ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ПАНТЕНОЛАЕРОЗОЛЬ
(PANTHENOLUMAEROSOLUM)
Загальна характеристика:
міжнародна і хімічна назви: dexpanthenol (декспантенол); ((2R)-2,4-дигідрокси-N-(3-гідроксипропіл)-3,3-диметилбутанамід);
основні фізико-хімічні властивості: препарат при виході з контейнераутворює піну білого кольору зі слабкимспецифічним запахом;
склад: один контейнер містить декспантенолу – 2,5 г або 5,0 г;
допоміжні речовини: спирт цетостеариловий емульгуючий типу А, макроголгліцеролкокоат, метилпарагідроксибензоат, пропіленгліколь,калію фосфат однозаміщений, натріюфосфат двозаміщений 12-водний, водаочищена, хладон 134а.
Форма випуску. Аерозоль для зовнішнього застосування.
Фармакотерапевтична група. Дерматологічні засоби.Препарати для лікування ран і виразок. Ранозагоюючізасоби. Код АТС D03А Х03.
Фармакологічнівластивості.
Фармакодінаміка.Декспантенол - похідне пантотенової кислоти(вітаміну В5). Виявляє репаративнудію, стимулює утворення і функцію епітеліальної тканини, виявляє протизапальну активність, ліквідує дефіцит пантотенової кислоти. В організмі утворюєактивний метаболіт – пантотенову кислоту, що є субстратнимстимулятором синтезу коферменту А,який відіграє центральну роль у клітинному метаболізмі: каталізуючи ацилювання таокислення, бере участь практично увсіх метаболічних процесах (цикл трикарбоновихкислот, обмін вуглеводів, жирнихкислот, фосфоліпідів, білків та ін.),забезпечує утворення кортикостероїдів, ацетилхоліну і порфиринів.
Фармакокінетика.Призовнішньому застосуванні декспантенол швидко абсорбується шкірою,перетворюючись на пантотенову кислоту.Особливо добре проникає в уражену тканину. Пантотеновакислота зв''язується з білками плазми (в основному з бета-глобуліном і альбуміном); вона не зазнає біотрансформації івиводиться з організму в незміненомувигляді переважно з сечею (60-70 %) і калом.
Показання для застосування. Різні ушкодження шкіри, у тому числі садна, тріщини шкіри, асептичні післяопераційнірани, шкірні трансплантати, що погано заживають, трофічні виразки, сонячні ітермічні опіки, пухиркові дерматози (вульгарна пухирчатка, листоподібнапухирчатка, дерматит Дюринга, пемсигоїд Левера), дерматози, що супроводжуютьсявиразками та ерозіями, простий герпесгубів, який спричиняється ультрафіолетовимопроміненням (herpes labialis solaris), дефекти епітелію, пролежні. Препаратзастосовують також для профілактики променевих ускладнень шкіри після її опромінення. При лікуванні ран і опіків препаратзастосовують на стадії регенерації (другій фазі ранового процесу).
Спосіб застосування тадози. Пантенолаерозоль наносять місцево на уражену ділянку один або декілька разів на добу. Перед застосуваннямаерозольний контейнер декілька разівенергійно струшують і знімають захисний ковпачок.Насадку підводять до ураженої ділянкиі плавно натискають на неї, рівномірнорозпилюючи препарат на уражену ділянкуз відстані 10-20 см протягом 1-2секунд. При розпилюванні контейнерслід тримати вертикально таким чином, щоб насадка знаходилася зверху.
При сонячних опіках і дерматологічних захворюваннях піну легкимирухами втирають в уражену поверхню до всмоктування препарату шкірою. Препаратзастосовують 3-4 рази на добу. Тривалість курсу лікування залежить від виду і перебігу захворювання.
При лікуванні гранулюючих опіків, ран і трофічних виразок зіслабкою ексудацією перед застосуваннямпрепарату ранову поверхню очищують відексудату і некротичних тканин, промивають розчином перекису водню 3 %,фурациліну 1:5000 або хлоргексидину біглюконату 0,05 % та просушують. Піну наносять рівномірним шаром товщиною 1,0‑1,5см таким чином, щоб уся ураженаповерхня була вкрита піною, і накладають стерильну марлеву пов''язку. Змінупов''язок здійснюють 1 раз на 1-2 доби прилікуванні опіків і 1 раз на добу прилікуванні ран і трофічних виразок. Привідкритому способі лікування опіківпіну наносять 1-2 рази на день.Тривалість лікування визначається динамікою епітелізаціїран.
Дляпрофілактики променевих ускладнень ухворих, що зазнали опромінення, препарат втирають в опромінену поверхню і шкірунавколо 3-4 рази на день післяопромінення протягом курсу опромінення, а також протягом 10-14 днів після його закінчення.
Курслікування залежно від виду патологіїможе становити від 2-3 днів до 3-4 тижнів.
Побічна дія. У поодиноких випадкахможливі шкірні алергічні реакції.
Протипоказання. Підвищена індивідуальначутливість до компонентів препарату. Гнійні рани з рясною ексудацією.
Передозування. Випадків передозуванняпрепарату не описано. Оскільки препарат призначений тільки для зовнішнього застосування розвиток симптомівпередозування малоймовірний.
Особливості застосування. Необхідно уникати потрапляння піни в очі. При випадковомупотраплянні піни в очі їх слід промити водою.
Можливо застосовуватипрепарат при вагітності та в періодлактації за показаннями.
Препарат не слід наносити на рани, опіки, трофічні тапроменеві виразки з рясною гнійною ексудацією, оскільки він призначений длязастосування у фазі регенерації та для профілактики променевих ускладнень.
Аерозольний контейнер знаходиться під тиском! Тому слід запобігати падінням, ударам, впливу прямихсонячних променів і нагріванню понад 45 оС.
Після закінчення застосування препарату контейнер не розкривати і не спалювати. Не розпилювати препарат поблизувідкритого вогню або на розпечені предмети.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. Взаємодіядекспантенолу з іншими лікарськимизасобами у разі його зовнішнього застосуванняне встановлена.
Умовита термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці, притемпературі від +15 до +25 оС.
Термін придатності – 2 роки.