IНСТРУКЦIЯ
для медичногозастосування препарату
БЕТОПТИК®S
(BETOPTIC® S)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: бетаксолол;1-{4-[2-(циклопропілметокси)етил]фенокси}-3-ізопропіламінопропан-2-олгідрохлорид;
основні фізико-хімічні властивості: стерильна суспензія білого або майже білогокольору;
склад: 1 мл суспензії містить бетаксололу гідрохлориду 2,8мг еквівалентно 2,5 мг бетаксололу;
допоміжні речовини: полі (стиролдивінілбензол)сульфокислота, карбомер 974Р, кислота борна, маніт, динатрію едетат,бензалконію хлорид, N-лауроілсаркозин, кислота соляна концентрована та/абонатрію гідроксид (для корегування рН), вода очищена.
Форма випуску. Краплі очні.
Фармакотерапевтична група. Протиглаукомні препарати і міотичнізасоби. Блокатори бета-адренорецепторів. Код АТС S01ED02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Доклінічна фармакологія. Вазорелаксуюча діябетаксололу на периферичні судини була продемонстрована в дослідах in vivo насобаках, вазорелаксуюча дія бетаксололу і його здатність блокувати кальцієві каналибули продемонстровані в деяких дослідах in vivo, в яких використовувалисямоделі очних і не очних судин щурів, морських свинок, кроликів, собак, свинейта корів. Дія бетаксололу як нейропротектора була продемонстрована векспериментах як in vivo, так in vitro на сітківці кроликів, кортикальнихкультурах щурів і культурах сітківки курчат.
Дослідження тривалості життя при вживаннібетаксололу гідрохлориду були проведені на мишах при введенні перорально дозпрепарату в об’ємі 6, 20 та 60 мг/кг маси на день, а також на щурах при дозах –3, 12 та 48 мг/кг маси на день. Результати досліджень продемонструваливідсутність канцерогенного ефекту. Більш високі дози не перевірялися. Під часрізноманітних дослідів на клітинах бактерій та ссавців, як in vitro, так і invivo, мутагенний ефект бетаксололу гідрохлориду не спостерігався.
Клінічна фармакологія. Бетаксололу гідрохлорид,кардіоселективний блокатор бета-1-адренергічних рецепторів, який не маєістотної мембранно-стабілізуючої (місцевої анестезуючої) і вираженоїсимпатоміметичної дії. При пероральному введенні блокаторибета-адренорецепторів зменшують серцевий викид у здорових добровольців іпацієнтів з захворюваннями серця. У хворих з тяжкими порушеннями функціїміокарда антагоністи бета-адреноблокаторів можуть пригнічувати симпатичнийстимулюючий ефект, який необхідний для підтримання адекватної серцевої функції.
При введенні в око суспензія БЕТОПТИК®S знижує підвищений внутрішньоочний тиск, який супроводжується або несупроводжується глаукомою. Бетаксолол для офтальмологічного застосуваннямінімально впливає на легеневу та серцево-судинну функції.
Підвищений внутрішньоочний тиск є головним факторомризику розвитку глаукомотозної скотоми. Чим вищий рівень внутрішньоочного тиску,тим більша вірогідність ураження очного нерва та втрати поля зору. Бетаксололздатний знижувати як підвищений, так і нормальний внутрішньоочний тиск,механізм його гіпотензивної дії пов’язаний з зменшенням продукціївнутрішньоочної рідини, як показує тонографія і флюорофотометрія.
У контрольованих подвійних сліпихдослідженнях ступінь і тривалість гіпотензивного офтальмологічного ефектусуспензії БЕТОПТИК® S і 0,5% розчину БЕТОПТИК® буликлінічно еквівалентними. Суспензія БЕТОПТИК® S переносилася набагатокраще, ніж розчин БЕТОПТИК®.
1% офтальмологічний розчин бетаксололу (по 1 краплів кожне око) порівнювався з плацебо у перехресному дослідженні на 9 пацієнтах зреактивним захворюванням дихальних шляхів. Бетаксололу гідрохлорид не мавістотного впливу на функцію легенів, що було встановлено при вимірюванні об’ємуфорсованого видиху (FEV1), при вимірюванні форсованого життєвогооб’єму легенів (FVC) та відношення першого показника до другого (FEV1/FVC)і значно не відрізнявся від плацебо. Дія ізопротеренолу, бета-стимулятора, якийвводили наприкінці дослідження, не пригнічувалось дією бетаксололу дляофтальмологічного застосування.
У подвійному сліпому перехресномудослідженні на 24 здорових добровольцях, в якому порівнювались бетаксолол дляофтальмологічного застосування і плацебо в плані впливу на кров’яний тиск тачастоту серцевих скорочень, не було отримано доказів блокади бета-адренергічнихрецепторів серцево-судинної системи.
Данні, які отримані при проведенні контрольованихклінічних випробувань на пацієнтах з хронічною відкритокутовою глаукомою іочною гіпертензією показують, що лікування бетаксололом забезпечує більштривалий позитивний вплив на поле зору, ніж отриманий при застосуваннітимололу, неселективного бета-блокатора. Більше того, при застосуваннібетаксололу не спостерігалося негативного впливу на забезпечування кров’юочного нерва. Бетаксолол підтримує або поліпшує очний кровообіг.
Фармакокінетика. Бетаксолол має високу ліпофільність, що призводитьдо хорошої проникності у рогівку і високим концентраціям препарату в тканинахока. Бетаксолол характеризується хорошою абсорбцією при пероральному введенні,низькими втратами при першому проходженні та відносно тривалим періодомнапіввиведення, який дорівнює приблизно 16 – 22 годинам. Виводиться бетаксолол,як правило, через нирки, менше - з фекаліями. Основними метаболітами є двіформи карбоксильної кислоти і бетаксолол у незміненому вигляді, який виводитьсяіз сечею (приблизно 16% від виведеної дози).
Бетаксолол починає діяти через 30 хвилин, амаксимальний ефект, як правило, досягається через 2 години після місцевогозастосування. Разова доза забезпечує зниження внутрішньоочного тиску протягом12 годин.
Полярна природа бетаксололу може викликатиофтальмологічний дискомфорт. В цьому препараті молекули бетаксололу зв’язанііонним зв’язком з амберлітовою смолою.
Після інстиляції молекули бетаксололу переносятьсяіонами в слізну плівку. Процес переміщення проходить протягом кількох хвилин ізабезпечує офтальмологічний комфорт при застосуванні препарату БЕТОПТИК®S.
Показання для застосування. Суспензія БЕТОПТИК®S ефективнознижує внутрішньоочний тиск і використовується для лікування хворих з хронічноювідкритокутовою глаукомою та очною гіпертензією.
Спосіб застосування та дози. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ Флакон з препаратомДОБРЕ СТРУСИТИ.
Дорослі (у тому числі пацієнти похилого віку):
Рекомендована доза становить 1 або 2 краплів уражене око(чи) два рази на день. У деяких пацієнтів для стабілізаціїгіпотензивної дії препарату БЕТОПТИК® S потрібно декілька тижнів.Рекомендується ретельне спостереження за хворими з глаукомою.
Якщо при застосуванні рекомендованих дозвнутрішньоочний тиск хворого не контролюється адекватно, можна застосовуватикомбіновану терапію з пілокарпіном або іншими міотиками та/або адреналіном(епінефрином) та/або інгібіторами карбоангідрази.
Об’єм однієї краплі становить 24 мкл.
Побічна дія. Бета-адреноблокатори для місцевого застосуванняможуть абсорбуватися системно. Побічні реакції, які виникають при системномувведенні блокаторів бета-1-адренорецепторів, можуть розвинутися при їхмісцевому застосуванні.
Офтальмологічні. При проведенні клінічних дослідженьнайчастішим побічним ефектом при застосуванні БЕТОПТИК® S бувофтальмологічний дискомфорт, який швидко минав. Інші побічні ефектиспостерігалися у незначної кількості пацієнтів: затуманення зору, точковийкератит рогівки, відчуття стороннього тіла в оці, світлобоязнь, сльозотеча,свербіж, сухість очей, еритема, запалення, виділення, біль в оці, зниженнягостроти зору, утворення кірочок на краях повік. Крім того, при застосуванніінших препаратів бетаксололу побічні ефекти включали в себе: алергічні реакції,зниження чутливості рогівки, точкове забарвлення рогівки, яке може виникати удендритних утвореннях, набряк і анізокорія.
Системні. Повідомлення про системні реакції післязастосування суспензії БЕТОПТИК®S або розчину БЕТОПТИК®0,5% надходили рідко. До них належали:
з боку серцево-судинної системи: брадикардія,блокада серця і застійні явища;
з боку легенів: порушення функції легенів, якехарактеризується диспное, бронхоспазмом, підвищеною бронхосекрецією, астмою іреспіраторною недостатністю;
з боку ЦНС: безсоння, запаморочення, головний біль,депресія, млявість, посилення симптомів та ознак міастенії gravis;
інші: висипи, токсичний епідермальний некроліз,випадіння волосся і глосит. Були
повідомлення про зміни смакових відчуттів тазапахів.
Протипоказання. Підвищена чутливість до будь-яких компонентівпрепарату. БЕТОПТИК® S протипоказаний пацієнтам із синусовоюбрадикардією, блокадою серця другого або третього ступеня, кардіогенним шоком іхворим з вираженою серцевою недостатністю в анамнезі.
Передозування. Відомостей про передозування препаратом БЕТОПТИК®S немає. ЛД50 при пероральному прийомі препарату дорівнює приблизно350 – 920 мг/кг маси для мишей і 860 – 1050 мг/маси для щурів. Припередозуванні бета1-адреноблокаторами, що застосовуються системно,можуть розвинутися такі побічні ефекти, як гіпотензія брадикардія, та гострасерцева недостатність.
Відсутня інформація про передозування призастосуванні БЕТОПТИК® S в око. У випадку передозування БЕТОПТИК®S при місцевому застосуванні швидко промийте око за допомогою ватного тампону,змоченого теплою водою.
Особливості застосування. Бетаксолол для офтальмологічногозастосування при проведенні клінічних випробувань продемонстрував мінімальнийвплив на частоту серцевих скорочень та кров’яний тиск. Необхідно дотримуватисяобережності при лікуванні хворих з серцевою недостатністю або блокадою серця ванамнезі. Застосування БЕТОПТИК® S необхідно припинити при першихознаках серцевої недостатності.
Загальні
Цукровий діабет
Бета-адреноблокатори потрібно обережно призначатихворим на спонтанну гіпоглікемію та діабетикам (особливо з лабільнимдіабетом), які приймають інсулін або гіпоглікемічні препарати перорально.Блокатори бета-адренергічних рецепторів можуть завадити визначенню ознак ісимптомів гострої гіпоглікемії.
Тиреотоксикоз
Бета-адреноблокатори можуть маскувати деякі клінічніознаки гіпертиреозу (наприклад, тахікардію). Хворі з підозрою на розвитоктиреотоксикозу повинні перебувати під постійним медичним наглядом, щобзапобігти раптовому перериванню прийому бета-адреноблокаторів, що можепризвести до різкого загострення патології щитовидної залози.
Слабкість м’язів
Спостерігалося, що бета-адреноблокатори можутьпідсилювати слабкість м’язів та деякі симптоми міастенії (наприклад, диплопію,птоз та загальну слабкість).
Серйозне хірургічне втручання
Слід звернути увагу на те, що треба повільноприпиняти прийом бета-адреноблокаторів перед загальною анестезією, тому що цезменшує здатність серця реагувати на бета-адренергічно опосередкованістимулятори симпатичних рефлексів.
Легені
Належить обережно призначати препарат хворим наглаукому, які мають до того ж виражене обмеження функцій легенів. Надходилиповідомлення про порушення функції легенів та про астматичні напади під часлікування бетаксололом. Хоча результати тестів не показали шкідливого впливу нафункцію легенів у хворих, які приймали офтальмологічний бетаксолол, не сліднехтувати ймовірністю виникнення побічних реакцій з боку легенів у пацієнтів,чутливих до бета-адреноблокаторів.
У контрольованих клінічних дослідженнях бетаксолол дляофтальмологічного застосування продемонстрував незначний вплив на респіраторнута серцево-судинну функції.
Імовірність алергічнихреакцій
Хворі, які мають в анамнезі атопію або гостру анафілактичнуреакцію на різні алергени, можуть бути більш чутливі до повторного,випадкового, діагностичного або лікувального введення речовини з цимиалергенами, що варто мати на увазі під час прийому бета-адреноблокаторів. Такіхворі також можуть не реагувати на звичайні дози епінефріну, щовикористовуються для усунення анафілактичної реакції.
Офтальмологічні
У хворих на закритокутову глаукомуметою лікування є розкриття кута шляхом звуження зіниці за допомогою міотиків.Бетаксолол мало або взагалі не впливає на зіницю. Якщо БЕТОПТИК® Sвикористовується для зниження внутрішньоочного тиску при закритокутовійглаукомі, його необхідно застосовувати тільки у комбінації з міотичнимизасобами.
Були отримані повідомлення про сухість очей,пов’язану з місцевим використанням в око бета-блокаторів. Необхіднодотримуватись обережності при застосуванні бета-блокаторів у хворих на синдромSicca або подібними порушеннями утворення слізної плівки. Пацієнти, які носятьконтактні лінзи, повинні зняти їх перед закапуванням препарату БЕТОПТИК®S та почекати 15 хвилин після введення дози, перш ніж знову застосовуватиконтактні лінзи.
Забороняється торкатися кінчиком крапельницібудь-яких поверхонь тому, що це може призвести до забруднення вмісту флакона.
Вагітність та лактація
Дослідження дії бетаксололу гідрохлориду нарепродуктивну функцію при пероральному введенні проводили на щурах та кроликах.Було доказано зв’язок постімплантаційного викидня у кроликів та щурів іззастосуванням препарату при дозах понад 12 та 128 мг/кг маси тіла, відповідно.Проте бетаксололу гідрохлорид не продемонстрував тератогенного ефекту і присубтоксичних дозах не спостерігалося ніяких інших негативних реакцій нарепродуктивну функцію. Не було проведено адекватних добре контрольованихдосліджень на вагітних жінках. БЕТОПТИК® S слід призначати в періодвагітності тільки у тому випадку, коли потенційна користь препарату виправдовуєможливий ризик для плоду.
Не відомо, чи проникає бетаксололу гідрохлорид вгрудне молоко. Слід дотримуватися обережності при призначенні БЕТОПТИК®S матерям, які годують груддю.
Діти
Клінічні випробування ефективності та безпеки препарату для дітей непроводилися.
Вплив на здатність керувати автомобілем або іншимимеханічними засобами
Вплив БЕТОПТИК® S на здатність керувати автомобілямиабо працювати з механізмами обмежується затуманенням зору, що виникає післязастосування препарату, але швидко проходить.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Належить ретельно обстежувати хворих, щоотримують бета-адреноблокатори перорально та офтальмологічну суспензію БЕТОПТИКS на можливість додаткового впливу на внутрішньоочной тиск або виникнення іншихдобре відомих системних реакцій бета-адреноблокаторів.
Рекомендується ретельне спостереження захворими, які приймають лікарські препарати, що знижують рівень катехоламінів(такі, як резерпін), оскільки можливі синергічні ефекти та розвиток гіпотензіїі/або брадикардії.
Бетаксолол – блокатор бета-адренорецепторів,тому його слід обережно призначати хворим, які паралельно застосовують адренергічніпсихотропні препарати.
Умови та термін зберігання. Зберігати при кімнатній температурі (80-300С). Тримати флакон щільно закритим, якщо він не використовується.Не використовувати понад 28 днів після першого відкриття флакона. Термінзберігання – 2 роки.