ІН С Т Р У К Ц І Я
длямедичного застосування препарату
КОФЕЇН-БЕНЗОАТНАТРІЮ
(COFFEININATRII-BENZOATIS)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості:
таблетки білого кольору,плоскоциліндричної форми, з фаскою і рискою;
склад: 1 таблетка міститькофеїн-бензоату натрію 0,2 г;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, цукормолочний, кальцію стеарат, аеросил.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Психостимулюючі таноотропні засоби. Похидні ксантину. Кофеїн. АТС N06ВС01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка: Кофеїн-Бензоат Натріювикористовується переважно як стимулятор центральної нервової системи. Кофеїнпосилює і регулює процеси збудження в корі головного мозку, посилює позитивнірефлекси, підвищує рухову активність. Зазначений вплив трансформується упідвищення розумової і фізичної працездатності, зменшення втоми і сонливості.Дія препарату значною мірою залежить від типу вищої нервової діяльності. Крімтого, відзначені ефекти дозозалежні, і у великих дозах кофеїн може призвести довиснаження нервових клітин. Препарат послабляє дію снодійних і наркотичнихзасобів, підвищує рефлекторну збудливість спинного мозку, збуджує дихальний ісудиноруховий центри. Серцева діяльність посилюється, скорочення міокардастають інтенсивнішими й частішими. Гіпертензивний ефект Кофеїн-Бензоату Натріюспостерігається лише при шокових і колаптоїдних станах. Діурез під впливомКофеїн-Бензоату Натрію трохи підсилюється (головним чином через зменшенняреабсорбції електролітів у ниркових канальцях).
В основі механізму дії препаратулежить пригнічення кофеїном ферменту фосфодіестерази, що призводить донакопичення всередині клітин циклічного аденозинмонофосфату. Останній посилюєглікогеноліз, стимулює метаболізм в органах і тканинах, включаючи центральнунервову систему і м''язи. Важливою ланкою в механізмі стимулюючого ефектупрепарату є зв''язування кофеїну з пуриновими рецепторами мозку.
Фармакокінетика: Препарат добревсмоктується з травного тракту. Легко проникає через гематоенцефалічний бар''єр.У процесі біотрансформації піддається деметилюванню та окисленню. Виділяється зорганізму з сечею у вигляді метаболітів, незначна частина (десь 8 %) унезміненому вигляді.
У здорових людей після прийомувнутрішньо 0,1 г кофеїну період напіввиведення становить 3,9-5,3 год,максимальна концентрація – 1,58-1,76 мг/л. Через 24 год кофеїн повністювиводиться.
Показання для застосування.Кофеїн-БензоатНатрію застосовують при захворюваннях, що супроводжуються пригніченням функційцентральної нервової системи і серцево-судинної системи, гіпотензії,астенічному синдромі, при спазмах судин головного мозку (мігрень), приголовному болі (у комбінації з іншими лікарськими засобами, наприклад, кислотоюацетилсаліциловою). Препарат призначають за необхідності мобілізації резервіворганізму, для підвищення психічної і фізичної працездатності, усуненнясонливості. У дітей Кофеїн-Бензоат Натрію застосовують при енурезі.
Спосіб застосування та дози. Кофеїн-Бензоат Натрію призначаютьвнутрішньо. Дози препарату підбирають індивідуально. Застосовують 2-3 рази надень. Разова доза для дорослих звичайно складає 0,1-0,2 г; для дітей від 5 до14 років призначають внутрішньо у дозі 0,025-0,1 г 2-3 рази на день.
Вищі дози для дорослих: разова -0,5 г, добова - 1,5 г.
Побічна дія. При застосуванні (особливотривалому) препарату можуть розвинутися безсоння, занепокоєння, нудота,блювання, серцебиття.
Протипоказання. Кофеїн-Бензоат Натріюпротипоказаний при підвищеній збудливості, безсонні, вираженому підвищенніартеріального тиску, атеросклерозі, при органічних захворюванняхсерцево-судинної системи, у похилому віці, та дітям до 5 років, при глаукомі.
Передозування. При передозуванніспостерігаються збудження, запаморочення, прискорене дихання, блювання,тремтіння.
У разі отруєння препаратомшлунок промивають сумішшю вугілля активованого, призначають оксигенотерапію;судоми усувають сибазоном (діазепамом).
Особливості застосування. У випадку тривалогозастосування може розвинутися психічна залежність.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препаратсумісний із серцевими глікозидами, атропіном, бронхолітиками, аналгетиками,алкалоїдами ріжків, бромідами.
Несумісний з інгібіторами МАО (ніаламідом). Єантагоністом наркозних, снодійних та інших речовин, що пригнічують центральнунервову систему.
Умови та термін зберігання.Зберігаютьу недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температуріне вище 25 0С. Термін зберігання – 4 роки.