ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
РОМАШКИ КВІТКИ
(Flores Chamomillae)
Загальна характеристика: міжнародна назва: Matrikariachamomilla; основніфізико-хімічні властивості: колір білий,жовтий, жовтувато-зелений. Запах міцний, ароматний. Смак пряний, гіркуватий,злегка слизистий;
склад: 1пачка містить квіток ромашки - 100 г;
Форма випуску. Квітки.
Фармакотерапевтична група. Різні дерматологічні препарати. Код АТС Д11А Х20.
Фармакологічні властивості. Квітки ромашки внаслідок дії азулену, ефірної олії,антемісової кислоти, глікозиду, терпену, капринової кислоти, ізовалер’яновоїкислоти, слизу, камеді, білків виявляють протизапальні властивості, підсилюютьпроцеси регенерації тканин, виявляють деякий антисептичний та в''яжучий вплив,мають виражену спазмолітичну дію завдяки апигенину. Препарати ромашкилікарської збільшують секреторну діяльність травних залоз, стимулюютьжовчовиділення та збуджують апетит, ліквідовують спазми органів черевноїпорожнини, проявляють знеболюючу, противоалергічну, антимікробну дію. Призовнішньому застосуванні препарати ромашки проявляють противозапальну,знеболюючу, епітелізуючу, антимікробну та антимікотичну дію.
Показання для застосування. Ромашки квіткизастосовують при запальних процесах шлунково-кишкового тракту, верхніхдихальних шляхів, а також при лікуванні набряків, фурункулів, іншихгнійно-запальних процесах шкіри, пітливості ніг. Застосовують також при спазмахкишечнику, метеоризмі. Настій квіток ромашки використовують для полоскання призапаленні слизових оболонок ротової порожнини, для промивання гнійних ран, язв,гемороїдальних вузлів, спринцюванню при кольпіті, ендоцервіциті та ін.
Спосіб застосування та дози. Застосовують ромашки квітки у вигляді чаю(заварити 1 столову ложку ромашки у склянці окропу, охолодити, профільтрувати)або настою.
Спосіб приготування настою: 3 столові ложки квіток вміщують вемальований посуд, заливають 200 мл кип''яченої води кімнатної температури,закривають кришкою і нагрівають на киплячій водяній бані 15 хв. Повністюохолоджують при кімнатній температурі, проціджують, залишок віджимають допроцідженого настою. Настій доводять кип''яченою водою до 200 мл.
Застосовують внутрішньо (по 1-5 столових ложок 2-3 рази на день) та уклізмах при спазмах кишечнику, метеоризмі і проносах. Внутрішньо приймаютьтакож потогінний засіб. Як слабкий антисептичний і в’яжучий засіб призначаютьзовнішньо для полоскання, примочок і ванн.
Побічна дія. Настій іноді викликає подразнення шкіри.
Протипоказання. Злоякісні новоутворення, туберкульоз.
Передозування. Не виявлено.
Особливості застосування. Перші ознаки поліпшення стану з''являються через 1місяць після початку лікування.
Взаємодія з лікарськими засобами. Не виявлено.
Умови і термінзберігання. Ромашки квіткизберігають у сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці, притемпературі не вище +250С. Приготований настій – у прохолодномумісці, не більше 2 діб. Термін придатності - 1 рік.