ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
НІКОРЕТТЕ
(Nicorette®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: nicotine;
основні фізико-хімічні властивості: бежеві (жовті – для дозування 4 мг)квадратні подушечки з характерним запахом та розмірами приблизно 14 х 14 х 5мм;
склад: 1 подушечка містить нікотину – 2 мг або 4 мг;
допоміжні речовини: основа жувальної гумки - сорбітол (Е 420); сорбітолрідкий (кристалізований), карбонат натрію безводний, гідрокарбонат натрію,Haverstroo flavour, ZD 49284 Naarden, natural, Flavour for smoker, 84.6422Robertet, semisynt, гліцерол (85%) квінолін жовтий (Е 104), тальк.
Форма випуску. Гумка жувальна.
Фармакотерапевтична група. Препарат для лікування нікотинової залежності. КодАТС N07B A01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Нікоретте є продуктом який містить нікотин ізастосовується для замісної терапії. Сучасні наукові дослідження свідчать, щотака замісна терапія може супроводжуватися небажаними проявами, але нікотин неє канцерогеном. Іонізований нікотин є подібним до ацетилхоліну і має високуспорідненість до ацетилхолінових рецепторів мозкової речовини наднирковихзалоз, нейром’язових сполучень і головного мозку, а також до Н-холінорецепторівцентральної нервової системи.
Нікоретте дає змогу уникнути розвитку синдрому відміни в осіб, якікинули палити; допомагає уникнути відновлення паління. При цьому концентраціянікотину в крові підвищується повільніше, ніж під час паління, і має більшнизькі значення.
Призастосуванні препарату забезпечується надходження в організм нікотину; прицьому такі інгредієнти тютюнового диму, як смола, окис вуглецю, в організм непотрапляють. Необхідно мати на увазі, що пацієнт сам вирішує відмовитися відпаління, а препарат Нікоретте допомагає йому в цьому, зменшуючи фармакологічнузалежність від нікотину. Фармакологічні ефекти нікотину мають широкий спектр іваріабельність залежно від дози, що потрапляє (кількості сигарет, щовикурюються), та індивідуальної толерантності до даної речовини.
Проявивпливу нікотину на серцево-судинну систему включають:
-Збільшення частоти серцевих скорочень, об’єму циркуляції і коронарногокровотоку.
-Периферійна вазоконстрикція, яка пов’язана зі зменшенням температури шкіри,системна вазоконстрикція і збільшення притоку крові до м’язів.
-Збільшення циркуляторних концентрацій адреналіну і норадреналіну.
-Збільшення рівня вільних жирних кислот, гліцерину і лактату, що циркулюють уплазмі крові.
Фармакокінетика. У процесі жування гумки нікотин повільновивільнюється і абсорбується у порожнині рота. Максимальна концентрація уплазмі досягається через 30 хвилин після початку жування. Порівняно з паліннямступінь абсорбції нікотину під час жування нижчий, його концентраціяпідвищується повільніше і має більш низькі значення.
Показання для застосування.
Лікування тютюнової залежності: зняття симптомів відміни, що виникаютьпри повній відмові від тютюнопаління або зменшенні кількості викурених цигарок;полегшення стану курців при відмові від куріння та зменшенні кількості цигарок;допомога курцям, які не можуть повністю звільнитись від нікотинової залежності.
Спосіб застосування та дози.
Дорослі пацієнти, включаючи пацієнтів похилого віку
Залежно від вираженості пристрасті до паління може застосовуватисяжувальна гумка з різною концентрацією активної речовини. Звичайно вистачаєзастосовувати 8–12 жувальних гумок на добу. Для завзятих курців (тест нанікотинову залежність Fagerström ≥ 6 балів або ті, хто випалює понад20 цигарок на день) або пацієнтів які нездатні відмовитися від паління задопомогою жувальної гумки Нікоретте 2 мг, рекомендується починати з лікарськоїформи в дозі 4 мг. Інші пацієнти повинні починати лікування з лікарської формив дозі 2 мг. Не слід застосовувати більше 24 подушечок на добу.
Нікоретте слід застосовувати у всіх випадках, коли виникає непереборнебажання палити, відповідно до такої схеми:
Повільно розжувати Нікоретте до появи різкого смаку.
Покласти Нікоретте між яснами та щокою.
Коли смак зникне, слід знову почати жувати Нікоретте
Повторювати данусхему слід приблизно протягом півгодини. Приблизно через 30 хвилин післяпочатку відповідного використання у гумці не залишається нікотину.
Повна відмова від паління
Для цього застосовують Нікоретте щонайменше протягом 3 місяців. Потімслід поступово знижувати кількість жувальної гумки. Застосування препарату слідприпинити тоді, коли добове споживання гумки знизиться до 1 – 2 подушечок.
Зменшення кількостівикурених цигарок
Гумкуслід жувати між епізодами куріння, як тільки з’являється непереборне бажанняпалити, щоб якнайбільше збільшити інтервали між епізодами паління і таким чиномзнизити добове споживання цигарок. Якщо зменшення кількості випалених сигаретне досягається протягом 6 тижнів, слід переглянути терапевтичні заходи.
Спробувідмовитися від паління слід здійснити тоді, коли пацієнт буде відчувати себеготовими до цього але не пізніше ніж через 6 місяців після початку лікування.Якщо суттєва відмова від паління не досягається протягом 9 місяців післяпочатку лікування, слід переглянути схему лікування.
Якправило, не рекомендується застосовувати Нікоретте понад 12 місяців. Однакдеяким пацієнтам може знадобитися більш тривале лікування, щоб запобігтиповерненню до паління або попереднього рівня споживання тютюну. Якщо раптомвиникає бажання закурити знову, слід знову застосувати кілька гумок Нікоретте.
Консультаціїпсихолога і підтримка зазвичай допомагають досягти успіху.
Убільшість курців після припинення куріння може збільшитися вага тіла. ГумкаНікоретте може допомогти контролювати цей процес, який є дозозалежним.Застосування 8-12 гумок Нікоретте у відповідній дозовій формі може допомогтиконтролювати збільшення ваги тіла після припинення куріння.
Тимчасова абстиненція
Щоб уникнути проявів тимчасової абстиненції рекомендовано застосовуватигумку Нікоретте протягом періоду, коли пацієнт не палить, наприклад у зонах декуріння заборонено або в інших ситуаціях коли пацієнт змушений не курити івиникає раптове бажання закурити.
Діти і підлітки.Жувальну гумку з нікотином не слід призначати особам молодше 18 років. Досвідзастосування Нікоретте у цієї категорії пацієнтів обмежений.
Побічна дія.
Нікоретте може викликати небажані реакції, які подібні до реакцій нанікотин, що надходить з інших джерел. Ймовірність розвитку та тяжкістьнебажаних реакцій залежать від дози.
Більшість небажаних реакцій виникає протягом 3–4 тижнів з моментупочатку лікування.
Деякі із симптомів, що відзначалися, такі як запаморочення, головнийбіль і розлади сну можуть бути проявами синдрому відміни, викликаного відмовоювід паління. При відмові від паління може також збільшитися частота виникненняафтозного стоматиту. Зв’язок цього симптому з використанням жувальної гумки недоведений.
Побічні прояви зустрічалися з частотою: дуже часті – 1/10; часті – 1/100, 1/10; нечасті– 1/1 000, 1/100; рідкі – 1/10 000, 1/1 000; дуже рідкі – 1/10 000, у тому числі – окремі випадки.
Нервова система: часті – запаморочення;
Серцеві розлади: дуже рідкі – оборотна фібриляція передсердь;
Розлади травного тракту: часті – блювання;
Загальні розлади і зміни в місці введення: рідкі – алергічні реакції, утому числі ангіоневротичний набряк.
Протипоказання.
Наявність гіперчутливості до компонентів препарату.
Передозування.
Надмірне застосування нікотину при жуванні гумки та/або курінні можеспричинити появу ознак передозування. Ризик отруєння при проковтуванніжувальної гумки дуже низький, оскільки, якщо не здійснюється жування, товсмоктування відбувається дуже повільно і не повністю.
При передозуваннівідзначаються ті ж симптоми, що й при гострому отруєнні нікотином, а саме:нудота, підвищене слиновиділення, біль у ділянці живота, діарея, пітливість,головний біль, запаморочення, порушення слуху і виражена загальна слабкість.При надходженні в організм високих доз окрім вищеперелічених симптомів можевиникнути гіпотензія, слабкий і неритмічний пульс, утруднене дихання,слабкість, судинний колапс і генералізовані судоми.
Дози нікотину, що під час лікування добре переносяться дорослимикурцями можуть призвести до появи ознак важкого отруєння у маленьких дітей інавіть призвести до смерті.
Заходи припередозуванні
Слід негайно припинити надходження нікотину і призначити симптоматичнелікування. Активоване вугілля зменшує всмоктування нікотину в травному тракті.
Особливості застосування.
У курців, які носять знімні зубні протези, можуть виникати труднощі прижуванні Нікоретте. Жувальна гумка може прилипати до зубних протезів та інколипошкоджувати їх.
Нікоретте(жувальна гумка) може бути рекомендована для використання тільки під наглядомлікаря у пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями: пацієнти, що перенеслисерйозний серцево-судинний напад або були госпіталізовані у зв’язку зі скаргамина серцево-судинну систему протягом попередніх чотирьох тижнів (наприклад,інсульт, інфаркт міокарда, нестабільна стенокардія, аритмія серця,ангіопластика або шунтування коронарних артерій) або пацієнти знеконтрольованою (злоякісною) гіпертензією.
Жувальна гумка Нікоретте повинна застосовуватися з обережністю длялікування пацієнтів з помірною або вираженою печінковою недостатністю,вираженою нирковою недостатністю, виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалоїкишки в гострій стадії.
Нікотиняк від прийому жувальної гумки Нікоретте, так і від паління сприяє викидунаднирковими залозами катехоламінів. Тому жувальна гумка Нікоретте такожповинна застосовуватися з обережністю для лікування пацієнтів знеконтрольованим гіпертиреозом або феохромоцитомою.
Внаслідок припинення паління може виявитися необхідним зменшення дозиінсуліну.
Деякі пацієнти продовжують застосування Нікоретте понад рекомендованийперіод, однак потенційний ризик тривалого застосування гумки значно менший ніжпродовження паління.
Вагітність талактація
Нікотин проникає в організм плода і впливає на його дихальну активністьі кровообіг. Вплив на кровообіг є дозозалежним. Куріння може завдати значноїшкоди плоду або дитині і тому його слід припинити. Ризик для плоду відзастосування Нікоретте не вивчений в повному обсязі. Продовження паління являєбільш серйозну небезпеку для плода, ніж застосування препаратів для замісноїтерапії, що містять нікотин.
Нікотин вільно проникає в материнське молоко у кількості, яка моженесприятливо впливати на немовля. З метою знизити експозицію на дитину жувальнагумка Нікоретте повинна використовуватися тільки після закінчення годуваннягруддю.
Малоймовірно,що Нікоретте впливатиме на здатність керувати транспортними засобами абопрацювати з потенційно небезпечними механізмами.
Взаємодіяз іншими лікарськими засобами.
Паління(але не нікотин) пов’язане зі збільшенням активності CYP1A2. Після відмови відпаління може спостерігатися зниження кліренса субстратів для цього ферменту. Цеможе призводити до збільшення рівня у плазмі деяких лікарських препаратів; цеявище також може бути клінічно значимим для препаратів з вузьким терапевтичнимвікном, таких як теофілін, такрин, клозапін і ропінірол.
Плазмоваконцентрація деяких інших лікарських препаратів, у метаболізмі яких бере участьCYP1A2, також може збільшитися після відмови від паління; наприклад, це явищеможе спостерігатися для іміпраміну, оланзапіну, кломіпраміну та флювоксаміну,але дані, що підтверджують цей ефект, недостатні і можливі клінічні наслідкинедосліджені.
Обмежені дані свідчать, що метаболізм флекаініду і пентазоцину такожможе зазнавати трансформацій при палінні.
Умови та термін зберігання.
Зберігатипри температурі 15°С - 25°С, у недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 2,5 роки.