ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
БІСАКОДИЛ
(Bisacodyl)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Bisacodyl;4,4’-діацетоксидифенілпіридил-(2)-метан;
основні фізико-хімічні властивості: супозиторії білого або білого з ледьжовтуватим відтінком кольору;
склад: 1 супозиторій містить бісакодилу 0,01 г;
допоміжна речовина: жир твердий.
Форма випуску. Супозиторії ректальні.
Фармакотерапевтична група. Проносні засоби. Код АТС А06А В02.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Бісакодил – проносний тавітрогінний засіб. Сприяє підвищенню секреції слизу в товстому кишечнику,прискорює та підсилює перистальтику кишечнику. Механізм проносної діїбісакодилу зумовлений збільшенням проникності води в порожнину кишечника тазменшенням її абсорбції, а також прискоренням перистальтики кишечнику. Важливуроль в механізмі дії відіграє розщеплення бісакодилу в лужному вмістікишечнику, що спричиняє подразнення рецепторів його слизової оболонки, у зв’язкуз чим збільшується секреція слизу та посилюється перистальтика кишечнику.
Фармакокінетика. При введеннісупозиторіїв у пряму кишку ефект препарату проявляється через 15–90 хвилин.
Показання для застосування. Симптоматичне лікування хронічних запорів різногогенезу, при необхідності випорожнення кишечнику перед рентгенівським та іншимидіагностичними дослідженнями, при підготовці до операцій на органахшлунково-кишкового тракту.
Спосіб застосування та дози. Дорослим призначають ректально по 1–2 супозиторіїна добу. При підготовці до операції або до рентгенівського дослідження(додатково до перорального прийому проносних засобів ввечері перед операцією)вранці, у день операції, призначають 1 супозиторій.
Дітям віком 2–7 років призначають по ½ супозиторія на добу, 8–14років – 1 супозиторій, 15–18 років – 1–2 супозиторії на добу.
Побічна дія. Можливі спазми кишечника, біль у животі (особливопри гострих запорах). При тривалому застосуванні високих доз можливіподразнення та меланоз кишечнику, а також коліт, який супроводжуєтьсяпорушенням водно-електролітного балансу, зокрема гіпокаліємією; можливевідчуття печіння в ділянці ануса; алергічні реакції.
Протипоказання. Синдром гострого живота, непрохідність кишечникурізного походження та клінічних форм, защемлена грижа, гострі запальнізахворювання органів черевної порожнини, прямої кишки, кровотечі, індивідуальначутливість, діти віком до 2 років.
Передозування. Проявляється діареєю із втратою великої кількостірідини та електролітів (м’язова слабкість, судоми).
Лікування: симптоматичне.
Особливості застосування. Не рекомендується тривале застосування препарату(як і інших послаблюючих засобів). При діареї або болях в животі застосуванняпрепарату необхідно тимчасово припинити. З обережністю, у випадках, коликористь від застосування переважає потенційний ризик для плоду, застосовуютьпри вагітності та лактації, оскільки можливе проникнення активної речовиникрізь плацентарний бар’єр і в молоко матері, а також при захворюваннях печінкита нирок.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не слід одночасно приймати лужні лікарськізасоби; при одночасному прийомі серцевих глікозидів їх активність посилюєтьсявнаслідок дефіциту калію.
Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла місці притемпературі від 8°С до 15°С. Термін придатності – 3 роки.