ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
САЛОФАЛЬК
(SALOFALK(R))
Загальна характеристика:
міжнародна назва: mesalazine;
Основні фізіко-хімічні властивості: заокруглені частки витягнутої або округлоїформи, сірувато-білого кольору;
склад: 1 пакетик "Грану-Стикс" містить 500 мг або1000 мг месалазину (5-аміносаліцилової кислоти);
допоміжні речовини: целюлозамікрокристалічна, гіпромелоза (50mPas), кремній колоїдний безводний, сухаречовина 40% дисперсії поліакрилату (що складається з полі(етилакрилат-метилметакрилату [Еудражіт NE 40 D]), що містить 2% ноноксинолу100), магнію стеарат, суха речовина 33% емульсії симетикону, що складається з:92% симетикону, 7,7% метилцелюлози, 0,3 % сорбінової кислоти), сополімерметакрилової кислоти і метилметакрилату (1:1) [Еудражіт L 100 ], триетилцитрат, тальк, титану діоксид (Е 171), натрію кармелоза, аспартам, лимоннакислота безводна, солодкий ванільний ароматизатор (Гіваудан 75016-32), тальк,повідон К 25.
Форма випуску. Гранули пролонгованої дії, вкриті гастрорезистентноюоболонкою.
Фармакотерапевтична група. Протизапальні засоби, що застосовуються длялікування кишечника. Код АТС A07EC02.
Фармакологічні властивості.
Механізм протизапальної дії невідомий. Результати досліджень invitro свідчать, що певну роль може відігравати інгібування ліпоксигенази.
Було також продемонстровано вплив наконцентрацію простагландинів у слизовій оболонці кишечнику. Месалазин(5-аміносаліцилова кислота / 5-АСК) може також діяти як поглинач радикалівреактивних сполук кисню.
Месалазин при пероральному прийомі діє переважним чином локально наслизову оболонку кишок і на підслизову тканину з люмінального боку кишок. Отже,важливо, що месалазин є доступним у зонах запалення. Системна біодоступність таконцентрації в плазмі крові, таким чином, не є істотними для терапевтичногоефекту, а швидше являються фактором нешкідливості. Для досягнення такого ефектугранули Салофальку є резистентними до шлункового соку і месалазин з нихвивільнюється залежно від рН середовища завдяки покриттю Еудражітом L іпролонговано внаслідок матриксной структури гранул.
Фармакокінетика.
Загальні властивості месалазину
Поглинання:
Поглинання месалазину є найвищим у проксимальнійчастині кишечнику і найнижчим – у дистальній його частині.
Біотрансформація:
Месалазин метаболізується як досистемно у слизовій оболонці кишечнику,так і в печінці у фармакологічно неактивну N-ацетил-5-аміносаліцилову кислоту(N-Aц-5-АСК). Очевидно, що ацетилювання не залежить від фенотипу апарату дляацетилювання хворого. Деяке ацетилювання також відбувається завдяки діїбактерій в товстому кишечнику. Зв’язування месалазину і N-Aц-5-АСК з білкамистановить відповідно 43% і 78%.
Виведення:
Месалазин і його метаболіт N-Aц-5-АСК виводяться з фекаліями (основначастина), через нирки (варіює між 20 і 50% залежно від типу застосування,фармацевтичної форми і шляху вивільнення месалазину, відповідно) і з жовчю(незначна частина). Ниркова екскреція відбувається переважно у виглядіN-Aц-5-АСК. Близько 1% від загальної введеної перорально дози месалазинуекскретується до грудного молока головним чином у вигляді N-Aц-5-АСК.
Специфічні для гранул Салофальку:
Розподіл:
Завдяки розміру гранул - близько 1 мм - проходження із шлунка дотонкого кишечнику відбувається швидко.
Комбіноване фармакосцинтиграфічно-фармакокінетичне дослідженняпоказало, що сполука досягає ілеоцекальної ділянки впродовж приблизно 3 годин івисхідної ободової кишки впродовж приблизно 4 годин. Загальний час знаходженняв товстому кишечнику становить близько 20 годин.
Встановлено, що близько 80% від введеної пероральної дози є доступною вободовій, сигмоподібній та прямій кишці.
Поглинання:
Вивільнення месалазину з гранул Салофальку починається після лаг-фази,що триває приблизно 2 – 3 години, пік концентрації в плазмі досягається через 4– 5 годин. Встановлено, що системна біодоступність месалазину післяперорального застосування становить приблизно 15 – 25%.
Прийом їжі уповільнює поглинання на 1 – 2 години, але не змінюєшвидкість і ступінь поглинання.
Виведення:
Для добової дози месалазину 3 х 500 мг було обчислено загальневиведення месалазину і N-Aц-5-АСК нирками за сталих умов, яке становило близько25%. Частина екскреції неметаболізованого месалазину становила менше 1% відоральної дози. Час напіввиведення в цьому дослідженні становив 4,4 години.
Показання для застосування.
Виразковий коліт (лікування гострих станів іпідтримання ремісії).
Спосіб застосування та дози.
Для лікування гострих станів при виразковому коліті:
Залежно від клінічної потреби в кожному окремому випадку один пакетикгранул Салофальку 500 мг тричі на день або один пакетик гранул Салофальку 1000мг тричі на день (що еквівалентно 1,5-3,0 г месалазину щодобово).
Для підтримання ремісії при виразковому коліті:
Один пакетик гранул Салофальку 500 мг тричіна день (що еквівалентно 1,5 г месалазину щодобово).
Діти віком до 6 років:
Гранули Салофальку не можна застосовуватидля лікування дітей молодше 6 років, тому що досвід застосування препарату вцій віковій групі недостатній.
Діти старше 6 років і підлітки:
При гострих нападах, залежно від тяжкостізахворювання, 30-50 мг месалазину/кг маси тіла/день необхідно розділити на триприйоми. Для підтримання ремісії приймають 15-30 мг месалазину/кг маситіла/день, який потрібно розділити на два прийоми. Взагалі рекомендується дітямз масою тіла до 40 кг приймати половину дози для дорослих і з масою тіла понад40 кг – нормальну дозу для дорослих.
Вміст гранул Салофальк 500 мг і Салофальк 1000 мг не можна розжовувати.Вміст пакетика з гранулами Салофальку 500 мг або Салофальку 1000 мг потрібноприймати вранці, в обід і ввечері. Гранули потрібно помістити на язик іпроковтнути, не розжовуючи, разом з достатньою кількістю рідини.
Як при гострих станах при запаленні, так і при тривалому застосуваннідля досягнення бажаного терапевтичного ефекту гранули Салофальку 500 мг іСалофальку 1000 мг потрібно приймати регулярно і постійно.
Взагалі гострий стан при виразковому коліті послаблюється через 8-12тижнів; потім для більшості хворих дозу можна знизити до 1,5 г месалазину надобу.
Побічна дія.
Побічні явища, пов’язані зі шлунково-кишковимтрактом (поодинокі, ³ 0,01 % - < 0,1 %):
біль у черевній порожнині, діарея, метеоризм, нудота і блювання.
Побічні явища, пов’язані з центральною нервовоюсистемою (поодинокі, ³ 0,01 % - < 0,1 %):
головний біль, запаморочення.
Побічні явища, пов’язані з нирками (дуже поодинокі,< 0,01 %):
порушення функції нирок, включаючи гострийхронічний інтестинальний нефрит і ниркову недостатність.
Реакції гіперчутливості (дуже поодинокі, < 0,01%):
алергічна екзантема, медикаментозна гарячка, бронхоспазм, пери- таміокардит, гострий панкреатит, алергічний альвеоліт, синдром червоного вовчака,панколіт.
М’язово-скелетні порушення (дуже поодинокі, <0,01 %):
міалгія та арталгія.
Порушення з боку кровоносної і лімфатичної систем(дуже поодинокі, < 0,01 %):
зміни у складі крові (апластична анемія,агранулоцитоз, панцитопенія, нейтропенія, лейкопенія, тромбоцитопенія).
Порушення з боку печінки і жовчного міхура (дужепоодинокі, < 0,01 %):
зміни у функціональних печінкових пробах(підвищення активності трансаміназ), гепатит.
Порушення з боку шкіри і її придатків (дужепоодинокі, < 0,01 %):
алопеція.
Протипоказання.
Гранули Салофальку 500 мг і Салофальку 1000мг протипоказані у випадках:
існуючої гіперчутливості до саліцилової кислоти та її похідних або добудь-якого з інших компонентів;
тяжких порушень функції печінки і нирок;
існуючої виразки шлунка або дванадцятипалої кишки;
геморагічного діатезу.
Передозування.
На сьогодні про випадки інтоксикації таспецифічні антидоти не повідомлялось.
В разі необхідності слід застосовувативнутрішньовенну інфузію електролітів (примусовий діурез).
Особливості застосування.
Перед початком та протягом лікування необхідно проводити дослідженнякрові (диференційний підрахунок формених елементів крові; параметри функціїпечінки, такі як трансамінази; вміст креатиніну) і сечі (показники рівнів) навибір лікаря. За нормами рекомендується контроль через 14 днів після початкулікування, потім два-три рази з інтервалами 4 тижні.
Якщо результати досліджень нормальні, рутинні перевірки можутьпроводитись кожні 3 місяці. Якщо ж розвиваються інші додаткові симптоми,аналізи необхідно зробити терміново.
Особлива увага при застосуванні гранул Салофальку необхідна припорушенні функції печінки. Салофальк не рекомендується застосовувати хворим з порушеноюфункцією нирок. При погіршенні функції нирок впродовж лікування слід мати наувазі індуковану месалазином токсичність по відношенню до нирок.
Хворі з легеневими захворюваннями, зокрема з астмою, повинні бути піднаглядом лікаря протягом курсу лікування гранулами Салофальку.
Хворі, які мають несприятливі реакції на препарати, що містятьсульфасалазин, повинні перебувати під наглядом з самого початку лікувальногокурсу із застосуванням гранул Салофальку. Якщо ж гранули Салофальку викликаютьреакції гострої чутливості, такі як судоми, гострий біль у животі, гарячка,сильний головний біль та висип, терапію слід негайно припинити.
Хворим на фенілкетонурію слід мати на увазі, що гранули Салофальку 500мг та Салофальку 1000 мг містять аспартам як підсоложуючий агент, що рівноцінно0,56 мг (гранули Салофальку 500 мг) та 1,12 мг (гранули Салофальку 1000 мг)фенілаланіну.
Гранули Салофальку не можна застосовувати для лікування дітей молодше 6років.
Вагітністьта лактація
Достатніх даних щодо застосування гастрорезистентних гранул Салофалькуз подовженим вивільненням у вагітних жінок немає. Проте дані про застосуванняпрепарату в обмеженої кількості вагітних вказують на відсутність небажаних впливівмесалазину на перебіг вагітності або на здоров’я плода та (або)новонародженого. На сьогодні ніякі інші епідеміологічні дані, що маютьвідношення до препарату, не відомі. В одному єдиному випадку після тривалогозастосування впродовж вагітності месалазину у високій дозі (2-4 г перорально)повідомлялось про ниркову недостатність у новонародженого.
Дослідження на тваринах при пероральному прийомі месалазину незасвідчило прямого або опосередкованого несприятливого впливу на вагітність,розвиток ембріону/плода, пологи або постнатальний розвиток.
Гранули Салофальку необхідно приймати протягом вагітності лише тоді,коли потенційна користь від застосування переважатиме можливий ризик.
N-ацетил-5-аміносаліцилова кислота і меншою мірою месалазинекскретуються в грудне молоко. На сьогодні є лише обмежений досвід застосуванняпрепарату у жінок при лактації. Не можна виключити реакції гіперчутливості,такі, як діарея. Отже, гранули Салофальку мають застосовуватись при грудномувигодовуванні лише тоді, коли потенційна користь від застосування для матеріпереважатиме можливий ризик для плоду. Якщо у грудної дитини розвинетьсядіарея, годування груддю слід припинити.
Вплив на здатність керувати автомобілем та працюватимеханізмами.
Вплив препарату на здатність керуватиавтомобілем та працювати з механізмами не спостерігався.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Спеціальних досліджень взаємодії не проводилось.
Взаємодії можуть мати місце протягом лікування гранулами Салофальку 500мг або Салофальку 1000 мг при одночасному застосуванні таких лікарськихпрепаратів. Більшість з цих можливих взаємодій ґрунтується на теоретичнихміркуваннях:
Антикоагулянтикумаринового можливий потенційний антикоагулюючий
типу:ефект (збільшення ризику кишкової
кровотечі).
Глюкокортикоїди: можливе посилення небажаних шлунко-
вих явищ.
Сульфонілсечовина: можливе посилення цукровознижуючих
ефектів у крові.
Метотрексат: можливе збільшення токсичної дії
метотрексату.
Пробенецид / сульфінпіразон: можливе послаблення урикозуричного
ефекту.
Спіронолактон / фуроземід: можливе зменшення діуретичного
ефекту.
Рифампіцин: можливе послаблення туберкулостатич-
ного ефекту.
Лактулоза або інші препарати, можливе зменшення вивільнення
що можуть знижувати рН калу: месалазину із гранул внаслідокзниження
рН, викликаного метаболізмом бактерій.
Хворим, які одночасно приймають азатіопринабо 6-меркаптопурин, треба мати на увазі можливе посилення мієлосупресивногоефекту азатіоприну або 6-меркаптопурину.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці, прикімнатній температурі (не вище 25°С). Термін придатності - 4 роки. Препарат неможна застосовувати після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.