ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ТРОПІСЕТРОН
(TROPISETRON )
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Tropisetron;
[(aН, 5aН)-8-метил-8-азобіцикло-[3,2,1]-окт-3a-іл]-1Н-індол-3-карбоксилатугідрохлорид;
основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули, корпуссвітло-рожевого кольору, кришка коричневого кольору, що містять порошок білогоабо майже білого кольору, без запаху;
склад: 1 капсула містить тропісетрону гідрохлориду в перерахуванні на 100 %тропісетрон - 0,005 г (5 мг);
допоміжні речовини: кальцію стеарат, целюлоза мікрокристалічна.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Протиблювотні засоби та препарати, що усуваютьнудоту. Код АТС А04А А03.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Тропісетрон являє собою високоактивний селективнийконкурентний антагоніст периферичних та центральних серотонінових5-НТз-рецепторів. Блокуючи ці рецептори, тропісетрон запобігає появі блювотногорефлексу, що спричиняється прийманням хіміотерапевтичних протипухлиннихпрепаратів, які стимулюють викид серотоніну з ентерохромафінних клітин услизовій оболонці травного тракту. Окрім того, тропісетрон пригнічує центральніланки блювотного рефлексу, блокуючи 5-НТ3-рецептори в ЦНС, зокрема,в area postrema (дно IV шлуночка).
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо препарат більше як на 95 %всмоктується із травного тракту (період напівабсорбції в середньому становитьприблизно 20 хв.). Максимальна концентрація в крові досягається протягом 3 год.Абсолютна біодоступність залежить від дози та досягає приблизно 60 % післяприйому 5 мг, зростаючи до 100 % після прийому 45 мг. Зв’язування з білкамиплазми становить 71 %, об^єм розподілу - 7,9 л/кг.
Препарат метаболізується в печінці шляхом гідроксилювання з наступноюкон’югацією з глюкуроновою або сірчаною кислотами та виводиться з сечею або зжовчю.
У осіб, з непорушеним метаболізмом, період напіввиведення тропісетронустановить 8 год, у осіб з низькою швидкістю метаболізму, період напіввиведенняможе збільшуватись до 43 год. Загальний кліренс тропісетрону становитьприблизно 1 л/хв, майже 10 % припадає на нирковий кліренс. Виводиться зорганізму повільно.
У хворих з порушеним метаболізмом загальний кліренс знижений до 0,1 -0,2 л/хв при незміненому нирковому кліренсі.
Показання для застосування. Профілактика нудоти та блювання при проведенніпротипухлинної хіміотерапії та в післяопераційному періоді (профілактика талікування).
Спосіб застосування та дози. Застосовується внутрішньо. Тропісетронпризначають курсами по 5 днів.
Дітям старше двох років рекомендована доза становить 0,2 мг/кг маситіла, максимальна доза - до 5 мг на добу; схема лікування така: післяпопереднього внутрішньовенного краплинного або струминного введенняін’єкційного розчину препарату, який вводять у перший день лікування(використовується розчин для ін’єкцій, 1 мг/мл, ампули по 5 мл), у наступні дні(2 – 6-й) препарат приймається внутрішньо в капсулах (вміст капсули змішують запельсиновим соком або з напоєм типу коли).
Добова доза для дорослих становить 5 мг. Капсули призначають з 2-го по6-й день після попереднього внутрішньовенного краплинного або струминноговведення ін’єкційного розчину препарату, який вводять у перший день лікування(використовується розчин для ін’єкцій, 1 мг/мл, ампули по 5 мл). Капсули требаприймати вранці, безпосередньо після пробудження або за годину до сніданку,запиваючи водою.
У осіб зі зниженою здатністю до метаболізму зменшення стандартноїдобової дози не вимагається.
Тривалість дії Тропісетрону становить 24 год, що дозволяє застосовуватийого один раз на добу. Призначення препарату протягом множинних циклівхіміотерапії не впливає на його ефективність. Широкий терапевтичний індексТропісетрону обумовлює відсутність необхідності в зміні дози у хворих літньоговіку, в осіб з порушенням функцій печінки або нирок.
Побічна дія. Препарат добре переноситься. Порушення можливі збоку ЦНС: головний біль, запаморочення, почуття втоми; з боку травного тракту:біль у животі, запори, діарея. У поодиноких випадках відмічаються реакціїгіперчутливості негайного типу (почервоніння обличчя, поширена кропив’янка,відчуття нестачі повітря, задишка, гострий бронхоспазм); у поодиноких випадках- колапс, зупинка серцевої діяльності, але точного взаємозв’язку зТропісетроном не встановлено. Деякі з побічних ефектів можуть бути обумовленіодночасно проведеною хіміотерапією або основним захворюванням.
Протипоказання. Гіперчутливість до Тропісетрону, вагітність,лактація (під час прийому слід зупинити грудне вигодовування), дитячий вік до 2років.
Передозування. При повторному прийомі дуже великих доз можливітакі симптоми: зорові галюцинації, підвищення АТ (у хворих з артеріальноюгіпертензією). Лікування симптоматичне (в умовах моніторингу життєво важливихфункцій та уважного спостереження за станом хворого).
Особливості застосування. Хворим із неконтрольованою артеріальноюгіпертензією потрібно уникати призначення добових доз Тропісетрону, щоперевищують 10 мг.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Рифампіцин, фенобарбітал та іншіпрепарати, які індукують активність ферментів печінки, знижують концентраціюТропісетрону в плазмі крові, що може привести до необхідності збільшення дози уосіб з активним метаболізмом, тоді як при зниженій швидкості метаболізму цьогоне вимагається.
Препарати, що інгібують мікросомальні ферменти печінки, не маютьсуттєвого впливу на концентрацію Тропісетрону в плазмі крові. Терапевтичнаефективність препарату посилюється дексаметазоном. Прийом разом з їжею можедещо збільшити біодоступність Тропісетрону, що клінічного значення не має.
Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла місці притемпературі від 15°С до 25°С. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Термін придатності - 3 роки.