IНСТРУКЦIЯ
для медичного застосуванняпрепарату
МАКСИТРОЛ®
(MAXITROL®)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: стерильна суспензія від білого досвітло-жовтого кольору;
склад: 1 мл суспензії містить дексаметазону 1 мг; неоміцину сульфату 3500 МО,поліміксину В сульфату 6000 МО;
допоміжні речовини: бензалконію хлорид, полісорбат 20, натріюхлорид, гідроксипропілметилцелюлоза, кислота соляна та/або натрію гідроксид,вода очищена.
Форма випуску. Краплі очні.
Фармакотерапевтична група. Комбіновані препарати, які містять протимікробніта протизапальні засоби. Код АТС S01С А01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Макситрол® містить в якості активнихінгредієнтів дексаметазон, неоміцину сульфат і поліміксин В сульфат.
Дексаметазон є синтетичним глюкокортикоїдом із сильною протизапальноюдією. Відносна протизапальна активність дексаметазону в 25 разів перевищуєактивність кортизону, але його вплив на затримку натрію та води, втрату каліюта відхилення метаболізму цукру мінімальні.
Неоміцин є антибіотиком широкого спектра дії, до якого високочутливіграмнегативні мікроорганізми: E. coli, Enterobacter aerоgеnеs, K. pneumoniae,Pasteurella, Pr. vulgaris, Salmonella, Shigella, Haemophilus influenzae,Nеisseria meningitidis, Vibrio cholerae та Bordetella pertussis тагрампозитивні мікроорганізми: Bacillus anthracis, Corynebacterium diptheriae,Staph. аureus, Strep. faecalis, Listeria monocytogenes та M.tuberculosis. Такожпригнічуються Borrelia і Leptospira interrogans (icterohaemorrhagiae). ШтамиPseudomonas aeruginosa стійкі до неоміцину.
Поліміксину В сульфат активний тільки проти грамнегативних бактерій,особливо проти Pseudomonas aeruginosa. До інших чутливих мікроорганізмівналежать: Enterobacter, Escerichia coli, Klebsiella, Salmonella, Pasteurella,Bordetella та Shigella. Однак, Proteus та більшість штамів Neisseria,Providentia та Serratia стійкі до поліміксину В. Більша частина чутливихорганізмів пригнічується при дозі 0.1-0.2 ОД/мл.
Фармакокінетика. Дексаметазон, як і інші кортикостероїди, швидковсмоктується після введення перорально, його біологічний період напіввиведеннястановить приблизно 190 хвилин. Всмоктування, достатнє для появи системнихефектів, може спостерігатися після місцевого потрапляння на шкіру або око. Дексаметазонпроникає в око в значних кількостях, що сприяє ефективності дексаметазону призапальних захворюваннях переднього сегмента ока.
Поліміксин В не всмоктується із шлунково-кишкового тракту або черезконтакт зі шкірою. Хоча неушкоджений епітелій рогівки запобігає проникності устрому рогівки, терапевтичні концентрації проникають у строму при ушкодженніепітелію. Добра проникність у строму має місце при ушкодженому епітелії примісцевому введенні, субкон’юнктивальних ін’єкціях або рогівкових ванночках. Невстановлено будь-якої значної проникності поліміксину В у склоподібне тілопісля парентерального або місцевого введення препарату.
Неоміцин погано всмоктується із шлунково-кишкового тракту, післямісцевого введення він всмоктується недостатньо для прояву системних ефектів.Всмоктування відбувається із ран та запаленої шкіри. Після всмоктуваннянеоміцин швидко виводиться нирками в активній формі.
Показання для застосування. Макситрол показаний для лікування запальнихпроцесів ока, у випадках, коли необхідне супутнє застосування антимікробногозасобу.
Спосіб застосування та дози. Одна або дві краплі у кон’юнктивальниймішок. При гострих захворюваннях краплі можна застосовувати щогодини, поступовозменшуючи частоту застосування до повного припинення в міру послабленнязапалення. При легких формах захворювання краплі слід використовувати відчотирьох до шести разів на день. Термін лікування визначає лікар.
Побічна дія. Реакція гіперчутливості, як правило, уповільненоготипу, часто має місце при місцевому лікуванні неоміцином. Можуть спостерігатисяподразнення, печіння, поколювання, свербіж та дерматит. Місцеве застосуваннястероїдів може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску, яке веде дозахворювання зорового нерва, зменшенню гостроти зору, дефектам поля зору тауповільненому загоюванні ран.
Інтенсивне або тривале місцеве використання кортикостероїдів можепризвести до розвитку субкапсулярної катаракти задньої камери ока. Призахворюваннях, які спричиняють витончення рогівки або склери, може виникнутиперфорація очного яблука. Введення стероїдів може загострити вірусні абогрибкові інфекції. Вторинні бактеріальні інфекції ока також можуть мати місцепісля пригнічення реакції організму на інфекцію.
Системні побічні ефекти можуть спостерігатися при інтенсивномузастосуванні.
Протипоказання. Гіперчутливість до неоміцину або будь-якого зкомпонентів препарату. (Може бути виявлена перехресна чутливість до іншихаміноглікозидних антибіотиків.) Herpes simplex та інші вірусні захворюваннярогівки та кон’юнктиви, грибкові захворювання, туберкульоз очей, гнійніінфекції, які не лікувалися. Цей препарат містить бензалконію хлорид і його неслід застосовувати, коли застосовують м’які контактні лінзи.
Застосуванняцієї комбінації завжди протипоказано після неускладненого видалення сторонньоготіла з рогівки.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Немає при місцевому введенні.
Передозування. Тривале інтенсивне місцеве застосування можепризвести до системних ефектів. Малоймовірно, що випадкове ковтання вмістуодного флакона (до 10 мл) призведе до будь-яких серйозних побічних ефектів.
Особливості застосування. При гострих інфекціях місцеве застосування повинносупроводжуватися відповідним системним лікуванням.
Слід уникати тривалого використання, оскільки воно може призвести допідвищення чутливості шкіри та появи стійких до дії препарату мікроорганізмів.
Неоміцин може спричиняти незворотну часткову або повну глухоту присистемному застосуванні або при місцевому застосуванні на відкриті рани абоуражену шкіру. Цей ефект залежить від дози та посилюється при порушенні функціїнирок або печінки. Хоча про цей ефект не повідомлялося, слід все ж такивраховувати таку можливість при місцевому лікуванні високими дозами маленькихдітей та немовлят.
Кортикостероїди для місцевого застосування ніколи не слід застосовуватиу випадках недіагностованого почервоніння очей, тому що їх неправильнезастосування може призвести до повної сліпоти.
У випадках ризику розвитку “стероїдної глаукоми” та виникненнякатаракти слід часто перевіряти внутрішньоочний тиск і стан кришталика протягомвикористання цього препарату.
Для запобігання ризику посилення захворювань рогівки, спричиненихвірусом герпеса, рекомендується проводити часті обстеження за допомогоющілинної лампи.
Місцеве введення стероїдів може маскувати або посилювати активністьгострих гнійних інфекцій ока. У таких випадках необхідно проведення терапіїантибіотиками. Стійке утворення виразок рогівки після тривалого місцевогозастосування стероїдів можуть бути результатом грибкової інвазії.
Місцеві кортикостероїди неефективні при кератиті, викликаному ураженняміпритом або кератокон’юнктивіті Шегрена.
Для запобіганнязабруднення розчину слід не торкатися кінчиком крапельниці будь-яких поверхонь.
Вагітність талактація. Безпека застосування препарату при вагітності та лактації не булавстановлена. Місцеве введення кортикостероїдів вагітним тваринам може викликативідхилення розвитку плода, включаючи розчеплення піднебіння тавнутрішньоутробні затримки розвитку. Таким чином, можна припустити дуженевелику вірогідність розвитку побічних реакцій при вагітності у людини.Застосовувати тільки за призначенням лікаря.
Вплив на здатність керувати автомобілем або працювати зі складнимимеханізмами. Може викликати тимчасове затуманення зору після інстиляції.Слід попередити пацієнтів про те, що не слід керувати автомобілем або працюватизі складними мехінізмами доти, поки зір не набуде первісної гостроти.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці, прикімнатній температурі (8° - 30°С). Не використовувати більше 1 місяця післяпершого відкриття флакона. Термін придатності – 2 роки.