ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ГЛЮКОЗА
(GLUCOSА)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: dextrose;
основні фізико-хімічні властивості: безбарвна або злегка жовтувата прозорарідина;
склад: 100 мл розчину містять глюкози 5 г;
допоміжні речовини: вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Розчини для парентерального живлення.Вуглеводи.
Код АТС В05С Х01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. 5% розчин глюкозиізотонічний відносно плазми крові і при його внутрішньовенному введенні добрепоповнює об’єм циркулюючої крові при її втраті є джерелом поживного матеріалу,а також сприяє знешкодженню та виведенню отрут з організму. Глюкоза забезпечуєсубстратне поповнення енергозатрат. При внутрішньовенних ін’єкціях активізуєметаболічні процеси, покращує антитоксичну функцію печінки, посилюєскорочувальну активність міокарда, розширює судини, збільшує діурез.
Фармакокінетика. Після введення швидкорозподіляється у тканинах організму.
Показання для застосування. Поповнення об’єму циркулюючої крові (придегідратації внаслідок блювання, проносу, в післяопераційному періоді, пришоку, колапсі). Хвороби печінки, токсикоінфекції та інші інтоксикації,геморагічний діатез. Розчин глюкози також використовують як розчинник абоінфузійне середовище для введення різних лікарських засобів.
Електрохірургічні трансуретральні операціїпередміхурової залози і сечового міхура.
Спосіб застосування та дози. Ізотонічний розчин глюкози вводятьпідшкірно, внутрішньовенно краплинно та ректально.
Дорослим тадітям старше 15 років підшкірно та внутрішньовенно краплинно вводять 300 -500мл та більше на добу, ректально від 300 - 500 мл до 1000 - 2000 мл на добу,бажано краплинно.
Максимальна доза рідини для клінічногозастосування у дорослих не повинна перевищувати 2 л/24 год., у разі шоковогостану – максимум 2 л/год. Максимальна добова доза глюкози становить 0,75 г/кгмаси тіла на годину.
Дітям у разі необхідності поповнення об’ємуциркулюючої крові дозування 5% розчину глюкози проводять з урахуванням дефіцитурідини в організмі та добової потреби в рідині дитини, що становить у дітей до1 року 130 - 150 мл/кг/добу; у дітей старше 1 року, як і у дорослих – 20 - 30мл/кг/добу.
Об’єм для ректального введення 5% розчинуглюкози повинен відповідати віку дитини у тій самій дозі, що длявнутрішньовенних інфузій, бажано краплинно.
При електрохірургічних трансуретральнихопераціях 5% розчин Глюкози проводять по стандартних магістралях до промивногоканалу електрохірургічних інструментів для утворення прозорого діелектричногосередовища в зоні операції.
Побічна дія. Можливі порушення іонного балансу, алергічніреакції.
Протипоказання. Цукровий діабет і різні стани, що супроводжуютьсягіперглікемією.
Передозування. Можливий розвиток гіперглікемії тагіпергідратації. При цьому у пацієнтів спостерігається сухість шкіри таслизових оболонок, зниження напруження очного яблука, часте поверхневе дихання,тахікардія, аритмія, можливі втрата свідомості, підвищення температури тіла. Уразі передозування препарату призначають симптоматичне лікування та введенняпрепаратів звичайного інсуліну в дозі 1 ОД на 4-5 г сухої речовини глюкозипідшкірно або внутрішньовенно.
Особливості застосування. При тривалому внутрішньовенному застосуванніпрепарату необхідний контроль рівня цукру в крові. Для підвищення осмолярності5% розчин Глюкози можна комбінувати з ізотонічним розчином хлориду натрію.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Глюкоза несумісна у розчинах з амінофіліном,розчинними барбітуратами, еритроміцином, гідрокортизоном, варфарином,канаміцином, розчинними сульфаніламідами, ціанкобаламіном.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці притемпературі не вище 25°С. Термін придатності – 1,5 року.