ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ЛІПІКАРД
(LIPICARD)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: fenofibrate;
основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули № 0 з жовтимкорпусом та червоною кришечкою; на кришечці напис білими чорнилами “USV”, накорпусі напис чорними чорнилами “Lipicard”; вміст капсули – білий порошок,частково гранульований;
склад: 1 капсула містить 200 мг фенофібрату мікронізованого;
допоміжні речовини: поліоксил 40 (гідрогенізована касторова олія -кремофор РГ 40), крохмаль, тальк, кремнію диоксид колоїдний.
Форма випуску. Тверді желатинові капсули.
Фармакотерапевтична група. Гіполіпідемічні засоби. Фібрати. Код АТС С10А В05.
Фармакологічнівластивості.
Фармакодинаміка.Ліпікард - гіполіпідемічний засіб. Діюча речовина препарату -фенофібрат. Механізм дії полягає в активації нуклеарного активованогоальфа-рецептора проліфератору пероксису (PPARальфа), який бере участь у процесіперепрограмування генів, задіяних в ліпідному обміні. При активації PPARальфапригнічується експресія генів, які кодують синтез апопротеїнів В і СІІІ, врезультаті знижується синтез ЛПДНЩ і ЛПНЩ; ліпопротеїди низької щільності, якісинтезуються в невеликій кількості, метаболізуються, в результаті чого не формуютьсяатеросклеротичні бляшки; збільшується експресія генів, які кодують апопротеїниАІ і АІІ, збільшуючи вироблення судинно-протекторної фракції ліпопротеїніввисокої щільності; посилює експресію гену, який кодує ліпопротеїдліпазу,завдяки чому знижується рівень тригліцеридів. Препарат зменшує вміст загальногохолестерину в крові на 20-25% і тригліцеридів – на 40-50%; зменшуєспіввідношення холестерин ЛПНЩ/холестерин ЛПВЩ, таким чином зменшується факторризику розвитку інфаркту міокарда. При тривалому прийомі Ліпікарду значнознижуються екстраваскулярні відкладення холестерину. Фенофібрат знижує рівеньліпопротеїну А, який вважається незалежним фактором ризику серцево-судиннихзахворювань. Ліпікард справляє антиагрегантну дію: пригнічує агрегацію, пов’язануз АДФ, арахідонової кислоти і адреналіном; знижує рівень фібриногену плазмикрові (особливо у хворих на дисліпідемію ІІв типу); знижує рівень сечовоїкислоти у хворих на гіперурикемію.
Фармакокінетика.Фенофібрат метаболізується в печінці. Основні метаболіти – фенофіброєвакислота і її кон’югат з глюкуроновою кислотою. В плазмі активна речовинавиявляється у вигляді фенофіброєвої кислоти, максимальна концентраціявиявляється протягом 5 годин після прийому препарату. Середня концентрація вплазмі становить 15 мкг/мл при прийомі препарату в дозі 200 мг.
Виводиться ізорганізму в основному із сечею і меншою мірою - через кишечник. Протягом 24годин із сечею виводиться до 70 % активної речовини, а через кишечник - близько25 % активної речовини. При тривалому прийомі препарату не спостерігалосянакопичення активної речовини. Т1/2 фенофіброєвої кислоти із плазмистановить близько 20 годин.
Фенофіброєвакислота не виводиться при гемодіалізі.
Показання длязастосування. Ліпікардзастосовують при гіперхолестеринемії ІІа типу і ендогенній гіпертригліцеридеміїізольованій і змішаній (ІІа, ІІb, III, IV, V типу), які не піддаються корекціїза допомогою дієти.
Спосібзастосування та дози. Передпочатком прийому препарату хворому слід призначити стандартну гіпохолестериновудієту, якої необхідно дотримуватись під час медикаментозного лікування.
Ліпікардприймають по 200 мг (одна капсула) на добу, під час їди, ввечері.
Побічна дія.
З боку кістково-м’язової системи: дифузна міалгія, слабкість; зрідкаможливий розвиток рабдоміолізу (ризик розвитку рабдоміолізу більш імовірний приодночасному прийомі препарату з інгібіторами ГМГ-КоА-редуктази).
З бокушлунково-кишкового тракту (ШКТ) та печінки: диспепсія, транзиторне збільшенняактивності печінкових трансаміназ, можливий розвиток або посилення біліарноголітогенезу.
Дерматологічні реакції: шкірний висип, свербіж, кропив’янка,фотосенсибілізація, алергічні явища.
Іноді, після декількох місяців прийому препарату, можуть виникнутиреакції фоточутливості у вигляді еритеми, папул, пухирців, екземи.
Протипоказання. Підвищена чутливість до фенофібрату, вираженіпорушення функції печінки (первинний біліарний цироз печінки, холелітіаз ізахворювання жовчного міхура), нирок; в анамнезі – фототоксичні чифотоалергічні реакції при лікуванні фенофібратами або іншими аналогічнимипрепаратами (кетопрофеном, комбінацією з іншими фібратами); уродженагалактоземія, дефіцит лактази; синдром мальабсорбції глюкози чи галактози; дітиі підлітки до 18 років; вагітність, період лактації.
Лікування препаратами, яким властива гепатотоксичність.
Передозування. Специфічних симптомів передозування не відмічено.
За необхідності проводять симптоматичну терапію.
Особливості застосування. За відсутності ефекту після 3-6 місяців прийомуЛіпікарду може бути призначена супутня або альтернативна терапія.
При зниженому рівні альбумінази плазми крові можливий вплив фібратів нам’язову тканину, зрідка можливий некроз м’язової тканини.
При розвитку у пацієнтів дифузної міалгії, при збільшеннікреатинфосфокінази (в 5 разів вище норми), лікування препаратом слід відмінити.
При одночасному прийомі препарату з інгібіторами ГМГ-КоА-редуктазизбільшується ризик розвитку рабдоміолізу.
За необхідності одночасного прийому препарату і антикоагулянтіврекомендується контролювати рівень протромбіну і коригувати дозиантикоагулянтів під час лікування і протягом 8 днів після відміни препарату.
При триваломулікуванні необхідно контролювати активність печінкових трансаміназ кожні 3місяці в перший рік терапії. У разі збільшення активності ферментів АСТ або АЛТбільш ніж в 3 рази порівняно з граничними нормами прийом препарату відміняють.
З обережністюпризначають препарат пацієнтам з порушеннями функції нирок, при кліренсікреатиніну < 50мл/хв дозу слід зменшити.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Протипоказаний одночасний прийом Ліпікарду зіншими фібратами, через ризик розвитку рабдоміолізу. З обережністю призначаютьпрепарат у поєднанні з інгібіторами ГМГ-КоА- редуктази через ризик розвиткуміопатій, рабдоміолізу.
При одночасному прийомі препарату з непрямими антикоагулянтами можливопосилення їх ефекту і збільшення ризику розвитку кровотеч.
Не слід призначати одночасно з фенофібратом пергекселіну малеат іінгібітори МАО.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому,захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі 10-25 оС.Термін придатності - 2 роки.