ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
МІЛДРОНАТ
Mildronatum
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: 3-(2,2,2-триметилгідразиній) пропіонатудигідрат;
основні фізико-хімічні властивості: безбарвний прозорий розчин;
склад: 1 мл ін’єкційного розчину містить 100 мгмілдронату;
допоміжні речовини: вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Препарати, що впливають на серцево-судиннусистему. Код АТС С01ЕВ17
Фармакологічні властивості. Мілдронат – структурний аналогγ-бутиробетаїну, попередника карнітину. Препарат, пригнічуючи активністьγ-бутиробетахнсинтетази, снижує біосинтез карнітину і транспортдовголанцюгових жирних кислот крізь мембрани клітин, перешкоджає накопиченню вклітинах активованих форм неокислених жирних кислот – похідних ацилкарнітину А,таким чином попереджуючи їх несприятливу дію.
Мілдронат відновлює рівновагу процесів доставкикисню і його споживання в клітинах; попереджує порушення транспорту АТФ,одночасно з цим активує гліколіз, що перебігає без додаткового споживаннякисню.
У результаті зниження концентрації карнітинупосилено синтезується γ-бутиробетоїн, якому притаманнісудинорозширювальні властивості.
Механізм дії мілдронату визначає широкий спектр йогофармакологічних ефектів. Він підвищує працездатність, зменшує симптомипсихічної і фізичної перенапруги.
Препарат має виражену кардіопротекторну дію. Присерцевій недостатності він покращує скоротчувальну здатність міокарда, збільшуєтолерантність до фізичного навантаження. При стабільній стенокардії II іIII функціонального класів підвищує фазичну працездатність хворих і знижуєчастоту приступів стенокардії.
При гострих і хронічних ішемічних порушенняхмозкового кровообігу мілдронат покращує циркуляцію крові в осередку ішемії,сприяючи перерозподілу мозкового кровотоку на користь ішемізованої ділянки.
Для мілдронату характерна також тонізуюча діяна ЦНС, він усуває функціональні порушення соматичної і вегетативної нервовихсистем, у тому числі – при абстинентному синдромі у хворих на хронічнийалкоголізм. Препарату також влістивий позитивний вплив на дистрофічно зміненісудини сітківки і на клітинний імунітет.
Фармакокінетика. Біодоступність препарату дорівнює 100%. Максимальнаконцентрація в плазмі крові досягає відразу ж після введення. Періоднапіввиведення становить 3-6 годин.
Показання для застосування. Зниження працездатності, фізичнеперевантаження, в тому числі – у спортсменів; у комплексній терапії ішемічноїхвороби серця(стенокардія, інфаркт міокарда, хронічна серцева недостатність ідисгормональна кардіопатія); гострі і хронічні порушення кровопостанчання мозку(мозкові інсульти і хронічна недостатність мозкового кровообігу);інфекційно-алергічна бронхіальна астма і хронічний обструктивний бронхіт (якімуномодулятор у комбінованій терапії); абстинентний синдром при хронічномуалкоголізмі (у комбінації із специфічною терапією алкоголізму); гостріпорушення кровообігу і сітківці ока.
Спосіб застосування та дози. Застосовують у дорослих внутрішньовенно тавнутрішньом’язово.
1.Серцево-судинні захворювання і порушеннямозкового кровообігу. Добова доза при внутрішньовенному введенні становить5-10 мл 10% розчину (0,5-1,0 г відповідно). Мінімальний курс лікування – 1-1,5місяці.
2. Хронічний алкоголізм. Внутрішньовенно івнутрішньом’язово по 0,5 г
2 рази на день. Курс лікування – 7-10 днів.
3. Судинна патологія і дистрофічні захворюваннясітківки ока. Парабульбарно і субкон’юктивально по 0,5 мл 10% розчинумілдронату протягом 10 днів. При запальних захворюваннях ока лікуваннякомбінують із парентеральним або локальним введенням кортикостероїдів, присудинних і дистрофічних захворюваннях – з препаратами, що покращуютьмікроциркуляцію.
Побічна дія. У рідкісних випадках – свербіж, диспептичні явища,тахікардія, збудження, зміни артеріального тиску.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат можна комбінувати зантиангінальними засобами, антикоагулянтами й антиагрегантами, антпаритмічнимизасобами, серцевими глікозидами, діуретичними засобами та іншими препаратами.
Мілдронат може потенціювати дію нітрогліцерину,ніфедипіну, β-адреноблокаторів, антигіпертензивних засобів і периферичнихвазодилататорів.
Передозування. Можливі різкі зміни артеріального тиску. В цьомувипадку застосовують необхідні лікарські засоби.
Особливості застосування. Обережно застосовують при хронічнихзахворюваннях печінки і нирок.
Немає достатніх даних щодо застосування мілдронату удітей.
Безпека застосування препарату під час вагітності недоведена. Для уникнення можливого несприятливого впливу на плід під часвагітності його не призначають.
Не вияснено, чи виділяється препарат із молокомматері. Якщо лікування мілдронатом для матері реально необхідно, то груднегодування дитини припиняють.
Через можливий розвиток стимулюючого ефекту рекомендуєтьсязастосовувати мілдронат у першій половині дня.
Умови та термін зберігання. Зберігають при кімнатній температурі всухому, недоступному для дітей місці. Термін зберігання – 4 роки.