ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ОКСИТОЦИН
(OXYTOCIN)
Загальна характеристика:
міжнародна та хмічна назви: окситоцин;
пентапептид синтетичний циклічний;
основні фізико-хімічні властивості: безбарвний прозорий розчин без механічних домішок;
склад: 1 мл містить 5 міжнародних одиниць (МО) окситоцину синтетичного;
допоміжні речовини: кислота оцтова, хлорбутанол, спирт.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Гормони задньої долі гіпофіза.
Код АТС Н01В В 02.
Фармакологічні властивості. Окситоцин має стимулюючу дію на гладкі м’язи матки,підвищує скоротливу активність і тонус міометрія. Синтетичний окситоцин має всібіологічні властивості, притаманні природному гормону, який виділяється задньоюдолею гіпофіза.
Фармакокінетика. При внутрішньовенному введенні більша частинапрепарату потрапляє в печінку, де швидко інактивується. Період напіввиведення зплазми крові становить 3 - 5 хв. Незначна кількість окситоцину екскретуєтьсянирками в незміненому вигляді.
Показання для застосування. Індукція пологів, стимуляція пологової діяльностіпри первинній та вторинній пологовій слабкості, а також з обережністю в першомута в другому періодах пологів. Профілактика і лікування плацентарних кровотечта атонічних маткових кровотеч (у випадку проведення операції кесаревогорозтину Окситоцин вводять безпосередньо у м’яз матки). Недостатня інволюціяматки в післяпологовому періоді (для контролю за субінволюцією і кровотечею).Неповний або септичний аборт. При гінекологічних кровотечах (після встановленнягістологічного діагнозу).
Спосіб застосування та дози. Перевагу надають внутрішньом’язовомувведенню препарату. Якщо лікувальний ефект відсутній або необхідно швидчеодержати ефект, застосовують внутрішньовенне повільне крапельне введенняОкситоцину.
Препарат як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно вводять у дозі 1-3МО.
При кесаревому розтині його вводять у м’яз матки в дозі 5 МО. Пригінекологічних показаннях – підшкірно або внутрішньом’язово в дозі 5-10 МО.
Для внутрішньовенного крапельного введення 1 мл Окситоцину розводять у500 мл 5% розчину глюкози і вводять, починаючи з 5-8 крапель за хвилину,поступово збільшуючи кожні 5-10 хв на 5 крапель, але не більше 40 крапель захв.
Побічна дія. По відношенню до матері: анафілактична реакція,короткочасна артеріальна гіпертензія, рефлекторна тахікардія, нудота, блювання,порушення серцевого ритму. Гіпертонус матки, дискоординована або занадто сильнапологова діяльність. Надмірна доза або підвищена чутливість до препарату можеспричинити тетанічні скорочення матки аж до її розриву. У хворих на бронхіальнуастму може виникнути бронхоспазм.
Стосовно плода: порушення серцевої діяльності (синусова брадикардія,синусова екстрасистолія та інші порушення), порушення ЦНС.
Стосовно немовляти: низька кількість балів за шкалою Апгар, привизначенні через
5 хвилин після народження немовляти. В окремих випадках можливийрозвиток дистрессиндрому.
Протипоказання. Невідповідність розмірів плода і таза роділлі, поперечнеі косе положення плода, загроза розриву матки. Вузький таз.
Передозування. Симптоми:гіперстимуляція міометрія, що може призвести до контрактури і розриву матки,кровотечі після пологів, зменшення серцевих скорочень плода, гіпоксії,гіперкапнії і навіть загибелі плода.
Лікування: відміняють препарат, зменшують введення рідини, проводятьфорсований діурез, оксигенація та швидке розродження.
Особливості застосування. Застосовують виключно під контролем лікаря,обов’язково враховуючи індивідуальну чутливість до препарату. Окситоциннеобхідно застосовувати під контролем скоротливої діяльності матки, стануплоду, артеріального тиску, загального стану жінки.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. З обережністю застосовують в комбінації зсимпатоміметичними засобами.
Якщо шприц знаходився в спирті, перед заповненням Окситоцином, йогонеобхідно промити стерильною дистильованою водою.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 2-15°С, у місцях,недоступних для дітей.
Термін придатності – 3 роки.