ІНСТРУКЦІЯдля медичного застосування препарату дипірИдамол (DipyridamoluМ)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: dipyridamole;2,6-біс-[біс-(β-оксиетиламіно)-4,8-ди-N-піперидино-піримідо-(5,4-d)піримідин;
основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина жовтогокольору, рН від 3-3,6.
склад: 1 ампула містить 10 мгдипіридамолу;
допоміжних речовин: кислота винна, пропіленгліколь,вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Антитромботичний,антиагрегантний препарат. АТС В01А С07.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Препарат є конкурентним інгібіторомаденозиндезамінази – ензиму, який розщеплює аденозин, що сприяє підвищенню вміокарді концентрації аденозину, який бере участь в ауторегуляції коронарногокровотоку. Дипіридамол розширює коронарні судини, підвищує об’ємну швидкістькоронарного кровотоку, покращує постачання міокарда киснем, підвищує йогостійкість до гіпоксії. Препарат гальмує агрегацію тромбоцитів та перешкоджаєтромбоутворенню. Вказаний ефект, можливо, зумовлений стимуляцією синтезупростацикліну та інгібіцією біосинтезу тромбоксанів. Дипіридамол сприяєкровообігу в колатеральних судинах при порушеннях його в основних коронарнихсудинах. Зменшує загальний периферичний судинний опір, незначно знижує системнийартеріальний тиск, поліпшує мозковий кровообіг; сприяє поліпшеннюфункціонального стану нирок при гіомерунонефриті.
Фармакокінетика. Середній рівень зв’язуваннядипіридамолу з білками, головним чином з a1‑глікопротеїном, уплазмі після внутрішньовенного введення становить приблизно 99%. Дипіридамолметаболізується в печінці в кон’югат глюкуронової кислоти та екскретується зжовчю. Кліренс препарату становить 2,3-3,5 мл/хв/кг, обсяг розподілу 1-2,5л/кг.
Показання для застосування. Дипіридамол призначають якантиагрегантний засіб для профілактики післяопераційних тромбозів, при інфарктіміокарда, порушеннях мозкового кровообігу, обмежено – як антиагрегантний засібпри ішемічній хворобі серця (стабільній стенокадрії напруження І-ІІ ФК).
Спосіб застосування та дози. Дорослим та дітям старше15 років препарат вводять внутрішньовенно струминно та внутрішньом’язово по 1-2мл 0,5% розчину на добу. Добова доза становить 75-600 мг/добу, разова доза – 25мг, максимальна разова доза 8 мг/кг, разова доза для внутрішньовенного тавнутрішньом’язового введеннь – 10 мг, доза для дітей 5 мг/кг.
Побічна дія. Короткочасна гіпереміяшкіри обличчя, тахікардія, головний біль, алергічні реакції на шкірі.
Протипоказання. Виражений атеросклерозкоронарних артерій, гострий інфаркт міокарда, декомпенсована серцеванедостатність, аритмії, артеріальна гіпотензія, ниркова недостатність, періодвагітності. Застосовувати з обережністю при артеріальній гіпотонії, оскількипрепарат може викликати вазодилатацію. Підвищена чутливість до Дипіридамолу.
Передозування. При передозуванні можеспостерігатися посилення побічних ефектів препарату. При швидкомувнутрішньовенному введенні можливе зниження артеріального тиску. Лікування -симптоматичне.
Особливості застосування. При парентеральномувведенні не можна допускати потрапляння препарату під шкіру (можлива іритативнадія). Не можна вводити у вену при преколаптоїдному стані і колапсі. Добові дозиможуть бути нижчими у пацієнтів похилого віку і при одночасному застосуванні зацетилсаліциловою кислотою.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Розчин препарату не можна змішувати в одному шприці з іншими лікарськимизасобами (можливе випадіння осаду). Дипіридамол несумісний з продуктами, якімістять кофеїн, похідними ксантину, які знижують його ефективність. Приодночасному прийомі з антикоагулянтами, ацетилсаліциловою кислотою,антибіотиками пеніцилінового ряду, цефалоспоринами, тетрацикліном,хлорамфеніколом антиагрегантна дія Дипіридамолу посилюється. Одночасний прийомДипіридамолу з інгібіторами холінестерази може привести до погіршення перебігухвороби у пацієнтів з Myasthenia gravis.
Умови та термін зберігання. Зберігати в захищеному відсвітла та недоступному для дітей місці. Термін придатності – 3 роки.