ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ФТОРУРАЦИЛ-ДАРНИЦЯ
(Ftoruracil-Darnitsa)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: fluorouracil; 5-фторопіридин-2,4(1Н,3Н)-діон;
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна або злегка жовтуватарідина;
склад: 1 мл розчину містить 50 мг фторурацилу;
допоміжні речовини: натрію гідроксид, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні засоби. Код АТС L01B C02.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Цитостатичний протипухлиннийзасіб, структурний аналог піримідину. Протипухлинна активність обумовленаперетворенням фторурацилу в тканинах в активні метаболіти, у тому числі5-фтордезоксиуридин та 5-фторуридин.
5-фтордезоксиуридин інгібує тимідилатсинтетазу та блокує реакціюперетворення дезоксиуридилової кислоти в тимідилову, що приводить до дефіцитутимідину та інгібуванню синтезу ДНК. 5-фторуридин вбудовується в РНК замістьуридину, що приводить до порушення процесингу РНК і синтезу білка. Фторурацилмає гепато-, мієло- і гастроінтестинальну токсичність, чинить імуносупресорнудію. Препарат пригнічує ріст епітеліальних новоутворень, та меншою мірою діє напухлини залозистого походження.
Фармакокінетика. При внутрішньовенному введенні період напіввиведення(Т1/2) фторурацилу із плазми становить 8-20 хв залежно від дози.Кінцевий Т1/2 становить близько 20 год. Легко проникає крізьгістогематичні бар’єри, включаючи гематоенцефалічний бар’єр, і розподіляєтьсяпо тканинах (пухлини, кістковий мозок, печінка та ін.) і рідинах організму.Концентрація в пухлинній тканині через кілька годин після введення вища, ніж уздоровій. Метаболізується переважно в печінці. До 20 % препарату виводиться унезмінному вигляді через нирки, решта – через дихальні шляхи (60-80 %) увигляді діоксиду вуглецю.
Показання для застосування. Паліативна моно- або комбінована хіміотерапія:
злоякісних новоутворень стравоходу, шлунка, ободової кишки,сигморектального з’єднання, прямої кишки, ануса;
злоякісних новоутворень печінки та внутрішньоклітинних печінковихжовчних протоків, підшлункової залози;
злоякісних новоутворень молочної залози, яєчників, шийки матки;
злоякісних новоутворень передміхурової залози та сечового міхура.
Спосіб застосування та дози. Схему застосування Фторурацилу-Дарницявибирають залежно від виду та локалізації новоутворення, його стадії танаявності метастазування.
Препарат вводять внутрішньовенно повільно струминно, краплино або здопомогою інфузійного насоса у 5 % розчині глюкози або 0,9 % розчині натріюхлориду протягом 4-24 годин.
Дітям і дорослим вводять:
внутрішньовенно повільно, протягом 2-3 хв, у початковій дозі 12мг/кг/добу (максимальна добова доза становить 800 мг/добу) курсом 4-5 діб;наступні введення у вигляді підтримуючої терапії в дозі 6 мг/кг/добу через день(4 ін’єкції);
внутрішньовенно інфузійно, у початковій дозі 15 мг/кг/добу (максимальнадобова доза становить 1000 мг/добу), протягом 4 годин; тривалість курсу 5 діб.
Побічна дія.
Анорексія, блювання, діарея, стоматит, езофагіт, лейкопенія,тромбоцитопенія, анемія, геморагії, рідше спостерігаються дерматит та алопеція,гіперпігментація. Вплив препарату на кровоутворення проявляється в рядівипадків вже у середині курсу, а іноді трохи пізніше – через 8-14 днів післязакінчення курсу лікування. Можливі болі в ділянці серця, що супроводжуютьсязмінами на кардіограмі за ішемічним типом, стенокардія, тромбофлебіт. Можливіневрологічні порушення, запаморочення, атаксія, тремор, неврит зорового нерву,головний біль, ністагм, порушення зору, ейфорія, дезорієнтація; аменорея,азооспермія. Алергічні реакції – кропивниця, бронхоспазм.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до препарату або його компонентів, виражені змінискладу периферичної крові (лейкоцити нижче 4х109/л, тромбоцити нижче150х109/л). Синдром мальабсорбції, виражені порушення функціїпечінки та нирок, важкі інфекції, виразки слизової оболонки ротової порожнинита шлунково-кишкового тракту, псевдомембранозний коліт. Препарат абсолютнопротипоказаний під час вагітності, при кровотечах будь-якої локалізації.
Передозування.
При гострому передозуванні можуть спостерігатися психотичні реакції,сонливість. Хронічне передозування характеризується вираженою мієлосупресією,аж до агранулоцитозу, тромбоцитопенією, геморагічними ускладненнями, діареєю.
Лікування. Специфічного антидоту немає. При наявності вираженогопригнічення кровоутворення рекомендується трансфузія кровозамінників,застосування гемостимулюючих засобів.
Особливості застосування.
Застосовування Фторурацилу-Дарниця повинне проводитися під контролемкваліфікованого лікаря, що має досвід проведення противопухлинної терапії.Хворі повинні перебувати в умовах стаціонару принаймні під час першого курсулікування. Додатковий курс варто призначати тільки після усунення токсичнихефектів після раніше проведеного курсу.
Фторурацил-Дарниця може застосовуватися в схемах поліхіміотерапії укомбінації з іншими протипухлинними засобами, а також у сполученні ізпроменевою терапією.
У випадку комбінації з препаратами, що проявляють мієлосупресивнівластивості, а також при одночасній або раніше проведеній променевій терапії,потрібне зменшення дози Фторурацилу-Дарниця.
Якщо хворий вже одержував курс променевої або хіміотерапії, призначенняФторурацилу-Дарниця можливе через 1-1,5 місяці за умови відновлення складукрові. Не рекомендується призначати препарат раніше, ніж через 3-4 тижні післяскладних оперативних втручань. Не рекомендується вводити препарат при великихметастазах у кістковий мозок. Не слід уводити Фторурацил-Дарниця інтратекальночерез небезпеку нейротоксичної дії.
Для попередження або послаблення ускладнень одночасно із проведенимлікуванням доцільне застосування вітамінів групи В (наприклад, Тіамінухлориду-Дарниця 5 % по 100-150 мг на добу, Піридоксину гідрохлориду-Дарниця 5 %по 100-150 мг на добу внутрішньом’язово), бактеріальних препаратів, переливаннябілкових кровозамінників.
Для профілактики стоматиту необхідний ретельний догляд за порожниноюрота (наприклад, полоскати рот розчином Мірамістин протягом 3-5 хвилин не менш3 разів на добу протягом усього курсу лікування).
Не рекомендується призначати пацієнтам з вітряною віспою, герпесом,гострими інфекційними хворобами.
Для профілактики токсичного впливу препарату на печінку доцільноприймати гепатопротектори наприклад: Дарсил, Урсохол. Кардіальні побічні ефектикупуються призначенням органічних нітратів або антагоністів кальцію (наприклад,Амлоприл-Дарниця); неврологічних – судинорозширювальних засобів (наприклад,Цинаризин-Дарниця).
Лікування Фторурацилом-Дарниця варто проводити при ретельному контроліскладу периферичної крові. Аналізи роблять не рідше 3 разів на тиждень, а зпоявою перших ознак зниження числа лейкоцитів і тромбоцитів – щодня.
Введення препарату повинне бути припинене при перших токсичних ознаках(блювання, діарея, виразковий стоматит) і при кількості лейкоцитів менше 3,0х109/л,тромбоцитів – менше 100х109/л.
Хворих на лейкопенію, що розвивається, варто ретельно спостерігати длявиявлення ознак виникнення інфекції. У хворих на нейтропенію при підвищеннітемператури тіла застосування антибіотиків необхідно починати емпірично.
При необхідності призначення препарату в період лактації годуваннягруддю необхідно припинити.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Ефективність та токсичністьФторурацилу-Дарниця підвищуються при одночасному застосуванні іншихпротипухлинних препаратів, кальцію фолінату, а також хлордіазепоксиду,дисульфіраму, гризеофульвіну, ізоніазіду.
Одночасне тривале застосування мітоміцину потенціює ризик виникненнягемолітико-уремічного синдрому.
Під час лікування Фторурацилом-Дарниця не можна проводити вакцинаціюживою вірусною вакциною як самого хворого, так і осіб, що перебувають із ним уконтакті, внаслідок можливої активації вірусу в умовах імуносупресії.
Антимікробні та противиразкові засоби інгібують метаболізм і збільшуютьплазменну концентрацію, тривалість дії та токсичність фторурацилу.
Фторурацил-Дарниця фармацевтично несумісний із протипухлиннимиантибіотиками антрациклінами, діазепамом, цитарабіном.
При прийоміциметидину можливе підвищення концентрації фторурацилу в плазмі крові.Алонуринен і метотрексат можуть змінювати протипухлинну дію фторурацилу.Кальцію фоліант може підсилювати протипухлинну та токсичну дію фторурацилу,особливо на шлунково-кишковий тракт.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, захищеному відсвітла місці, при температурі від 15 °С до 25 °С.
При зберіганні препарату при більш низьких температурах можливевипадання осаду. У цьому випадку ампулу слід нагріти до температури 60 °С приенергійному струшуванні, після чого препарат необхідно охолодити до температури35 °С. Якщо осад розчиниться і розчин стане прозорим, препарат придатний длязастосування.
Термін придатності – 2 роки.