ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ФЕНІЛІН
(PHENYLINUM)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Рhenindionе; 2-феніліндан-1,3-діон;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або білого з кремуватимвідтінком кольору;
склад: 1 таблетка містить феніндіону(феніліну) 0,03 г;
допоміжні речовини: цукор молочний,крохмаль картопляний, тальк, кислота лимонна.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на систему крові і гемопоез.Антитромботичні засоби. Антагоністи вітаміну К. Код АТС В01А А02.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Фенілін належить до засобів, щовпливають на зсілість крові, антикоагулянтів непрямої дії. Викликаєгіпопротромбінемію, що зумовлена порушенням процесу утворення протромбіну впечінці, а також зменшує утворення факторів VII, IX і X. Кумуляційний ефектфеніліну більший, ніж у неодикумарину.
Фармакокінетика. Метаболізується в печінці. Зниження коагулятивнихвластивостей крові настає через 8-10 годин після прийому препарату і досягаємаксимуму через 24-30 годин. Виводиться із сечею.
Показання для застосування. Фенілін призначають для довготривалого зниженнязсілості крові з метою профілактики і лікування тромбозів, тромбофлебітів,тромбоемболічних ускладнень при інфаркті міокарда, ішемічних інсультів,тромбоемболічних ушкоджень різних органів. У хірургічній практиці препаратзастосовують для попередження тромбоутворення в післяопераційний період.
Спосіб застосування та дози. Препарат призначають внутрішньо, після їди.Звичайно в перший день призначають у добовій дозі 0,12-0,18 г (у 3-4 прийоми),в другий день у добовій дозі 0,09-0,15 г, потім по 0,03-0,06 г, 3-4 рази надобу, залежно від вмісту протромбіну в крові (індекс протромбіну підтримують умежах 50-40 %). Лікування необхідно проводити, дотримуючись необхідних заходівобережності.
Вищі дози для дорослих: разова – 0,06 г, добова – 0,2 г.
Для профілактики тромбоемболічних ускладнень призначають по 0,03 г, 1-2рази на день.
При гострих тромбозах Фенілін призначають разом з гепарином.
ЛікуванняФеніліном проводять під ретельним наглядом лікаря, з обов’язковим систематичнимдослідженням вмісту в крові протромбіну і інших факторів зсілості крові.
Побічна дія. Алергійні реакції (дерматит, пропасниця, пронос,нудота, гепатит, пригнічення кровотворення); геморагічні ускладнення. У деякиххворих відмічається забарвлювання долонь у жовтогарячий колір, а сечі – врожевий, що пов’язано з хімічним перевтіленням Феніліну і не є небезпекою.
Протипоказання. Гіперчутливість, геморагічний діатез,капіляротоксикоз, період вагітності, тяжкі захворювання печінки і нирок,злоякісні новоутворення, пептична виразка шлунка і дванадцятипалої кишки,ранній післяпологовий і післяопераційний період.
Не слід призначати Фенілін у період менструації (прийом препаратуприпиняють за два дні до початку менструації). З обережністю призначають особампохилого віку.
Передозування. Симптоми: кровотеча. Лікування: припинити прийомпрепарату і негайно почати введення вікасолу внутрішньом’язово (по 1-2 мл 1 % розчину,3 рази на день), призначити вітамін Р або рутин, кислоту аскорбінову, кальціюхлорид. За показаннями проводять переливання свіжої одногрупної крові вгемостатичних дозах (75-100 мл).
Особливостізастосування.Лікування слід проводити під ретельним контролем лікаря, з обов’язковимсистематичним дослідженням у крові протромбіну і інших факторів зсілості крові.Систематично проводять загальні аналізи сечі для раннього виявлення гематурії.
У деякиххворих спостерігається забарвлювання долонь у жовтогарячий колір і сечі – врожевий, що пов’язано з метаболізмом Феніліну; при появі цих побічних реакційФенілін слід замінити іншим антикоагулянтом, крім омефину.
З обережністю призначають особам похилого віку.
У зв’язку з тим, що немає даних про використання Феніліну в періодлактації та у дитячому віці, препарат цим групам хворих необхідно призначати зобережністю і застосовувати під наглядом лікаря.
Взаємодіяз іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з гепарином, саліцилатами,сульфаніламідами, циметидином відмічається посилення антикоагуляційного ефекту.
Умови та термін зберігання. Зберігати в захищеному від світла та недоступномудля дітей місці, при температурі не вище 25 °С.
Термін зберігання – 3 роки.