ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
Глюкоза-Н.С.
(Glucose –N.S.)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: dextrose; D-(+)-глюкопіраноза;
основні фізико-хімічні властивості: прозора або злегка жовтувата,безбарвна рідина;
склад: 1 мл розчину містить глюкози 0,4 г;
допоміжні речовини: кислота хлористоводнева, натрію хлорид, водадля ін''єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Розчини для внутрішньовенного введення.Вуглеводи.
Код АТС В05В А03.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Глюкоза забезпечує субстратне поповненняенерговитрат. При введенні у вену гіпертонічних розчинів підвищуєтьсявнутрішньосудинний осмотичний тиск, посилюється надходження рідини із тканин укров, прискорюються процеси обміну речовин, покращується антитоксична функціяпечінки, посилюється скорочувальна діяльність серцевого м’яза, розширюютьсясудини, зростає діурез. При введенні гіпертонічного розчину глюкози посилюютьсяокислювально-відновні процеси, активується відкладення глікогену в печінці.
Фармакокінетика. Післявнутрішньовенного введення глюкоза з током крові надходить до органів і тканин,де включається в процеси метаболізму. Запаси глюкози відкладаються в клітинахбагатьох тканин у вигляді глікогену. Вступаючи в процес гліколізу глюкозаметаболізується до пірувату або лактату, в аеробних умовах піруват повністюметаболізється до вуглекислого газу і води з утворенням енергії у формі АТФ.Кінцеві продукти повного окислення глюкози виділяються легенями (вуглекислийгаз) і нирками (вода).
Показання для застосування. Гіпоглікемія, інфекційні захворювання,захворювання печінки, токсикоінфекції та інші токсичні стани, лікування шоку іколапсу. Глюкози розчин застосовують також для розведення різних лікарськихзасобів, сумісних з Глюкозою, при введенні у вену; як компонент парентеральногохарчування.
Спосіб застосування та дози. Глюкози розчин 40% вводять внутрішньовенно(дуже повільно) по 20 - 40 - 50 мл на введення. За необхідності вводятькраплинно, зі швидкістю до 30 крапель на хвилину, до 300 мл на добу (6 гглюкози на 1 кг маси тіла).
Для застосування як компонента парентеральногохарчування Глюкози розчин 40% змішують з Глюкози розчином 5% або збалансованимсольовим розчином до досягнення 10% концентації і проводять інфузію даногорозчину.
Побічна дія. При швидкому внутрішньовенному введенні можливийрозвиток флебіту. Можливий розвиток іонного (електролітного) дисбалансу.
Протипоказання. Цукровий діабет і різні стани, що супроводжуютьсягіперглікемією.
Передозування. При передозуванні препарату розвиваєтьсягіперглікемія, глюкозурія, підвищення осмотичного тиску крові (навіть розвиткугіперглікемічної гіперосмотичної коми), гіпергідратація і порушенняелектролітної рівноваги. В цьому разі препарат відміняють і призначають інсулініз розрахунку 1ОД на кожні 0,45 - 0,9 ммоль глюкози крові до досягнення рівня 9ммоль/л. Рівень глюкози крові слід знижувати поступово. Одночасно зпризначенням інсуліну проводять інфузію збалансованих сольових розчинів.
Особливості застосування. Препарат слід застосовувати під контролемрівня цукру в крові та рівня електролітів. Не рекомендується призначати Глюкозирозчин у гострому періоді тяжкої черепномозкової травми, при гострому порушеннімозкового кровообігу, тому що препарат може збільшувати пошкодження структурмозку і погіршувати перебіг захворювання (крім випадку корекції гіпоглікемії).
При гіпокаліємії введення Глюкози розчину необхіднопоєднувати одночасно з корекцією дефіциту калію (через небезпеку посиленнягіпокаліємії); при гіпотонічній дегідратації – одночсно із введеннямгіпертонічних сольових розчинів.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. У зв’язку з тим, що глюкоза являє собоюдостатньо сильний оксилювач, її не слід вводити в одному шприці згексаметилентетраміном. Глюкози розчин не рекомендується змішувати в одномушприці з лужними розчинами: із загальними анестетиками та снодійними(знижується їх активність), розчинами алкалоїдів (відбувається їх розпад).Глюкоза також послаблює дію аналгетиків, адерноміметиків, інактивуєстрептоміцин, знижує ефективність ністатину.
Для кращого засвоєння Глюкози при нормоглікемічнихстанах введення препарату бажано поєднувати із призначенням 4 - 8 ОД інсулінукороткої дії (підшкірно).
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухомумісці, при температурі від 5°С до30°С. При транспортуванні у зимовий час допускається заморожування.
Термін придатності - 6 років. Після закінченнятерміну придатності, вказаного на упаковці, препарат не застосовувати!