ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ЦІАНОКОБАЛАМІН-ДАРНИЦЯ
(ВІТАМІН В12-ДАРНИЦЯ)
Cyanocobalamin-Darnitsa
(VITAMIN В12-DARNITSA)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: ціанокобаламін,α-(5,6-диметилбензімідазол-1-іл)-кобаміду ціанід;
основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина червоного кольору;
склад: 1 мл розчину містить 200 мкг або 500 мкг ціанокобаламіну (вітаміну В12)у перерахунку на суху речовину;
допоміжні речовини: натрію хлорид, натрію ацетат тригідрат, оцтовакислота розведена, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на систему крові і гемопоез.Препарати вітаміну В12. Код АТС В03В А01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Вітамін В12 (ціанокобаламін) проявляєметаболічну, гемопоетичну дію. В організмі (переважно в печінці) перетворюєтьсяв коферментну форму – аденозилкобаламін, або кобамамід, що є активною формоювітаміну В12. Кобамамід входить до складу численних ферментів, утому числі до складу редуктази, що відновлює фолієву кислоту втетрагідрофолієву. Має високу біологічну активність. Кобамамід бере участь упереносі метильних і інших одновуглецевих фрагментів, тому він необхідний дляутворення дезоксирибози та ДНК, креатину, метіоніну – донора метильних груп, усинтезі ліпотропного фактора – холіну, для перетворення метилмалонової кислотив бурштинову, що входить до складу мієліну, для утилізації пропіонової кислоти.Кобамамід необхідний для нормального кровотворення, тому що сприяє дозріваннюеритроцитів. Бере участь у синтезі та накопиченні в еритроцитах сполук, щомістять сульфгідрильні групи, що збільшує їхню толерантність до гемолізу.Активує систему зсідання крові, у високих дозах викликає підвищеннятромбопластичной активності і активності протромбіну. Знижує рівень холестеринув крові. Впливає на функцію печінки та нервової системи. Підвищує здатністьтканин до регенерації.
Фармакокінетика. При парентеральному застосуванні вітамін В12швидко надходить у системний кровотік. У крові зв’язується із транскобаламінамиI і II, які транспортують його в тканини. Депонується переважно в печінці.Зв’язок з білками плазми – 90 %. Час досягнення максимальної концентрації (ТCmax)після підшкірного або внутрішньом’язового введення становить близько 1 год. Зпечінки виводиться з жовчю в кишечник і знову всмоктується в кров. Періоднапіввиведення (T½) з печінки – 500 днів. Виводиться принормальній функції нирок – 7-10 % нирками, близько 50 % – з каловими масами;при зниженій функції нирок – 0-7 % нирками, 70-100 % – з каловими масами.Проникає крізь плацентарний бар’єр.
Показання для застосування. Хронічні анемії, що протікають із дефіцитомвітаміну В12 (хвороба Адісона-Бірмера, аліментарна макроцитарнаанемія), у складі комплексної терапії анемій (у тому числі залізодефіцитної,постгеморагічної, апластичної анемій, викликаних токсичними речовинами та/аболікарськими засобами). Хронічний гепатит, цироз печінки, печінкованедостатність. Поліневрит, радикуліт, невралгія (у тому числі невралгіятрійчастого нерва). Фунікулярний мієлоз, травми периферичних нервів, боковийаміотрофічний склероз, дитячий церебральний параліч, хвороба Дауна. Шкірнізахворювання (псоріаз, фотодерматоз, герпетиформний дерматит, атопічнийдерматит). Із профілактичною метою – при призначенні бігуанідів,парааміносаліцилової кислоти, аскорбінової кислоти у високих дозах. Призахворюваннях шлунка та кишечнику, що супроводжуються порушенням всмоктуваннявітаміну В12 (резекція частини шлунка, тонкої кишки, хвороба Крона,целіакія, синдром мальабсорбції, спру). Гостра променева хвороба.
Спосіб застосування та дози. Препарат застосовують підшкірно,внутрішньом’язово, внутрішньовенно та інтралюмбально.
Підшкірно при анемії Адісона-Бірмера – по 100-200 мкг/добу через день;при фунікулярному мієлозі, макроцитарних анеміях з порушенням функції нервовоїсистеми – по 400-500 мкг/добу, у перший тиждень – щодня, потім – з інтерваламиміж введеннями до 5-7 днів (одночасно призначають фолієву кислоту); у періодремісії підтримуюча доза – 100 мкг/добу 2 рази на місяць, при наявностіневрологічних явищ – по 200-400 мкг 2-4 рази на місяць. При гострійпостгеморагічній і залізодефіцитній анемії – 30-100 мкг 2-3 рази на тиждень;при апластичній анемії – по 100 мкг, до настання клініко-гематологічногополіпшення. При порушеннях з боку нервової системи – по 200-400 мкг 2-4 рази намісяць. При захворюваннях центральної нервової системи та периферичної нервовоїсистеми – по 200-500 мкг через день протягом 2 тижнів. При травмах периферичноїнервової системи – 200-400 мкг через день протягом 40-45 днів. При гепатитах іцирозах печінки – 30-60 мкг/добу або 100 мкг через день протягом 25-40 днів.При гострій променевій хворобі – по 60-100 мкг щодня протягом 20-30 днів. Прифунікулярному мієлозі, боковому аміотрофічному склерозі – інтралюмбально, по15-30 мкг із поступовим збільшенням дози до 200-250 мкг на ін’єкцію. Дляусунення дефіциту вітаміну В12 препарат вводять внутрішньом’язовоабо внутрішньовенно по 1 мг щодня протягом 1-2 тижнів; для профілактики – 1 мг1 раз на місяць, внутрішньом’язово. Дітям раннього віку при аліментарній анеміїта недоношеним дітям – підшкірно 30 мкг на день щодня протягом 15 днів. При дистрофіїу дітей раннього віку, хворобі Дауна та дитячому церебральному паралічі –підшкірно 15-30 мкг через день. В інших випадках, при необхідності, дітямпрепарат призначають у дозі 1 мкг/кг щоденно протягом 10 діб.
Побічна дія. У деяких хворих можуть спостерігатися алергічніреакції, головний біль, запаморочення, нервове збудження, біль в ділянці серця,тахікардія, гіперкоагуляція, порушення пуринового обміну.
Протипоказання. Гіперчутливість до компонентів препарату.Еритремії, еритроцитоз. Новоутворення, за винятком випадків, що супроводжуютьсямегалобластичною анемією та дефіцитом вітаміну B12. Гострітромбоемболічні захворювання. Стенокардія напруження високого функціональногокласу.
Передозування. Дотепер про випадки передозування вітаміну В12не повідомлялося.
Особливості застосування. У період лікування необхідно контролювати показникипериферичної крові: на 5-8 день лікування визначається вміст ретикулоцитів,концентрація заліза. Кількість еритроцитів, гемоглобіну та кольоровий показникнеобхідно контролювати протягом 1 місяця 1-2 рази на тиждень, а далі – 2-4 разина місяць. Ремісія досягається при підвищенні кількості еритроцитів до4000000-4500000/мкл, при досягненні нормальних розмірів еритроцитів, зникненніанізо- і пойкілоцитозу, нормалізації змісту ретикулоцитів післяретикулоцитарного кризу. Після досягнення гематологічної ремісії, контрольпериферичної крові проводиться не рідше 1 разу в 4-6 місяців.
У осіб зі схильністю до тромбоутворення та хворих на стенокардію впроцесі лікування необхідно дотримуватись обережності і контролювати зсіданнякрові.
З обережністю препарат застосовують при вагітності (є окремі дані проможливу тератогенну дію вітамінів групи В у високих дозах і, зокрема, вітамінуВ12) і під час годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Фармацевтично несумісний з аскорбіновоюкислотою, солями важких металів (інактивація ціанокобаламіну), тіамінубромідом, піридоксином, рибофлавіном (іон кобальту, що міститься в молекуліціанокобаламіну, руйнує інші вітаміни).
Аміноглікозиди, саліцилати, протиепілептичні препарати, колхіцин,препарати калію знижують абсорбцію препарату, впливають на його кінетику.Підсилює розвиток алергічних реакцій, викликаних тіаміном. Хлорамфенікол знижуєгемопоетичну відповідь на препарат.
Умови та термін зберігання. Зберігати в оригінальній упаковці, при температуріне вище 25 оС.
Термін придатності – 2 роки.