ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ТІЄНАМ®
(TIENAM®)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: порошок від білого до світло-жовтогокольору;
склад: 1 флакон містить іміпенему 500 мг і циластатиннатрію 500 мг;
Форма випуску. Порошок для приготування розчину длявнутрішньом’язових ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби для системногозастосування. Іміпенем та інгібітор ферменту. Код АТС J01DH51.
ТІЄНАМ® складається з двох компонентів:1) іміпенему, першого представника нового класу b-лактамнихантибіотиків–тієнаміцинів і 2) циластатину натрію, особливого інгібітораферменту, що блокує метаболізм іміпенему в нирках та істотно підвищуєконцентрацію незмінного іміпенему в сечовидільних шляхах. Вагове співвідношенняіміпенему й циластатину натрію в ТІЄНАМ® становить 1:1.
Клас тієнаміцинових антибіотиків, до якого належитьіміпенем, характеризується ширшим спектром потужної бактерицидної дії, ніж той,що забезпечується будь-яким із вивчених антибіотиків.
Фармакологічні властивості.
ТІЄНАМ® є потужним інгібітором синтезуклітинної стінки бактерії і має бактерицидну дію щодо широкого спектрагрампозитивних і грамнегативних, аеробних і анаеробних патогеннихмікроорганізмів.
ТІЄНАМ® разом з новітніми цефалоспоринамита пеніцилінами має широкий спектр дії проти грамнегативних видів, але йоговизначною рисою є висока активність проти грампозитивних видів, якою ранішевідзначалися лише b-лактамні антибіотики вузького спектра. Спектр активностіТІЄНАМ®у охоплює Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus,Enterococcus faecalis та Bacteroides fragilis, різноманітну за складом іпроблемну в клінічному плані групу збудників, стійких, як правило, до іншихантибіотиків.
ТІЄНАМ® стійкий до руйнуванняb-лактамазами бактерій, завдяки чому він ефективний проти великої кількостімікроорганізмів, таких як Pseudomonas aeruginosa, види Serratia та Enterobacter,які є від природи стійкими до більшості b-лактамних антибіотиків.
Антибактеріальний спектр ТІЄНАМ®у ширший,ніж будь-якого іншого з уже відомих антибіотиків, і охоплює, по суті, усіклінічно важливі патогенні мікроорганізми. До мікроорганізмів, проти якихТІЄНАМ® є звичайно ефективним in vitro, належать:
Грамнегативні аеробні бактерії:
Види Achromobacter
Види Acinetobacter (раніше Mima-Herellea)
Aeromonas hydrophila
Види Alcaligenes
Bordetella bronchicanis
Bordetella bronchiseptica
Bordetella pertussis
Brucella melitensis
Види Campylobacter
Види Capnocytophaga
Види Citrobacter
Citrobacter diversus
Citrobacter freundii
Eikenella corrodens
Види Enterobacter
Enterobacter aerogenes
Enterobacter agglomerans
Enterobacter cloacae
Escherichia coli
Gardnerella vaginalis
Haemophilus ducreyi
Haemophilus influenzae (включаючиb-лактамазо-продукуючі
штами)
Haemophilus parainfluenzae
Hafnia alvei
Види Klebsiella
Klebsiella oxytoca
Klebsiella ozaenae
Klebsiella pneumoniae
Види Moraxella
Morganella morganii (раніше Proteus morganii)
Neisseria gonorrhoeae (включаючипеніциліназо-продукуючі штами)
Neisseria meningitidis
Види Pasteurella
Pasteurella multocida
Plesiomonas shigelloides
Види Proteus
Proteus mirabilis
Proteus vulgaris
Види Providencia
Providencia alcalifaciens
Providencia rettgeri (раніше Proteus rettgeri)
Providencia stuartii
Види Pseudomonas*
Pseudomonas aeruginosa
Pseudomonas fluorescens
Pseudomonas pseudomallei
Pseudomonas putida
Pseudomonas stutzeri
Види Salmonella
Salmonella typhi
Види Serratia
Serratia proteamaculans (раніше Serratialiquefaciens)
Serratia marcescens
Види Shigella
Види Yersinia (раніше Pasteurella)
Yersinia enterocolitica
Yersinia pseudotuberculosis
* Xanthomas maltophilia (раніше Pseudomonas maltophilia)та штами Pseudomonas cepacia в цілому є нечутливими до ТІЄНАМ®у.
Грампозитивні аеробні бактерії:
Види Bacillus
Enterococcus faecalis
Erysipelothrix rhusiopathiae
Listeria monocytogenes
Види Nocardia
Види Pediococcus
Staphylococcus aureus (включаючипеніциліназо-продукуючі штами)
Staphylococcus epidermidis (включаючипеніциліназо-продукуючі штами)
Staphylococcus saprophyticus
Streptococcus agalactiae
Streptococcus групи С
Streptococcus групи G
Streptococcus pneumoniae
Streptococcus pyogenes
Viridans Streptococci (включаючи альфа тагама-гемолітичні штами)
Enterococcus faecium та деякі стійкі до метицилінустафілококи є нечутливими до ТІЄНАМ®у.
Грамнегативні анаеробні бактерії:
Види Bacteroides
Bacteroides distasonis
Bacteroides fragilis
Bacteroides ovalus
Bacteroides thelaiotaomicron
Bacteroides uniformis
Bacteroides vulgatus
Bilophila wadsworthia
Види Fusobacterium
Fusobacterium necrophorum
Fusobacterium nucleatum
Porphyromonas asaccharolytica (раніше Bacteroidesasaccharolyticus)
Prevotella bivia (раніше Bacteroides bivius)
Prevotella disiens (раніше Bacteroides disiens)
Prevotella intermedia (раніше Bacteroidesintermedius)
Prevotella melaninogenica (раніше Bacteroidesmelaninogenicus)
Veilonella spp.
Грампозитивні анаеробні бактерії:
ВидиActinomyces
Види Bifidobacterium
Види Clostridium
Clostridium perfringens
Види Eubacterium
Види Lactoballus
Види Mobiluncus
Microaerophilic streptococcus
Види Peptococcus
Види Peptostreptococcus
Види Propionibacterium (включаючи P. acnes)
Інші:
Mycobacterium fortuitum
Mycobacterium smegmatis
Випробування in vitro свідчать, що іміпенем дієсинергічно з аміноглікозидами проти деяких ізолятів Pseudomonas aeruginosa.
Фармакокінетика.
Після внутрішньом’язового призначення ТІЄНАМу по 500мг з лідокаїном (1%) пікові рівні в плазмі іміпенему спостерігалися через 2години і в середньому становили 10 мкг/л. Порівняно з внутрішньовенною формоюТІЄНАМу, іміпенем був біодоступним приблизно на 75%. Абсорбція іміпенему змісця ін’єкції тривала 6-8 годин і забезпечувала рівні в плазмі іміпенему понад2 мкг/мл протягом принаймні 6 годин після введення в дози. Застосування ТІЄНАМупо 500 мг кожні 12 годин призводило до незначної акумуляції іміпенему. Рівнііміпенему в сечі були понад 10 мкг/мл протягом 12 годин після в/м введенняТІЄНАМу. Екскреція іміпенему з сечею в середньому становила 50% дози.
Пікові рівні в плазмі циластатину після застосуванняТІЄНАМу в дозі 500 мг в середньому становили 24 мкг/мл і досягалися протягом 1години. Порівняно з в/в застосуванням ТІЄНАМу, циластатин був біодоступнимприблизно на 95%. Абсорбція циластатину з місця внутрішньом’язової ін’єкціїпрактично закінчувалася протягом 4 годин. Не спостерігали акумуляціїциластатину після застосування ТІЄНАМу 500 мг двічі на день. Екскреціяциластатину з сечею в середньому становила 75%.
ТІЄНАМ® показаний для лікування змішанихінфекцій, викликаних чутливими до нього штамами аеробних та анаеробнихбактерій. Більшість із цих змішаних інфекцій пов’язані із зараженням фекальноюфлорою або флорою, що походить з піхви, зі шкіри або з ротової порожнини.Bacteroides fragilis – анаеробний патоген, що найчастіше зустрічається притаких змішаних інфекціях і є звичайно стійким до аміноглікозидів,цефалоспоринів та пеніцилінів. Проте Bacteroides fragilis є, як правило,чутливим до ТІЄНАМ®у.
ТІЄНАМ® виявив свою дієвість прилікуванні багатьох інфекцій, спричинених аеробними та анаеробнимигрампозитивними та грамнегативними бактеріями, стійкими до цефалоспоринів, утому числі і до цефазоліну, цефоперазону, цефалотину, цефокситину, цефотаксиму,моксалактаму, цефамандолу, цефтазідиму і цефтриаксону. Велика кількістьінфекцій, зумовлених стійкими до аміноглікозидів (гентаміцину, амікацину,тобраміцину) та/або пеніцилінів (ампіциліну, карбеніциліну, пеніциліну-G,тикарциліну, піперациліну, азлоциліну, мезлоциліну) збудниками, такожпіддається лікуванню ТІЄНАМ®ом.
ТІЄНАМ® не показаний для лікуванняменінгіту.
Показання для застосування.
Лікування
ТІЄНАМ® застосовують для лікування полімікробнихта змішаних аеробно-анаеробних інфекцій, а також для первинної терапії, щопередує визначенню мікроорганізму-збудника.
ТІЄНАМ® показаний для лікування такихінфекцій, спричинених чутливими мікроорганізмами:
внутрішньочеревних інфекцій;
інфекцій нижніх дихальних шляхів;
гінекологічних інфекцій;
інфекцій статево-сечовидільних шляхів;
інфекцій кісток і суглобів;
інфекцій шкіри та м’яких тканин.
Профілактика
ТІЄНАМ® показаний також для попередженнядеяких післяопераційних інфекцій у хворих, що зазнають хірургічного втручання,яке супроводжується зараженням або його ризиком, або ж тоді, коли ці інфекціїпризводять до особливо тяжких наслідків.
Спосіб застосування та дози.
У рекомендаціях щодо дозування ТІЄНАМ®увказана необхідна для введення кількість іміпенему, а також еквівалентнакількість циластатину.
Загальну добову дозу і спосіб введення ТІЄНАМ®увизначають, беручи до уваги тип і ступінь тяжкості інфекції; дозарозподіляється на декілька рівних прийомів, враховуючи ступінь чутливостізбудника(ів), функцію нирок і масу тіла.
ВНУТРІШЬОМ’ЯЗОВЕ ВВЕДЕННЯ
Лікарська форма ТІЄНАМ®у длявнутрішньом’язового введення може застосовуватися як альтернативавнутрішньовенній формі препарату при тих інфекціях, лікування яких можездійснюватися шляхом внутрішньом’язового введення препарату.
Не рекомендується внутрішньом’язово вводити більшніж 1,5 г на добу. Якщо виникає потреба у вищих дозах, слід вдатися довнутрішньовенних форм і до відповідного шляху введення препарату.
При лікуванні уретриту або цервіциту, викликанихпеніциліназо-непродукуючими Neisseria gonorrhoeae, достатнім є застосуванняоднієї дози в 500 мг ТІЄНАМ®у в/м.
Вводити ТІЄНАМ® внутрішньом’язовийпотрібно глибоко в товщу великих м’язів (таких, як сідничні, або м’язи боковоїповерхні стегна).
ТІЄНАМ® внутрішньом’язовий можнапризначати без зниження звичайних доз хворим, у яких кліренс креатинінустановить не менше 20 мл/хв./1,73 м2. У хворих з показникамикліренсу креатиніну нижче цього рівня застосування ТІЄНАМ®у недосліджувалося.
Використання ТІЄНАМ®у внутрішньом’язовийу дитячих вікових групах не вивчалося.
Приготування суспензії длявнутрішньом’язового введення
ТІЄНАМ® внутрішньом’язовий випускається увигляді стерильного порошку у флаконах, що містять після розведення 500 мгіміпенему та циластатину в еквівалентах дозам, що містяться у готовому длязастосування розчині. ТІЄНАМ® внутрішньом’язовий 500 мг містить 32мг натрію (1,4 мЕкв).
Суспензію ТІЄНАМ®у длявнутрішньом’язового застосування слід готувати зі стерильного порошку,розводячи його в 1% розчині, водному або сольовому, лідокаїну гідрохлориду (безадреналіну), як це показано в табл. 5. Готова до введення суспензіявнутрішньом’язевого ТІЄНАМ®у є безбарвною або дещо жовтуватою.
ФОРМИ ТІЄНАМ®у ДЛЯВНУТРІШНЬОМ’ЯЗОВИХ ІН’ЄКЦІЙ НЕ ПОВИННІ ЗАСТОСОВУВАТИСЯ ДЛЯ ВНУТРІШНЬОВЕННОГОВВЕДЕННЯ.
Таблиця 5.
Приготування суспензії ТІЄНАМ®удля внутрішньом’язового введення.
Дози ТІЄНАМ®у (мг іміпенему)
| Належний об’єм розчинника (мл)
| Загальний об’єм (мл)
|
500
| 2
| 2,8
|
Стабільність.
Нерозведений препарат слід зберігати при кімнатнійтемпературі (15 - 25°С).
Отриману суспензію необхідно використати протягомоднієї години.
Суспензію ТІЄНАМ®у внутрішньом’язевого недозволяється змішувати з іншими антибіотиками.
Побічна дія.
ТІЄНАМ® у цілому добре переноситься. Припроведенні контрольованих клінічних досліджень ТІЄНАМ® переносивсятак само як цефазолін, цефалотин i цефотаксим. Побічні реакції рідко вимагаютьприпинення лікування і, як правило, є помірними і минущими; тяжкі побічніпрояви зустрічаються рідко. З-поміж відомих побічних ефектів найчастішеспостерігаються місцеві.
Місцевіпрояви
Еритема, біль та інфільтрати в місці введення препарату,тромбофлебіти.
Алергічні реакції/шкірні прояви
Висипання, зуд, кропивниця, багатоформна еритема,синдром Стівенса-Джонсона, ангіоневротичний набряк, токсичний епідермальний некроліз(рідко), ексфоліативний дерматит (рідко), кандидоз, жар, включаючимедикаментозний жар, анафілактичні реакції.
Реакціїз боку шлунково-кишкового тракту
Нудота, блювання, пронос, забарвлення зубів і/або язика.Як і при застосуванні майже всіх інших антибіотиків широкого спектра,реєструється псевдомембранозний коліт.
Кров
Зареєстровані еозинофілія, лейкопенія, нейтропенія,включаючи агранулоцитоз, тромбоцитопенія, тромбоцитоз, зниження рівнягемоглобіну і подовження протромбінового часу. У деяких осіб може відмічатисьпрямий позитивний тест Кумбса.
Функціяпечінки
Підвищення рівня трансаміназ, білірубіну і/аболужної фосфагази сироватки, гепатит (рідко).
Функціянирок
Олігурія/анурія, поліурія, гостра ниркованедостатність (рідко). Роль, яку відіграє ТІЄНАМ® у пошкодженнінирок, оцінити важко, оскільки одночасно снують, як правило, і інші чинники, щосприяють порушенню їх функції і розвитку азотемії.
Спостерігались підвищення рівнів креатинінусироватки і азоту сечовини крові. Відмічалась зміна кольору сечі. Явище це нестановить будь-якої загрози, і його не слід плутати з гематурією.
Прояви збоку нервової системи і психіки
При застосуванні ТІЄНАМ®у, як і призастосуванні інших b-лактамних антибіотиків, зустрічаються побічні прояви збоку ЦНС, такі як міоклонія, психічні відхилення (включаючи галюцинації),сплутаність свідомості і припадки (судороги). Парестезії.
Органичуття
Зниження слуху, спотворення смакових відчуттів.
Стосовно внутрішньом’язового застосуваннязвертайтесь до джерел, в яких про застосування лідокаїну гідрохлориду.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до будь-якого з компонентівпрепарату.
Оскільки в якості розчинника при приготуваннісуспензії ТІЄНАМ®у внутрішньом’язевого використовується лідокаїнугідрохлорид, препарат є протипоказаним хворим з надчутливістю до місцевиханестетиків амідного типу та хворим з тяжким шоком або серцевими блокадами(ознайомтесь з інформацією щодо лідокаїну гідрохлориду).
Передозування.
Не існує достатньої інформації щодо лікуванняпередозування ТІЄНАМ®у. Іміпенем-циластатин натрію видаляється припроведенні гемодіалізу. Однак ефективність цієї процедури при передозуванні невстановлена.
Особливості застосування.
Загальні засади
Відомі деякіклінічні та лабораторні дані, які вказують на часткову перехресну алергенністьТІЄНАМ®у та інших b-лактамних антибіотиків, пеніцилінів тацефалоспоринів. Тяжкі реакції (включаючи анафілаксію) зустрічаються призастосуванні більшості b-лактамних антибіотиків. Перед початком терапії ТІЄНАМ®омслід провести ретельне опитування хворого на предмет виявлення у нього ванамнезі реакції надчутливості до b-лактамних антибіотиків. Якщо під часлікування ТІЄНАМ®ом розвинулася алергічна реакція, введення препаратуслід відмінити і здійснити відповідні заходи.
Розвиток псевдомембранозного коліту бувзареєстрований як ускладнення при застосуванні майже всіх антибіотиків; формийого можуть бути від легких до таких, що загрожують життю хворого. Через цеантибіотики необхідно з обережністю призначати хворим, в анамнезі якихвиявляються шлунково-кишкові захворювання, і особливо коліти. Важливо пам’ятатипро можливість розвитку псевдомембранозного коліту, коли у хворого під часлікування антибіотиками розвивається діарея. Попри існуючі дані досліджень, яківказують на те, що токсин, продукований Clostridium difficile, є першочерговоюпричиною коліту, пов’язаного із застосуванням антибіотиків, не слід випускати зполя зору й інші можливі чинники.
Додаткові міри перестороги, пов’язані іззастосуванням лідокаїну HCl в якості розчинника для внутрішньом’язевого ТІЄНАМ®у,висвітлюються у відповідних циркулярах для лікарів по лідокаїну.
Застосуванняпід час вагітності
Застосування ТІЄНАМ®у для лікуваннявагітних жінок належним чином не вивчене. Призначати його під час вагітностіслід тільки тоді, коли очікуваний ефект виправдовує можливий ризик для плода.
Призначенняматерям, яку годують груддю
Іміпенем був виявлений у материнському молоці. Якщопризначення ТІЄНАМ®у є абсолютно необхідним, мати повинна припинитигодування.
Застосуванняв педіатрії
Використання внутрішньом’язевого ТІЄНАМ®уу дитячих вікових групах не вивчалося.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Суспензію ТІЄНАМ®у длявнутрішньом’язового застосування не дозволяється змішувати з іншимиантибіотиками.
Умови та термін зберігання.
Зберігати при температурі нижче 25˚С,у недоступному для дітей місці.
Термін придатності: 3 роки.
Не можна використовувати препарат після закінченнятерміну придатності.