ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ТропикамІд-Фармак
(Tropicamidе-FARMAK)
Загальна характеристика:
міжнародна і хімічна назва: Tropicamide;N-етил-альфа-(гідроксиметил)-N-(4-пірідінілметил)бензолацетамід;
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина.
склад: 1 мл містить тропікаміду 5 мг;
допоміжні речовини: динатрієва сільетилендіамінтетраоцтової кислоти, бензалконію хлорид, натрію хлорид, кислотахлористоводнева, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Краплі очні.
Фармакотерапевтична група. Мідріатичні іциклоплегічні засоби. Код АТС S01F А06.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Блокуєм-холінорецептори сфінктера райдужки і війкового м’яза. Розширює зіницю,викликає параліч акомодації. Діє швидко і недовго. Після одноразової інстиляції0,5% розчину розширення зіниці починається через 5 хвилин, досягає максимумучерез 15-20 хвилин і триває протягом 1 години. Повне відновлення акомодації ірозмірів зіниці відбувається через 3-5 годин.
Фармакокінетика. Незначною міроюпідлягає системній абсорбції (особливо у дітей та осіб похилого віку).
Показання до застосування. Діагностика вофтальмології: для досягнення мідріазу при дослідженні очного дна, станукришталика або склоподібного тіла; для досягнення циклоплегії при визначеннірефракції у дітей молодшого віку і немовлят. Запобігання виникненню задніхсінехій при лікуванні запальних захворювань ока (ірити, іридоцикліти).
Спосіб застосування і дози. Відкриття флаконапроводиться проколом верхньої частини горловини поворотом ковпачка до упору.
Закапувати в кон’юнктивальний мішокока шляхом легкого натискання на стінки флакона. Для дослідження очного дна:1-2 краплі за 15-20 хвилин до процедури. Для дослідження стану кришталика івизначення рефракції: 1-2 краплі двічі з інтервалом 5 хвилин, при необхідностіпролонгації мідріатичного ефекту через 20-30 хвилин додатково закапують 1краплю препарату.
У терапевтичних цілях по 2 краплі укон’юнктивальний мішок 2-3 рази на день. Не слід перевищувати 8 крапель надобу.
Побічна дія. З боку органу зору:підвищення внутрішньоочного тиску, порушення гостроти зору, світлобоязнь.Безпосередньо після закапування препарату можливі печіння та сльозотеча, якітривають протягом приблизно 15-20 секунд.
З боку центральної нервовоїсистеми: іноді психотичні симптоми, порушення поведінки (особливо у дітей іпідлітків); головний біль (у дорослих).
З боку серцево-судинної системи:симптоми недостатності кровообігу і дихання (особливо у дітей і підлітків);тахікардія (у дорослих).
Інші: сухість у роті, алергічніреакції.
Протипоказання. Закритокутова глаукома,підвищена чутливість до компонентів препарату.
Передозування. Симптоми: сухість у роті,утруднення ковтання, запаморочення, нудота, блювання, задишка, порушеннячіткості зорового сприйняття, світлобоязнь; у деяких випадках можливізанепокоєння, тахікардія, гіпотензія, гіпертермія, дізуричні явища. Лікування:фізостигмін саліцилат (0,03 мг/кг маси тіла внутрішньовенно повільно),препарати групи бензодіазепінів, β-адреноблокатори. Для усуненнягіпертермії рекомендують холодні компреси.
Особливості застосування. Перед застосуваннямпрепарату при дослідженні очного дна, особливо у осіб похилого віку, необхіднопровести обстеження пацієнта для виявлення можливої закритокутової глаукоми(уточнити анамнез, провести оцінку глибини передньої камери, гоніоскопію),оскільки можливі гострі напади глаукоми після застосування препарату. Якщодослідження очного дна необхідне, а обстеження для виявлення глаукоминеможливе, слід одразу ж після проведеного дослідження увести препарат, якийзвужує зіницю (пілокарпіну гідрохлорид, карбахол та ін.).
Застосування препарату привагітності можливе тільки в тих випадках, коли очікувана користь для матеріперевищує потенційний ризик для плода.
Перед застосуванням Тропікаміду вдіагностичних цілях слід попередити пацієнта або супроводжуючу особу протимчасовий розлад зору та світлобоязнь.
Для зниження реабсорбціїрекомендують легке натискання на ділянку сльозного мішку протягом 2-3 хвилинпісля закапування.
Перед застосуванням Тропікамідунеобхідно зняти м’які контактні лінзи. Одягти їх знову можна не раніше, ніжчерез 30 хвилин з моменту закапування препарату.
При використанні препаратупацієнту не слід виконувати потенційно небезпечні види діяльності, якіпотребують підвищеної уваги (керування автотранспортом тощо).
Не слід доторкатися до наконечникакрапельниці, тому що це може викликати забруднення вмісту ємкості.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Одночасне застосування антихолінергічних засобів і блокаторів гістамінових Н1-рецепторів,фенотіазинів, трициклічних антидепресантів, прокаїнаміду, хінідіну, інгибіторівМАО, бензодіазепинів і антипсихотичних засобів взаємно посилює дію одне одного.
При одночасному застосуванніТропікаміду і нітратів, нітритів, лікарських засобів із лужною реакцією, дізопіраміду,ГКС і галоперидолу можливе підвищення внутрішньоочного тиску (особливо присупроводжуючій глаукомі).
Умови і терміни зберігання. У захищеному від світла інедоступному для дітей місці при температурі від 15°С до 25 °С. Термінпридатності 2 роки. Після відкриття флакона препарат придатний до застосуванняпротягом 28 діб.