ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
РИТМОНОРМ®
(RYTMONORM®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: пропафенону гідрохлорид; 2’-[2-гідрокси-3-(пропіламіно) пропокси]-3-феніл-пропіофенон;
основні фізико-хімічні властивості: двоопуклі таблетки білого кольору, вкритіплівковою оболонкою, на одному боці таблетки нанесено 150 і логотип компанії;
склад: 1 таблетка містить 150 мг пропафенону гідрохлориду;
допоміжні речовини: натрію кроскармелоза,вода очищена, гіпромелоза, макрогол 400, макрогол 6000, магнію стеарат,крохмаль кукурудзяний, целюлоза мікрокристалічна, титану діоксид (Е171).
Форма випуску. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Антиаритмічні засоби І класу. Код АТС С01В 1С.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Пропафенонугідрохлорид є антиаритмічним засобом Іc класу (за класифікацією Williams) зпомірним блокуючим впливом на бета-адренорецептори. Зменшує максимальнушвидкість деполяризації та амплітуду потенціалу дії у волокнах Пуркіньє, невпливає на потенціал спокою. Найбільш виражений ефект реєструється в системіГісса–Пуркіньє. Препарат ефективний при шлуночковій екстрасистолії, присуправентрикулярних порушеннях ритму, особливо пароксизмахмерехтіння/тріпотіння передсердь. Застосовується для лікування та профілактикинападів тахікардії, що зумовлені порушеннями провідності в AV-вузлі присиндромі Вольфа–Паркінсона–Вайта. Доведена ефективність пропафенону приорганічних ураженнях серця, в тому числі, у пацієнтів, які перенесли інфарктміокарду. Фармакокінетика.Пропафенону гідрохлорид добре всмоктується після перорального прийому.Максимальна концентрація в плазмі досягається через 2–3 години. Низька системнабіодоступність (5-50%) після однократної дози пояснюється ефектом першогопроходження (екстенсивний метаболізм при першому проходженні через печінку).Біодоступність збільшується при підвищенні дози. Стан рівноважних концентраційдосягається на 3–4 день, біодоступність збільшується на 100%. Їжа підвіщуєбіодоступність препарату. Пропафенон метаболізується в печінці. Головнийметаболіт 5-ОН-пропафенон має майже таку антиаритмічну активність, як і незміненасубстанція. Зв’язування з білками плазми – 85–95%. Об’єм розподілення становить1,1–1,6 л/кг. Період напіввидення становить 2,8–11 годин для суб’єктів зекстенсивним метаболізмом і 17 годин і більше – для суб’єктів з низькимметаболізмом. Лише 1% незміненого пропафенону виводиться нирками. Приблизно 38% виводиться через нирки, з фекаліями - до 53 % у вигляді метаболітів, протягом48 годин.
Показання для застосування.
Ритмонорм® показаний для лікування суправентрикулярнихтахіаритмій, таких як AV-вузлова тахікардія, суправентикулярна тахікардія упацієнтів з WPW синдромом і пароксизмальна форма миготливої аритмії.
Ритмонорм® застосовується при шлуночковій тахіаритіміїтяжкого ступеня.
Спосіб застосування та дози.
Рекомендовані дози для дорослих:
Терапевтична доза для пацієнтів з масою тіла 70 кг, як правило,становить 450– 600 мг/день (по 150 мг, 3 рази на день або по 300 мг, 2 рази надень). У деяких випадках може знадобитися підвищення добової дози до 900 мг(300 мг, 3 рази на день) – максимальної добової дози. Пацієнтам з меншою масоютіла необхідно відповідно зменшити дозу.
Збільшувати дозу рекомендується поступово, з інтервалом 3–4 дні.
Таблетки Ритмонорм® слід приймати цілими, не розжовуючи,запиваючи водою, після їди. Тривалість лікування визначається клінічним станомхворого.
Побічна дія.
Можливі аритмогенні ефекти(брадикардія, шлуночкова тахікадія, порушення провідності синусового абоAV-вузла, брадиартимія, застійна серцева недостатность). Особливо у пацієнтів похилоговіку з порушеннями функції міокарда можливі циркуляторні порушення зпостуральною гіпотензією. Рідко, особливо при прийомі високих доз, можливіскарги з боку шлунково-кишкового тракту, такі як втрата апетиту, нудота,блювання, метеоризм і запори, сухість у роті, гіркий присмак або втратачутливості у ротовій порожнині та парестезія, порушення зору, запаморочення іпропасниця.
У рідких випадках спостерігаютьсястомлюваність, головний біль, психічні розлади, такі як тривога та сплутаністьсвідомості, неспокій та порушення сну. В дуже рідких випадках при передозуванняспостерігалися судоми.
Рідко повідомлялось проекстрапірамідні симптоми та алергічні шкірні реакції (почервоніння, свербіж,екзантема, висип), у пацієнтів, схильних до бронхоспазму, можливі порушеннядихання.
Дуже рідко спостерігалисьпідвищення рівнів атинуклеарних антитіл, лейкопенія та/або гранулоцитопенія,або тромбоцитопенія, агранулоцитоз. Склад периферичної крові нормалізувавсяпісля припинення прийому препарату.
У рідких випадках спостерігаєтьсяхолестаз як реакція надчутливості та/або порушення функції печінки. Прийомвисоких доз може спричинити зниження потенції. Всі ці симптоми є тимчасовими тазникають після відміни препарату. Оскільки лікування пропафеноном є життєвонеобхідним для пацієнтів, рішення про припинення прийому цього засобу приймаєлікар.
Протипоказання.
AV-блокада II та III ст. завідсутності кардіостимулятора. Блокада правої ножки пучка Гісса одночасно з блокадоюоднієї з гілок лівої ножки пучка Гісса (біфасцикулярна блокада) за відсутностікардіостимулятора.
Застійна серцева недостатність.
Кардіогенний шок (крімаритмогенного).
Тяжка симптоматична брадикардія(частота серцевих скорочень < 50 уд/хв).
Синдром слабкості синусовоговузла.
Артеріальна гіпотензія (припоказниках артеріального систолічного тиску <90 мм рт.ст.).
Гіпокаліємія, гіперкаліємія(необхідна корекція порушень калієвого обміну до початку лікування).
Тяжкі хронічні обструктивнізахворювання легенів.
Міастенія.
Відома надчутливість допропафенону або до будь-якого компонента таблетки.
Тяжка печінкова недостатність.
Передозування.
Серцево-судинні симптоми: порушеннягенерації та проведення імпульсу
(подовження інтервалу PQ,розширення комплексу QRS, пригнічення автоматизму синусового вузла, AV-блокада,шлуночкова тахікардія, тріпотіння та фібриляція шлуночків); брадикардія,аритмія, асистолія, порушення внутрішньошлуночкової провідності, серцеванедостатність. Зменшення скоротливості (негативний інотропний ефект) можепризвести до розвитку гіпотензії, яка у тяжких випадках може призвести докардіогенного шоку.
Інші симптоми: головний біль,запаморочення, порушення зору, парестезія, тремор, нудота, запор і сухість уроті.
У тяжких випадках отруєння можутьспостерігатися клонічно-тонічні судоми, парестезія, сонливість, кома та зупинкадихання.
Терапевтичні заходи направлені на видаленняречовини з організму та відновлення стабільності серцево-судинної системи.
Особливі заходи
Брадикардія
Припинення прийому препарату;атропін, якщо показаний.
Синоаурикулярна блокада таAV-блокада ІІ та ІІІ ступеня
атропін;
орципреналін;
кардіостимуляція, якщо показана.
Інтравентрикулярна блокада (блокаданіжок пучка Гісса)
Припинення застосування препарату. Кардіоверсія,якщо необхідна. Якщо застосування електростимуляції неможливо, призначаютьвисокі дози орципреналіну для зменшення інтервалу QRS.
Серцева недостатність, щосупроводжується зниженням артеріального тиску
припинення прийому препарату;
серцеві глікозиди;
високі дози гліцерилтринітрату увипадку набряку легенів, діуретики, якщо необхідно, катехоламіни (такі якадреналін та/або допамін і добутамін).
Заходи, які необхідно провести увипадку тяжкого отруєння (з метою суїциду)
у випадку тяжкої гіпотензії табрадикардії (як правило, пацієнти непритомні): атропін 0,5–1 мг в/в або, якщонеобхідно, адреналін инфузійно. Швидкість інфузії залежить від клінічноївідповіді;
при церебральних судомах: діазепамв/в. Вентиляція легенів. Інтубація, якщо необхідно, та кероване дихання(міорелаксація – 2 мг панкуроніуму).
Зупинка кровообігу, спричиненаасистолією або фібриляцією шлуночків
загальні заходи з відновленнясерцево-судинної та дихальної функцій (АВС правило):
А – дихальні шляхи, напр. вільнедихання та/або інтубація;
В – дихання, напр. підвищеннядоставки кисню, якщо можливо;
С – циркуляція, напр. масаж серця(якщо необхідно протягом декількох годин);
адреналін 0,5 мг в/в або 1,5 мгрозведеного у 10 мл фізіологічному розчині через трахеальну трубку. Повторити,якщо необхідно, залежно від клінічної відповіді;
8,4% розчин бікарбонату натрію, ізрозрахунку 1 мл/кг маси тіла, в/в. Повторити через 15 хвилин.
Дефібриляція у випадку фібриляціїшлуночків. Якщо це не є дієвим, повторити після введення в/в розчину каліюхлориду (5–15 ммоль/л);
інфузійне введеннякатехоламінів (адреналіну та/або допа- міну/добутаміну);
якщо показано, інфузійневведення концентрованого розчину натрію хлориду (80–100 ммоль/л) до досягненнярівнів натрію у плазмі 145–150 ммоль/л.
Лаваж шлункового вмісту.
Дексаметазон 25–50 мг в/в.
40% розчин сорбітолу в/в ізрозрахунку 1 мл/кг маси тіла.
Кардіостимуляція.
Гемодіаліз не показаний, оскількипропафенол зв’язується з білками плазми (>95%) і має великий об’єм розподілення.
Особливості застосування.
Дозу пропафенону підбирають під контролем ЕКГ та артеріального тиску.При збільшенні тривалості комплексу QRS та інтервалу Q – T більше ніж на 20%,дозу слід зменшити або тимчасово відмінити пропафенон до нормалізаціїпоказників ЕКГ.
Пацієнтам похилого віку або пацієнтам з порушеннями функції лівогошлуночку (фракція викиду лівого шлуночка < 35%), або хворим з важкимиураженнями міокарду на початку лікування дозу необхідно збільшувати поступово(з інтервалом 5 – 8 днів) і з обережністю. У пацієнтів з порушеннями функціїпечінки або нирок може відбуватися накопичення ліків. Таким пацієнтам дозу слідпідбирати під контролем ЕКГ і рівнів пропафенону у плазмі.
Лікування пропафеноном можепорушувати поріг збудження та чутливості штучних водіїв ритму. Таким чином,треба перевірити функціонування водія ритму та, за необхідності,перепрограмувати його.
Вагітність і годування груддю. Інформації щодо застосуванняпропафенону для лікування вагітних і, які кормлять груддю, недостатньо.Повідомлялось про декілька випадків безпечного застосування препарату вагітнимита народження здорових немовлят. Проте, оскільки пропафенон проходить черезплацентарний бар’єр і потрапляє в грудне молоко, перед призначенням пропафенонуцій категорії пацієнтів необхідно зважити потенційну користь і можливий ризикяк для матері, так і для плоду.
Дитячий вік. Немає достатнього досвіду застосування препарату длялікування дітей.
Вплив на здатність управляти транспортними засобами та механізмами.Залежно від індивідуальної реакції здатність управляти транспортними засобамиабо механізмами може бути порушена. Особливо це стосується початкової фазилікування, при збільшенні дози або при зміні препаратів, а також приодночасному прийомі препарату і вживанні алкоголю.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.
При одночасному застосуванніпропафенону з препаратами, які впливають на частоту серцевих скорочень,внутрішньосерцеву провідність та/або пригнічують скоротливість міокарда (напр.,антиаритмічні препарати III класу, недигідропіридинові антагоністи кальцію,бета-блокатори), можливо взаємне підсилення дії. Описані випадки підвищеннярівнів пропранололу, метапрололу, дезипраміну, циклоспорину та дигоксину вплазмі крові при одночасному застосуванні пропафенону. Активність пропафенонузбільшується при одночасному прийомі з циметидином, хінідином абокетоконазолом. Активність пропафенону гідрохлориду може підсилюватися приодночасному його застосуванні з трициклічними антидепресантами та місцевимианестетиками (напр., під час імплантації водія ритму, хірургічних абостоматологічних втручаннях).
Одночасне застосування пропафенонута фенобарбіталу та/або рифампіцину може призвести до зниження антиаритмічноїефективності пропафенону.
Пропафенон підвищує активністьпероральних антикоагулянтів (напр., варфарину).
Умови та термін зберігання.
Зберігати при температурі до 25 0С,у недоступному для дітей місці.
Термін придатності - 5 років.