ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату:
Гідроксисечовина Медак
(Hydroxyurea Медак)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: гідроксикарбамід;
основні фізико-хімічні властивості: капсула білого кольору,що містить білий порошок. склад: 1 капсула містить 500 мггідроксикарбаміду;
допоміжні речовини: натрію цитрат, натрію стеарат,магнію цитрат, лактози моногідрат, желатин і діоксид титану.
Форма випуску. Капсули.
Фармакологічна група. Протипухлинний препарат ізгрупи гідроксиламінів. Препарати, що застосовуються для лікування онкологічнихзахворювань. АТС L 01Х Х05.
Фармакологічні властивості:
Фармакокінетика. Гідроксікарбамід –протипухлинний препарат алкілуючої дії. Точний механізм протипухлинної діїпрепарату не з’ясований, але вважається, що протипухлинна дія препаратупов’язана з пригніченням синтезу ДНК, при цьому препарат не впливає на синтезРНК та білка.
Препарат добре всмоктується ізшлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в сироватці кровідосягається через 2 години після прийому, а через 24 години у сироватціпарктично не виявляється. Препарат проникає через гематоенцефалічний бар’єр.
Період напіввиведення препарату становить 3-4години. Близько 80% препарату виводиться з організму з сечею протягом 12 годин(50% у незмінному вигляді).
Показання для застосування. Препарат показаний длялікування хронічного мієлолейкозу, меланоми, карциноми бронхів. У комбінації зпроменевою терапією препарат рекомендується для лікування злоякіснихплоскоклітинних пухлин голови і шиї, а також при хоріокарциномі матки.
Спосіб застосування та дози. Всі дозові схеми препарату повиннігрунтуватися на фактичній або ідеальній масі тіла хворого (залежно від того,яка з них є меншою). Одночасне застосування препарату з іншимимієлосупресивними агентами може вимагати коригування доз.
СОЛІДНІ ПУХЛИНИ
Курсова терапія: 80 мг/кг перорально,одноразово, кожний 3-й день.
Безперервна терапія: від 20 до 30 мг/кгперорально, одноразово, щодня.
Режим курсовоїтерапії має перевагу над безперервною терапією у плані зниження токсичності(зокрема, пригнічення функції кісткового мозку). Лише іноді виникаланеобхідність в повному припиненні лікування препаратом через його токсичну дію.
Застосування одночасно з променевою терапією(злоякісні плоскоклітинні пухлини голови і шиї, хоріокарциноми матки): 80 мг/кгперорально, кожний 3-й день, 1 раз на день.
Застосування препарату треба починатипринаймні за 7 днів до початку опромінювання і продовжувати в ході променевоїтерапії, а потім протягом необмеженого наступного періоду за умовиспостереження за хворим і в разі відсутності в нього тяжких реакцій.
Променеву терапію слід проводити вмаксимальній терапевтичній дозі. У випадку одночасного застосування препаратуГідроксисечовина “медак” коригування дози опромінювання звичайно не потрібне.
РЕЗИСТЕНТНИЙ ХРОНІЧНИЙ МІЄЛОЛЕЙКОЗ
Безперервна терапія: від 20 до 30 мг/кгперорально, одноразово, щодня.
Достатнім періодом для оцінки ефективностіпротипухлинної дії препарату є 6-тижневий курс. За наявності вираженоїклінічної ремісії лікування можна продовжувати необмежено довго. Лікуванняварто перервати, якщо вміст лейкоцитів знижується до значень менше 2,5x109/л,а вміст тромбоцитів до рівня менше 100x109/л. У таких випадках вмістцих форменних елементів слід перевірити знову через 3 дні. Лікування можнапоновити, якщо їх вміст починає помітно зростати. Оскільки відновленнягемопоезу відбувається швидко, звичайно досить пропустити лише декількавведень. Якщо не сталося швидкого відновлення при одночасному застосуванніпрепарату і променевої терапії, променеву терапію також можна перервати.
Побічна дія.
Система кровотворення: пригнічення функціїкісткового мозку (лейкопенія, анемія, епізодично тромбоцитопенія). Аномаліїкартини еритроцитів: на ранніх стадіях лікування гідроксикарбамідом частоспостерігається мегалобластичний еритропоез, що носить помірний характер.Морфологічні зміни при цьому нагадують злоякісну анемію, однак вони непов’язані з дефіцитом вітаміну В12 або фолієвої кислоти.
Препарат може також знижувати кліренс заліза зплазми і знижувати ефективність утилізації заліза еритроцитами, однак вона невпливає на тривалість життя еритроцитів.
Шлунково-кишковий тракт: стоматит, анорексія,нудота, блювання, пронос або запор. Порушення з боку кишково-шлункового трактузвичайно вдається зняти, якщо тимчасово припинити прийом препарату, лише вокремих випадках було необхідне тимчасове припинення опромінювання.
Дерматологія: макульозно-папульознівисипання, еритема обличчя і периферична еритема. В окремих випадкахвідмічається алопеція. В ряді випадків у результаті щоденного застосуванняпрепарату протягом декількох років у хворих спостерігалися гіперпігментація,еритема, атрофія шкіри і нігтів, лущення, папули фіолетового кольору.
Неврологія: вживання великих доз препаратуможе призводити до помірної сонливості. Неврологічні порушення відмічалися в окремихвипадках і обмежувалися головним болем, запамороченням, дезорієнтацією,галюцинаціями і судомами.
Нирки: препарат епізодично може спричинюватитимчасове порушення функції ниркових канальців, що супроводжується збільшеннямвмісту сечової кислоти в сироватці, азоту сечовини крові (АСК) і креатиніну. Вокремих випадках відмічається дизурія.
Інші ефекти. Больовевідчуття або дискомфорт внаслідок запалення слизових оболонок в місціопромінення (мукозити) звичайно можна купірувати застосуванням місцевих анестетиківабо пероральних анальгетиків. Якщо реакція носить тяжкий характер, лікуванняпрепаратом варто тимчасово припинити; якщо ефект є винятково тяжким, можезнадобитися тимчасове припинення також і променевої терапії. Однак необхідністьприпинення обох цих форм лікування спостерігалася лише іноді.
Також повідомлялося про пропасницю, озноби,почуття нездужання і збільшення активності ферментів печінки. В окремихвипадках були описані гострі легеневі реакції, включаючи дифузну інфільтраціюлегень, лихоманку і задишку, що пов’язані із застосуванням препарату.
Застосування препарату в комбінації з променевоютерапією. Побічні ефекти, що спостерігалися при комбінованому лікуванніпрепаратом та опромінюванні, подібні до тих, що описані при монотерапії препаратом:головним чином - пригнічення функції кісткового мозку (анемія і лейкопенія) таподразнення стінок шлунка. В разі одночасного застосування препарату зпроменевою терапією лейкопенія спостерігалася майже в усіх хворих. Іноді (ітільки за наявності вираженої лейкопенії) відмічалося зменшення вмістутромбоцитів до значень менше 100 000/мм3. Під час лікуванняпрепаратом можуть підсилюватися деякі побічні реакції, що зустрічаються в разіпроведення однієї променевої терапії, наприклад порушення функції шлунка імукозити.
Протипоказання. Препарат протипоказаний хворим із пригніченоюфункцією кісткового мозку (вміст лейкоцитів менше 2,5x109/л,тромбоцитів менше 100x109/л) або в разі наявності тяжкої формианемії. Препарат Гідроксисечовина “медак” треба з обережністю застосовуватихворим, які нещодавно одержували інтенсивну променеву терапію або хіміотерапіюіншими цитотоксичними препаратами. У хворих, які в минулому одержувалипроменеву терапію, може загострюватися післярадіаційна еритема. Не вживати підчас вагітності та лактації. Препарат слід застосовувати з обережністю хворим зпорушеною функцією нирок. Хворим похилого віку внаслідок підвищеної чутливостідо побічних ефектів може знадобитися зниження доз препарату.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. Вразі одночасного застосування препарату з іншими мієлосупресивнимипрепаратами або променевою терапією ступінь пригнічення функцій кістковогомозку або розвиток інших побічних ефектів може зростати.
Оскільки є вірогідність того, що вживанняпрепарату призведе до збільшення вмісту сечової кислоти в крові, можезнадобитися коригування дози урикозуричних препаратів (препарати, що підвищуютьвиділення сечової кислоти з організму).
Передозування. У хворих, які застосовувалипрепарат в дозах, що в декілька разів перевищували звичайні рекомендовані,спостерігалися болючість, фіолетова еритема, набряк долонь рук і ступнів ніг ізподальшим лущенням шкіри рук і ніг, інтенсивна генералізована гіперпігментаціяшкіри та тяжкий гострий стоматит. У цих випадках потрібно тимчасово припинитиприйом препарату.
Особливості застосування. Лікування препаратом слідпроводити під наглядом лікаря. Перед початком і періодично під час лікуванняпрепаратом необхідно перевіряти функції кісткового мозку, нирок і печінки. Визначеннягемоглобіну, лейкоцитів і тромбоцитів повинно проводитися принаймні щотижня,протягом усього періоду лікування препаратом. При зменшенні вмісту лейкоцитівдо рівня менше 2,5x109/л або тромбоцитів до рівня менше 100x109/ллікування слід припинити, поки вміст їх не відновиться до норми. Якщо хворийвисовлює відповідне бажання або якщо він відчуває утруднення в проковтуваннікапсул, вміст капсули можна розчинити в склянці води і негайно випити. Прицьому деякі водонерозчинні допоможні речовини вмісту капсул можуть плавати наповерхні розчину. Під час застосування препарату необхідно вживати доситьвелику кількість рідини.
В разі пропуску прийому препарату наступнудозу варто приймати після консультації з лікарем.
Вагітність і лактація. Дослідження у вагітних жінокне проводилися. У випадку застосування препарату під час вагітності або в разінастання вагітності під час лікування препаратом хвору треба попередити пропотенційну небезпеку для плоду. Жінкам дітородного віку рекомендується уникатинастання вагітності під час лікування препаратом.
Препарат переходить у грудне молоко. Тому,враховуючи важливість лікування для матері, необхідно прийняти рішення: провідмову лікування препаратом або про припинення годування дитини груддю.
Використання в педіатрії. Безпека та ефективністьлікування препаратом дітей не встановлена.
Умови та термін зберігання. ЗБЕРІГАТИ В НЕДОСТУПНОМУДЛЯ ДІТЕЙ МІСЦІ, при температурі 15 – 25 0С, в захищеному від світламісці.
Термін зберігання - 4 роки.