ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
Стрептоцид
(Streptocidum)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Sulfanilamidum, п–амінобензолсульфамід;
основні фізико – хімічнівластивості : таблетки білого кольору, з плоскою поверхнею, рискою іфаскою; на поверхні таблеток допускається мармуровість;
склад: 1 таблетка містить сульфаніламіду( стрептоциду)– 0,3 г;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний,тальк, натрій кроскармелоза, метилцелюлоза водорозчинна.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Сульфаніламіди короткоїдії.Код АТС J01EВ06.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Стрептоцид порушує утворення вмікроорганізмах, так званих, «факторів росту» – фолієвої, дегідрофолієвоїкислот, інших сполук, які містять у своїй молекулі пара-амінобензойну кислоту(ПАБК). Внаслідок схожості структур ПАБК і стрептоциду, сульфаніламід якконкурентний антагоніст кислоти включається в метаболічний ланцюгмікроорганізмів і порушує в ньому процеси обміну, що призводить добактеріостатичного ефекту. Стрептоцид – сульфаніламід короткої дії, маєбактеріостатичний ефект відносно стрептококів, менінгококів, пневмококів,гонококів, кишкової палички та деяких інших мікроорганізмів.
Фармакокінетика. При застосуванні внутрішньо швидко всмоктується. Максимальнаконцентрація стрептоциду в крові відмічається через 1–2 години (в межах 4 годинз’являється у спинномозковому лікворі); зниження максимальної концентрації вкрові на 50% відбувається менше ніж за 8 годин. Через нирки виводиться близько95% препарату.
Показання для застосування. Стрептоцид призначають з метою профілактики та лікування ранових інфекцій(рани, виразки, пролежні), опіків, для лікування бешихи, ентероколітів,пієлітів, циститів, ангін та інших інфекційних захворювань, викликанихчутливими до нього бактеріями.
Спосіб застосування та дози. Стрептоцид призначають внутрішньо: дорослі приймають 2-4таблетки 5 разів на добу (добова доза – 3–6 г); діти: віком від 2 до 5 років по0,3 г на прийом, від 6 до 12 років – 0,3–0,6 г на прийом.
Вищі дози для дорослихвнутрішньо: разова – 2 г, добова – 7 г.
Побічна дія. При прийомі стрептоциду іноді можуть спостерігатисянудота, блювання, запаморочення, головний біль, пригнічений стан, розвитокціанозу. У великих дозах і при тривалому прийомі можуть виникнути лейкопенія,агранулоцитоз, гемолітична анемія, тахікардія, парестезії, дерматити, пронос, холестаз,вузликовий періартериїт. У сечовидільній системі ускладнення бувають рідко(кристалурія, гематурія, шокова нирка з анурією).
Протипоказання. Хвороби кровотворної системи, нефрози, нефрити, базедовахвороба, гострі гепатити, індивідуальна підвищена чутливість, вагітність,період лактації, діти до 2 років.
Передозування. У випадку передозування шлунок промивають 2% розчином натріюгідрокарбонату і суспензією вугілля активованого, інших ентеросорбентів. Показаніпиття у великій кількості зазначеного розчину натрію гідрокарбонату, форсованийдіурез, гемодіаліз.
Особливості застосування. При тривалому лікуванні стрептоцидом необхідноперіодично проводити аналізи крові. Призначення стрептоциду в недостатніх дозахабо передчасне припинення прийому може сприяти підвищенню стійкостімікроорганізмів до сульфаніламідів.
Взаємодія з іншимилікарськими засобами. Новокаїн, який міститьзалишок пара-амінобензойної кислоти, і деякі інші лікарські засоби подібної хімічнїструктупи можуть проявляти антисульфаніламідний ефект, що необхідно враховуватипри призначенні стрептоциду.
Умови та термінизберігання. В сухому, захищеному від світла,недоступному для дітей місці.
Термін придатності 5років.