ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ЦИПРАМІЛ
(CIPRAMIL)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: citalopram;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, вкриті оболонкою, вдозі 10 мг – круглої форми, 20 та 40 мг - овальної форми, з розподільчоюрискою;
склад: 1 таблетка містить відповідно 10, 20 або 40 мгциталопраму у вигляді гідроброміду; допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний,лактози моногідрат, коповідон, гліцерин, целюлоза мікрокристалічна,кроскармелози натрієва сіль, магнію стеарат, гіпромелоза-5, макрогол 400,титану діоксид.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Антидепресанти. Код АТС N06A B04.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Ципраміл є антидепресантом, селективним інгібіторомзворотного захоплення серотоніну. Він не має або має дуже слабку здатністьзв’язуватися з цілим рядом інших рецепторів, включаючи гістамінові, мускариновіта адренорецептори. Це значною мірою зумовлює відсутність у Ципрамілукардіотоксичності та побічної дії у вигляді ортостатичної гіпотензії,седативного ефекту, сухості у роті. Ципраміл лише дуже незначною мірою інгібуєцитохром Р450IID6, тому він не взаємодіє з лікарськими засобами, якіметаболізуються цим ферментом.
Антидепресивний ефект звичайно досягається після 2 - 4 тижнівлікування. Ципраміл не впливає на провідну систему серця та артеріальний тиск,на гематологічні показники, функцію печінки і нирок, не призводить дозбільшення маси тіла. В експериментальних умовах у препарата не знайдено тератогенноїдії, впливу на репродуктивну функцію та перинатальний розвиток.
Фармакокінетика. Біодоступність Ципрамілупри внутрішньо становить близько 80%. Максимальна концентрація у плазмідосягається через 2 - 4 години після прийому. Зв’язування з білками - менше80%. Метаболізм відбувається шляхом деметилювання, дезамінування та окислення.Незмінений Ципраміл є основною сполукою у плазмі крові; його кінетика єлінійною. Постійна концентрація у плазмі досягається через 1 - 2 тижні післяпочатку лікування. Період напіввиведення препарату становить 1,5 доби.Виведення здійснюється з сечею та калом.
Показання для застосування. Лікування депресії різної етіології та виду.Лікування панічних розладів з або без агарофобії.
Спосіб застосування та дози. Дорослі Ципраміл приймають щоденно, 1 раз надобу. Таблетки Ципрамілу можна приймати у будь-який час протягом дня, незалежновід прийому їжі.
Лікування депресії.
На початку лікування дорослим потрібноприймати 20 мг препарату перорально один раз на добу. Залежно відіндивідуальної чутливості та тяжкості захворювання доза може бути збільшена до60 мг на добу.
Антидепресивний ефект звичайно настає через2 - 4 тижні. Лікування депресії є симптоматичним, а тому тривалим і повиннопродовжуватися звичайно протягом 6 місяців з метою запобігання рецидивузахворювання.
Панічні розлади.
На початку лікування дорослим рекомендуєтьсяприймати 10 мг препарату перорально, 1 раз на добу протягом першого тижня,збільшуючи дозу до 20 мг перорально 1 раз на добу. Доза може бути в подальшомузбільшена до 60 мг на добу, залежно від індивідуальної чутливості пацієнта.
У деяких пацієнтів спостерігались посиленнясимптомів тривоги на початку терапії антидепресантами. Така парадоксальнареакція з часом проходила протягом 2 тижнів безперервного лікування. Початковамала доза рекомендується для зменшення ймовірності появи парадоксальноїтривожної реакції.
Терапевтична ефективність циталопраму влікуванні панічних розладів досягається після 3 місяців безперервноголікування.
Рекомендована щоденна доза для людейлітнього віку дорівнює 20 мг. Залежно від індивідуальної чутливості та тяжкостідепресії доза може бути збільшена до максимальної - 40 мг на добу. За наявностіпечінкової недостатності доза може бути зменшена до нижньої межі щоденної дози.Дозові обмеження не є обов’язковими у випадку наявності ниркової недостатностінезначного чи середнього ступеня тяжкості.
Якщо прийнято рішення припинити терапію,відміна препарату повинна проводитись поступово, протягом кількох тижнів.
Побічна дія. Побічні ефекти Ципрамілу, як правило, є минущими танезначними. Вони спостерігаються протягом першого-другого тижня лікування тапоступово зникають у міру одужання пацієнта.
Можутьвиникнути такі побічні ефекти: сухість у роті, нудота, сонливість, підвищенепотовиділення і тремор.
Ципраміл може спричинити незначне зниженнячастоти серцевих скорочень, яке, як правило, клінічних наслідків не має. Однаку пацієнтів з існуючою до цього зниженою частотою серцевих скорочень це можепризводити до брадикардії. Застосування препарату треба припинити, якщо пацієнтзнаходиться у маніакальній стадії основного захворювання.
Протипоказання. Підвищена чутливість до Ципрамілу. Ципраміл непризначають пацієнтам, які приймають інгибітори моноамінооксидази (МАО) та протягомдвох тижнів після припинення їх вживання. Лікування інгибіторами МАО повиннопочинатися не раніше як через 7 днів після припинення прийому Ципрамілу.
Передозування.
Симптоми: сонливість, напружений виразобличчя, епізодичне виникнення епілептичних судом, синусової тахікардії,підвищене потовиділення, нудота, блювання, ціаноз, гіпервентиляція, кома.
Лікування. Специфічного анитдоту не існує.Лікування є симптоматичним і підтримуючим. Необхідно промити шлунок якнайшвидшепісля перорального прийому препарату. У випадку прийому дози вище 600 мгрекомендується моніторинг ЕКГ. Судомний синдром можна купірувати діазепамом.Розширення комплексу QRS на ЕКГ рекомендується нормалізовувати шляхом інфузіїгіпертонічного розчину натрію хлориду.
Особливості застосування. Досвід застосування препарату вагітними єобмеженим, проте не надходило повідомлень, які могли б зумовити необхідністьзастереження у цьому питанні.
Ципраміл виявляється у грудному молоці.Доза, яку отримує немовля з молоком, становить приблизно 5% від материнськоїщоденної дози, зв’язаної з масою тіла (мг/кг). Проте наявних даних недостатньодля оцінки ризику для дитини.
Діти до 18 років.
Застосування не рекомендується, оскільки безпека та ефективність увищевказаній популяції не досліджувалась.
Ципраміл потрібно призначати з обережністюпацієнтам, які керують автомобілем або мають справу з обслуговуванням будь-якихінших точних механізмів. Ципраміл не знижує інтелектуальну функцію тапсихомоторну активність. Однак пацієнти, яким призначений Ципраміл, повинніповинні знати про деяке зниження загальної уваги та її концентрації або підвпливом самого захворювання або від прийому препарату.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Існування несумісних хімічних комбінацій невідомо.
Одночасний прийом Ципрамілу та інгібіторів МАО може спричинитивиникнення гіпертензивних кризів (серотоніновий синдром).
Ципраміл може підсилювати дію суматриптану,а також інших серотонінергічних препаратів.
Циметидінспричиняє помірне підвищення рівня середніх рівноважних концентрацій Ципрамілу,тому слід звертати увагу на цей факт за умови одночасного прийому високих дозцих лікарських засобів.
Не було показано існування взаємодіїпрепарату з літієм чи алкоголем, а також будь-якої фармакокінетичної взаємодії,що може мати клінічні наслідки при застосуванні разом з фенотіазинами аботрициклічними антидепресантами.
У клінічних дослідженнях не було знайденофармакокінетичної взаємодії Ципрамілу з одночасно введеними хворомубензодіазепінами, нейролептиками, аналгетиками, літієм, антигістамінами,протигіпертензивними препаратами, бета-блокаторами та іншими серцево-судиннимилікарськими засобами.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місціпри температурі не вище 25°С. Термін придатності - 5 років.