ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА З ГЛЮКОЗОЮ
(ASCORBIC ACID WITHGLUCOSE)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, круглої форми зплоскою поверхнею, зі скошеними краями (з фаскою) і рискою;
склад: 1 таблетка містить аскорбінової кислоти – 100 мг; глюкози моногідрату– 877 мг;
допоміжні речовини: тальк, кислота стеаринова або кальцію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Аскорбінова кислота в комбінації з різнимизасобами. Код АТС A11G B10.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Аскорбінова кислота (вітамін С) –належить до групи водорозчинних вітамінів, не синтезується в організмі людини іїї нестача призводить до розвитку гіповітамінозу або авітамінозу.
Основні ефекти аскорбінової кислоти зумовлені її участю в регуляціїокисно-відновних процесів.
Активує діяльність залоз внутрішньої секреції, бере участь у регуляціїобміну вуглеводів, процесів згортання крові; сприяє процесу регенерації тканин,перетворенню кальцидіолу у кальцитриол (активну форму вітаміну D); сприяєсинтезу колагену, проколагену, нормалізації проникності капілярів, синтезукарнітину, нейропептидів, гіалуронової кислоти, норадреналіну, стероїднихгормонів, інтерферону, лізоциму, імуноглобулінів та ферментів монооксигеназноїсистеми (цитохромів Р-450 та ін.); зберігає в активному редукованому станідеякі моно- та діоксигенази, за рахунок чого посилює активність детоксикаційнихсистем; є кофактором ферменту холестерин-7-a-гідроксилази, необхідного дляреакції розщеплення холестерину. Крім того, аскорбінова кислота полегшуєзасвоєння заліза із травного тракту, а також його транспортування та включеннядо гему. Виявляючи стимулюючий вплив на організм загалом, аскорбінова кислотапідвищує його адаптаційні можливості, резистентність до інфекцій. Має антиоксидантнівластивості.
Глюкоза бере участь у вуглеводному та енергетичному обмінах, покращуєдетоксикаційний потенціал організму, оптимізуючи, у такий спосіб, ряд йогофункцій.
Фармакокінетика. Аскорбінова кислота швидко всмоктується, переважно вдванадцятипалій та порожній кишках. Вже через 30 хвилин після прийому вмістаскорбінової кислоти у крові помітно збільшується, починається її поглинаннятканинами організму. При цьому вона спочатку перетворюється вдегідроаскорбінову кислоту, яка без енергетичних витрат проникає крізь клітиннімембрани та швидко відновлюється в клітині. В тканинах аскорбінова кислотапрактично повністю міститься всередині клітин, визначається у трьох формах –аскорбінової, дегідроаскорбінової кислот та аскорбігену (зв’язаної аскорбіновоїкислоти). Розподіл аскорбінової кислоти між органами нерівномірний: її багато взалозах внутрішньої секреції (особливо в наднирникових залозах), менше вголовному мозку, нирках, печінці, серці та скелетних м’язах.
Аскорбінова кислота частково метаболізується і виділяється нирками до90% у формі оксалату, частково у вільній формі.
Глюкоза легко всмоктується, основними шляхами її метаболізму є гліколізта аеробне окислення до вуглекислого газу та води, внаслідок чого утворюєтьсяАТФ та інші макроергічні сполуки.
Показання для застосування. Гіпо- та авітаміноз вітаміну С; кровотечі (маткові,легеневі, носові); геморагічний діатез; кровотечі при променевій хворобі;різноманітні інтоксикації та інфекційні захворювання; захворювання печінки;хвороба Аддісона; передозування антикоагулянтів; рани, що погано загоюються;виразки та переломи кісток; дистрофії. Препарат також використовують дляпосилення фізичної та розумової працездатності, для забезпечення підвищеноїпотреби організму в аскорбіновій кислоті у період росту, періоди вагітності талактації, у період реконвалесценції після тривалих захворювань, при підвищеномуризику розвитку інфекційних захворювань, особливо у зимовий період.
Спосіб застосування та дози. З метою профілактики Аскорбінову кислоту зглюкозою призначають дорослим по 100 мг на добу. У період вагітності, упісляродовий період та при низькому вмісті вітаміну С у грудному молоці – по300 мг на добу протягом 10 – 15 днів, після чого профілактично по 100 мг надобу протягом усього періоду лактації.
Лікувальні дози для дорослих при прийомі внутрішньо становлять по 100мг 3 – 5 разів на добу. Термін лікування залежить від характеру та перебігузахворювання, у кожному випадку встановлюється індивідуально. В середньомустановить 2 тижні.
Дітям, починаючи з 3-х років, профілактично призначають по 50 мг 1 разна добу. Для лікування недостатності аскорбінової кислоти призначають у дозі по50 мг 2-3 рази на добу. Тривалість лікування визначається індивідуально, всередньому становить 2 тижні.
Побічна дія. Аскорбінова кислота з глюкозою зазвичайпереноситься добре. Однак можливі алергічні реакції, а при триваломузастосуванні у великих дозах можливий негативний вплив на травний тракт (печія,діарея) та сечовидільну систему (утворення сечових, цистинових та оксалатнихконкрементів), головний біль. Іноді можливі тромбоцитоз, гіперпротромбінемія,тромбоутворення, еритропенія, нейтрофільоз, лейкоцитоз, мікроангіопатія,збудження, порушення сну.
Протипоказання. Препарат протипоказаний у випадку алергії до йогокомпонентів. Не слід призначати великі дози препарату при підвищеному згортаннікрові, тромбофлебітах, схильності до тромбозів.
Передозування. Гостре передозування Аскорбінової кислоти зглюкозою може проявлятись нудотою, блюванням, спазмами кишечнику та діареєю.Можливі алергічні реакції, порушення функції нирок, підвищення артеріальноготиску, підвищення збудливості центральної нервової системи, порушення сну.
Лікування – симптоматичне.
Особливості застосування. З обережністю необхідно призначати при діабеті тахворобах нирок. Лікування у великих дозах не проводять у хворих зі схильністюдо рецидивуючої сечокам’яної хвороби. При застосуванні препарату у великихдозах необхідний контроль за функцією нирок та артеріальним тиском (внаслідок стимуляціїаскорбіновою кислотою утворення кортикостероїдів), а також за функцієюпідшлункової залози (внаслідок пригнічення інсулярного апарату).
Паління та вживання алкоголю прискорює перетворення аскорбіновоїкислоти у неактивні метаболіти.
Абсорбція препарату зменшується при вживанні свіжих фруктових таовочевих соків, лужного пиття.
При захворюваннях, що супроводжуються гарячкою, аскорбінова кислота даєзмогу задовольнити підвищені потреби організму у вітаміні С.
Препарат може змінювати результати різних лабораторних тестів (вміст укрові глюкози, білірубіну, активності трансаміназ, лактатдегідрогенази).
Немає посилань на те, що препарат може негативно впливати на водіїв талюдей, що працюють з технікою.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат підвищує всмоктування пеніцилінута заліза, послаблює дію гепарину, непрямих антикоагулянтів, збільшує ризиккристалурії при одночасному лікуванні саліцилатами.
Одночасний прийом аскорбінової кислоти та дефероксаміну посилюєвиведення заліза з сечею. Зменшує ефект антикоагулянтів типу кумарину.
При одночасному застосуванні з пероральними контрацептивамивсмоктування аскорбінової кислоти зменшується.
Великі дози препарату знижують ефективність трициклічнихантидепресантів.
Умови та термін зберігання. В сухому, захищеному від світла, недоступному длядітей місці при температурі не вище 25 оС. Термін придатності – 1рік.