ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ТАМІФЛЮ
(TAMIFLU®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: озельтамівір:Ethyl-(3R,4R,5S)-4-acetylamino-5-amino-3(1-ethylpropoxy)-1-cyclohexene-1-carboxylicacid ethyl ester, phosphate (1:1);
основні фізико-хімічні властивості: порошок у вигляді грануляту (інодігрудкуватого), від білого до світло-жовтого кольору; після розчинення -непрозора суспензія від білого до світло-жовтого кольору;
склад: 1 г порошку містить 39,4 мг озельтамівіру фосфату, що еквівалентно 30мг озельтамівіру. 1 мл готової суспензії містить 12 мг озельтамавіру;
допоміжні речовини: сорбітол, титану діоксид, натрію бензоат, смолаксантанова, мононатрію цитрат, натрію сахарин, добавки смакові.
Форма випуску. Порошок для приготування суспензії для пероральногозастосування.
Фармакотерапевтична група. Противірусні засоби для системного застосування.Код АТС J05A H02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Озельтамівіру фосфат є пропрепаратом, його активнийметаболіт (озельтамівіру карбоксилат) конкурентно й вибірково інгібуєнейрамінідазу вірусів грипу типів А та В - фермент, що каталізує процесвивільнення знов утворених вірусних часток з інфікованих клітин, їх проникненняв клітини епітелію дихальних шляхів та подальше поширення вірусу в організмі.
Озельтамівіру карбоксилатдіє поза клітинами. Затримує ріст вірусу грипу in vitro та пригнічує реплікаціювірусу і його патогенність in vivo, зменшує виділення вірусів грипу А та В зорганізму.
Ефективність
Доведено, що Таміфлю є ефективним засобом профілактики та лікуваннягрипу у підлітків (≥ 13 років), дорослих, осіб літнього й похилого віку,а також засобом лікування грипу у дітей від 1 року. На початку лікування непізніше 40 год після появи перших симптомів грипу, Таміфлю значно скорочуєперіод клінічних проявів грипозної інфекції, зменшує їхню тяжкість та знижуєчастоту розвиток ускладнень грипу, які вимагають застосування антибіотиків(бронхіту, пневмонії, синуситу, середнього отиту), скорочує час виділеннявірусу з організму і зменшення площі під кривою вірусних титрів у часі.
При прийомі з метою профілактики, Таміфлю істотно (на 92%) знижуєзахворюваність на грип серед осіб, які контактували, зменшує частоту виділеннявірусу та запобігає передачі вірусу від одного члена родини до іншого.
Таміфлю не впливає на утворення протигрипозних антитіл, у тому числі наутворення антитіл у відповідь на введення інактивованої грипозної вакцини.
Резистентність
За існуючими на сьогоднішній день даними, при прийомі Таміфлю з метоюпостконтактної (7 днів) і сезонної (42 дні) профілактики грипу резистентностідо препарату не відзначається.
Частота транзиторного виділення вірусу грипу зі зниженою чутливістюнейрамінідази до озельтамівіру карбоксилату у дорослих хворих грипом становить0.4%. Елімінація резистентного вірусу з організму пацієнтів, які одержуютьТаміфлю, відбувається без погіршення клінічного стану хворих.
Частота резистентності клінічних ізолятів вірусу грипу типу А не перевищує1,5%. Серед клінічних ізолятів вірусу грипу В резистентних штамів до препаратуне виявлено.
Фармакокінетика.
Всмоктування
Після перорального прийому озельтамівіру фосфат легко всмоктується вшлунково-кишковому тракті й значною мірою перетворюється в активний метаболітпід дією печінкових естераз. Концентрації активного метаболіту в плазмівизначаються в межах 30 хв, досягають майже максимального рівня через 2-3 годпісля прийому й істотно (більш, ніж у 20 разів) перевищують концентраціїпропрепарату. Не менш 75% прийнятої внутрішньо дози потрапляє в системнийкровотік у вигляді активного метаболіту, менш 5% - у вигляді вихідногопрепарату. Плазмові концентрації як пропрепарату, так і активного метаболітупропорційні дозі і не залежать від прийому їжі.
Розподіл
У людини середній об’єм розподілу (Vss) активного метаболіту дорівнюєприблизно 23 літрам.
Як показали експерименти на хом’яках, щурах і кролях, активнийметаболіт досягає всіх основних місць локалізації грипозної інфекції. У цихекспериментах після перорального введення озельтамівіру фосфату його активнийметаболіт виявлявся в легенях, промивних водах бронхів, слизовій оболонціпорожнини носа, в середньому вусі й трахеї в концентраціях, які забезпечуютьпротивірусний ефект.
Зв’язування активного метаболіту з білками плазми людини низьке(приблизно 3%). Зв’язування пропрепарату з білками плазми людини досягає 42%,що недостатньо, аби бути причиною істотних взаємодій між ліками.
Метаболізм
Озельтамівіру фосфат значною мірою перетворюється в активний метаболітпід дією естераз, які знаходяться переважно в печінці та кишечнику. Ніозельтамівіру фосфат, ні активний метаболіт не є субстратами або інгібіторамиізоферментів системи цитохрому Р450.
Виведення
Озельтамівір, який всмоктався, виводиться, головним чином (> 90%),шляхом перетворення в активний метаболіт. Активний метаболіт не піддаєтьсяподальшій трансформації і виводиться із сечею. У більшості пацієнтівмаксимальні концентрації активного метаболіту в плазмі знижуються знапівперіодом 6 - 10 год. Активна субстанція повністю (> 99%) виводитьсячерез нирки. Нирковий кліренс (18.8 л/год) перевищує швидкість клубочковоїфільтрації (7.5 л/год), що вказує на те, що препарат виводиться ще й шляхомканальцевої секреції. З калом виводиться менше 20% прийнятого внутрішньорадіоактивно міченого препарату.
Діти
Фармакокінетику Таміфлю вивчали в дітей від 1 до 16 років уфармакокінетичному дослідженні з одноразовим прийомом препарату та у клінічномудослідженні в невеликої кількості дітей віком 3-12 років. У дітей молодшоговіку виведення пропрепаратів та активного метаболіту відбувалося швидше, ніж удорослих, що призводило до більш низької AUC стосовно конкретної дози. Прийомпрепарату в дозі 2 мг/кг дає таку AUC озельтамівіру карбоксилату, яка досягаєтьсяу дорослих після одноразового прийому капсули з 75 мг препарату (щоеквівалентно приблизно 1 мг/кг). Фармакокінетика озельтамівіру у дітей старше12 років така, як і в дорослих.
Показання для застосування.
Лікування грипу типу А та В у дорослих та дітей віком від 1 року істарше.
Профілактика грипу (після контакту з хворим або у разі підвищеногоризику інфікування вірусом) у дорослих та підлітків старше 13 років.
Спосіб застосування та дози.
Таміфлю можна приймати під час їжі або незалежно від її прийому. Удеяких пацієнтів переносимість препарату поліпшується, якщо його приймають підчас їжі.
Стандартний режим дозування
Лікування
Лікування слід розпочинати в перший або другий день появи симптомівгрипу.
Дорослі та підлітки старше 13 років. Рекомендований режим дозування Таміфлю - по75 мг суспензії 2 рази на добу перорально протягом 5 днів. Збільшення дозибільш ніж 150 мг/добу не призводить до посилення ефекту.
Рекомендовані дози Таміфлю суспензії для дітей вікомвід 1 року і старше:
Вага
| Доза, яку рекомендовано для прийому протягом 5 днів
|
≤ 15 кг
| 30 мг двічі на добу
|
> 15-23 кг
| 45 мг двічі на добу
|
> 23-40 кг
| 60 мг двічі на добу
|
> 40 кг
| 75 мг двічі на добу
|
Профілактика
Рекомендована доза Таміфлю для профілактики грипу після контакту зхворим на грип - по 75 мг 1 раз на добу перорально протягом не менш 7 днів.Прийом препарату слід розпочинати не пізніше, ніж у перші 2 дні після контакту.
Рекомендована доза для профілактики під час сезонної епідемії грипу -по 75 мг 1 раз на добу; показана ефективність та безпека препарату при прийомійого протягом 6 тижнів. Профілактична дія триває стільки, скільки триває прийомпрепарату.
Застосування
Приготування суспензії
Струсіть декілька разів закритий флакон для розпушування порошку.
Відміряйте 52 мл води. Для цього використайте мірний стаканчик ізаповніть його до потрібного рівня.
Додайте всю воду (52 мл) до флакона з порошком і струшуйте закритийфлакон протягом приблизно 15 секунд.
Зніміть захисну кришечку і втисніть адаптер у горловину флакона.
Щільно закрийте флакон захисною кришечкою. Це забезпечить правильнеположення адаптера у флаконі і захистить від можливості дитині самій відкриватифлакон.
Рекомендовано позначати дату приготування суспензіїна ярлику флакона
Шприц для дозування суспензії марковано для дози 30 мг, 45 мг та 60 мг.
Добре струсіть закритий флакон перед застосуванням Таміфлю суспензіїдля перорального затосування.
Візьміть дозуючий шприц, втисніть поршень повністю до наконечникадозуючого шприца.
Зніміть кришку з флакона.
Приєднайте наконечник дозуючого шприца до адаптера флакона.
Поверніть флакон догори дном (разом зі з’єднаним з ним дозуючимшприцом) (див мал. 3).
Повільно відтягніть поршень до відмітки, яка показує необхідну дозу.
Переверніть флакон дном донизу (разом із дозуючим шприцом).
Повільно роз’єднайте дозуючий шприц з флаконом.
Витисніть суспензію прямо у ротову порожнину, для цього натисніть напоршень дозуючого шприца. Проковтніть суспензію.
Відразу після використання розберіть дозуючий шприц на дві частини іпромийте їх під проточною водою.
Дозування в особливих випадках
Хворі з ураженням нирок
Лікування та профілактика грипу.
Для пацієнтів з кліренсом креатиніну більше 30 мл\хв коригувати дозу непотрібно. Хворим з кліренсом креатиніну 10-30 мл\хв при лікуванні рекомендованозменшити дозу до 75 мг один раз на добу протягом 5 діб, а при профілактицірекомендовано зменшити дозу до 75 мг через добу. Немає ніяких рекомендацій дляпацієнтів, які знаходяться на звичайному гемодіалізі та подовженомуперитонеальному діалізі, у термінальній стадії ниркової хвороби та хворих зкліренсом креатиніну ≤ 10 мл\хв.
Пацієнти з ураженням печінки
Немає потреби коригувати дозу при лікуванні та профілактиці.
Хворі похилого віку
Немає потреби коригувати дозу при лікуванні та профілактиці.
Діти
Ефективність та безпека Таміфлю у дітей віком до 1 року не вивчались.
Передозування.
На сьогоднішній день випадків передозування не описано, однакпередбачуваними симптомами гострого передозування можуть бути нудота зблюванням або без нього.
Побічна дія.
Дослідження у дорослих пацієнтів
При прийомі Таміфлю для лікування грипу у дорослих найчастішиминебажаними явищами були нудота і блювання. Вони носили транзиторний характер івиникали, як правило, після прийому першої дози. У більшості випадків ціреакції не вимагали відміни препарату.
Інші небажані явища, які виникали з частотою ≥ 1% при прийоміТаміфлю по 75 мг 2 рази на добу, включали діарею, бронхіт, біль у животі,запаморочення, головний біль, кашель, безсоння, слабкість.
У пацієнтів, які приймали Таміфлю для профілактики грипу, відзначалисябіль різної локалізації, ринорея, диспепсія та інфекції верхніх дихальнихшляхів.
Дослідження при лікуванні дітей
Небажані явища, які спостерігалися в > 1% дітей, що одержувалиозельтамівір, були блювання, біль у животі, носові кровотечі, порушення слухута кон’юнктивіт. Ці явища виникали раптово, зникали без припинення лікуваня і вбільшості випадків не потребували припинення лікування.
При застосуванні препарату поза клінічними дослідженнями, дуже рідковідзначалися випадки шкірного висипу.
Особливості застосування.
Даних щодо ефективності Таміфлю при будь-яких захворюваннях, викликанихіншими збудниками, крім вірусів грипу А і В, немає.
При лікуванні та профілактиці грипу у хворих із кліренсом креатинінувід 10 до 30 мл/хв потрібна корекція дози.
Вагітність і лактація
У лактуючих щурів озельтамівір та активний метаболіт потрапляють умолоко. Чи відбувається екскреція озельтамівіру або активного метаболіту змолоком у людини, невідомо. Однак екстраполяція даних, отриманих на тваринах,дозволяє припустити, що їхня кількість у грудному молоці може досягати 0.01мг/добу і 0.3 мг/добу, відповідно.
На сьогодні даних щодо застосування препарату у вагітних жінокнедостатньо, щоб оцінити тератогенну або фетотоксичну дію озельтамівіруфосфату.
Зважаючи на це, Таміфлю слід призначати під час вагітності або лактаціїлише тоді, коли переваги від його застосування перевищують потенційний ризикдля плода або немовляти.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до озельтамівіру фосфату або будь-якого компонентапрепарату.
Хронічна ниркова недостатність (постійний гемодіаліз, хронічнийперитональний діаліз, кліренс креатиніну ≤ 10 мл/хв). Вагітність,годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Експерименти in vitro продемонстрували, щоні озельтамівіру фосфат, ні активний метаболіт не є добрим субстратом дляполіфункціональних оксидаз системи цитохрому Р450, або дляглюкуронілтрансфераз. Формальної основи для взаємодії з пероральнимиконтрацептивами немає.
Циметидин, неспецифічний інгібітор ізоферментів системи цитохрому Р450,не впливає на плазмові концентрації озельтамівіру та його активного метаболіту.
Одночасне призначення пробенециду призводить до збільшення AUC доактивного метаболіту приблизно в 2 рази, внаслідок гальмування активної канальцевоїсекреції в нирках. Однак, завдяки великому запасу безпеки активного метаболіту,корекція дози при одночасному застосуванні з пробенецидом не потрібна.
Одночасний прийом із амоксициліном не впливає на плазмові концентраціїобох препаратів. Одночасний прийом із парацетамолом не впливає на плазмовіконцентрації озельтамівіру, його активного метаболіту і парацетамолу.
Таміфлю призначали разом з препаратами, які широко застосовуються,такими як інгібітори АПФ (еналаприл, каптоприл), тіазидні діуретики(бендрофлюазид), антибіотики (пеніцилін, цефалоспорини, азитроміцин,еритроміцин та доксициклін), блокатори Н2-рецепторів до гістаміну(ранітидин, циметидин), бета-блокатори (пропранолол), ксантини (теофілін),симпатоміметики (псевдоефедрин), опіати (кодеїн), кортикостероїди, інгаляційнібронхолітики та аналгетики (ацетилсаліцилова кислота, ібупрофен тапарацетамол). Змін характеру або частоти небажаних явищ при цьому неспостерігалося.
Умови та термін зберігання. Порошок для приготування суспензії зберігати притемпературі не вище 25ºС у недоступному для дітей місці.
Приготовлену суспензію зберігати при температурі 2-8ºС не більше10 днів.
Термін придатності - 2 роки.