ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ДЕПО-ПРОВЕРА®
(DEPO-PROVERA®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: medroxyprogesterone;17-альфа-гідрокси-6-альфа-метилпрогестерону ацетат;
основні фізико-хімічні властивості: біла суспензія;
склад: 1 мл суспензії містить 150 мг медроксипрогестерону ацетату;
допоміжні речовини: натрію хлорид, метилпарагідроксибензоат,пропілпарагідроксибензоат, полісорбат 80, макроголь 3350, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Суспензія стерильна водна.
Фармакотерапевтична група. Гормональні контрацептиви для системногозастосування. Код АТС G03A C06.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Медроксипрогестерону ацетатє прогестогеном і похідним прогестерону.
Медроксипрогестерону ацетат (МПА) є синтетичною молекулою прогестину(структурально подібною до ендогенного гормону прогестерону), вплив якої наендокринну систему проявляється у такий спосіб:
пригнічення гонадотропінів гіпофіза (фолікулостимулюючого ілютеїнізуючого гормонів);
зменшення у крові рівнів адренокортикотропного гормону ігідрокортизону;
зменшення рівня циркулюючого тестостерону;
зменшення рівня циркулюючого естрогену (цей ефект досягається двомашляхами – шляхом пригнічення фолікулостимулюючого гормону і шляхом ензиматичноїіндукції печінкової редуктази, яка збільшує кліренс тестостерону з подальшимзменшенням конверсії андрогенів в естрогени).
Результати таких властивостей препарату проявляються у численихфармакологічних ефектах, наведені нижче.
При застосуванні для контрацепції. Внутрішньом’язова ін’єкція МПА, щовводиться у рекомендованій дозі кожні три місяці, пригнічує секреціюгонадотропінів, які, в свою чергу, попереджають дозрівання фолікулів іовуляцію, що призводить до потоншення ендометрія.
При застосуванні в гінекології. МАП, який призначається жінкам врекомендованих дозах парентерально разом з відповідними естрогенамипроліферативно трансформує секретуючий ендометрій. Також було відміченоандрогенетичний і анаболічний ефекти, але препарат не має значної естрогенноїдії. Парентерально введений МПА пригнічує вироблення гонадотропіну, який в своючергу запобігає дозріванню фолікулів і овуляції.
Втрата мінеральної щільності кісток у дорослих жінок. При призначенніМПА по 150 мг протягом 5 років з метою контрацепції спостерігалося зменшення мінеральноїщільності кісток (хребців і стегнової кістки) в середньому на 5-6%. Змінимінеральної щільності були більше виражені протягом перших двох роківзастосування препарату і дещо менше – в подальшому. В середньому змінимінеральної щільності поперекових хребців становили ‑2,86%, -4,11%, -4,89%, -4,93% і -5,38% на 1,2,3,4, і 5 році застосування препарату відповідно.Зміни мінеральної щільності як усієї стегнової кістки, так і її шийки зокрема,в середньому були подібними.
Після припинення застосування МПА мінеральна щільність кісток протягомдворічного періоду певною мірою відновлюється. Триваліше застосування МПАсупроводжується меншим ступенем відновлення мінеральної щільності.
Втрата мінеральної щільності кісток у підлітків. Попередні результатинезавершених ще досліджень застосування ін’єкцій МПА (150 мг внутрішньом’язовокожні 12 тижнів протягом 5 років) з метою контрацепції у підлітків (дівчатвіком 12-18 років) також виявили, що застосування препарату супроводжуєтьсясуттєвими змінами мінеральної щільності кісток. В середньому цей показник дляпоперекових хребців протягом 5 років зменшився на 4,2%, для стегнової кісткизагалом і її шийки, зокрема – на 6,9 і 6,1% відповідно. І навпаки, у дорослішихдівчат відзначено суттєве збільшення мінеральної щільності протягом періодуросту після настання місячних. Попередні дані невеликих за об’ємом досліджень упідлітків свідчать про часткове відновлення мінеральної щільності кістокпротягом 2 років після припинення застосування МПА.
Дослідження застосування МПА у жінок з інтактною маткою впостменопаузному періоді (віком 50-79 років) виявили збільшення ризику розвиткураку молочних залоз і захворювань серцево-судинної системи.
Дослідження результатів застосування кон’югованих естрогенів упоєднанні з МПА показало значне зниження як остеопоротичних переломів (23%),так і їх загальної кількості (24%).
Фармакокінетика. Всмоктування. Після внутрішньом’язового введеннямедроексипрогестерону ацетату (МПА) його вивільнення відбувається повільно, щозабезпечує створення низьких, але постійних концентрацій препарату в крові.Одразу після внутрішньом’язового введення МПА в дозі 150 мг/мл рівень препаратув плазмі досягає 1,7±0,3 нмоль/л. Через два тижні цей рівень становить 6,8±0,8нмоль/л. Середній час досягнення максимальної концентрації післявнутрішньом’язової ін’єкції становить приблизно 4 – 20 днів. Рівень МПА всироватці поступово зменшується і досягає відносно стійкого рівня 1 нг/мл через2-3 місяці. Однак, МПА може виявлятися в крові навіть через 7 – 9 місяців післявнутрішньом’язової ін’єкції.
Розподіл. Майже 90 – 95% МПА знаходяться у крові у зв’язаному з білкамистані. Об’єм розподілу становить 20±3 літрів. МПА проникає крізьгематоенцефалічний і плацентарний бар’єр. Після внутрішньом’язового введення 150мг низькі рівні МПА визначаються в грудному молоці.
Метаболізм. МПА метаболізується в печінці.
Виведення. Період напіввиведення після разового внутрішньом’язовоговведення становить приблизно 6 тижнів. МПА виводиться перш за все шляхомбіліарної секреції з фекаліями. Протягом 4 днів майже 30% препарату виділяєтьсяв сечу.
Показання для застосування. Препарат Депо-Провера® призначається:
У гінекології:
для лікування ендометріозу;
для лікування вазомоторних проявів у менопаузі.
З метою контрацепції.
Спосіб застосування та дози.
Застосування в гінекології. Застосування комбінованоїестроген/прогестинової терапії для лікування жінок в постменопаузному періодіповинно бути обмежено найменшою ефективною дозою і найкоротшим періодомлікування, таким щоб досягти мети лікування і зменшити ризик в кожномуіндивідуальному випадку.
Слід періодично контролювати ефективність застосування препарату зіндивідуальними частотою і об’ємом огляду.
У випадку ймовірного діагнозу ендометріоз жінкам з неураженою маткою нерекомендовано в схему лікування додавати прогестин.
Ендометріоз. Депо-Провера® призначають дорослимвнутрішньом’язово по 50 мг один раз на тиждень, або по 100 мг один раз на 2тижні протягом щонайменше 6 місяців.
Вазомоторні прояви в менопаузі. Внутрішньом’язово по 150 мг 1 раз на 12тижнів.
Застосування для контрацепції (пригнічення овуляції). Рекомендованадоза дорослим становить 150 мг один раз у 3 місяці шляхом глибокоївнутрішньом’язової ін’єкції у сідничний або дельтоподібний м’яз. Першу ін’єкціюрекомендується здійснювати строго протягом перших 5 днів після початку черговоїменструації; або у перші 5 днів після пологів, якщо пацієнтка не годує дитинугруддю; або через 6 тижнів після пологів, якщо пацієнтка годує дитину груддю.
Застосування у підлітків. Препарат не слід призначати до настанняменархіального періоду. Призначаючи Депо-Провера® дівчатампідліткового віку (12-18 років) слід пам’ятати, що в цьому віці можеспостерігатися втрата мінералів кістковою речовиною, тому необхідно ретельнозважити можливу користь і ризик застосування препарату. Інші аспектибезпечності, ефективності застосування і дозування препарату подібні, як і призастосуванні препарату у дівчат в постменархіальному періоді і у дорослих.
Суспензію у флаконі або одноразовому шприці безпосередньо передвикористанням слід ретельно струснути, щоб препарат набув вигляду однорідноїсуспензії.
Побічна дія.
При застосуванні у гінекології.
Розлади метаболізму і обміну речовин. Зміна ваги.
Психічні розлади. Безсоння, депресія, сонливість.
Розлади нервової системи. Запаморочення, головний біль, нервозність.
Судинні розлади. Тромбоемболія.
Розлади травного тракту. Нудота.
Розлади гепатобіліарної системи. Холестатична іктеричність/жовтяниця.
Розлади шкіри і підшкірної тканини. Вугри, алопеція, гірсутизм,свербіж, висипання, кропив’янка.
Розлади репродуктивної системи і молочних залоз. Розлади місячних(нерегулярні, збільшення або зменшення виділень), аменорея, погіршенняцервікальної секреції, ерозії шийки матки, тривала ановуляція, галакторея,мастодинія, болючість молочних залоз.
Загальні розлади і розлади в місці введення. Набряк/затримка рідини,реакції гіперчутливості (наприклад анафілаксія і анафілактоїдні реакції,ангіоневротичний набряк), втомлюваність, реакції у місці введення, пірексія.
Зміни лабораторних показників. Зменшення толерантності до глюкози.
Застосування для контрацепції.
Інфекції та інфікування. Вагініт.
Розлади метаболізму і обміну речовин. Затримка рідини, зміна ваги.
Психічні розлади. Зменшення лібідо або аноргазмія, безсоння, депресія,сонливість.
Розлади нервової системи. Судоми, запаморочення, головний біль,нервозність.
Судинні розлади. Тромбоемболія, припливи.
Розлади травного тракту. Біль або дискомфорт у животі, метеоризм,нудота.
Розлади гепатобіліарної системи. Розлад функції печінки, жовтяниця.
Розлади шкіри і підшкірної тканини. Вугри, алопеція, гірсутизм,свербіж, висипання, кропив’янка.
Розлади опороно-рухового апарату. Артралгія, біль у спині, судоми ніг. Упостмаркетинговий період зрідка відмічали випадки остеопорозу і остеопоротичнихпереломів
Розлади репродуктивної системи і молочних залоз. Розлади місячних(нерегулярні, збільшення або зменшення виділень), аменорея, лейкорея, біль втазу, тривала ановуляція, галакторея, мастодинія, болючість молочних залоз.
Загальні розлади і розлади в місці введення. Реакції гіперчутливості(наприклад анафілаксія і анафілактоїдні реакції, ангіоневротичний набряк),втомлюваність, астенія, реакції у місці введення, пірексія.
Зміни лабораторних показників. Зменшення толерантності до глюкози,втрата мінеральної щільності кісток.
Протипоказання. Ймовірна або підтверджена вагітність, вагінальнікровотечі нез’ясованого генезу, важкі захворювання печінки з порушенням їїфункції, гіперчутливість до медроксипрогестерону ацетату або інших компонентівпрепарату.
Протипоказання для застосування за окремими показаннями. Застосуваннядля контрацепції і в гінекології. Діагностовані або ймовірні злоякіснізахворювання молочної залози.
Передозування. Пероральний прийом препарату в дозі до 3 г на добуне спричиняв ознак передозування.
Лікування передозування полягає в симптоматичній і підтримуючійтерапії.
Особливості застосування. Після введення однієї дози або при триваломузастосуванні МПА може спостерігатися тривала ановуляція з аменореєю та/абопорушенням менструального циклу.
Якщо під час терапії виникає кровотеча із статевих шляхів, слідздійснити необхідні діагностичні заходи.
При застосуванні Депо-Провера® може спостерігатися деяказатримка рідини в організмі, тому препарат слід призначати з обережністю хворимз такими захворюваннями (наприклад епілепсія, мігрень, астма, порушення функціїсерця або нирок), перебіг яких може погіршуватися внаслідок затримки рідини.
При призначенні Депо-Провери® слід ретельно спостерігати захворими, які лікувалися з приводу депресивних проявів.
У деяких пацієнтів на фоні застосування Депо-Провери® можезменшитися толерантність до глюкози. Тому під час застосування препарату слідретельно спостерігати за станом хворих на діабет.
При направленні зразків ендометріальної або ендоцервікальної тканини надослідження слід попередити лаборанта про те, що пацієнтка приймає Депо-Провера®.
Слід попередити терапевта і лаборанта про те, що застосування Депо-Провера®може спричинити зменшення рівнів деяких ендокринних маркерів:
стероїдів у плазмі й сечі (таких як кортизол, естроген, прегнадіол,прогестерон і тестостерон);
гонадотропінів у плазмі й сечі (таких як лютеїнізуючий гормон іфолікулостимулюючий гормон);
зв’язуючий статеві гормони глобулін.
У випадку повної або часткової втрати зору, розвитку протоптозу,диплопії або мігрені, набряку диску зорового нерва або патології сітківки слідприпинити застосування препарату.
Хоч і не встановлено, що Депо-Провера® може спричинитирозвиток тромботичних і тромбоемболічних ускладнень, однак при виникненніподібних побічних проявів під час лікування слід уважно оцінити стан пацієнта інеобхідність продовження застосування препарату.
Особливості застосування Депо-Провера для контрацепції і лікуванняендометріозу. Оскільки при тривалому застосуванні препарату у жінок під часвагітності і лактації, у передменопаузному періоді, може спостерігатися втратамінералів кістковою речовиною. Ось чомупри призначенні препарату слід ретельнозважити можливу користь і ризик.
Втрата мінеральної щільності кісток під час застосування Депо-Проверазменшує рівень естрогенів у сироватці, що супроводжується значною втратоюмінеральної щільності кісток внаслідок пристосування метаболізму кістковоїтканини до зменшеного рівня естрогенів. Це явище набуває особливого значення впідлітковому і ранньому періоді дорослого віку (в критичний період ростукісток). Втрата кістками мінералів збільшується при тривалому застосуванні іможе частково набувати необоротного характеру. Залишається невідомим, чиспричинить застосування Депо-Провери® в молодому віці зменшення масикісток і збільшить ризик остеопоротичних переломів у зрілому віці. Як удорослих жінок, так і у підлітків зменшення мінеральної щільності кісток майжеповністю відновлюється після припинення застосування Депо-Провера® ізбільшення вироблення естрогену яєчниками. Вивчення ступеня зворотності втратимінеральної щільності кістками у підлітків триває.
Тривале застосування (понад 2 роки) Депо-Провери® з метоюконтрацепції або лікування ендометріозу можливе лише тоді, коли інші методиконтрацепції або лікування ендометріозу неефективні. У разі необхідностізастосування препарату Депо-Провера® тривалий час слід оцінити втратумінеральної щільності кістковою тканиною. У підлітків оцінка втрати мінеральноїщільності повинна проводитися з урахуванням віку і зрілості скелету.
Для лікуванняжінок, які мають фактори ризику виникнення остеопорозу (наприклад метаболічнізахворювання кісток, хронічний алкоголізм або паління, неврастенічна анорексія,випадки остеопорозу в родинному анамнезі або застосування медикаментів, щоспричиняють втрату кісткової маси таких як антиконвульсанти абокортикостероїди), слід рекомендувати інші методи контрацепції або лікуванняендометріозу. Застосування ін’єкцій Депо-Провера® може бутидодатковим фактором ризику у таких хворих.
Оскільки притривалому застосуванні препарату з метою контрацепції у жінок передменопаузногоперіоду, під час вагітності і лактації, може спостерігатися втрата мінералівкістковою речовиною, при призначенні препарату слід ретельно зважити можливукористь і ризик.
Слід пам’ятатипро необхідність достатньої кількості кальцію і вітаміну Д у добовому раціоніжінок, які отримують Депо-Провера®.
Більшість жінок,які отримували препарат, відмічали порушення менструального циклу (нерегулярнімісячні, інколи – тривалі місячні із значною крововтратою). Якщо такі пацієнткипродовжували лікування, відмічалося зростання нерегулярності місячних і навітьпрояви аменореї.
Тривале спостереження за особами, яким застосовували суспензіюДепо-Провера®, показало незначний або відсутність ризикурозвитку раку молочної залози, раку яєчників, печінки чи шийки матки і тривалийзахисний ефект зменшення ризику виникнення раку ендометрія.
СуспензіяДепо-Провера® (150 мг внутрішньом’язово) має тривалийконтрацептивний ефект. Середній час настання зачаття після останньої ін’єкціїпрепарату становив 10 місяців (діапазон від 4 до 31 місяця) без залежності від тривалостізастосування препарату.
У жінок, якізастосовують Депо-Провера®, існує тенденція до збільшення маси тіла.
У разі виникненняжовтяниці слід припинити застосування Депо-Провери® і не призначатийого знову.
Пацієнтки повиннібути попереджені, що ін’єкції Депо-Провера® не захищають протиВІЧ-інфекції (СНІД) та інших захворювань, що передаються статевим шляхом.
Лікуваннявазомоторних проявів у період менопаузи.
Застосуванняінших доз пероральних кон’югованих естрогенів у поєднанні з медроксипрогестерономацетатом, інших комбінацій препаратів і лікарських форм не було досліджено,тому за відсутністю відповідних даних для оцінки ризиків застосування такихпрепаратів слід враховувати наведену нижче інформацію.
Рак молочноїзалози.
Повідомлялося, щозастосування комбінованої естроген/прогестинової терапії у жінок впостменопаузі збільшує ризик розвитку раку молочної залози. Ризик розвитку ракумолочної залози збільшується при застосуванні естроген/прогестиновоїгормональної терапії протягом кількох років. Дослідження результатівзастосування кон’югованих естрогенів і МПА показали збільшення ризикупропорційно до тривалості застосування. При цьому також збільшується кількістьвипадків патології, яка виявляється при мамографії.
Серцево-судиннірозлади.
Естрогени впоєднані з прогестинами або без них не слід застосовувати для профілактикисерцево-судинних захворювань. Рандомізовані проспективні дослідження тривалогозастосування комбінованої естроген/прогестинової терапії у жінок упостменопаузі виявили збільшення ризику таких серцево-судинних захворювань якінфаркт міокарда, хвороби коронарних судин, інсульт і венозний тромбоз.
Захворюваннякоронарних артерій.
Рандомізованіконтрольовані дослідження впливу комбінованої терапії кон’югованим естрогеном імедроксипрогестероном ацетатом не виявили позитивного впливу на стан коронарнихартерій, навпаки, було виявлено можливе зростання ризику захворювань коронарнихартерій вже з першого року застосування препарату.
Інсульт.
Дослідженнямибуло виявлено збільшення ризику виникнення інсульту вже з першого рокузастосування комбінованої терапії кон’югованим естрогеном імедроксипрогестероном ацетатом.
Венознатромбоемболія, легенева емболія.
Гормональнатерапія супроводжується підвищенням відносного ризику розвитку венозноїтромбоемболії, а саме тромбозу глибоких вен або легеневої емболії, вже зпершого року застосування препарату.
Деменція.
У жінок упостменопаузі (віком 65 років і старше) при застосуванні Депо-Провери®було відзначено збільшення ризику можливого розвитку деменції і помірнихкогнітивних порушень. Застосування гормональної терапії для профілактикидеменції і когнітивних порушень не рекомендовано.
Рак яєчників.
В деякихдослідженнях було виявлено, що застосування естрогену в поєднанні з прогестиномзбільшувало ризик розвитку раку яєчників, однак це збільшення не булостатистично значуще.
Рекомендації щодо збору анамнезу і проведення огляду хворих.
До початку гормональної терапії слід детально зібрати медикаментозний іродинний анамнез. Огляд хворих перед початком лікування і протягом застосуванняпрепарату повинен включати вимірювання тиску крові, дослідження молочних залоз,органів черевної порожнини і малого таза, в тому числі – цитологічнедослідження шийки матки.
Вагітність.Призначення Депо-Провера® вагітним протипоказано.
Діти, матері якихотримували препарат за один-два місяці до неочікуваної вагітності, мали вищийризик народження з низькою масою тіла в поєднанні з вищим ризиком смерті внеонатальному періоді.
У випадкахпродовження застосування препарату під час вагітності чи бажанні пацієнткизавагітніти, її слід попередити про потенційний ризик для плода.
Лактація.Депо-Провера® та його метаболіти виділяються з молоком. Невідомо, чице є ризиком для дітей, які вигодовуються груддю. Тому при призначенні препаратужінкам, які годують груддю, слід ретельно зважити можливу користь і ризик.
Здатністькерувати автомобілем і працювати з механізмами. Вплив медроксипрогестеронуацетату на здатність керувати автомобілем і працювати з механізмами ґрунтовно недосліджували.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При сумісному застосуванні аміноглютетимідможе значною мірою знизити сироваткову концентрацію препарату Депо-Провера®.Застосування Депо-Провера® у високих дозах може зменшити ефект відзастосування аміноглютетиміду.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці,при температурі не вище 15-25ºС.
Термін придатності - 5 років.
Після відкриття флакону суспензія має бути використана одразу.