ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
АСКОРУТИН
(ASCORUTIN)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: таблетки круглої форми зеленувато-жовтогокольору з вкрапленнями, з плоскою поверхнею, з фаскою і рискою;
склад: 1 таблетка містить кислоти аскорбінової у перерахунку на 100%речовину – 50 мг, рутину у перерахунку на 100% речовину – 50 мг;
допоміжні речовини: цукор, крохмаль картопляний, кальцію стеарат,тальк.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Капіляростабілізуючі засоби. Код АТС С05СА51.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Комбінований лікарський засіб,дія якого обумовлена ефектами компонентів, що входять до його складу.
Рутин (вітамін Р) сприяє перетворенню аскорбінової кислоти удегідроаскорбінову та перешкоджає подальшій трансформації останньої вдикетогулонову кислоту. Тому більшість ефектів рутину опосередкована черезвітамін С.
Рутин у поєднанні з аскорбіновою кислотою знижує проникність таламкість капілярів, зміцнює клітинну стінку, зменшує агрегацію тромбоцитів, маєпротизапальний ефект (у тому числі за рахунок пригнічення активностігіалуронідази), антиоксидантні властивості, бере участь в окисно-відновнихпроцесах.
Крім того, рутину властиві такі ефекти як зменшення ексудації рідкоїчастини плазми та діапедезу клітин крові через судинну стінку; жовчогінний талегкий антигіпертензивний ефекти.
У хворих на хронічну венозну недостатність рутин приводить до зменшеннянабряклого і больового синдромів, трофічних порушень, зменшення або зникненняпарестезій та судом. Сприяє зменшенню вираженості побічних ефектів променевоїтерапії (цистит, ентеропроктит, дисфагія, шкірна еритема), а також сповільнюєпрогресування діабетичної ретинопатії.
Фармакокінетика. Кожний вітамін, що входить до складу препарату, зазнаєвластивих йому перетворень. Аскорбінова кислота швидко всмоктується переважно вдванадцятипалій і порожній кишках. Через 30 хв після прийому вміст аскорбіновоїкислоти в крові помітно зростає, починається захоплення її тканинами, при цьомувона спочатку перетворюється в дегідроаскорбінову кислоту, що проникає крізьклітинні мембрани без енергетичних витрат і швидко відновлюється в клітині.Аскорбінова Кислота в тканинах міститься майже винятково внутрішньоклітинно,визначається в трьох формах – аскорбіновій, дегідроаскорбіновій кислотах тааскорбігену (зв’язаної аскорбінової кислоти). Розподіляється між органаминерівномірно. Багато її міститься в залозах внутрішньої секреції, особливо унаднирникових залозах, менше – у головному мозку, нирках, печінці, у серцевомуі скелетних м’язах.
Вміст аскорбінової кислоти в лейкоцитах і тромбоцитах вищий, ніж уплазмі крові. Вона метаболізується і екскретується до 90% нирками у форміоксалату, частково – у вільній формі.
Рутин, всмоктуючись у травному каналі, сприяє транспорту та депонуваннюаскорбату. Виводиться у незмінному вигляді та у вигляді метаболітів, переважноз жовчю і, меншою мірою, із сечею.
Період напіввиведення становить 10 – 25 год.
Показання для застосування. Профілактика і лікування гіпо- та авітамінозу Р. Ускладі комплексної терапії захворювань, що супроводжуються підвищеннямпроникності судин, геморагічних діатезів, капіляротоксикозів, променевоїхвороби, алергічних захворювань, тромбоцитопенічної пурпури, гломерулонефриту,крововиливів у сітківку ока, септичного ендокардиту, артеріальної гіпертензії,ревматизму, арахноїдиту, холестазу, інфекційних хвороб (висипний тиф, кір,скарлатина). З профілактичною і лікувальною метою – при ураженнях капілярів,які зумовлені застосуванням антикоагулянтів, саліцилатів.
Спосіб застосування та дози. Препарат застосовують внутрішньо після їди. Длялікування призначають дорослим по 1 таблетці 2 – 3 рази на добу; дітям вікомстарше 3 років по 1 таблетці 2 рази на добу. Як профілактичний засібрекомендовано прийом препарату: для дорослих по 1 таблетці 2 рази на добу, адітям старше 3 років – по 1 таблетці на добу.
Тривалість курсу лікування – 3 – 4 тижні (залежно від характерузахворювання і ефективності лікування).
Побічна дія. Алергічні реакції, диспептичні розлади (нудота,блювання, анорексія, болі в епігастральній ділянці, спазми кишечнику, діарея),головний біль, підвищення артеріального тиску, тромбоцитоз, лейкоцитоз,підвищена збудливість, порушення сну.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату.Підвищене згортання крові, тромбофлебіти, схильність до тромбозів, діти до 3років.
З обережністю необхідно призначати при діабеті та хворобах нирок.
Передозування. Застосування надмірних доз препарату можеспричиняти нудоту, блювання, пронос, головний біль, підвищення артеріальноготиску, тромбоутворення.
Особливості застосування. Одночасне використання препарату із лужним питтям,вживання свіжих фруктових або овочевих соків зменшує всмоктування вітаміну С.
Препарат можна застосовувати в період лактації.
Немає посилань на те, що Аскорутин може негативно впливати на водіїв,людей, що працюють із технікою.
Препарат може змінювати результати лабораторних тестів на рівень укрові білірубіну, активності трансаміназ.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Аскорбінова кислота підвищуєвсмоктування пеніциліну, заліза, зменшує ефективність гепарину, непрямихантикоагулянтів, антибіотиків. Ацетилсаліцилова кислота, пероральніконтрацептиви знижують всмоктування та засвоювання препарату.
Підвищує концентрацію ацетилсаліцилової кислоти, бензилпеніциліну,етинілестрадіолу, тетрацикліну в крові.
При тривалому застосуванні (понад 4 тижні) рутин не слід призначатиодночасно з серцевими глікозидами, антигіпертензивними засобами абонестероїдними протиза-пальними препаратами, оскільки він може посилювати їхдію.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому,захищеному від світла місці при температурі не вище 25 0С. Термінпридатності – 4 роки.