ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
Вітамін а+е
(vitamin a+e)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: овальні м´які, з желатиновимпокриттям світло-жовтого або світло-коричневого кольору капсули зі швом,заповнені масляним розчином;
склад: 1 капсула містить вітаміну Е (токоферолу ацетат) 150 мг і вітаміну А(ретинолу ацетат) 2 500 МО;
допоміжні речовини: октил галат, масло арахісове, желатин, гліцерин,етилгідроксибензоат, вода.
Форма випуску. Капсули м´які.
Фармакотерапевтична група. Вітаміни. Комбіновані вітамінні препарати. Код АТСА11JA.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. У людини вітамін А є незамінним длярепродукції, росту, регенерації та диференціації епітелію, для процесівзростання та формування кісток, нормального функціонування органу зору тазбереження цілісності слизової оболонки. В сітківці ретинол піддаєтьсятрансформації до цис-ретиналу альдегіду, який потім формує, в реакції зопсином, фотопігмент (родопсин) – життєво важливе сполучення для адаптації окав тьмяному світлі. Припускається, що вітамін А діє як ко-фактор у численнихбіохімічних реакціях, таких як синтез мукополісахаридів, синтез холестерину таметаболізм гідроксистероїдів.
Точний біологічний механізм дії вітаміну Е на людинуневідомий, хоча припускається, що він діє як антиоксидант. Вітамін Е і селензахищають напівнасичені вільні кислоти, фосфоліпіди клітинних мембран та іншісполучення, чуттєві до кисня (наприклад, вітамін А та аскорбінову кислоту), відокислення. Вітамін Е також бере участь у стимуляції метаболічних процесівстероїдів і впливає на синтез порфіринів.
Низькі концентрації токоферолу гальмують гемолізеритроцитів, індукований оксидантами, in vitro.
Результати численних досліджень вказують на те, що вітамінЕ зменшує агрегацію тромбоцитів
Вітамін Е пригнічує синтез простагландину Е2 тапідсилює імунні реакції. Вживання вітаміну Е підвищує імунітет і у здоровихлітніх людей. Довготривале вживання здоровими добровольцями старше 65 роківвітаміну Е (протягом 235 днів) у дозі 200 мг підсилює функцію Т-лімфоцитів.
Точний механізм дії вітаміну Е у пацієнтів з хворобою Альцгеймераневідомий. Вітамін Е уповільнює дегенеративні зміни в клітинах гіпокампа таприскорює відновлення рухових функцій після пошкодження хребта. Як відомо,вітамін Е пригнічує перекисне окислення ліпідів і зменшує коефіцієнт смертностіb-амілоїдних клітин.
До сприятливої дії вітаміну Е при серцево-судиннихзахворюваннях належить його зв´язування з ліпопротеїдами низькоїщільності (LDL), що підвищує стійкість останніх до окислення. Також можливий іінший механізм.
Вітамін Е зменшує цитотоксичність окислених ліпопротеїдівнизької щільності LDL (окси-LDL) відносно ендотеліальних клітин, а тому можепідвищити стабільність ендотелію, зменшуючи тим самим утворенняатеросклеротичних бляшок і утворення тромбів. Вітамін Е також пригнічує адгезіюмоноцитів та агрегацію тромбоцитів. У здорових людей, які отримують вітамін Е вдобових дозах 400-1 200 мг, відмічено зменшення протеїнкінази С-залежноїагрегації тромбоцитів.
Вітамін Е має сприятливий вплив на функцію судин,попереджаючи інгібіцію окси-LDL на вивільнення закису азоту з клітин ендотелію.Ангіографічними дослідженнями з шунтуванням коронарних артерій показано, щовітамін Е уповільнює розвиток коронарної хвороби у пацієнтів з коронарнимишунтами. Але, згідно з дослідженнями деяких авторів, вітамін Е в дозі 700мг/день та інші антиоксиданти (b-каротин у добовій дозі 30.000 МЕ тааскорбінова кислота в добовій дозі 500 мг) не запобігають рецидиву коронарноїреоклюзії у паціентів, які піддавались ангіопластиці.
Фармакокінетика.
Фармакокінетикапрепарату складається з фармакокінетики активних інгредієнтів препарату –вітаміну А і вітаміну Е.
Всмоктування: призастосуванні внутрішньо доз, які значно не перевищують фізіологічної потреби увітаміні А, він швидко і повністю всмоктується у верхніх відділахкишково-шлункового тракту – в основному в дванадцятипалій кишці. Обов’язковоюумовою для всмоктування вітаміну А є присутність ненасичених жирів і білків.
В організмівсмоктується тільки 20-60% отриманого з їжею вітаміну Е. Всмоктування вітамінуЕ із шлункового-кишкового тракту залежить від присутності жирів, жовчі танормального функціонування підшлункової залози, оскільки припускається, щоефіри холестерину розкладаються ферментами підшлункової залози до всмоктування.Зі збільшенням дози кількість вітаміну Е, який всмоктався, зменшується.
Розподіл:приблизно 90% вітаміну А, ретинолу пальмітату та невелика кількість ретиналувідкладається в печінці. Невелька кількість ретинолу пальмітату такожвідкладається в нирках, м’язах, надниркових залозах та інтраваскулярнихліпідах.
Вітамін Е розподіляється в усіх тканинах і повільно депонується ум´язах, печінці і жировій тканині. Вітамін Е також депонується в очномуяблуці – в основному в рогівці, скловидному тілі та сітківці, досягаючи востанній високих концентрацій.
Елімінація: ретинол зв’язується з глюкуроновою кислотою: b-глюкуронатпіддається печінковій циркуляції та окисленню до ретинальної і ретиноєвійкислот. Ретиноєва кислота піддається декарбоксилюванню та пов´язується зглюкуроновою кислотою, щоб потім екскретуватися з жовчю та фекаліями.Біологічний період напіввиведення ретинолу є дуже довгим і вимірюється віддекількох тижнів до декількох місяців.
Ретиноєва, ретинолова та інші водорозчинні метаболіти такожекскретуються із сечею та фекаліями. У здорових людей ретинол із сечею неекскретується, хоча у хворих на пневмонію або хронічний нефрит така елімінаціяіснує.
Більша частина вітаміну Е повільно екскретується з жовчю, хоча деякайого частина піддається біотрансформації в печінці до глюкуронатівтокоферонової кислоти та g-лактонів, котрі потім виводяться з організму ізсечею. Також можуть утворюватись і метаболіти хінону. Біологічний періоднапіввиведення вітаміну Е становить приблизно 2 тижні.
Показання для застосування.
Лікування дефіциту вітамінів А та Е, котрий може призвести доксерофтальмії, кератомаляції, курячої (нічної) сліпоти, захворювань епітелію таслизових оболонок, до уповільнення росту, зниження імунітету до інфекцій.
Вживання вітамінів А та Е є сприятливим для профілактики утвореннявільних радикалів і супраоксидів, для профілактики та лікуваннясерцево-судинних захворювань (коронарної хвороби), переміжної кульгавості,тромбофлебіту, паліативного лікування хвороби Альцгеймера, хореї Гентингтона,невралгії, нервово-м´язових захворювань, синдрому постменопаузи, тяжкихопіків, для профілактики імпотенції, загрози викидня та безпліддя.
При підвищеній потребі у вітамінах, наприклад при підвищеному впливістресових ситуацій та неадекватній дієті.
Спосіб застосування та дози.
Дорослим препарат рекомендується приймати по одній капсулі на день.
Побічна дія.
У рекомендованих дозах препарат не спричиняє побічної дії.
Найчастішепобічна дія виникає при випадковому прийомі великих доз вітаміну А або придовготривалому прийомі його у великих дозах.
Вітамін Е нетоксичний, хоча великі дози вітаміну Е (більше 300 мг)можуть спричинити нудоту, діарею, кишкові спазми, відчуття втоми, слабкість,головний біль, порушення зору та шкірний висип. При вживанні великих доз може спостерігатисяпідвищення сироваткових концентрацій креатинінкінази, холестерину,тригліцеридів, естрогенів та андрогенів, а також зменшення концентраціїтироксину та трийодтироніну.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до вітамінів А та Е або до будь-якихкомпонентів препарату. Гіпервітаміноз А та/або гіпервітаміноз Е.
Передозування.
Передозування препарату може спричинити симптоми гострої та хронічноїтоксичності. Симптоми предозування вітаміну А.
Симптоми гострої токсичності спостерігаються через 6 годин післяприйому внутрішньо від 75 000 до 150 000 МО дітьми та від 1 000 000 до 1 500000 МО - дорослими. Можлива сильна седативна дія, сонливість, дратівливість,кома, нудота, блювання та діарея, підвищення внутрішньочерепного тиску,головний біль, екзофтальм, порушення зору. За кілька днів потому можутьвиникнути еритема, свербіж та лущення шкіри, котрі зберігаються протягомдекількох тижнів. Більша частина симптомів зменшується через декілька днівпісля відміни прийому вітаміну А.
При довготривалому вживанні великих доз вітаміну А спостерігаєтьсяхронічна токсичність. Ранні симптоми включають втому, нездужання,загальмованість, дратівливість, депресію або подібні до шизофренії симптоми,анорексію, абдомінальний біль, блювання та нудоту, легку пропасницю, підвищенупітливість, гепатоспленомегалію, ураження шкіри, біль у суглобах та кістках.Сухість волосся, тріщини на губах, кровотеча, випадання волосся, еритема,гіперпігментація та лущення шкіри також можуть спостерігатись.
Симптоми з боку центральної нервової системи включають підвищеннявнутрішньочерепного тиску з набряком зорового нерва, головний біль, випнутетім’ячко у новонароджених, порушення зору, парестезію слуху, запаморочення тахворобливий набряк довгих кісток (в основному кісток ніг).
Лікування гіпервітамінозу А передбачає відміну прийому вітаміну А тапризначення симптоматичної терапії. Симптоми можуть зникати протягом декількохднів, хоча при повній ремісії може бути необхідно декілька днів або декількамісяців. Суб’єктивні та об´єктивні симптоми звичайно зникають протягом1-4 тижнів після відміни прийому вітаміну А.
Вітамін Е підсилює всмоктування, утилізацію та розподіл вітаміну А, атакож захищає від гіпервітамінозу А, хоча останнє твердження суперечне.
Особливості застосування.
Враховуючи ризик гіпервітамінозу, не слід призначати препарат з іншимипрепаратами, які містять вітамін А.
Препарат слід з обережністю призначати пацієнтам з печінковою танирковою недостатністю або пацієнтам, які отримують одночасно антикоагулянтигрупи кумарин/індандіон похідних через ризик гіпопротромбінемії.
Вагітність та лактація.
Вживання препарату під час вагітності та грудного вигодовуванняпроводиться за рекомендацією та під наглядом лікаря.
Вітамін А належить до препаратів категорії А, тому його можна вживатипід час вагітності. Однак, у дозах, які перевищують рекомендоване добовевживання (RDA), він належить до категорії С, а це означає, що під часвагітності рекомендовані дози перевищувати не можна.
Рекомендовані норми вживання для вагітних – 5 000 МО вітаміну А з їжеюі 3 300 МО вітаміну А - додатково.
Жінкам репродуктивного віку також не слід приймати надмірні дозивітаміну А; замість цього рекомендується приймати b-каротин – попередниквітаміну А, тому що він не чинить тератогенного впливу.
Ретинол проникає у грудне молоко, але в невеликих концентраціях, ітому, жінки в період лактації потребують додаткових доз вітаміну А.Рекомендована доза вітаміну А для жінок, які годують груддю, становить 4 250МО/добу протягом перших шести місяців лактації і 4 000 МО/добу протягомнаступних шести місяців лактації.
Згідно з оціноками, дефіцит вітаміну Е виникає приблизно у 10%вагітних. Дотепер не отримано даних про ускладнення, які виникають внаслідокпідвищення або зниження рівня вітаміну Е у вагітних. За безпекою під часвагітності вітамін Е належить до категорії А, однак у дозах, які перевищуютьрекомендовану норму вживання (RDA), вітамін Е належить до категорії С.Рекомендована добова доза вітаміну Е під час вагітності становить15 мг, хоча увагітних, які отримують добові дози вітаміну Е 15-30 мг, його концентрація вматеринській крові та крові плода не змінюється.
Вплив на здатність керувати автомобілем і іншими механізмами.
Препарат не має небажаного впливу на психічну і рухову функцію людини,його можна приймати людям, які керують автомобілем та іншими механізмами.
Дітям до 18 років препарат застосовувати не рекомендується.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
При застосуванні внутрішньо холестерамін, холестипол, мінеральні маслата неоміцин можуть зменшувати всмоктування вітамінів А та Е.
Великі дози вітаміну А можуть підсилювати антикоагулянтну діюварфарину.
Застосування разом з ретиноїдами (наприклад з етретинатом,ізотретинолом) може потенціювати побічну дію вітаміну А.
У дозах вищих за 10 мг/кг вітамін Е зменшує відповідь на лікуванняпрепаратами заліза дітей із залізодефіцитною анемією.
У ряді досліджень виявлено, що вітамін А може змінити результатиконцентрації сироваткового холестеролу і показати хибні результати в тестіЗлаткіна-Зака, а також у тесті із визначення концентрації білірубіну за методомЕрліха.
Вітамін Е та його метаболіти можуть чинити антагоністичну дію відносновітаміну К. Тому у пацієнтів, які отримують пероральні антикоагулянти або естрогенипісля прийому великих доз вітаміну Е, можуть статися кровотечі. У здоровихлюдей вітамін Е не має впливу на згортання крові.
Вітамін Е може посилювати всмоктування та розподіл вітаміну А ворганізмі і захищати від гіпервітамінозу А; однак ця фармацевтича дія вітамінуЕ не доведена.
Умови та термін зберігання.
Препарат слід зберігати при температурі нижче 25°С в сухому, захищеномувід світла місці. Не заморожувати. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 2 роки.