ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ХІМОТРИПСИН КРИСТАЛІЧНИЙ
(CНYMOTRYPSIN CRYSTALLINE)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: Chymotrypsinum;
основні фізико-хімічні властивості: пориста маса або порошокбілого кольору без запаху, гігроскопічний, легкорозчинний у воді тафізіологічному розчині;
склад: 1 ампула містить 0,01 г кристалічного ліофілізованого хімотрипсину,отриманого із підшлункової залози великої рогатої худоби.
Форма випуску. Порошок ліофілізований для приготування розчину дляін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Гематологічні засоби. Ферменти. Код АТС B06AA04.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Протеолітичний фермент, який отримують із підшлунковихзалоз великої рогатої худоби, гідролізує переважно зв’язки, утворені залишкамитирозину, фенілаланіну та іншими ароматичними амінокислотами. Розщеплюєпептидні зв’язки в молекулах білка та продуктів його розпаду. Виявляєпротизапальну дію, оскільки фактори запалення являють собою білки абовисокомолекулярні пептиди (брадикінін, серотонін, некротичні продукти та ін.).
Лізує некротизовані тканини, не впливаючи на життєздатні клітини, внаслідок наявності в них специфічних антиферментів.
Фармакокінетика. Не вивчалась.
Показання длязастосування. Захворюванняорганів дихання – трахеїти, бронхіти, бронхоектатична хвороба, пневмонія,абсцеси легенів, ателектаз, бронхіальна астма з підвищеною секрецією; в хірургіїі травматології – профілактика ускладнень після операції на легенях, опіки іпролежні, тромбофлебіт, гнійні рани; в оториноларингології – при гнійнихсинуситах, гострих і підгострих ларинготрахеїтах і бронхітах з густим в’язкиммокротинням, після трахеотомії для полегшення видалення густого в’язкогоексудату, при гострих і підгострих гнійних середніх отитах і євстахіїтах зв’язким ексудатом; в офтальмології – при великих тромбозах центральної венисітківки, гострої непрохідності центральної артерії сітківки, помутнінніскловидного тіла травматичного і запального походження, екстракції катаракти.
Спосіб застосування та дози. При захворюваннях органів дихання (трахеїти,бронхіти, бронхоектатична хвороба, пневмонія, абсцеси легенів, ателектаз,бронхіальна астма з підвищеною секрецією) препарат застосовуютьвнутрішньом’язово дорослим по 5 –10 мг, дітям по 2,5 мг на добу протягом 10 –12 днів. В подальшому, через 7–10 днів, курс лікування можна повторити. Прихронічних, тривалих процесах лікування можна
повторити 3 – 4 рази. Препарат може застосовуватися при ексудативнихплевритах, емпіємах – внутрішньоплеврально (спосіб застосування див. нижче).
У хірургічнійпрактиці:
– з метою профілактики післяопераційних ускладнень (операція налегенях) препарат вводять внутрішньом’язово дорослим по 5–10 мг, дітям по 2,5мг щоденно, починаючи за 5–10 днів перед операцією і продовжуючи протягом 3 – 4днів після неї. У післяопераційному періоді (при ателектазі, який виник, або напочатковій стадії пневмонії) препарат призначають внутрішньом’язово дорослим по5–10 мг, дітям по 2,5 мг (в 1 – 3 мл 0,25% розчину новокаїну) на добу. Прицьому рекомендується комбінувати введення хімотрипсину внутрішньом’язово з вагосимпатичноюблокадою на боці ураження за Вишневським і застосуванням хімотрипсинуаерозольно у 5% водному розчині в кількості 3 – 4 мл. При гемотораксах,емпіємах хімотрипсин вводять щоденно внутрішньоплеврально по 20 –30 мг(розводити у 5 – 10 мл фізіологічного розчину або 0,25% новокаїну).
– у фтизіохірургії препарат призначають з тією ж метою і в таких самихдозах на фоні специфічної антибактеріальної терапії. При хронічномуфіброзно-кавернозному туберкульозі легенів, ускладненому бронхітом, курс передопераційноїпідготовки триваліший (по 10 – 12 днів), іноді повторюється до максимальноїсанації бронхіального дерева;
– у загальній хірургії при лікуванні опіків і пролежнів після видаленнянекротичних тканин, які вільно видаляються, хімотрипсин у дозі 20 мг розводятьу 20 мл 0,25% розчину новокаїну і тонкою голкою декількома уколами вводять підструп. Бажано перед введенням зробити насічки на струпі. На наступнійперев’язці лізовані некротичні тканини необхідно видаляти механічно;
– при тромбофлебітах препарат призначають внутрішньом’язово дорослим по5–10 мг, дітям по 2,5 мг щоденно 7 – 10 днів. У випадку неефективності першогокурсу лікування повторні курси недоцільні;
– для лікування гнійних ранвнутрішньом’язові введення препарату поєднують із місцевим лікуванням ранитампонами, змоченими у 5% розчині хімотрипсину.
В офтальмології:
– при екстракціїкатаракти хімотрипсин у розведенні 1:5000 вводиться у задню камеру ока знаступним промиванням передньої камери фізіологічним розчином через 4 хвилинипісля введення препарату.
– при лікуванні тромбозів центральної вени сітківки,гострої непрохідності центральної артерії сітківки хімотрипсин застосовують увигляді 5% розчину, приготованого на 1% розчині новокаїну. Вводятьпідкон’юнктивально по 0,2 мл 1 – 2 рази на тиждень.
В оториноларингології :
– при синуситахпрепарат вводять у гайморову порожнину в кількості 5 – 10 мг у 3 – 5 млфізіологічного розчину після її проколу і промивання;
– при отитах закапують у вухо по 0,5 – 1 мл 0,1% розчину хімотрипсину(готується на фізіологічному розчині);
– при мікроопераціях на вусі, метою яких є відновлення або поліпшенняслуху (тимпанопластика, стапедектомія), для розм’якшення фіброзних утворень усередньому вусі під час операції вводять у порожнину 0,1% розчин хімотрипсину.Одночасно з місцевим застосуванням хімотрипсин слід вводити внутрішньом’язовопо 2,5–5 мг 1–2 рази на день. Препарат розводять в 1–2 мл 0,25 - 0,5% розчинуновокаїну або фізіологічного розчину.
Побічна дія. Після інгаляції хімотрипсином зрідка спостерігаєтьсяохриплість, що зникає без будь-яких лікувальних заходів, субфебрильнатемпература, яка швидко проходить. В очній практиці в деяких випадкахрозвиваються явища подразнення і набряку кон’юнктиви; в таких випадкахрекомендується зменшувати концентрацію препарату, що застосовується.
Протипоказання. Декомпенсація серцевої діяльності, емфізема легенівз недостатністю дихання, декомпенсовані форми туберкульозу легенів, гострадистрофія і цироз печінки, інфекційний гепатит, панкреотити, нефрити, геморагічнийдіатез. Хімотрипсин не вводять у центри запалення і рани, що кровоточать, тапорожнини, не завдають на виявлені поверхні злоякісних новоутворень. Алергічніреакції, що пов’язані зі всмоктуванням продуктів протеолізу некротичних тканин.
Передозування. У зв’язку з низькою токсичністю препарату випадківпередозування не спостерігалось.
Особливості застосування. Застосовувати кристалічний хімотрипсин прилікуванні захворювань дихальних шляхів у хворих з активним туберкульознимпроцесом, який гостро перебігає, слід з обережністю, у зв’язку з розвиткомвираженої температурної гістаміноподібної реакції та обов’язково в поєднанні зіспецифічними препаратами.
З профілактичною метою слід рекомендувати введення антигістаміннихпрепаратів перед застосуванням хімотрипсину, видалення некротичних тканин післявпливу на них препарату (відкашлювання або відсмоктування мокротиння,промивання ран тощо).
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Хімотрипсин може застосовуватися вкомбінації з антибіотиками і бронхорозширювальними засобами.
Умови та терміни зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світламісці при температурі від 0 до + 10°С. Термін придатності – 3 роки.
Приготований розчин хімотрипсину може зберігатися протягом 1 доби притемпературі (2 – 5)°С.