ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
КОФЕЇН-БЕНЗОАТНАТРІЮ
(COFFEINUM-NATRIIBENZOAS)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: caffeine; 1,3,7-триметилксантин;
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина;
склад: 1 мл розчину містить кофеїну-бензоату натрію 0,1 габо 0,2 г;
допоміжні речовини: натрію гідроксид, вода дляін’єкцій.
Форма випуску. Розчин’для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Психостимулюючі і ноотропні засоби. Похідніксантину. Код ATC N06B C01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Препарат має психостимулюючу тааналептичну активність. Важливим у механізмі стимулюючого ефекту препарату єзв’язування з пуриновими рецепторами мозку. Механізм дії препарату обумовленийпригніченням кофеїном ферменту фосфодіестерази, що призводить до накопиченнявсередині клітин циклічного аденозинмонофосфату та стимуляції гліколізу.
Кофеїн посилює та регулює процеси збудження в коріголовного мозку, посилює позитивні рефлекси, підвищує розумову та фізичнупрацездатність. Дія препарату значною мірою залежить від типу вищої нервовоїдіяльності. Кофеїн підвищує рефлекторну збудливість спинного мозку, збуджуєдихальний та судино-руховий центри. Діурез під впливом препарату посилюється(зменшується реабсорбція натрію), підвищується ЧСС, AT (при гіпотензії),скоротливість міокарда. Препарат зменшує агрегацію тромбоцитів.
Фармакокінетика. Кофеїн-бензоат натрію припарентеральному введенні розподіляється рівномірно, проникає черезгематоенцефалічний бар’єр. Період напіввиведення становить приблизно 5 год, удеяких осіб - 10 год. Основна частина деметилюється та оксилюється. Майже 10%виділяється нирками у незміненому вигляді.
Показання для застосування. Інфекційні та інші захворювання, щосупроводжуються пригніченням центральної нервової системи і серцево-судинноїсистеми (гостра серцева недостатність), пригнічення дихання, асфіксія, отруєннянаркотиками, іншими отрутами, що пригнічують центральну нервову систему,астенічний синдром, спазми судин головного мозку.
Спосіб застосування та дози. Дози встановлюють індивідуально. Дорослимвводять підшкірне у дозі 1 мл 10% або 20% розчину , дітям - по 0,25 - 1 мл 10%розчину.
Побічна дія. Можливі безсоння, занепокоєння, нудота, блювання,тахікардія (особливо при тривалому застосуванні), аритмії, підвищенняартеріального тиску.
Протипоказання. Збудження, безсоння, виражена артеріальнагіпертензія та атеросклероз, органічні захворювання серцево-судинної системи,глаукома, старечий вік (можливо занепокоєння, безсоння, судоми).
Передозування. При отруєнні препаратом проводять оксигенотерапію,при судомах призначають діазепам.
Особливості застосування. Вплив на вищу нервову діяльність значноюмірою залежить від дози та типу нервової системи пацієнта. У малих дозахпереважає стимулюючий ефект, у великих - пригнічувальний. У людей похилого вікудія на структуру сну виразніша: засинання уповільнюється; зменшується загальнийчас сну, підвищується частота нічних пробуджень.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При взаємодії з циметидином, ізоніазидом,гормональними контрацептивами посилюється дія кофеїну. При одночасномузастосуванні з психостимулюючими засобами збільшується ризик гіперстимуляції.Препарат послаблює дію снодійних та седативних засобів.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей,захищеному від світла місці при температурі від 15°С до 25°С. Термінпридатності - 5 років.