ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ОВІТРЕЛ
(OVITRELLE ®)
Склад:
діюча речовина: 1 попередньо заповнений шприц містить 250 мкг (якіеквівалентні 6500 МО) хоріогонадотропіну альфа;
допоміжні речовини: манітол, L-метіонін, полоксамер 188, кислотафосфорна концентрована, натрію гідроксид, вода для ін’єкцій.
Лікарська форма. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Гонадотропіни та інші стимулятори овуляції.
Код АТС G03G A08.
Клінічні характеристики.
Показання.
Лікування:
· жінок, для яких проводитьсяпроцедура суперовуляції, що передує застосуванню допоміжних репродуктивнихтехнологій, таких як запліднення іп vitro (IVF), для ініціювання остаточного дозрівання фолікулів талютеїнізації після стимулювання росту фолікулів;
· жінок з ановуляцією абоолігоовуляцією дляініціювання овуляції та лютеїнізації у пацієнток з ановуляцією абоолігоовуляцією після стимулювання росту фолікулів.
Протипоказання.
Застосування Овітрелу протипоказане у випадках:
· наявності пухлин гіпоталамусуабо гіпофіза;
· підвищеної чутливості до діючоїречовини або будь-якого з ексципієнтів препарату;
· збільшення розмірів яєчниківабо при наявності кіст, які не зумовлені синдромом полікістозних яєчників;
· гінекологічних кровотечнеясного походження;
· наявності карциноми яєчника,матки або молочних залоз;
· позаматкової вагітності упопередні 3 місяці;
· наявності активних формтромбоемболічних розладів.
Овітрел не слід застосовувати у випадкахнеможливості одержання ефективної реакції, наприклад:
· при первинній недостатностіяєчників;
· при новоутвореннях статевихорганів, несумісних з вагітністю;
· при фіброїдних пухлинах матки,несумісних з вагітністю;
· у жінок у менопаузі.
Спосіб застосування та дози.
Овітрел призначений дляпідшкірного введення.
Лікування Овітрелом повиннопроводитись під наглядом лікаря, що має досвід у лікуванні неплідності.
Слід застосовувати такі режимидозування:
Жінки, для яких проводитьсяпроцедура суперовуляції, що передує застосуванню допоміжних репродуктивнихтехнологій, таких як запліднення іп vitro (IVF):
Один попередньо заповненийшприц Овітрелу (250 мікрограмів) вводять через 24 - 48 годин після останньоїін''єкції препарату фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) або людськогоменопаузального (сечового) гонадотропіну (МГЛ), тобто коли досягнута оптимальнастимуляція росту фолікулів.
Жінки з ановуляцією абоолігоовуляцією:
Один попередньо заповненийшприц Овітрелу (250 мікрограмів) вводять через 24 - 48 годин після досягненняоптимальної стимуляції росту фолікулів. Пацієнтці рекомендується мати статевізносини у день введення Овітрелу та наступного дня.
Побічні реакції.
У порівняльних дослідженнях іззастосуванням різних доз Овітрелу були встановлені такі побічні ефекти препарату,що мають дозозалежний характер: синдром гіперстимуляції яєчників, нудота іблювання. Синдром гіперстимуляції яєчників спостерігався приблизно у 4%пацієнток, що застосовували Овітрел. Тяжка форма синдрому гіперстимуляціїяєчників відзначалась менше ніж у 0,5% пацієнток.
В поодиноких випадках зтерапією менотропіном / ХГЛ (людським хоріонічним гонадотропіном) булипов''язані тромбоемболічні порушення. Хоча такі побічні ефекти не спостерігалисьпри застосуванні Овітрелу, цієї можливості виключити не можна.
Є повідомлення про ектопічнівагітності, перекручування яєчників та інші ускладнення у пацієнток післязастосування ХГЛ. Вони вважаються супутніми ускладненнями при застосуваннідопоміжних репродуктивних технологій (IVF).
Згідно з оцінкою після застосуванняОвітрелу можуть спостерігатись такі побічні ефекти:
Часті (>1/100, <1/10)
Реакції у місці введення: місцеві реакції або біль у місці ін''єкції.
Загальні порушення: головний біль, слабкість.
Порушення шлунково-кишковоїсистеми: нудота / блювання,біль у черевній
порожнині.
Репродуктивні порушення: незначний або помірний синдромгіперстимуляції
яєчників.
Нечасті (>1/1000, <1/100)
Психічні порушення: депресія, подразнюваність, занепокоєння.
Порушення шлунково-кишковоїсистеми: діарея.
Репродуктивні порушення: тяжкий синдром гіперстимуляції яєчників,біль у грудях.
Передозування.
Про випадки передозування препарату повідомленьнемає. Проте існує можливість розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників (СГСЯ)внаслідок передозування Овітрелу (див. розділ “Особливості застосування”).
Застосування в період вагітності або годуваннягруддю.
Беручи до уваги призначенняпрепарату, Овітрел не потрібно застосовувати при вагітності та лактації.Клінічні дані про вплив Овітрелу на вагітність відсутні. Дослідження впливухоріогонадотропіну альфа на репродуктивні функції тварин не проводили.Потенційний ризик застосування препарату для людини невідомий. Дані проекскрецію хоріогонадотропіну альфа у молоко відсутні.
Діти.
Препарат не призначений для застосуванняпедіатричною групою пацієнтів.
Особливості застосування.
На сьогодні клінічний досвідзастосування Овітрелу при інших показаннях, при яких звичайно застосовуютьлюдський сечовий хоріонічний гонадотропін, відсутній.
Перед початком лікування слідоцінити неплідність пари з огляду на її придатність для лікування і щодовиявлення передбачуваних протипоказань до вагітності. Зокрема, пацієнти маютьбути обстежені щодо наявності гіпотиреозу, недостатності кори наднирковихзалоз, гіперпролактинемії та наявності пухлин гіпофіза та гіпоталамусу. Такимпарам має бути призначене відповідне специфічне лікування.
Особливу обережність необхіднопроявляти перед застосуванням Овітрелу у пацієнток з клінічними системнимизахворюваннями, при яких вагітність може спричинити погіршення їх стану.
Пацієнтки, що піддаютьсястимуляції яєчників, мають підвищений ризик розвитку синдрому гіперстимуляціїяєчників (СГСЯ) внаслідок розвитку багатьох фолікулів.
Синдром гіперстимуляції яєчниківможе стати серйозним медичним ускладненням, що характеризується наявністювеликих оваріальних кіст, схильних до розриву, та асцитів на тлі клінічноїкартини циркуляторних порушень. Синдрому гіперстимуляції, спричиненогонадмірною реакцією яєчників, можна уникнути, відмінивши введення ХГЛ.Пацієнткам пропонується утриматись від статевих зносин або застосовуватизапобіжні засоби протягом щонайменше 4 днів.
Для всіх пацієнтіок перед та впродовжтерміну стимулюючої терапії рекомендується проводити ретельний моніторинг рівняестрадіолу та оваріальної реакції на основі даних ультразвукового обстеження.
Ризик багатоплідних вагітностейпри застосуванні допоміжних репродуктивних технологій пов''язаний з кількістюпересаджених ембріонів. У пацієнток, що піддаються індукції овуляції, частотабагатоплідних вагітностей та народжень (переважно представлених двійнями) єбільшою, ніж при природному заплідненні.
Для зменшення ризику розвиткуСГСЯ та багатоплідних вагітностей рекомендується проводити ультразвуковесканування та визначення рівня естрадіолу. При ановуляції ризик розвитку СГСЯзбільшується при рівні естрадіолу, більшому за 1500 пг/мл (5400 пмоль/л), танаявності більше ніж 3 фолікулів діаметром 14 мм або більше. При застосуваннідопоміжних репродуктивних технологій підвищений ризик СГСЯ існує при рівніестрадіолу, більшому за 3000 пг/мл (11000 пмоль/л), та наявності 20 або більшефолікулів діаметром 12 мм або більше. При рівні естрадіолу, більшому за 5500пг/мл (20000 пмоль/л), та наявності загалом 40 або більше фолікулів необхідновідмінити застосування ХГЛ.
Додержання рекомендованогодозування і режиму введення Овітрелу, а також ретельний моніторинг терапіїзменшать частоту випадків гіперстимуляції яєчників та багатопліднихвагітностей.
Частота викиднів як у пацієнтокз ановуляцією, так і у жінок при застосуванні допоміжних репродуктивнихтехнологій є дещо вищою, ніж у нормальній популяції, але порівняною з такою, щоспостерігається у жінок з іншими порушеннями запліднення.
Самостійне застосуванняОвітрелу можливе лише для пацієнток, належним чином навчених, та таких, щомають можливість консультуватись з фахівцем.
Здатність впливати нашвидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з механізмами.
Досліджень щодо впливупрепарату на здатність керувати автомобілем та користуватись механізмами непроводилось.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами таінші форми взаємодії.
Окремі дослідження взаємодіїОвітрелу з іншими лікарськими препаратами не проводились, але впродовж терапіїіз застосуванням ХГЛ не спостерігалось ніяких клінічно значущих випадків такихвзаємодій. Після введення Овітрел може впливати, протягом до 10 днів, нарезультати імунологічного визначення рівня ХГЛ у крові або сечі, що призводитьдо помилкового позитивного результату при тестуванні на вагітність.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Овітрел є лікарським препаратом хоріонічногогонадотропіну, що виробляється за технологією із застосуванням рекомбінантноїДНК. Він має амінокислотну послідовність, спільну з ХГЛ, виділеним із сечі. Наклітинах оваріальної теки (і гранульози) хоріонічний гонадотропін зв’язується зтрансмембранними ЛГ/ХГ-рецепторами, які зв’язують також лютеїнізуючий гормон.
Основною фармакодинамічною дією препарату у жінок є поновлення мейозу вооцитах, розрив фолікула (овуляція), утворення жовтого тіла та продукція жовтимтілом прогестерону та естрадіолу. У жінок хоріонічний гонадотропін діє яксурогатний ЛГ, який ініціює овуляцію.
Овітрел застосовують для ініціювання остаточногодозрівання фолікулів та ранньої лютеїнізації після застосування лікарськихпрепаратів, що стимулюють ріст фолікулів. У порівняльних клінічнихвипробуваннях введення Овітрелу в дозі 250 мкг було таким же ефективним, як івведення 5000 МО або 10000 МО сечового ХГЛ щодо індукції остаточного дозріванняфолікулів та ранньої лютеїнізації при застосуванні допоміжних репродуктивнихтехнологій, та введення 5000 МО сечового ХГЛ щодо індукції овуляції.
До теперішнього часу не було знайдено будь-яких ознак розвитку антитілдо Овітрелу у людини. Повторне застосування Овітрелу досліджувалось лише учоловіків. Клінічне дослідження у жінок при застосуванні IVF (допоміжнихрепродуктивних технологій) та лікуванні ановуляції обмежувалося однимлікувальним циклом.
Фармакокінетика. Післявнутрішньовенного введення хоріогонадотропін альфа розподілюється доміжклітинної рідині з часом напіврозподілу, який становить приблизно 4,5 год.Рівноважний об’єм розподілу та загальний кліренс препарату становлять,відповідно, 6 л та 0,2 л/год. Вказівок на те, що хоріогонадотропін альфаметаболізується та виводиться інакше, ніж ендогенний ХГЛ, немає.
Після підшкірного введення час напіввиведення хоріогонадотропінуальфа з організму становить приблизно 30 годин, а абсолютна біодоступністьстановить приблизно 40%.
Порівняльні дослідження міжліофілізованими та рідкими формами випуску показали наявністьбіоеквівалентності між цими двома формами.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний або слабко-жовтуватийрозчин.
Несумісність.
Оскільки дослідження щодо несумісності Овітрелу непроводились, препарат не можна змішувати з іншими лікарськими засобами.
Термін придатності.
2 роки. Препарат не можна застосовувати післязакінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.
Після відкривання препарат слід використовуватинегайно. Після застосування залишки невикористаного розчину повинні бутизнищені.
Препарат призначений для застосування лише однимпацієнтом.
Умови зберігання.
Зберігати препарат унедоступному для дітей місці.
Зберігати у холодильнику (2 -8°С). Зберігати в оригінальній упаковці для захисту від дії світла. Розчин дляін¢єкцій Овітрел може зберігатись при кімнатнійтемпературі (не вище 25°С) протягом до 30 днів без охолодження, але препаратповинен бути знищений, якщо він не був використаний протягом цих 30 днів.