ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ГЛЮКОЗА
(GLUCOSЕ)
Загальнахарактеристика:
міжнародна назва: glucose;
основні фізико-хімічнівластивості: прозорий, безбарвний розчин;
склад: 100 мл розчину містять глюкози 5 г;
допоміжні речовини: вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Розчини для парентерального харчування. Вуглеводи.
Код АТС В05С А03.
Фармакологічнівластивості.
Фармакодинаміка.Розчинглюкози 5% ізотонічний відносно плазми крові і при його внутрішньовенномувведенні поповнює об’єм циркулюючої крові при її втраті є джерелом поживногоматеріалу, а також сприяє виведенню отрут з організму. Глюкоза забезпечуєсубстратне поповнення енергозатрат. При внутрішньовенних ін’єкціях активізуєметаболічні процеси, покращує антитоксичну функцію печінки, посилюєскорочувальну активність міокарда, розширює судини, збільшує діурез.
Фармакокінетика.Післявведення швидко розподіляється у тканинах організму. Екскретується нирками.
Показаннядля застосування. Гіпер- та ізоосмотична дегідратація, колапс, шок, інтоксикація,гіпоглікемія.
Спосіб застосуваннята дози. Препаратзастосовують внутрішньовенно краплинно.
Доза для дорослих становить 300-500 мл на добу. Максимальна добовадоза для дорослих становить 2000 мл. За необхідності максимальна швидкістьвведення для дорослих – 150 крапель за хвилину (500 мл/год).
Дітям дозазалежить від віку, маси тіла, стану хворого.
Побічна дія.Можливіпорушення іонного балансу, алергічні реакції. гіпергідратація,гіпоосмотична дегідратація.
Протипоказання. Цукровий діабет і різністани, що супроводжуються гіперглікемією; гіпергідратація, гіпоосмотичнадегідратація.
Передозування. Можливий розвитокгіперглікемії та гіпергідратації. При цьому у пацієнтів спостерігається сухістьшкіри та слизових оболонок, зниження напруження очного яблука, часте поверхневедихання, тахікардія, аритмія, можливі втрата свідомості, підвищення температуритіла. У разі передозування препарату призначаютьсимптоматичне лікування та введення препаратів звичайного інсуліну.
Особливостізастосування. Притривалому внутрішньовенному застосуванні препарату необхідний контроль рівняцукру в крові. Для підвищення осмолярності 5%розчин Глюкози можна комбінувати із введенням ізотонічного розчину хлоридунатрію.
При введеннівеликих доз за необхідністю призначають інсулін під шкіру із розрахунку 1 ОД на4 - 5 г глюкози.
Розчин глюкозитакож використовують як розчинник або інфузійне середовище для введення різнихлікарських засобів.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. Підвпливом тіазидних діуретиків і фуросеміду толерантність до глюкози знижується.Інсулін сприяє потраплянню глюкози в периферичні тканини, стимулює утворенняглікогена, синтез білків та жирних кислот. Розчин глюкози зменшує токсичнийвплив піразинаміду на печінку. Введення великого об”єму розчину глюкози сприяєрозвитку гіпокаліємії, що підвищує токсичність одночасно застосованихпрепаратів наперстянки.
Глюкозанесумісна у розчинах з амінофіліном, розчинними барбітуратами, еритроміцином,гідрокортизоном, варфарином, канаміцином, розчинними сульфаніламідами,ціанкобаламіном.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі не вище 25°С. Термін придатності – 3 роки.