ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ГІСТАФЕН
(GISTAPFEN)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: sequifenadinum;
склад: 1 таблетка містить 50 мгсеквіфенадину;
допоміжні речовини: лактоза, целюлозамікрокристалічна, крохмаль кукурудзяний, магнію стеарат, кремнію діоксид.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Антигістамінні засоби длясистемного застосування.
Код АТС R06A X.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Активна речовина препарата є блокатором гістамінових Н1-рецепторів,також помірно блокує серотонінові НТ1-рецептори, таким чином ослаблюючи діюмедіаторів алергії гістаміну і серотоніну. Особливістю препарату є те, що вінвиявляє протигістамінну дію не тільки за рахунок блокади Н1-рецепторів, але йшляхом зниження вмісту гістаміну в тканинах за рахунок прискорення йогометаболізму ферментом діаміноксидази, котра розщеплює ендогенний гістамін.Секвіфенадин запобігає чи ослаблює спазмогенну дію гістаміну і серотоніну нагладкі м’язи бронхів, кишечнику, судин; на інтоксикацію, спричинену серотоніномі гістаміном; зменшує проникність капілярів.
Секвіфенадин справляє виражену протисвербіжну іантиексудативну дію тривалого характеру.
Секвіфенадин впливає на імунологічну реактивністьорганізму, знижуючи кількість антитілоутворюючих і розеткоутворюючих клітин уселезінці, кістковому мозку, лімфатичних вузлах, а також знижує підвищенуконцентрацію імуноглобулінів класу A, G.
Препарат погано проникає крізь гематоенцефалічнийбар’єр, чим пояснюється відсутність вираженого пригнічуючого впливу нацентральну нервову систему, однак в окремих випадках, при індивідуальнійпідвищеній чутливості спостерігається легкий седативний ефект.
При застосуванні препарату не спостерігають змінибіохімічних показників крові і сечі, він не діє на артеріальний тиск, показникиелектрокардіограми, концентрацію цукру і холестерину в крові, не подовжуєлатентний період умовного рефлексу і не впливає на показникиелектроенцефалограми.
Фармакокінетика.
Препарат швидко всмоктується із шлунково-кишкового тракту. Максимальнаконцентрація активної речовини в плазмі крові досягається через 1 - 2 години, ворганізмі накопичується переважно в легенях, печінці, найбільш низькаконцентрація – в головному мозку. Метаболізується шляхом окислення, утворюючи в2 рази менш токсичний і фармакологічно неактивний метаболіт.
Після прийому одноразової дози препарата 50 мгперіод напіввиведення з плазми крові становить 12 годин, а після повторних дозперіод напіввиведення зменшується до 5,8 години, застосування препарату неспричинює явищ кумуляції. 50% дози виводиться з організму із жовчю, більш 20% -із сечею. Близько 30% дози виводиться в незміненому вигляді, 40 - 50% - увигляді метаболітів.
Показання для застосування.
Гострі і хронічні алергічні захворювання: полінози,алергічний риніт, риносинусопатії (атопічні і інфекційно-алергічні); алергічніускладнення, пов’язані із застосуванням лікарських засобів, їстивних продуктів,засобів побутової хімії.
Алергічні та інші захворювання, які супроводжуютьсяшкірним свербежем (алергічний чи атопічний дерматит, васкуліт шкіри,нейродерміт, червоний плескатий лишай).
Профілактика захворювань алергічного характера (досезонного загострення) і підтримуюча терапія.
Спосіб застосування та дози.
Гістафен приймають внутрішньо, після їди, запиваючиводою.
Дорослі.
Гострі і хронічні алергічні захворювання: по 50 -100 мг 2 - 3 рази на добу. Звичайно терапевтичний ефект настає через 3 дні відпочатку лікування. Тривалість курсу лікування становить 5 - 15 днів. Занеобхідності курс лікування повторюють.
Профілактика захворювань алергічного характеру (досезонного загострення) і підтримуюча терапія: 50 мг 2 рази на добу. Дляпрофілактики рекомендується починати прийом препарату за 2 тижні до очікуваноїалергічної реакції.
Побічна дія.
Переносимість Гістафену добра. При дозах вище 200 мгна добу спостерігалася сухість у роті у 9,5% хворих, слабкі болі в епігастрії, диспептичнірозлади - у 2,4%, особливо після прийому препарату натщесерце. В осіб зхронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту можливість появи побічнихдій збільшується. В окремих випадках препарат може підвищити апетит. Побічніефекти минають у перші дні лікування і немає необхідності відміняти препаратабо значно зменшувати дозу.
Іноді спостерігають зменшення кількості лейкоцитів укрові, порушення менструального циклу, легкий діуретичний ефект, головний біль.Сонливість – дозозалежна. При дозах Гістафену 150 мг на добу сонливістьспостерігають у 1,97% хворих, при збільшенні доз до 400 мг на добу – у 24,6%хворих. У більшості випадків сонливість зменшується чи зникає через 2 - 5 днівід початку лікування. Препарат поліпшує сон у хворих, які страждають відбезсоння внаслідок свербежу.
Рідко – збудження, безсоння, котрі частішеспостерігаються при застосуванні високих доз.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до діючого чи допоміжнихречовин препарату. Напад астми.
Застосування під час вагітності і годування груддюпротипоказано.
Застосування антигістамінних препаратівпротипоказано пацієнтам, які застосовують інгібітори моноаміноксидази (МАО).
Передозування.
Препарат малотоксичний. Симптоми: сухість слизових оболонок, головнийбіль, блювання, болі в животі та інші диспептичні явища. Лікування: проводятьсимптоматичну терапію. Спеціальний антидот не відомий.
Особливості застосування.
Відсутні клінічні дослідження щодо застосуванняпрепарату для лікування дітей і пацієнтів похилого (старше 70 років) віку.
Таблетки Гістафену можна поєднувати з препаратамимісцевого застосування (мазь, компрес, краплі для очей, краплі для носа).
Якщо пропущений прийом однієї чи більше дозпрепарату, лікування продовжують у раніше призначених дозах. За необхідності -проконсультуватись у лікаря.
Дотримуватись обережності при порушенні функції нирок (лікуванняпочинають з мінімальної дози), тяжких захворюваннях серцево-судинної системи,шлунково-кишкового тракту, печінки.
Вплив на здатність керувати транспортними засобами:особам, робота яких потребує швидкої фізичної і психічної реакції (водіїтранспорту та інші), слід попередньо встановити (шляхом короткочасногозастосування), чи не виявляє препарат у них седативної дії. Цим особам сліддотримуватись обережності. Безпека застосування Гістафену вагітними не вивчена.
У період годування груддю застосуванняпротигістамінних препаратів не рекомендується через можливість небезпечноговпливу на центральну нервову систему немовля. Необхідно вирішити питання провідміну грудного вигодовування.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.
Гістафен не підсилює пригнічуючої дії снодійних засобів і алкоголю нацентральну нервову систему. У період лікування слід утриматись від вживанняалкоголю.
Пацієнтам, які застосовують інгібітори МАО, протипоказано застосуванняпротигістамінних препаратів.
Умови та термін зберігання.
Зберігати у сухому, захищеному від світла інедоступному для дітей місці при температурі 15 – 25оС.
Термін придатності 2 роки.