефекти тяжкого ступеня
Застосування гормональних протизаплідних засобів пов’язано з підвищенимризиком розвитку тромбоемболічних захворювань вен і артерій (наприклад,тромбози, тромбоемболія легені, інсульт, інфаркт). Ризик розвитку можезбільшуватися за наявності додаткових факторів (див. розділ “Особливостізастосування”).
При тривалому застосуванні гормональних контрацептивів частішевиявляються захворювання жовчовивідних шляхів.
У рідких випадках після застосування гормональних контрацептивівспостерігаються доброякісні – ще рідше злоякісні – новоутворення печінки(пухлини печінки), що іноді призводить до тяжких внутрішньочеревних кровотеч.
Потрібно звернення до лікаря у разі виникнення болю у верхніх відділахживота. Можливо, буде необхідно відмінити прийом препарату. Наведений симптомможе у рідких випадках спостерігатися при тромбозі печінкових вен або притромбозі вен брижі кишечнику.
Побічніефекти легкого ступеня
Побічні ефекти легкого ступеня, що звичайно пов’язані із застосуваннямгормональних контрацептивів, можуть виникнути при прийомі препарату Белара.Навіть якщо ці побічні ефекти в деяких пацієнток погіршують загальнесамопочуття, це не завдає шкоди здоров’ю.
Далі наведені відібрані найбільш поширені побічні симптоми, щовиникають при застосуванні препарату.
Нервова система
Часто Депресія, дратівливість, головний біль.
Іноді Нервозність, запаморочення, мігрень.
Система органів чуття
Іноді Порушення зору.
Рідко Кон’юнктивіт (наприклад, при застосуванні контактних лінз),
відчуття важкості під час носіння контактних лінз
Дуже рідко Відчуття шуму у вухах.
Серцево-судинна система
Рідко Колапс (гостра судинна недостатність).
Дуже рідко Підвищення артеріального тиску.
Шлунково-кишковий тракт
Часто Нудота.
Іноді Блювання.
Рідко Біль у ділянці живота, шлунково-кишкові розлади.
Шкіра
Рідко Порушення пігментного обміну, хлоазма (коричнюваті плями наобличчі), сухість шкіри, кропив’янка, свербіж, що свідчить про алергійнуреакцію, транзиторне виникнення акне і випадання волосся.
Дуже рідко Екзема, еритема, загострення псоріазу.
Скелетно-м’язовасистема
Рідко Біль у спині, важкість у м’язах.
Репродуктивна(статева) система і молочні залози
Часто Мастопатія, виділення з піхви, дисменорея (біль під часменструального періоду).
Рідко Біль у нижніх відділах живота, грибкові захворювання піхви,виділення з молочної залози, доброякісні новоутворення сполучної тканини,запальні захворювання піхви. Хоча можна чекати на зниження ризику розвитку кістяєчника при застосуванні оральних протизаплідних засобів, у деяких пацієнтіввони іноді спостерігаються;
Дуже рідко Збільшення молочних залоз, пролонгування і/чи посиленняменструальних кровотеч, передменструальний синдром (розлад психічного іфізичного стану в деяких пацієнток перед менструацією).
Інші симптоми
Рідко Втомлюваність.
Іноді Відчуття тяжкості і набряклість нижніх кінцівок.
Дуже рідко Зміна маси тіла, апетиту, лібідо, потовиділення.
Протипоказання.
Не можна приймати таблетки Белара чи потрібно відразу ж припинитизастосування препарату при таких станах:
вагітність;
наявність чи існування в анамнезі тромбоемболічних захворювань вен чиартерій (наприклад, тромбозу глибоких вен гомілки, тромбоемболії легені,інфаркту міокарда, інсульту); та біохімічних факторів, що вказують на спадковуабо набуту схильність до венозних чи артеріальних тромбозів (резистентність доактивованого протеіну С, гіпергомоцистеінемія, недостатність антитромбіну ІІІ,недостатність протеіну С, недостатність протеіну S, антифосфоліпідні антитіла(антитіла до кардіоліпіну, люпус-антикоагулянт)).
перед плановим оперативним втручанням (припинити прийом принаймні за4-6 тижнів до операції) і протягом періоду іммобілізації, наприклад післянещасного випадку (тобто накладення гіпсової пов’язки);
продромальний період або перші ознаки тромбозу, тромбофлебіту чиемболії, (наприклад, транзиторні ішемічні атаки, стенокардія);
цукровий діабет зі змінами судин (ангіопатія);
неконтрольований тяжкий перебіг цукрового діабету;
тяжкий перебіг гіпертонічної хвороби чи виражені гіпертонічні кризи;
ідіопатична жовтяниця, гепатит, генералізований свербіж, холестаз іпорушення функції печінки, особливо протягом попередньої вагітності чи терапіїестрогенами;
після вірусного гепатиту, оскільки відбувається відновлення функціїпечінки, застосування таблеток Белара слід починати тільки через 6 місяців;
синдром Дубіна-Джонсона, синдром Ротора, порушення відтоку жовчі;
наявність в анамнезі та існування в даний момент пухлин печінки;
виражені болі у верхніх відділах живота, збільшення розмірів печінки чисимптоми внутрішньочеревної кровотечі;
серпоподібно-клітинна анемія (захворювання крові);
загострення чи вперше виявлена порфірія (захворювання, пов’язане зпорушенням обміну речовин, що також стосується обміну гемоглобіну); всі 3форми, особливо набута порфірія;
існування в даний час або наявність в анамнезі гормонально чутливихпухлин, таких як пухлини молочної залози або матки;
виражені порушення метаболізму ліпідів;
перші ознаки мігрені чи більш часте, ніж звичайно, виникнення тяжкихголовних болів;
мігрень, що супроводжується порушенням функції сприйняття чи руху;
гострі порушення сенсорної функції, такі як порушення зору або слуху;
порушення рухової функції (особливо парези);
загострення епілепсії;
гестаційний герпес в анамнезі;
кровотечі з зовнішніх статевих органів невідомої етіології;
алергія на який-небудь інгредієнт таблеток Белара.
При станах, що наведені нижче, можна застосовувати таблетки Белара запевних умов і тільки під особливим контролем:
епілепсія;
розсіяний склероз;
отосклероз;
судомний синдром;
мігрень;
астма;
серцева чи ниркова недостатність;
мала хорея;
цукровий діабет;
захворювання печінки;
порушення метаболізму жирів;
аутоімунні захворювання (включаючи системний червоний вовчак);
ожиріння;
гіпертонічна хвороба;
ендометрит;
варикозна хвороба;
запальні захворювання вен;
порушення згортуючої системи крові;
мастопатія;
міома матки.
Чого потрібно дотримуватися в періоди вагітності і годування груддю
При настанні вагітності застосування таблеток Белара треба негайноприпинити. Прийом препарату до вагітності не є причиною для її переривання.
При застосуванні таблеток Белара під час лактації можливі зменшенняпродукції молока і зміна його консистенції. У незначній кількості препаратекскретується з грудним молоком. Не відомо про негативну дію препарату Беларана організм дитини. Однак гормональні контрацептиви, такі як Белара, слідприймати тільки після закінчення періоду лактації.
Передозування.
При передозуванні можливі нудота, блювання, маткові кровотечі.Специфічних антидотів немає. Лікування - симптоматичне.
Особливості застосування.
Якщобудь-який з нижченаведених факторів ризику спостерігається, особливо якщо вінвперше виник або відбулося загострення захворювання, слід вирішити, чи вартопродовжувати застосування препарату, чи курс лікування цим препаратом требазакінчити.
Порушення циркуляції крові
Існують дані про наявність зв’язку міжзастосуванням оральних контрацептивів і збільшенням ризику тромботичних ітромбоемболічних захворювань артерій і вен, таких як інфаркт міокарда,порушення мозкового кровообігу, тромбоз глибоких вен гомілки і тромбоемболіялегені. Тромбоз вен може розвинутися незалежно від прийому гормональнихпротизаплідних засобів. Ризик розвитку тромботичних ускладнень у жінок, якіприймають оральні контрацептиви, вище, ніж у тих, які не приймають оральніконтрацептиви, однак більш низький, ніж у вагітних жінок.
Симптомами тромбозу вен чи артерій можуть бути: більі/або набряклість кінцівки, різкий біль за грудниною з можливою іррадіацією вліву руку, несподіване утруднення дихання, несподіваний напад кашлю, надтотяжкий і тривалий головний біль, часткова чи повна втрата зору, “двоїння”предметів, уповільнене мовлення чи афазія, запаморочення, колапс (який можебути з елементами епілептичного нападу), несподівана слабкість або вираженеоніміння однієї половини тіла чи будь-якої його частини, порушення руховоїфункції чи гострий біль у ділянці шлунка.
Ризик розвитку тромбоемболічних ускладнень (вен і/або артерій) зростаєза наявності таких факторів:
Вік.
Паління (ризик зростає при вживанні великої кількості сигарет на день).
Жінкистарші 35 років не повинні палити при застосуванні контрацептивних препаратів!
Обтяжена спадковість (тобто випадки тромбозу вен чи артерій в одного зродичів або батьків у відносно молодому віці). Якщо існує спадкоємнасхильність, рекомендується зробити обстеження пацієнта фахівцями до початкузастосування таблеток Белара (обстеження згортуючої системи крові).
Ожиріння.
Дисліпопротеїнемія.
Гіпертонічна хвороба.
Вади серця.
Порушення серцевого ритму.
Тривалий період іммобілізації, оперативні втручання, травматологічніоперації на нижніх кінцівках або тяжка травма. За таких ситуацій рекомендуєтьсяприпинити прийом препарату не менше, ніж за 4 тижні до передбачуваногооперативного лікування. Поновлення прийому препарату можливо не раніше, як через2 тижні після закінчення курсу лікування.
Пухлини
Існують дані про збільшення ризику розвитку раку молочної залози призастосуванні гормональних протизаплідних засобів.
Даний факт, можливо, пояснюється регулярним спостереженням жінок, якіприймають оральні контрацептиви. Це дозволяє здійснювати ранню діагностику, щовідіграє певну роль у збільшенні кількості випадків, коли рак молочної залозидіагностується. Цей ризик є транзиторним і цілком нівелюється через 10 роківпісля закінчення прийому препарату.
У рідких випадках у пацієнтів, які приймають оральні контрацептиви,діагностовано доброякісні, а в дуже рідких випадках - злоякісні новоутворенняпечінки.
Оральна контрацепція, як це відмічалося, зменшує ризик розвитку ракуяєчника і матки (ендометрія).
Інші захворювання
Пацієнтам із синдромом галактозної несприятливості, з дефіцитом лактозиабо синдромом глюкозо-галактозної мальабсорбції (рідко - зі спадкоємнимипорушеннями обміну речовин) таблетки Белара призначати не рекомендується.
У рідких випадках може виникати меланодермія (хлоазма), особливо ужінок, в анамнезі в яких - післяпологові стриї (хлоазма гравідарум). Пацієнтамзі схильністю до розвитку меланодермії слід уникати прямих сонячних променів іультрафіолетового опромінення протягом усього періоду застосуванняконтрацептиву.
Вплив на менструальний цикл
Міжменструальні кровотечі
Гормональні протизаплідні засоби можуть спричинювати нерегулярнікровотечі з піхви (незначні або рясні кровотечі), особливо під час першихкількох місяців застосування препарату. Такі міжменструальні кровотечі призастосуванні таблеток Белара виникають винятково рідко і тільки в першідекілька циклів. Якщо кровотеча не зупиняється або відновилася після декількохциклів, слід звернути на це увагу.
Відсутність менструальної кровотечі
Після 21-денного курсу застосування препарату виникає менструальнакровотеча. Іноді, і в основному в перші місяці застосування таблеток, може невиникати менструальної кровотечі, але це не є показником зниженняконтрацептивної ефективності препарату. Якщо кровотеча не виникає після циклу,в якому не пропущений прийом жодної таблетки, 7-денний інтервал не перевищено,інші препарати не приймались одночасно і не відмічені епізоди блювання чидіареї, наявність вагітності малоймовірна, прийом препарату Белара може бутипродовжений. Вагітність слід виключити в перші 10 днів нового циклу. Якщоменструальна кровотеча не виникла в 2 послідовних циклах, треба звернутися законсультацією до лікаря.
Медичнеобстеження
Перед призначенням препарату треба провести повноцінне гінекологічнеобстеження, обстеження пацієнтки для виключення вагітності і, беручи до увагипротипоказання і фактори ризику, вирішити, чи підходять їй таблетки Белара.Слід проводити таке обстеження 1 раз на рік при застосуванні таблеток Белара.
Що робити,якщо пропущений прийом таблетки Белара
Якщо пацієнтка забула своєчасно прийняти таблетку, то необхідно, щобпропущена таблетка була прийнята протягом 12 годин. У такому випадку не требазастосовувати додаткових заходів для контрацепції і можна продовжувати прийомтаблеток до потрібного часу.
Якщо пройшло більше 12 годин після пропуску прийому таблетки, томожливо зниження контрацептивної дії препарату. У такому випадку необхіднонегайно прийняти пропущену таблетку. Наступні таблетки повинні прийматись узвичайний час, однак необхідно протягом наступних 7 днів застосовуватидодаткові методи контрацепції (наприклад, презерватив). Якщо протягом цих 7днів таблетки в упаковці не закінчилися, то наступна упаковка Белара повиннабути розпочата відразу ж після закінчення таблеток у попередній упаковці, тобтоне треба робити перерви між упаковками (“правило 7 днів”). Якщо був відсутнійменструальний період після прийому другої упаковки таблеток, слід зробити тестна вагітність.
Заходи, якихтреба вжити, якщо прийом препарату Белара супроводжується блюванням або діареєю
Таблетки Белара варто продовжувати приймати, навіть якщо виникблювотний синдром або розвилося порушення функції кишечнику з діарейнимсиндромом. У даному випадку, можливо, адсорбція препарату в кишечнику буденеповною, контрацептивну дію препарату буде порушено. Тому слід початизастосування додаткових методів контрацепції протягом усього циклу.
Контрацептивнаефективність препарату
Пропуск прийому чергової таблетки, блювання чи діарея, а такожодночасне застосування інших препаратів (див. розділ “Взаємодія з іншимилікарськими засобами”) може спричинити зниження контрацептивної ефективностіпротизаплідного засобу.
Навіть дотримання правильного прийому гормональних протизапліднихзасобів не може гарантувати 100 % контрацептивний ефект.
Гормональні протизаплідні засоби не захищають від СНІДу і хвороб, щопередаються статевим шляхом.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.
Реакції взаємодії з іншими препаратами можуть впливати на ефективністьтаблеток Белара. Такий вплив може спостерігатися при одночасному застосуванніфенітоїну, барбітуратів, карбамазепіну, рифампіцину, окскарбазепіну,топірамату, фелбамату, гризеофульвіну, фенілбутазону, барбексаклону, примідону,а також препаратів, що вміщують звіробій. Механізм такого впливу, певне,базується на здатності цих препаратів, що застосовуються водночас з таблеткамиБелара, визивати індукцію ферментів. Активоване вугілля може перешкоджативсмоктуванню активних речовин. Повідомлялося також про небажану вагітність підчас прийому гормональних протизаплідних засобів при одночасному застосуванніантибіотиків широкого спектру дії (наприклад, ампіцилін, тетрациклін), безвстановлення однозначної причини цього.
Якщо будь-який препарат, що належить до перелічених вище груп, абобудь-який індивідуальний препарат, наведений вище, повинен застосовуватися,прийом таблеток Белара можливий, однак слід використовувати додатковінегормональні заходи контрацепції (за винятком “температурного методу” ікалендарного методу Кнаус-Огіно) протягом усього періоду лікування і 7 днівпісля закінчення лікування таким препаратом. У випадку прийому рифампіцину іншіметоди контрацепції слід використовувати на протязі 4 тижнів після закінченнялікування рифампіцином.
Якщо пацієнтка приймає інсулін або інший гіпоглікемічний засіб, у цьомувипадку необхідно провести коригування дозування гіпоглікемічного засобу.
При одночасному застосуванні гормонального протизаплідного засобу ікофеїну або теофіліну знижується швидкість виведення останніх, що можепризвести до посилення і пролонгування ефекту цих препаратів.
Якщо пацієнтка приймає будь-які інші лікарські засоби, про це має знатилікар.
Деякі лабораторні показники функції печінки, надниркових і щитовидноїзалоз можуть змінюватися при застосуванні таблеток Белара.
Умови та термін зберігання.
Зберігати у недоступному для дітей місці, при кімнатній температурі.
Термін зберігання 3 роки. Не застосовувати препарат після закінченнятерміну придатності, зазначеного на упаковці.