ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ШАВЛІЇ ЛИСТЯ
(FOLIUM SALVIAE)
Загальна характеристика.
міжнародна назва: Salviaofficinalis;
основні фізико-хімічні властивості: сухе листя зеленого, сірувато-зеленого або сріблясто-білого кольору;запах духмяний; смак гіркувато-пряний злегка в’яжучий;
склад: шавлії листя.
Форма випуску. Листя.
Фармакотерапевтична група. Засоби для застосування в стоматології.
Код АТС А01А D11.
Фармакологічні властивості У листі шавлії лікарської (Salvia officinalis L) містятьсядубильні та смолисті речовини, ефірна олія (не менше 0,8%), до складу якоївходять пінен, цинеол, туйон, борнеол, сальвен, камфора, флавоноїди,тритерпенові кислоти (олеанолова, урсолова), гіркості.
Препарати шавлії мають протизапальну дію та помірно вираженіантисептичні властивості, зміцнюють стінки кровоносних судин, підвищуютьсекреторну діяльність органів шлунково-кишкового тракту. У матерів-годувальницьпри прийомі внутрішньо шавлія пригнічує секрецію молока.
Показання для застосування. Листя шавлії застосовують при стоматитах,гінгівітах, ангінах, виразкових процесах порожнини рота, при запаленняхверхніх дихальних шляхів та шкіри, легких опіках і обмороженнях, а також пригастритах і виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки з секреторноюнедостатністю та зниженою кислотністю шлункового соку.
Спосіб застосування та дози. Для приготування настою для зовнішньогозастосування (полоскання рота та горла, примочки, обмивання) 5 г (1 столоваложка) листя шавлії кладуть в емальований посуд та заливають 200 мл (1 склянка)гарячої перевареної води. Закривають кришкою та нагрівають у киплячій воді (наводяній бані) 15 - 20 хвилин, потім охолоджують при кімнатній температурі неменше 45 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають допроцідженого настою. Об’єм останнього доводять перевареною водою до початковогооб’єму 200 мл.
Для прийому внутрішньо 5 г (1 столова ложка) листя заливають 400 млгарячої перевареної води, настоюють 1 годину і проціджують. Дорослі та підліткивживають настій в охолодженому вигляді по ½ склянки 3 рази на день доїжі. Перед вживанням настій рекомендується збовтувати.
Тривалість курсулікування визначається індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням характеруі ступеня тяжкості патологічного процесу, особливостей перебігу захворювання,досягнутого терапевтичного ефекту та переносимості препарату.
Дітям віком від 1 до 12 років і матерям-годувальницям препарати шавліїпризначають лише для зовнішнього застосування (полоскання рота та горла).
Побічна дія. При підвищеній індивідуальній чутливості до шавліїможливий розвиток місцевих алергічних реакцій (гіперемія, свербіж та набряканняшкіри).
У матерів-годувальниць препарати шавлії можуть пригнічувати лактацію.
Протипоказання. Препарат протипоказаний при індивідуальнійнепереносимості біологічно активних речовин, що містяться в лікарській рослині.
Внутрішнє застосування препаратів шавлії протипоказане при запальнихзахворюваннях нирок та при сильному кашлі, а також дітям раннього віку і жінкаму період лактації.
Передозування. Повідомлень щодо передозування препарату ненадходило.
Особливості застосування.
Дітям віком від 1 до 12 років та жінкам, які годують груддю, препаратпризначають лише для зовнішнього застосування.
Застосування препарату в період вагітності
Питання щодопризначення препаратів шавлії вагітним жінкам доцільно вирішувати з урахуваннямспіввідношення необхідності лікування для жінки та потенційної небезпечностіпрепарату для плода.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Невідома.
Умови та термін зберігання. Листя шавлії зберігають у сухому, захищеному відсвітла , недоступному для дітей місц, при температурі не вище 25 °С.
Термін придатності - 1 рік 6 місяців.
Приготовлений настій зберігають у прохолодному (8 - 15 ˚С) місціне більше 2 діб.