ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
КАМПТО®
(CAMPTO®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: іринотекан;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, злегка жовтий розчин;
склад: 1 мл розчину містить 20 мг іринотекану гідрохлориду тригідрату;
допоміжні речовини: Д-сорбітол, кислота молочна, натрію гідроксид, водадля ін’єкцій.
Форма випуску. Концентрат для приготування розчину для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні засоби. Код АТС L01X X19.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Іринотекан – напівсинтетичне похідне камптотецину. Цеантинеопластичний агент, який діє як специфічний інгібітор топоізомерази I. Вінметаболізується карбоксилестеразою в більшості тканин до похідного SN – 38,який, як було виявлено, має вищу активність, ніж іринотекан і більш токсичний,ніж іринотекан щодо низки ракових клітин людини. Пригнічення активностіДНК-топоізомерази I іринотеканом або метаболітом SN - 38 призводить доушкодження одноланцюгової ДНК, яка блокує реплікацію геномної ДНК та євідповідальною за цитотоксичність. Виявлено, що ця цитотоксична активністьзалежить від часу і специфічна до S-фази.
Окрімпротипухлинної активності, препарат має властивість пригнічуватиацетилхолінестеразу .
Фармакокінетика. Фармакокінетичні показники іринотекану не залежать віддози. Розпад препарату у плазмі відповідає дво- і навіть трифазній моделі.Період напіврозпаду в плазмі в першій фазі становить 12 хв, у другій – 2,5 год,у третій – 14,2 год. За 24 год 19,9 % введеної дози виводиться з сечею. Invitro іринотекан та SN-38 зв’язуються з білками плазми на 65 % і 95 %відповідно.
Показання для застосування. Лікування пацієнтів з прогресуючимколоректальним раком:
- у комбінації з5-фторурацилом і фолієвою кислотою для пацієнтів з прогресуючим колоректальнимраком, які не отримували хіміотерапевтичного лікування;
- як монотерапія для пацієнтів, у яких лікування із застосуваннямрежимів з включенням 5-фторурацилу виявилося неефективним.
Лікування пацієнтів з цервікальною плоскоклітинною карциномою:
- у комбінаціїіз цисплатином для лікування пізніх стадій цервікальної плоскоклітинноїкарциноми у випадках, коли раніше не проводили хіміотерапію.
Спосіб застосування та дози. Лише для дорослих пацієнтів.
Кампто не повинен використовуватися за наявності преципітатів у розчинідля інфузій або на стінках флакону. У подібних випадках препарат має бутизнищеним згідно стандартної процедури знищення відходів цитотоксичних засобів.
Приготування розчину длявнутрішньовенного введення.
Як і інші препарати для парентерального введення, розчин Кампто®необхідно готувати в асептичних умовах. При дотриманні правил асептики наберітьшприцом необхідну кількість концентрату Кампто® з флакона і введітьу флакон (або пластиковий контейнер) об’ємом 250 мл, який містить 5 % розчинглюкози або
0,9 % розчин натрію хлориду. Розчин Кампто® слідвикористовувати одразу ж після приготування. Інфузію слід проводити черезцентральну або периферичну вену. Тривалість інфузії становить не менше 30 хв іне більше 90 хв.
Монотерапія для пацієнтів, уяких лікування із застосуванням режимів з включенням 5-фторурацилу виявилосянеефективним.
Рекомендована доза Кампто® становить 350 мг/м2 ,призначається у вигляді внутрішньовенної інфузії, яка триває від 30 хв до 90 хві повторюється з інтервалом у три тижні .
Лікування в комбінації з іншими препаратами для пацієнтів, які неотримували будь-якого хіміотерапевтичного лікування.
Безпека та ефективністьКампто(R) в комбінації з 5-фторурацилом і фолієвою кислотою булавивчена для наступних схем.
Щотижнева схема: Кампто(R) з 5-фторурацилом та фолієвоюкислотою.
Рекомендована доза Кампто® дорівнює 80 мг/м2 ,призначається у вигляді внутрішньовенної інфузії , яка триває від 30 хв до 90хв з подальшою інфузією фолієвої кислоти ( 500 мг/м2, тривалістьінфузії 2 год) та 5-фторурацилу (2300 мг /м2, тривалість інфузії 24год). Така комбінація називається лікувальним циклом. При використанні даногорежиму між циклами потрібен інтервал в один тиждень. Курс лікування - 6 тижнів.
Кампто® з 5-фторурацилом та фолієвою кислотою з інтервалом 1раз на два тижні.
Рекомендована доза Кампто® дорівнює 180 мг /м2 ,призначається у вигляді внутрішньовенної інфузії, яка триває від 30 хв до 90 хвз подальшою інфузією фолієвої кислоти ( 200 мг/м2, тривалістьінфузії 2 год) та 5-фторурацилу (400 мг/м2 болюсно і потім 600 мг/м2- тривалість інфузії 22 год). На другий день фолієва кислота і5-фторурацил вводяться за такою ж схемою, як і в перший день.
Курс лікування - 6 тижнів.
Кампто® і цисплатин.
Рекомендована доза Кампто® дорівнює 160 мг/м2 ,призначається у вигляді внутрішньовенної інфузії , яка триває 30 хв з подальшоюінфузією цисплатину (тривалість інфузії 1-3 год).
Доза і частота введення можуть коригуватися залежно від результатіваналізу крові та побічних ефектів, які спостерігаються у хворих.
Регулювання дози.
Кампто® вводять після відповідного усунення усіх побічнихявищ ступеня 0 або 1 NCI-CTC (Стандартні критерії токсичності НаціональногоІнституту раку) і після повного припинення діареї, пов’язаної злікуванням.
Перед тим, якрозпочати наступну інфузію препарату, дозу Кампто(R), 5-фторурацилуабо цисплатину, коли їх введення доцільне, потрібно зменшити із урахуваннямнайбільш виражених побічних явищ, які спостерігалися під час попередньоїінфузії. Лікування потрібно відкласти на 1-2 тижні з метою усунення усіхпобічних ефектів, пов’язаних з терапією.
Дозу Кампто(R)і (або) 5-фторурацилу або цисплатину, коли їх введення доцільне, зменшують на15 - 20% за наявності таких побічних явищ:
- гематологічні прояви токсичності (нейтропенія 4 ступеня, фебрильнанейтропенія (нейтропенія 3-4 і гарячка 2-4 ступеня), тромбоцитопенія ілейкопенія (4-го ступеня);
- негематологічні прояви токсичності (3-4 ступеня).
Пацієнтам, у яких виявлено асимптоматичну нейтропенію ( < 500 клітин/мм3), гарячку або інфекційний процес, спричинені нейтропенією ( t°> 38°C і число клітин < 1000 / мм3 ), абосильну діарею, доза Кампто® у наступному циклі повинна бути зменшеназ 350 мг /м2 до 300 мг /м 2. Якщо при дозі 300мг /м 2 у пацієнта утримуються зазначені явища, у наступному циклідоза повинна бути зменшена від 300 мг /м2 до 250 мг /м2 .
Кампто® не слід призначати пацієнтам з кількістю нейтрофіліву периферичній крові менше 1500 /мм 3 .
У пацієнтів з рівнем нейтропенії <1500 /мм 3 або такимипобічними явищами, як діарея, нудота, блювання, призначення Кампто®треба відкласти до моменту ліквідації зазначених симптомів, особливо діареї.
Тривалістьлікування.
Лікування слід продовжувати до моменту, коли об’єктивними методамиконтролю доведено прогресування захворювання або виникає надмірна токсичність.
Пацієнти похилого віку.
Специфічнихфармакокінетичних досліджень у осіб похилого віку не проводили. Проте, підбірдози у цій популяції пацієнтів повинен бути особливо ретельним через ослабленняу них біологічних функцій. Ця популяція пацієнтів потребує більш інтенсивногоспостереження.
Пацієнти з порушенням прохідності кишечнику.
До ліквідаціїпорушень кишечної прохідності лікування Кампто® протипоказано.
Пацієнти з порушенням функції нирок.
Кампто®не рекомендують застосовувати у пацієнтів з порушенням функції нирок, оскількидосліджень у цій популяції не було.
Пацієнти з порушенням функції печінки.
При монотерапії: у хворих з гіпербілірубінемією і протромбіновим часомпонад 50% кліренс іринотекану знижений, тому ризик гематотоксичних проявівзростає. Тому у цій популяції пацієнтів треба часто проводити дослідженняпоказників розгорнутого аналізу крові.
Для пацієнтів, у яких рівень білірубіну перевищує верхню межу норми небільше, ніж в 1,5 рази, рекомендують дозу Кампто® 350 мг/м2.
Для пацієнтів, у яких рівень білірубіну перевищує верхню межу норми у1,5 - 3 рази, рекомендують дозу Кампто® 200 мг/м2.
Якщо рівень білірубіну перевищує верхню межу норми більше ніж у 3 рази,лікування Кампто® не рекомендують.
Даних щодо застосування Кампто® разом з іншими цитостатикамиу хворих із порушенням функції печінки немає.
Побічна дія.
Колоректальний рак.
Шлунково-кишкові розлади.
Діарея у віддалені терміни (через 24 год і більше після введенняпрепарату), дуже рідко - псевдомембранозний коліт, нудота і блювання,дегідратація (пов’язана з діареєю та(або) блюванням).
Можливі нечасті випадки ниркової недостатності, гіпотензії абосерцево-судинної недостатності у пацієнтів, у яких виникали епізодидегідратації, асоційованої з нудотою та(або) блюванням.
Інші шлунково-кишкові розлади: закрепи, нечасті випадкиобструкції кишок, кишкової непрохідності, шлунково-кишкових кровотеч і рідкіснівипадки коліту, зокрема, тифліту, ішемічного або виразкового коліту, кишковоїперфорації. Інші нерізко виражені ефекти включають анорексію, біль у животі імукозит.
Гематологічні розлади.
Нейтропенія є токсичним ефектом, який обмежує дозу.
Нейтропенія є оборотною і некумулятивною; найбільше зниження кількостінейтрофілів спостерігається в середньому на 8-й день після введення препарату,незалежно від того, застосовували його як засіб монотерапії чи в складікомбінованої терапії. Повне відновлення кількості нейтрофілів до норми звичайновідбувається до 22-го дня.
Можливе виникнення гарячки на тлі нейтропенії, проявів інфекції на тлінейтропенії, анемії, тромбоцитопенії. Майже у всіх пацієнтів ці показникивідновлюються до 22-го дня.
Нечасті випадки ниркової недостатності, гіпотензії або серцево-судинноїнедостатності спостерігали у хворих із сепсисом. В одному випадку спостерігалипериферичну тромбоцитопенію з появою антитромбоцитарних антитіл.
Генералізовані розлади і реакції у місці інфузії препарату.
Гострий холінергічний синдром.
Основними симптомами при цьому були рання діарея, а також біль уживоті, кон’юнктивіт, риніт, гіпотензія, вазодилятація, пітливість, пропасниця,нездужання, запаморочення, порушення зору, міоз, сльозотеча та підсиленасалівація, які з’являлися впродовж перших 24 год після інфузії Кампто®.Згадані симптоми минали після введення атропіну.
Можливий розвиток тяжкої астенії, гарячки за відсутності інфекції татяжкої супутньої нейтропенії. Іноді виникала помірна реакція в місці інфузіїпрепарату.
Серцеві розлади.
Повідомляють про поодинокі випадки гіпертензії під час або післяінфузії препарату.
Дихальні розлади.
У поодиноких випадках виникала інтерстиціальна пневмонія і пневмоніт,які проявлялися інфільтратами у легенях.
Спостерігали ранні побічні ефекти, зокрема, задишку.
Розлади з боку шкіри і шкірних покривів.
Алопеція була звичайним, проте зворотним явищем.
Повідомляють про незначно виражені шкірні реакції, проте вони нетипові.
Розлади з боку імунної системи.
Повідомлось про нетипові незначно виражені алергічні реакції тарідкісні випадки анафілактичних/анафілактоїдних реакцій.
Розлади з боку м’язово-скелетної системи.
Повідомлось про ранні ефекти, спазми та парестезії.
Лабораторні тести
При монотерапії можливе транзиторне, слабке або помірне підвищеннярівнів трансаміназ, лужної фосфатази та білірубіну за відсутності прогресуванняметастазів у печінці та транзиторне слабке або помірне підвищення рівнякреатиніну у сироватці крові.
При комбінованій терапії можливе транзиторне (1-2-го ступеня)підвищення рівнів SGPT, SGOT, лужної фосфатази та білірубіну в сироватці кровіза відсутності прогресування метастазів у печінці.
Дуже рідко спостерігали транзиторні зміни 3 ступеня рівня білірубіну,транзиторне підвищення рівня амілази, інколи – транзиторне підвищення рівняліпази.
Повідомляють про поодинокі випадки гіпокаліємії.
Розлади з боку нервової системи.
Можливі випадки транзиторних мовних розладів, пов’язаних з інфузієюКампто®.
Цервікальний рак
Найчастішими побічними реакціями, пов’язаними з терапією, були діареяі нейтропенія.
Шлунково-кишкові розлади.
Дуже часто: тяжка діарея; можливі: тяжка нудота, тяжка анорексія, тяжкеблювання і виражений біль.
Розлади з боку системи крові.
Дуже часто: тяжка нейтропенія, тяжка тромбоцитопенія і тяжка анемія;можливі: тяжкі інфекції і фебрильна нейтропенія.
Генералізовані розлади.
Часто: тяжка гарячка за відсутності інфекції.
Шкірні прояви.
Часто: тяжка алопеція і тяжкі шкірні реакції.
Лабораторні дослідження.
Часто: суттєве підвищення рівнів SGOT, білірубіну і лужної фосфатази.
Протипоказання. Неспецифічнийвиразковий коліт та/або порушення кишкової прохідності.
Кампто®протипоказаний хворим, у яких в анамнезі є показання на тяжкі реакціїгіперчутливості до іринотекану гідрохлориду тригідрату або до інших складовихкомпонентів препарату.
Вагітність та лактація.
Рівень білірубіну у сироватці крові, що перевищує більше, як у 3 разиверхню межу норми.
Виражене пригнічення кістково-мозкового кровотворення.
Зальний стан пацієнта, що оцінюється за шкалою ВООЗ, більше 2 балів.
Передозування. Повідомляють про випадки передозування при введеннідози, яка приблизно удвічі перевищувала терапевтичну, що може стати фатальним.Найсуттєвішими побічними реакціями при цьому були важка діарея і важканейтропенія. Відомих антидотів до Кампто® немає. У таких випадкахпотрібно призначити симптоматичне лікування для запобігання дегідратаціївнаслідок діареї, а також для лікування будь-яких інфекційних ускладнень.
Особливості застосування. При приготуванні розчину Кампто® іроботі з препаратом, як і іншими протипухлинними засобами, слід дотримуватисьобережності. Необхідно користуватися маскою, медичними рукавичками та захиснимиокулярами.
Якщо розчин Кампто® потрапить на шкіру, негайно вимийте їїводою з милом. При потраплянні розчину Кампто® на слизові оболонкинегайно промийте їх водою.
Застережні заходи.
Кампто® можна застосовувати лише в установах, якіспеціалізуються з проведення цитотоксичної хіміотерапії, і лише під ретельнимнаглядом лікаря, кваліфікація якого дозволяє йому вводити протипухлинніпрепарати.
Зважаючи на природу та частоту побічних явищ, Кампто® призначаютьу таких випадках тільки після оцінки співвідношення користі та можливоготерапевтичного ризику:
- пацієнтам із наявністю факторів ризику;
- у деяких поодиноких випадках, коли пацієнти, ймовірно, не будутьдотримуватися рекомендацій щодо корекції побічних дій (при потребі негайного ітривалого лікування діареї, поєднаного із споживанням великої кількостірідини). Для таких пацієнтів рекомендують ретельне спостереження в умовахстаціонару.
При застосуванні Кампто® як засобу монотерапії препаратзвичайно вводять кожні три тижні. Втім, у пацієнтів, які потребуютьретельнішого спостереження або в яких є особливий ризик вираженої нейтропенії,надають перевагу щотижневому режиму введення препарату.
Діареяу віддалені терміни.
Пацієнтів треба поінформувати про можливість діареї у віддаленітерміни, яка починається через 24 год і більше після інфузії Кампто® ів будь-який час до початку наступного циклу терапії. При монотерапії першівипорожнення рідкої консистенції можливі в середньому на 5-й день після інфузіїКампто® . Пацієнт повинен швидко повідомити лікаря про ці прояви іодразу почати відповідне лікування.
Ризик діареї є підвищеним у пацієнтів, які в минулому перенеслипроменеву терапію живота, в яких виявляють базальний лейкоцитоз і у жінок, якіперенесли променеву терапію органів малого тазу. За відсутності адекватноголікування діарея може становити загрозу для життя, особливо у хворих ізсупутньою нейтропенією.
При виникненні перших рідких випорожнень пацієнт повинен почати питивелику кількість рідини, яка містить електроліти; негайно потрібно почативідповідну терапію діареї. Таке лікування призначають у відділенні, в якомупризначали Кампто®. Лікування діареї необхідно починати якомогашвидше.
Сучасне рекомендоване лікування діареї передбачає застосуваннялопераміду у високих дозах (4 мг спочатку, далі по 2 мг через кожні 2 год).Таку терапію продовжують до 12 год після появи останніх рідких випорожнень,причому змінювати цю схему не рекомендується. Ні за яких обставин лоперамід неможна приймати довше, ніж 48 годин підряд у цих дозах, через ризик паралітичноїкишкової непрохідності, а також менше 12 год.
Крім застосування засобів лікування діареї, профілактично призначаютьантибіотик широкого спектра дії, якщо діарея супроводжується тяжкоюнейтропенією (кількість нейтрофілів <500/мм3).
Крім антибіотикотерапії, рекомендують госпіталізувати пацієнта з метоюлікування діареї у таких випадках:
- діарея, яка супроводжується пропасницею;
- тяжка діарея, яка вимагає внутрішньовенної гідратації;
- діарея, яка триває понад 48 год після початку терапії лоперамідом увисоких дозах.
Лоперамід не можна приймати профілактично, навіть у випадках, колипацієнти переносили діарею під час попередніх циклів терапії.
У пацієнтів ізтяжкою діареєю зростає ризик інфекційних ускладнень і гематологічних проявівтоксичності. За наявності тяжкої діареї необхідно регулярно здійснюватирозгорнутий загальний аналіз крові.
Гематологія.
Щотижневий контроль кількості клітин крові рекомендується впродовжусього курсу лікування Кампто®. Пацієнти повинні знати про ризикнейтропенії і важливість проявів пропасниці. У випадку фебрильної нейтропенії(з температурою понад 38°С і кількістю нейтрофілів 1 000/мм3 іменше) потрібно негайно почати стаціонарне лікування із внутрішньовеннимвведенням антибіотиків широкого спектра дії.
У пацієнтів, у яких виникали тяжкі гематологічні розлади, у наступнихциклах терапії рекомендують зменшити дозу препарату (див. розділ: “Спосібзастосування та дози ”).
Ураження печінки.
Функціональні печінкові тести треба проводити до початку лікування іперед кожним із циклів. У пацієнтів з гіпербілірубінемією кліренс іринотеканузнижується, і тому зростає ризик гематотоксичності. Тому у цієї популяціїпацієнтів необхідно часто проводити підрахунок клітин крові. Кампто®не можна призначати пацієнтам, у яких рівень білірубіну перевищує верхню межунорми більше, як у 3 рази.
Нудота і блювання.
Профілактичне лікування антиеметиками рекомендують перед кожнимвведенням Кампто®. Пацієнти, у яких виникає блювання, до якогоприєднується діарея у віддалені терміни, потребують негайної госпіталізації длялікування.
Гострий холінергічний синдром.
При появі гострого холінергічного синдрому вводять атропіну сульфат(0,25 мг підшкірно), якщо немає клінічних протипоказань. Обережності потрібнодотримуватись у хворих з бронхіальною астмою. Якщо у пацієнта виникає гострий ітяжкий холінергічний синдром, при інфузії наступних доз Кампто®рекомендують профілактичне введення атропіну сульфату.
Особи похилого віку.
Через ослаблення біологічних функцій, особливо функції печінки, вибірдози Кампто® для пацієнтів похилого віку проводять з обережністю.
Пацієнти з обструкцією кишок
Таким пацієнтам не можна вводити КАМПТО® до повноїліквідації проявів обструкції.
Пацієнти з порушенням функції нирок.
Дослідження у цій популяції пацієнтів не проводили.
Інші
Оскільки до складу препарату входить сорбітол, його не можна вводитиособам із спадковою непереносимістю фруктози.
Нечасті випадки ниркової недостатності, гіпотензії або порушеннякровообігу спостерігали у пацієнтів, у яких виникали епізоди тяжкоїдегідратації, асоційованої з діареєю та (або) блюванням або сепсисом.
Вагітність і лактація.
Повідомлення про застосування Кампто® при вагітностівідсутні. За даними, одержаними при дослідах на кроликах та щурах, Кампто®має ембріотоксичну, фетотоксичну і тератогенну дії. Зважаючи на ці дані, Кампто®не повинен використовуватись при вагітності. Жінкам дітородного віку необхіднорекомендувати вживання заходів запобігання вагітності під час лікування Кампто®і принаймні впродовж трьох місяців після закінчення терапії.
У разі виникнення вагітності необхідно негайно повідомитипро це лікаря, який проводить лікування (див. розділ: “Протипоказання”).
У лактуючих пацюків 14С – Іринотекан виявлявся у молоці.Дані про те, чи проникає іринотекан у материнське молоко у людини, відсутні.Оскільки існує небезпека розвитку небажаних реакцій у немовляти, на періодлікування Кампто® слід припинити грудне вигодовування (див. розділ:“Протипоказання”).
Керування автомобілем або виконання інших потенційно небезпечнихзавдань.
Пацієнтів треба поінформувати про можливість запаморочення або розладівзору впродовж 24 год після інфузії Кампто® і рекомендувати відмовитисявід керування автомобіляем і роботи з потенційно небезпечними механізмами.
Взаємодія зіншими лікарськими засобами. Параметрифармакокінетики Кампто® в комбінації з 5-фторурацилом і фолієвоюкислотою порівняні з такими при застосуванні Кампто® длямонотерапії. Взаємодія між Кампто® і блокаторами нервово-м’язовоїпередачі не може бути виключена. Оскільки Кампто® маєантихолінестеразну активність, можливе збільшення тривалості нервово-м’язовоїблокади при застосуванні суксаметонію, а також антагоністична взаємодія щодонервово-м’язової передачі при одночасному застосуванні з недеполяризуючимиміорелаксантами.
У кількох дослідженнях показано, що одночасне застосуванняпротисудомних препаратів, які індукують CYP3A (напр., карбамазепіну,фенобарбіталу або фенітоїну) спричинює зменшення експозиції до іринотекану,SN-38 і SN-38-глюкуроніду і зменшує його фармакодинамічні ефекти. Крім індукціїензимів цитохрому Р4503А, у зменшенні експозиції до іринотекану і йогометаболітів можуть відігравати роль посилення глюкуронізації та більшаінтенсивність біліарної секреції. У дослідженні встановлено, що одночаснеприймання кетоконазолу призводило до статистично значущого зменшення AUC і APCі суттєвого зростання AUC SN-38, порівняно з прийманням лише іринотекану.
Кампто® треба з обережністю застосовувати у пацієнтів, якіодночасно приймають ліки, що пригнічують (напр., кетоконазол) або індукують(напр., карбамазепін, фенобарбітал, фенітоїн) метаболізм препаратів, якийвідбувається за участю цитохрому Р450 3А. Необхідно уникати одночасногоприймання інгібіторів/індукторів цього метаболічного шляху, оскільки це можезмінювати метаболізм Кампто® .
У невеликому фармакокінетичному дослідженні (n=5), у якому учасникиприймали Кампто(R) одночасно з St. John’s Wort (Hypericumperforatum) у дозі 900 мг, спостерігали зниження концентрації активногометаболіту іринотекану SN-38 у плазмі на 42%.
St. John’s Wort (Hypericum perforatum) не можна приймати одночасно зКампто®, оскільки він знижує рівень SN-38 у плазмі.
Умови татермін зберігання.Зберігати у недоступному для дітей місці, при температурі не вище 25 °С,захищаючи від світла.
Термінпридатності - 3 роки.
Розчин Кампто®треба вводити негайно після розчинення, оскільки він не міститьантибактеріальних консервантів. Якщо розчинення і розведення розчинувідбувається в суворо асептичних умовах (наприклад, на планці з ламінарнимпотоком повітря), то розчин Кампто® можна ввести (інфузія закінчена)протягом 12 год при зберіганні його при кімнатній температурі і протягом 24 годпри зберіганні при температурі 2-8° С від моменту відкривання флакону.