ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
НОРФЛОГЕКСАЛ®
(NORFLOHEXAL®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічнаназви: norfloxacin;1-етил-6-фтор-1,4-дигідро-4-оксо-7(1-піперазиніл)-3-хінолінкарбонова кислота;
основні фізико-хімічнівластивості: білі, овальні, двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою;
склад: 1 таблетка, вкритаплівковою оболонкою, містить норфлоксацину 400 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна,натрію кроскармелоза, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат,тальк, метил гідроксипропілцелюлоза, макрогол 4000, пропіленгліколь, лактозимоногідрат, барвник – титану діоксид.
Форма випуску. Таблетки, вкриті плівковоюоболонкою.
Фармакотерапевтична група. Протимікробні препарати длясистемного застосування. Фторхінолони. Код АТС J01M A06.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Норфлоксацин пригнічуєсинтез бактеріальної дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК) за рахунок впливу нафермент ДНК-гіразу і завдяки цьому проявляє бактерицидну дію.
Основною частиною спектра діїнорфлоксацину з можливими географічними відмінностями чутливості є вплив на Neisseriagonorrhoeae (включаючи штами, що продукують пеніциліназу).
Норфлоксацин, як правило,ефективний щодо патогенних мікроорганізмів, що спричиняють інфекціїсечовивідних шляхів, таких як E. coli, Enterobacter spp., Klebsiellae,Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa i Serratia marcescens. Крімтого, норфлоксацин може, як правило, вважатися ефективним щодо патогеннихмікроорганізмів, які спричиняють запалення тонкого кишечнику, таких як E.coli, Salmonella enteritis i Campylobacter spp.
Норфлоксацин помірно активний щодоокремих штамів Ureaplasma urealyticum. Відносно Enterococcus faecalisі Enterococcus faecium слід очікувати вищих рівнів резистентності.
Норфлоксацин неефективний щодооблігатних анаеробних патогенних мікроорганізмів, таких як Actinomyces spp.,Bacterioides spp., Clostridium spp. (за винятком окремих штамів C.perfringens) і Peptostreptococcus spp., а також проти Stenotrophomonasmaltophilia та Chlamidia trachomatis. Існує часткова перехреснарезистентність норфлоксацину з іншими фторхінолонами. Не існує перехресноїрезистентності зі структурно не спорідненими субстанціями, такими якпеніциліни, цефалоспорини, тетрацикліни, макролідні антибіотики, аміноглікозидиі сульфоніламіди, 2,4-дигідропіримідини або комбінаціями цих субстанцій(наприклад ко-тримоксазол).
Метицилін-резистентні стафілококиє, однак, здебільшого стійкими до фторхінолонів.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньонорфлоксацин шкидко всмоктується. У здорових добровольців ступінь всмоктуваннястановить 30 - 40% від прийнятої внутрішньо дози. Протягом 1 - 1,5 год післяприйому 400 мг норфлоксацину його рівень у плазмі крові досягає 0,84 - 1,64мг/л. Час досягнення максимальної концентрації у плазмі становить 0,75 - 2 годнезалежно від дози, період напіввиведення становить 3 - 4 год.
Норфлоксацин слабко зв’язується збілками крові.
Норфлоксацин виявляється вамніотичній рідині і крові пуповини. Як і інші похідні хінолону, виділяється уматеринське молоко.
Видаляється з організму як за допомогоюметаболічного перетворення, так і шляхом виведення із сечею та жовчю. Виділенняіз сечею здійснюється через клубочкову фільтрацію та канальцеву секрецію.Кліренс креатиніну становить 506 ± 211 мл/хв.
У дорослих добровольців знормальною функцією нирок у сечі виявляється десь 25 - 40% норфлоксацину післяперорального одноразового або повторного введення в дозі 400 мг.
У здорових добровольців похилоговіку (65 - 75 років) виділення норфлоксацину уповільнюється відповідно довікових змін функції нирок. Період напіввиведення становить 2,7 - 3,5 год придозі 400 мг 1 раз на добу і 5,3 - 5,4 год при дозі 400 мг двічі на добу.
Норфлоксацин виявляється у сечі якнезмінена субстанція (понад 70%), а також у формі 6 активних метаболітів, антибактеріальнаактивність яких нижча за таку материнської субстанції.
На антибактеріальну активністьнорфлоксацину не впливають зміни рН сечі.
У пацієнтів з нирковоюнедостатністю фармакокінетика норфлоксацину не відрізняється від такої уздорових добровольців при кліренсі креатиніну 30 мл/хв * 1,73 м2.При кліренсі креатиніну нижче 30 мл/хв * 1,73 м2 виділеннянорфлоксацину із сечею значно зменшується. При цьому пікові концентраціїпрепарату в сироватці крові не відрізняються від таких у здорових добровольців.
Показання для застосування.Лікуванняінфекцій, спричинених чутливими до норфлорксацину грампозитивними іграмнегативними аеробними бактеріями, зокрема: гострих і хронічних (ускладненихабо неускладнених) інфекцій верхніх і нижніх відділів сечовивідних шляхів(цистит, пієліт, цистопієліт, пієлонефрит); інфекцій сечовивідних шляхів,пов’язаних з хірургічними втручаннями та урологічними процедурами абосечокам’яною хворобою.
Застосовують для профілактикиінфекцій, які спричиняють грамнегативні бактерії, у пацієнтів з ослабленимімунітетом і тяжкою нейтропенією.
Спосіб застосування тадози. НорфлоГексал®застосовують у дорослих.
Препарат приймають з рідиноюнатщесерце або разом з їжею. Краще приймати двічі на день (вранці і ввечері),але можна приймати 1 раз на добу (в один і той же час).
Дозування залежить від чутливостіпатогенних мікроорганізмів і тяжкості захворювання, тому перед початкомлікування необхідно перевірити чутливість патогенного мікроорганізму донорфлоксацину. Проте лікування може бути розпочате до того, як будуть отриманірезультати досліджень на чутливість. У цьому разі до початку планованої терапіїнеобхідно відібрати матеріал для лабораторної діагностики для того, аби матиможливість змінити лікування у разі відсутності чутливості збудників донорфлоксацину.
Дозування.
Діагноз
| Дозування
| Тривалість застосування
|
Неускладнений гострий цистит
| 400 мг двічі на добу
| 3 дні
|
Інфекції сечовивідних шляхів
| 400 мг двічі на добу
| 7 - 20 днів*
|
Хронічні рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхів
| 400 мг двічі на добу
| До 12 тижнів**
|
Профілактика інфекцій, спричинених грамнегативними мікроорганізмами, у пацієнтів з ослабленим імунітетом і тяжкою формою нейтропенії
| 400 мг 2 - 3 рази на добу
| Період тривалості нейтропенії***
|
* Деякі симптоми інфекційсечовивідних шляхів (печіння під час сечовипускання, підвищена температура,біль) поліпшуються вже через 1 - 2 дні, проте лікування продовжують відповіднодо рекомендованої тривалості.
** Якщо бажаний терапевтичнийефект досягається протягом перших 4 тижнів, доза НорфлоГексалу® можебути зменшена до 1 таблетки на добу.
*** Нині відсутні дані щодотривалості лікування понад 8 тижнів.
Дозування у пацієнтів знирковою недостатністю.
НорфлоГексал® можезастосовуватися у пацієнтів з нирковою недостатністю. У пацієнтів з кліренсомкреатиніну, що менше або дорівнює 30 мл/хв * 1,73 м2 рекомендованадоза НорфлоГексалу® не повинна перевищувати 1 таблетку на добу.
Дозування у пацієнтівпохилого віку.
За відсутності нирковоїнедостатності не має необхідності коригувати дозу НорфлоГексалу® упацієнтів похилого віку.
Побічна дія. При застосуванніНорфлоГексалу® у поодиноких випадках можуть розвинутись екзантема,біль і спазми в животі, нудота, головний біль, запаморочення, сонливість,анафілаксія, ангіоневротичний набряк, кропив’янка, інтерстиціальний нефрит,петехії, геморагічні були і папули з утворенням кірки як прояву залучення судин(васкуліт).
У поодиноких випадкахспостерігаються ексфоліативний дерматит, синдром Стівенса-Джонсона, синдромЛайєлла, ексудативна поліморфна еритема, свербіж, фотосенсибілізація, помірнагастралгія, печія, блювання, діарея, анорексія, псевдомембранозний коліт,панкреатит, гепатит, втома, зміна настрою, парестезія, безсоння, депресії,занепокоєння, дратівливість, ейфорія, дезорієнтація, галюцинації, збентеження,полінейропатія, включаючи синдром Гійєна-Барре, епілептиформні напади;прискорене серцебиття; гемолітична анемія; вагінальний кандидоз.
В окремих хворих можутьспостерігатися дизопія, посилена сльозотеча, дзвін у вухах; можуть виникнутиартрит, міалгія, артралгія, тенденіт, тендовагініт.
У хворих, які лікувалисяпрепаратами на основі норфлоксацину, спостерігалося декілька випадків запаленняахілового сухожилля, яке може призводити до розриву ахілового сухожилля.
При застосуванні норфлоксацинутакож можуть мати місце зміни лабораторних показників: еозинофілія, лейкопенія,нейтропенія, збільшення рівнів глутамат-оксалоацетат-трансамінази (СГОТ),глутамат-піруват-трансамінази (СГПТ) і лужної фосфатази сироватки крові.
У більшості своїй побічні реакціїпов’язані із застосуванням НорфлоГексалу®, не загрожують життю і непотребують вжиття спеціальних заходів.
Водночас, перелічені нижче окремірідкісні реакції потребують уваги.
Псевдомембранозний коліт.
У разі виникненняпсевдомембранозного коліту лікар повинен розглянути залежно від показань,питання щодо припинення лікування із застосуванням НорфлоГексалу® і негайнорозпочати відповідне лікування побічної реакції (наприклад застосуваннявідповідних антибіотиків/хіміотерапевтичних препаратів, ефективність якихдоведена в клініці). При цьому не повинні застосовуватись лікарські засоби, щопригнічують перистальтику.
Тяжкі реакціїгіперчутливості (наприклад анафілаксія).
При виникненні подібних реакційлікування із застосуванням НорфлоГексалу® повинно бути негайноприпинене мають бути вжиті відповідні невідкладні заходи (наприклад введенняантигістамінних препаратів, кортикостероїдів, симпатоміметиків. За необхідності– штучна вентиляція).
Виникнення епілептиформнихнападів.
У подібних випадках повинні бути вжиті звичайнівідповідні невідкладні заходи (наприклад підтримання вільними дихальних шляхів,введення протисудомних препаратів, зокрема, діазепаму або барбітуратів).
Протипоказання. НорфлоГексал® протипоказанийхворим з підвищеною чутливістю до норфлоксацину або інших похідних хінолону, атакож у разі підвищеної чутливості до будь-якого з інших інгредієнтів, щовходять до його складу.
НорфлоГексал®протипоказаний пацієнтам, які мають в анамнезі тендиніти або розриви сухожиль,пов’язані з лікуванням похідними хінолону. Діти до 18 років.
Передозування. Дотепер відсутня будь-якаінформація щодо передозування норфлоксацином.
У разі гострого передозуванняпацієнт повинен відразу випити розчин, що містить кальцій, аби перетворитинорфлоксацин на комплекс з кальцієм, який всмоктується зі шлунково-кишковоготракту у дуже незначній кількості.
Пацієнт повинен бути ретельнообстежений і має одержати за необхідності симптоматичне і підтримуючелікування. При цьому треба, щоб було забезпечене достатнє поповнення рідини.
Особливості застосування.
Фотосенсибілізація.
Застосовування НорфлоГексалу®або інших лікарських препаратів, що належать до групи хінолонів, можепризводити до підвищення фоточутливості, тому під час лікування необхідноуникати тривалих і сильних впливів сонячного опромінення. У цей період також неможна користуватися солярієм.
При виникненні ознак фотосенсибілізаціїлікування повинно бути припинено.
Тендиніти або розривсухожиль.
Як і для інших препаратів з групихінолонів, при застосуванні норфлоксацину зрідка спостерігалися випадкивиникнення тендинітів та/або розривів сухожилля (особливо ахілового сухожилля).Найбільш схильними до цього були пацієнти похилого віку і пацієнти, якіотримували лікування із застосуванням кортикостероїдів. Через це при виникненніперших ознак болю або запалення пацієнт повинен зафіксувати в нерухомому станісуглоби, що турбують, і проконсультуватися з лікарем. Якщо не можна виключитивиникнення тендинітів або розриву сухожилля, лікування із застосуваннямнорфлоксацину має бути припинене.
Злоякісна міастенія.
На фоні приймання НорфлоГексалом®може проявитися злоякісна міастенія (не діагностована перед початкомлікування), що в свою чергу може спричинити небезпечну для життя недостатністьдихальних м’язів.
При виникненні задишки під часлікування із застосуванням норфлоксацину слід вжити відповідних застережних таневідкладних заходів.
Дефіцитглюкозо-6-фосфат-дегідрогенази.
Як і при застосуванні інших хінолонів, можуть матимісце гемолітичні реакції у пацієнтів із прихованим або вираженим дефіцитомглюкозо-6-дегідрогенази.
Інформація для діабетиків.
1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, міститьменше 0,01 обмінну вуглеводну одиницю.
Вагітність і лактація.
НорфлоГексал® непризначають вагітним, оскільки немає достатнього досвіду щодо безпечностізастосування норфлоксацину у цієї групи пацієнтів.
Не призначають препарат протягом лактації,оскільки норфлоксацин, як інші хінолони, проникати у молоко матері.
Вплив на здатність керуватитранспортними засобами та іншими механізмами.
НорфлоГексал® навіть призапропонованому режимі застосування може змінювати реакції такою мірою, що здатністькерувати транспортними засобами або іншими механізмами погіршується. Більшоюмірою це стосується початкового етапу лікування, збільшення дози і, можливо,зміни препаратів, а також застосування у поєднанні з алкоголем.
Взаємодія з іншимилікарськими засобами. Норфлоксацин інгібує фермент CYP IA2, що може призводити довзаємодії з іншими лікарськими засобами, які метаболізуються за допомогою цьогоферменту.
Нітрофурантоїн. В умовах in vitro показанийантагонізм між норфлоксацином і нітрофурантоїном, тому необхідно уникати їхсумісного застосування.
Пробенецид. Пробенецид зменшуєвиділення норфлоксацину в сечу, але не впливає на його нормальну концентрацію всироватці крові.
Теофілін. Повідомлялося пропідвищення рівня теофіліну в плазмі крові хворих при його одночасномузастосуванні з норфлоксацином, а також побічні ефекти, спричиненінорфлоксацином. З цієї причини, за умов одночасного застосування норфлоксацинута теофіліну необхідно контролювати концентрацію теофіліну в плазмі крові занеобхідності відкоригувати дозування.
Кофеїн. Як і інші хінолони,норфлоксацин гальмує дегідратацію кофеїну, що може призвести до зменшеннявиділення і збільшення періоду напіввиведення кофеїну з плазми. Це необхідновраховувати при вживанні кави, а також при застосуванні лікарських препаратів,що містять кофеїн (болезаспокійливі засоби).
Циклоспорин. Повідомлялося прозбільшення концентрації циклоспорину в сироватці крові при його одночасномузастосуванні і норфлоксацином. З цієї причини слід контролювати концентрацію циклоспоринув сироватці крові і, за необхідності, відповідно відкоригувати дозування.
Варфарин. Хінолони, включаючинорфлоксацин, можуть потенціювати дію перорального антикоагулянта варфарину абойого похідних (наприклад фенпропарону, аценокумаролу), тому при одночасномузастосуванні цих лікарських препаратів слід уважно контролювати протромбіновийчас або інші параметри коагуляції.
Гормональні контрацептиви. Протизаплідна діяпероральних контрацептивів у поодиноких випадках може бути поставлена підсумнів при лікуванні із застосуванням антибіотиків, тому при одночасномузастосуванні норфлоксацину та пероральних контрацептивів додатковорекомендується застосування негормональних протизаплідних методів.
Фенбуфен. Згідно з даними дослідженьна тваринах, одночасне застосування хінолонів з фенбуфеном може бути причиноюепілептичних нападів, тому слід уникати застосовувати хінолони з фенбуфеномразом.
Різні препарати (препаратизаліза, антацидні засоби і препарати, що містять магній, алюміній, кальцій тацинк). Препаратикальцію, полівітамінні препарати, що містять кальцій, не повиннізастосовуватися разом з НорфлоГексалом®, оскільки може мати місцезменшення абсорбції норфлоксацину, що призводить до зниження його концентраціїу сироватці крові та сечі. Це також стосується живильних розчинів,застосовуваних внутрішньо, і більшості молочних продуктів (молока абонатуральних молочних продуктів, таких як йогурт).
НорфлоГексал® слідприймати за 2 год до або через 4 год після вживання таких препаратів.
Умови та термін зберігання.Зберігатиу недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температуріне вище 25°С. Термін придатності – 3роки.