ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату.
ПРОГІНОВА
(PROGINOVA)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: естрадіол;
основні фізико-хімічні властивості: драже голубого кольору;
склад: 1 драже містить2 мг естрадіолу валерату;
допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмалькукурудзяний, полівідон 25000, тальк, магнію стеарат, сахароза кристалічна,полівідон 700000, макрогол 6000, кальцію карбонат осаджений, титану діоксид,гліцерин 85%, лак індиго кармін, віск монтангліколевий .
Форма випуску. Драже.
Фармакотерапевтичнагрупа. Гормони статевихзалоз, що застосовуються при патології статевої сфери. Код АТС G03C A03.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Прогінова містить естрадіолу валерат, попередникприродного 17b-естрадіолу.
Під час застосування препарату Прогінова не пригнічується овуляція, таприймання препарату майже не впливає на ендогенне вироблення гормонів.
З початкомклімактеричного періоду знижується і врешті решт припиняється синтез естрадіолуу яєчниках, що може призвести до порушення терморегуляції, яке спричинює появуприпливів, пов’язаних із порушеннями сну та надмірним потовиділенням, іатрофічних змін урогенітального тракту із такими симптомами, як сухістьслизової оболонки піхви, диспареунія та нетримання сечі. Менш специфічними, єтакі симптоми, як стенокардія, прискорене серцебиття, дратівливість,знервованість, зниження енергійності та здатності до зосередження, послабленняпам’яті, зниження лібідо та біль у м’язах та суглобах, що також часто згадуютьсяяк складова клімактеричного синдрому. Замісна гормональна терапія (ЗГТ)мінімізує багато із цих симптомів недостатності естрадіолу у жінок в періодменопаузи.
ЗГТ ізвідповідною дозою естрогену, як у Прогінова, знижує резорбцію кісток тазатримує або зупиняє втрату кісткової маси у постменопаузі. При припиненні ЗГТмаса кісткової тканини знижується із швидкістю, що порівняна із тою, що маємісце у найближчий постменопаузальний період. Немає доказів того, що при ЗГТмаса кісткової тканини повертається до рівня, який відмічався до настанняменопаузи. ЗГТ також чинить позитивний вплив на вміст колагену у шкірі тащільність шкіри і затримує процес утворення зморшок.
ЗГТ змінюєліпідний профіль. Вона знижує рівень загального холестерину та холестерину ЛПНЩта може підвищувати рівні холестерину ЛПВЩ та тригліцеридів. Включенняпрогестогену у схему терапії може до певного ступеню впливати на процесиметаболізму.
Для жінок зневидаленою маткою рекомендується включення прогестогену у режим замісноїтерапії естрогеном, який міститься у Прогінова, на принаймні 10 днів в кожномуциклі. Це знижує ризик гіперплазії ендометрію та присутній ризик розвиткуаденокарциноми у цих жінок. Включення прогестогену у режим замісної терапіїестрогеном не знижує ефективність естрогену.
Базуючись наданих досліджень за даними обстеження та дослідження “Ініціативи Здоров’яЖінок” (ІЗЖ) із застосуванням комбінації кон’югованих еквінних естрогенів ізмедроксипрогестерону ацетатом припускається, що рівень захворюваності на рактовстого кишечника у жінок в постменопаузі, які отримують ЗГТ, знижується. Удослідженні ІЗЖ при монотерапії кон’югованими еквінними естрогенами зниженняризику не спостерігалося. На даний момент невідомо, чи стосуються ці висновкиінших препаратів для ЗГТ.
Фармакокінетика.
Адсорбція
Після перорального приймання естрадіолу валерат швидко і повністюабсорбується. Під час адсорбції і першого проходження через печінку естерстероїду розщеплюється на естрадіол та валеріанову кислоту. Одночасно естрадіолзначно метаболізується, наприклад, до естрону, естріолу та естрону сульфату.Тільки приблизно 3 % естрадіолу стає біодоступним після перорального прийманняестрадіолу валерату. Прийом їжі не впливає на біодоступність естрадіолу.
Розподіл
Максимальнаконцентрація естрадіолу у сироватці, рівна приблизно 15 пг/мл (або 30 пг/мл)зазвичай досягається через 4-9 годин після приймання драже. На протязі добипісля приймання драже рівень естрадіолу у сироватці знижується до концентрації,що становить приблизно 8 пг/мл (або 15 пг/мл). Естрадіол зв’язується ізальбуміном сироватки і глобуліном, що зв’язує статеві стероїди (ГЗСС). Увигляді вільного стероїду циркулює лише 1-1,5% естрадіолу, 30-40% зв’язано зГЗСС.
Уявний об’єм розподілу естрадіолу після одноразового внутрішньовенноговведення становить приблизно 1 л/кг.
Метаболізм
Після відщеплення ефірної групи від екзогенно введеного естрадіолувалерату, його подальший метаболізм відбувається за схемою біоперетворенняендогенного естрадіолу. Естрадіол головним чином метаболізується в печінці, алетакож має місце позапечінковий шлях метаболізму, наприклад, у кишечнику,нирках, м’язах скелету та цільових органах. Процеси метаболізму включаютьутворення естрону, естріолу, катехолестрогенів та сульфатів і глюкуроновихкон’югатів цих сполук, які значно менш активні або не мають естрогенноїактивності.
Виведення з організму
Після одноразового внутрішньовенного введення швидкість загальногокліренсу естрадіолу з сироватки є дуже варіабельною і становить від 10 до 30мл/хв/кг. Певна частина метаболітів естрадіолу виводяться з жовчю і проходитьтак звану ентеропечінкову циркуляцію. Врешті решт, метаболіти естрадіолуголовним чином екскретуються з сечею у вигляді сульфатів та глюкуронідів.
Рівноважна концентрація
Післябагаторазового прийому спостерігаються приблизно удвічі вищі по відношенню доприйому одноразової дози рівні естрадіолу в сироватці. В середньомуконцентрація естрадіолу становить від 15 (або 30 пг/мл) (мінімальний рівень) до30 (або 60 пг/мл) (максимальний рівень). Естрон, як менше естрогеннийметаболіт, сягає приблизно в 7 разів вищої концентрації у сироватці, естронусульфат - у 150 разів. Після закінчення прийому рівні естрадіолу та естрону, щоспостерігалися до початку лікування, спостерігаються вже протягом наступних 2 -3 днів.
Показання для застосування. Заміснагормональна терапія (ЗГТ) для лікування проявів та симптомів недостатностіестрогену після природної менопаузи або оваріектомії.
Профілактикапостменопаузального остеопорозу.
Спосіб застосування та дози.
Дорослі жінки, включаючи жінок літнього віку
Якщо у пацієнткине видалена матка і все ще спостерігаються менструації, у межах перших 5 днівменструального циклу слід розпочати режим комбінованої терапії із застосуваннямпрепарату Прогінова та прогестогену. У разі, якщо менструація настає дуже рідкоабо для пацієнток у постменопаузі, приймання драже Прогінова можна розпочинатиу будь-який час, за умови, що виключена вагітність.
Дози
Щодня приймають по 1 драже Прогінова.
Приймання драже
Кожна блістерна упаковка розрахована на 21-денний курс лікувания. Післязастосування протягом 21 дня, можна зробити перерву у лікуванні, зазвичай 7 абоменше днів (циклічна ЗГТ), або продовжувати приймати драже кожного дня(безперервна ЗГТ). При виборі останнього режиму терапії драже з нової упаковкиприймають одразу після закінчення попередньої упаковки.
Комбінована терапія
Для жінок з невидаленою маткою рекомендується застосування відповідногопрогестогену протягом 10-14 днів кожних 4 тижні (циклічно-комбінована ЗГТ) абоодночасне приймання прогестагену з кожним драже естрогену (безперервно-комбінована ЗГТ).
Необхідно передбачити та забезпечити дотримання пацієнткоюрекомендованого режиму комбінованої терапії.
Драже слід ковтати цілим, запиваючи невеликою кількістю води.
Бажаноприймати драже в той самий час кожного дня. Пропущене драже слід прийняти унаступні 12-24 години. При пропуску приймання декількох драже може розпочатисяраптова кровотеча.
Побічна дія.
У жінок, якізастосовували різні пероральні препарати для ЗГТ, були зареєстровані зазначенінижче побічні ефекти.
Репродуктивні органи та молочні залози
Зміни характеру піхвової кровотечі та патологічна або сильна кровотеча,проривна кровотеча, кровомазання (ці порушення зазвичай нормалізуються припродовженні лікування); дисменорея, зміни піхвової секреції, синдром, подібнийдо передместруального, біль у молочних залозах, відчуття напруженості абозбільшення молочних залоз
Шлунково-кишковий тракт
диспепсія, здуття живота, нудота, блювання, абдомінальний біль
Шкіра та підшкірні тканини
Висипання, різні шкірні порушення (включаючи свербіж, екзему,кропив’янку, акне, гірсутизм, випадіння волосся, вузлувату еритему)
Нервова система
Головний біль, мігрень, запаморочення, тривожність, пригніченийнастрій, втома
Інші порушення
Прискоренесерцебиття, набряки, м’язові судоми, зміна маси тіла, підвищений апетит, зміналібідо, порушення зору, непереносимість контактних лінз, реакціїгіперчутливості.
Протипоказання. Замісна гормональна терапія (ЗГТ) не повинназастовуватися при жодному із наведених нижче станів. Якщо будь-який з цихстанів виникне при проведенні ЗГТ, застосування препарату слід негайноприпинити.
Вагітність або лактація
Вагінальна кровотеча нез’ясованої етіології
Виявлений рак молочної залози або підозра на нього
Виявлені передзлоякісні стани або злоякісні пухлини, що є залежними відстатевих стероїдів, чи підозра на них
Пухлини печінки у даний час чи в анамнезі (доброякісні або злоякісні)
Тяжкі захворювання печінки
Артеріальна тромбоемболія в гострій стадії (наприклад інфаркт міокарда,інсульт)
Загострення тромбозу глибоких вен, тромбоемболічні порушення у данийчас або відомості про дані захворювання в анамнезі
Тяжка форма гіпертригліцеридемії
Відома підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якого здопоміжних компонентів препарату
Передозування.
Результатидосліджень на гостру токсичність препарату не вказують на існування ризикугострих побічних ефектів навіть при випадковому прийомі дози, що у кілька разівперевищує терапевтичну.
Особливості застосування.
Занаявності або загостренні будь-якого із зазначених нижче захворювань/факторівризику перед початком чи продовженням ЗГТ рекомендується провестиіндивідуальний аналіз співвідношення користі і ризику препарату.
Венозна тромбоемболія
Результати епідеміологічних ірандомізовано-контрольованих досліджень дають підстави припускати, що заміснагормональна терапія (ЗГТ) може бути пов’язана із зростанням відносного ризикурозвитку венозної тромбоемболії (ВТЕ), тобто, тромбозу глибоких вен аболегеневої емболії. Внаслідок цього, проводячи консультацію при призначенні ЗГТжінкам з фактором ризику розвитку ВТЕ, варто ретельно зважити співвідношенняризику і користі лікування.
До загальновизнаних факторів ризикурозвитку ВТЕ належать: особистий анамнез, сімейний анамнез (випадок ВТЕ ублизького родича у відносно ранньому віці може свідчити про генетичнусхильність) і ожиріння важкого ступеня. Ризик виникнення ВТЕ також зростає звіком. Питання про можливу роль варикозного розширення вен у розвитку ВТЕзалишається суперечливим.
Ризик виникнення ВТЕ може тимчасовозростати при тривалій іммобілізації, після серйозної планової чипосттравматичної операції або тяжкої травми. Питання про тимчасове припиненняЗГТ варто вирішувати залежно від характеру обставин і тривалості іммобілізації.
Слід негайно припинити лікування зпоявою симптомів тромботичних порушень або при підозрі на їхнє виникнення.
Артеріальна тромбоемболія
На підставі двох великих клінічних досліджень було показано, щозастосування комбінації кон’югованих еквінних естрогенів тамедроксипрогестерону ацетату (МПА) для безперервного приймання може бутипов’язане з можливим зростанням ризику розвитку коронарної хвороби серця протягомпершого року їх застосування і при продовженні лікування не відзначалося ніякихпереваг для серцево-судинної системи. Результати клінічного дослідженняпоказали потенційне зниження рівня розвитку коронарної хвороби серця у жіноквіком 50-59 років при монотерапії естрогенами, і відсутність загальних перевагу популяції, що досліджувалася, в цілому. Як другий негативний наслідок буловиявлено зростання ризику інсульту на 30-40% при монотерапії естрогенами абозастосуванні їх у комбінації з МПА. Невідомо, чи ці наслідки також стосуютьсязастосування інших препаратів для ЗГТ або інших способів застосування,відмінних від перорального.
Рак ендометрія
Тривала монотерапія естрогенамизбільшує ризик розвитку гіперплазії або карциноми ендометрія. Можна припускати,що належне включення прогестагенів у схему лікування знижує цей підвищенийризик.
Рак молочної залози
На підставі клінічних досліджень тадосліджень за даними спостережень було показано зростання ризику розвитку ракумолочної залози в жінок, які використовували ЗГТ протягом декількох років. Ціфакти можуть бути пов’язані з більш ранньою діагностикою, біологічною дією ЗГТна попередньо існуючі пухлини або поєднанням обох факторів.
Оцінки сукупного відносного ризикувиявлення раку молочної залози, надані у більше, ніж 50 епідеміологічнихдослідженнях, знаходяться у більшості досліджень у діапазоні 1-2.
Відносний ризик збільшується ізтривалістю лікування та може бути нижчим або можливо таким самим промонотерапії естрогенами.
На підставі двох великихрандомізованих досліджень монотерапії естрогенами або безперервної комбінованоїтерапії з МПА було показано, що оцінка ризику становить 0,77 (95%CІ: 0,59-1,01)або 1,24 (95%CІ: 1,01-1,54) після 6 років застосування ЗГТ. Невідомо, чи стосуєтьсятаке зростаня ризику інших препаратів для ЗГТ.
Подібнезростання ризику виявлення раку молочної залози спостерігається, наприклад, іззатримкою початку природної менопаузи, прийомом алкогольних напоїв абоожирінням.
Після припинення застосування ЗГТцей підвищений ризик зникає протягом декількох років.
Відзначається, що пухлини, виявленіу жінок, що застосовують або недавно застосовували ЗГТ, краще диференціюютьсяніж пухлини, виявлені у жінок, що не застосовували ЗГТ. Дані щодо поширеннявиявленої пухлини за межі молочної залози не є переконливими.
ЗГТ підвищує щільність знімків примамографічних дослідженнях, що може у деяких випадках негативно впливати нарадіологічне детектування раку молочної залози.
Рак яєчників
На підставі результатів епідеміологічного дослідження виявлено дещопідвищений ризик розвитку раку яєчників у жінок, які отримували замісну терапіюестрогенами протягом тривалого часу (більше 10 років), тоді як мета-аналіз 15досліджень не виявив жодного підвищеного ризику для жінок, що отримують заміснутерапію естрогенами. Зважаючи на це, вплив замісної терапії на розвиток ракуяєчників не з’ясований.
Пухлини печінки
Після застосування гормональних речовин, таких якміститься в препараті Прогінова, у поодиноких випадках спостерігався розвитокдоброякісних, а ще рідше – злоякісних пухлин печінки. В окремих випадках ціпухлини спричинювали внутрішньочеревні кровотечі, що ставили під загрозу життя.При болях у верхній частині живота, збільшенні печінки або ознакахвнутрішньочеревної кровотечі при диференційній діагностиці варто врахуватиймовірність наявності пухлини печінки.
Жовчокам’яна хвороба
Відомо, що естрогени збільшуютьлітогенність жовчі. Деякі жінки схильні до розвитку жовчокам’яної хвороби підчас лікування естрогенами.
Деменція
На підставі клінічних досліджень іззастосуванням препаратів, що містять кон’юговані еквінні естрогени, існуєобмежений доказ того, що прийом гормонів може збільшувати ризик можливогорозвитку деменції, якщо лікування розпочато у жінок віком 65 років і старше.Ризик можна зменшити, якщо розпочати лікування у ранньому менопаузальномуперіоді, як спостерігалося в інших дослідженнях. Невідомо, чи ці факти такожстосуються інших препаратів для ЗГТ.
Інші стани
Варто негайно припинити лікування,якщо вперше з’являються мігренеподібні або часті і незвично сильні головніболі, чи при наявності інших симптомів, що, можливо, є попереджувальнимиознаками оклюзії судин головного мозку.
Не було встановлено загальногозв’язку між застосуванням ЗГТ і розвитком клінічної гіпертензії. Повідомлялосяпро невелике збільшення артеріального тиску в жінок, що отримують ЗГТ, однак,клінічно значущі випадки підвищення тиску спостерігалися рідко. Проте, якщо вокремих випадках під час ЗГТ розвивається стійка клінічно значуща гіпертензія,слід розглянути можливість відмови від ЗГТ.
При неважких порушеннях функції печінки, втому числі при різних формах гіпербілірубінемії, таких як синдромДубіна-Джонсона або синдром Ротора, пацієнткам потрібне ретельне спостереження,а також періодичні перевірки функції печінки. При погіршенні показників функціїпечінки застосування ЗГТ варто припинити.
При рецидиві холестатичноїжовтяниці або холестатичного свербежу, що спостерігалися вперше під часвагітності або попереднього лікування статевими стероїдними гормонами,необхідно негайно припинити ЗГТ.
Жінки з помірно підвищеним рівнемтригліцеридів потребують особливого спостереження. У подібних випадкахзастосування ЗГТ може стати причиною подальшого зростання рівня тригліцеридів,що загрожує ризиком розвитку гострого панкреатиту.
Хоча ЗГТ може впливати напериферійну інсулінорезистентність і толерантність до глюкози, зазвичай, немаєпотреби змінювати терапевтичний режим для діабетиків, які застосовують ЗГТ.Проте, жінки, які хворіють на діабет, під час ЗГТ повинні перебувати підпильним наглядом лікаря.
У деяких пацієнток під час ЗГТможуть розвинутися небажані прояви естрогенної стимуляції, такі як патологічнаматкова кровотеча. Часті або персистуальні патологічні маткові кровотечіпротягом лікування є показанням для обстеження стану ендометрія.
Під впливом естрогенів міоми маткиможуть збільшуватися за розмірами. За подібних обставин лікування слідприпинити.
Рекомендується припинити лікування,якщо під час терапії спостерігався рецидив ендометріозу.
При підозрі на наявністьпролактиноми перед початком лікування слід виключити ймовірність такогозахворювання.
У деяких випадках можеспостерігатися хлоазма, особливо в жінок із хлоазмою вагітних в анамнезі. Припроходженні курсу ЗГТ жінкам, схильним до виникнення хлоазми, варто уникатиперебування на сонці чи ультрафіолетового опромінювання.
Було встановлено, що призастосуванні ЗГТ можуть виникати або загострюватись перелічені нижче стани ізахворювання. Хоча не можна впевнено стверджувати, що ці зміни пов’язані ізЗГТ, слід уважно стежити за пацієнтками, що проходять курс ЗГТ і у якихвиявлені такі захворювання:
епілепсія;
доброякісна пухлина молочних залоз;
астма;
мігрень;
порфірія;
отосклероз;
системний червоний вовчак;
мала хорея.
Медичнеобстеження/консультація
Перед початком або поновленням ЗГТслід докладно вивчити історію хвороби пацієнтки і провести фізикальнеобстеження, беручи до уваги протипоказання (розділ “Протипоказання”) ізастереження (розділ “Особливості застосування”), і повторювати подібніобстеження періодично. Частота і характер цих обстежень повинні ґрунтуватися наіснуючих нормах медичної практики з урахуванням індивідуальних особливостейкожної пацієнтки, але обстеженню підлягають, як правило, тазові органи, включаючистандартний аналіз цитології шийки матки, обстеження черевної порожнини,молочних залоз, вимір артеріального тиску.
Вагітність та лактація.
ЗГТ не призначається під час вагітності ілактації.
Результати епідеміологічних досліджень ізстероїдами, що застосовуються для контрацепції та замісної гормональноїтерапії, не вказують на існування підвищеного ризику появи вроджених вад уновонароджених, матері яких приймали гормони такого типу до вагітності і невиявили жодної тератогенної дії при їхньому випадковому прийомі під часраннього терміну вагітності.
Невелика кількість статевих гормонів може виділятисяз материнським молоком.
Вплив наможливість керувати автомобілем і працювати з механізмами
Впливна можливість керувати автомобілем і працювати з механізмами не виявлений.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
При початку ЗГТнеобхідно припинити приймання пероральних гормональних контрацептивів тапорекомендувати пацієнтці, у разі потреби, негормональні контрацептивні засоби.
Взаємодія препарату з іншими лікарськими засобами
Лікуванняпрепаратами, що спричинюють індукцію печінкових ферментів (напр., деякіпротисудомні та протимікробні засоби), протягом тривалого періоду можепідвищити кліренс статевих гормонів та знизити клінічну ефективність. Таківластивості індукувати ферменти печінки були виявлені у гідантоїнів,барбітуратів, примідону, карбамазепіну і рифампіцину, наявність цихособливостей також передбачається для окскарбазепіну, топірамату, фелбамату тагризеофульвіну. Максимальна індукція ферментів звичайно спостерігається нераніше, ніж через 2-3 тижні, але потім вона може підтримуватися ще принаймніпротягом 4 тижнів після припинення приймання препарату.
У поодиноких випадках під час супутньогоприймання деяких видів антибіотиків (наприклад, пеніцилінової і тетрацикліновоїгруп) спостерігалося зниження рівня естрадіолу.
Речовини, які значною міроюутворюють кон’югати (напр, парацетамол), можуть підвищувати біодоступністьестрадіолу шляхом конкурентного інгібування систем кон’югації під часадсорбції.
В окремихвипадках може змінитися потреба у пероральних протидіабетичних засобах абоінсуліні внаслідок дії на толерантність до глюкози.
Взаємодія з алкоголем
Надмірне вживання алкоголю під час ЗГТ може призвести до підвищеннярівня циркулюючого естрадіолу.
Вплив на результати лабораторних досліджень
Приймання статевих стероїдних гормонів може вплинути на результатипевних лабораторних аналізів, в тому числі на біохімічні параметри функціїпечінки, щитоподібної залози, наднирників та нирок, показники вмісту в плазмібілків-(носіїв), таких як глобулін, що зв’язує статеві гормони і фракціїліпідів/ліпопротеїнів, параметри вуглеводного обміну, а також параметрикоагуляції і фібринолізу.
Умови та термін зберігання.
Зберігати в недоступному для дітей місці, при температурі не вище 30°С.
Термін придатності - 5 років.