ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ПІОЗ
(PIOZ)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: pioglitazone;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки по 15 мг - білі, круглі,плоскі, зі скошеними краями таблетки з відбитком “Р” з одного боку; таблетки по30 мг – рожевого кольору круглі, плоскі, зі скошеними краями таблетки звідбитком “Р” з одного боку,
склад:1 таблетка містить піоглітазону гідрохлориду, еквівалентно піоглітазону15 мг або 30 мг;
допоміжні речовини: для таблеток по 15 мг - лактоза, повідон, натріюкрохмальгліколят, кремнію диоксид колоїдний, магнію стеарат, тальк; длятаблеток по 30 мг – лактоза, барвник – червоний оксид заліза, повідон, натріюкрохмальгліколят, кремнію диоксид колоїдний, магнію стеарат, тальк.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Гіпоглікемічний засіб групи тіазолідиндіонів. КодАТС А 10ВG 03.
Фармакологічнівластивості.Фармакодинаміка. Піоз - гіпоглікемічний засіб, похіднетіазолідиндіонового ряду. Є потужним і високоселективним агоністомгамма-рецепторів, активованих проліфератором пероксисом (гаммою РАПП).РАПП-гамма-рецептори виявляються в тканині, важливій для вироблення інсуліну,такій як жирова, м’язова тканини, і в печінці. Активація ядерних рецепторівРАПП модулює транскрипцію кількості інсуліночутливих генів, які задіяні впроцесі глюкозного і ліпідного обміну.
Препарат знижуєінсулінорезистентність у периферичних тканинах і в печінці, призводячи дозбільшення інсулінозалежного виведення глюкози і зменшення вироблення глюкозипечінкою.
На відміну відпрепаратів сульфанілсечовини, піоглітазон не стимулює секрецію інсулінубета-клітинами підшлункової залози.
Фармакокінетика.При прийомі Піозу внутрішньо натщесерце піоглітазон виявляється в плазмі кровічерез 30 хвилин. Максимальна концентрація в плазмі досягається через 2 години.При прийомі їжі незначно збільшується час максимальної концентрації препарату укрові, до 3-4 годин, але ступінь всмоктування не змінюється.
Стабільніконцентрації піоглітазону і його метаболітів досягаються протягом 7 днів.Піоглітазон зв’язується з білками сироватки крові, в основному з альбуміном.Метаболіти піоглітазону М-ІІІ і М-ІV також незначною мірою зв’язуються зальбуміном сироватки. Як у здорових людей, так і у хворих на цукровий діабет ІІтипу рівномірна концентрація піоглітазону становить близько 30-50% від площіпіку концентрацій загального піоглітазону в сироватці і 20-25% від загальноїзони кривої тимчасової концентрації в сироватці.
Період напіввиведеннянезміненого піоглітазону становить 3-7 годин, загального піоглітазону(піоглітазон і активні метаболіти) – 16-24 години.
Після прийомувнутрішньо близько 15-30 % піоглітазону виводиться із сечею. Препарат восновному виводиться у вигляді метаболітів. Вважають, що більшість дозививодиться з жовчю та через кишечник.
Показання длязастосування. Інсулінонезалежнийцукровий діабет (тип ІІ): для проведення монотерапії або в складі комбінованоїтерапії з похідними сульфанілсечовини, метформіном або інсуліном у разінеефективності дієтотерапії та фізичних вправ.
Спосіб застосування та дози. Препарат призначають у дозі 15 мг або 30 мгна добу, незалежно від прийому їжі. За необхідності доза може бути поступовозбільшена. Максимальна доза становить 45 мг на добу.
Побічна дія. При прийомі препарату можливі проявигепатотоксичності (нудота, блювання, болі в ділянці епігастрія, втома,анорексія, потемніння сечі), збільшення рівня показників печінки; розвитокгіпоглікемії, анемії, зрідка можливо збільшення рівня креатинфосфокінази,периферичні набряки.
Тіазолідиндіони можуть викликати затримку рідини, а також можутьпогіршувати перебіг застійної серцевої недостатності.
Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату, цукровий діабетІ типу, діабетичний кетоацидоз; виражені порушення функції печінки; вагітністьта період лактації; діти до 18 років.
Передозування. Специфічних симптомів передозування не відмічено.
При необхідності проводять симптоматичну терапію, залежно від клінічнихпроявів.
Особливості застосування. Перед початком лікування Піозом і кожні 2 місяціпротягом першого року терапії необхідно контролювати активність печінковихтрансаміназ. У разі збільшення активності ферментів АЛТ більш ніж в 3 разипорівняно з граничними нормами прийом препарату відміняють.
З обережністю призначають препарат хворим з набряками кінцівок.
У доклінічних дослідженнях було зафіксовано збільшення об’єму плазми ісерцевої гіпертрофії, тому препарат з обережністю призначають пацієнтам ізсерцевою недостатністю ІІІ – IV ФК за NYНА.
Лікування Піозом, як і іншими тіазолідинодіонами, може призвести доовуляції у деяких ановуляторних жінок у період менопаузи, в результаті виникаєможливість завагітніти. Тому жінкам, які приймають препарат у період менопаузи,слід користуватись методами контрацепції.
Пацієнтам зпорушеннями функції нирок корекція дози не потрібна.
Взаємодія зіншими лікарськими засобами. Приприйомі Піозу разом з пероральними контрацептивами можливо зниженняефективності останніх.
При одночасномуприйомі препарату і гліпізиду протягом 7 днів не було відмічено змінфармакокінетики гліпізиду. При одночасному прийомі препарату разом зметформіном протягом 7 днів також не було відмічено змін фармакокінетикиметформіну.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому,захищеному від світла та недоступному для дітей місці, при температурі 10-25оС. Термін придатності - 2 роки.