ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ВІТАМІН А
(VITAMIN A)
Загальна характеристика:
міжнародна і хімічна назви: Ретинол (Retіnol), транс-9,13-диметил-7-(1,1,5-триметил-циклогексен-5-іл-6)-нонатетраен-7,9, 11, 13-ола-15 пальмітат;
основні фізико-хімічні властивості: капсули м’які желатинові, кулястої абосферичної форми, зі швом, жовтого кольору по 5000 МО, червоного кольору по33000 МО, заповнені маслянистою рідиною від світло-жовтого до темно-жовтогокольору.
склад: 1 капсула містить ретинолу пальмітату (у перерахунку на 100 %речовину) 0,00275 г (5000 МО), або 0,01815 г (33000 МО);
допоміжні речовини: олія соняшникова рафінована дезодорована або оліякукурудзяна рафінована дезодорована.
Форма випуску. Капсули м’які.
Фармакотерапевтична група. Прості препарати вітаміну А. Ретинол (вітамін А).
Код АТС А11СА01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Вітамін А (ретинол)належить до групи жиророзчиннихвітамінів.
Препарат “Вітамін А” є аналогом природного вітаміну А і необхідний длявідновлення нормальної концентрації ретинолу в організмі. Вітамін А відіграєважливу роль у синтезі білків, ліпідів, мукополісахаридів, регулює балансмінералів.
Найбільш специфічною функцією вітаміну А є забезпечення процесів зору(фоторецепції). Трансретиналь бере участь у синтезі зорового пурпуру -родопсину, розташованого в паличках сітківки.
Вітамін А модулює процеси диференціювання епітеліальних клітин, береучасть у розвитку секреторних залоз, процесах кератинізації, регенераціїслизових оболонок і шкіри.
Вітамін А необхідний для нормального функціонування ендокринних залоз іросту організму, тому що є синергістом соматомединів.
Вітамін А впливає на поділ імунокомпетентних клітин, на синтез факторівспецифічного (імуноглобулінів) і неспецифічного (інтерферон, лізоцим) захистуорганізму від інфекційних та інших захворювань, стимулює мієлопоез.
Ретинол підвищує рівень глікогену в печінці, стимулює продукціютрипсину і ліпази в травній системі; інгібує фотохімічні вільнорадикальніреакції та окислювання цистеїну; активує включення сульфатів у компонентисполучної тканини, хрящів, кісток; у гепарини, підтримуючи реологічнівластивості крові; забезпечує потребу в сульфоцереброзидах та мієліні,забезпечуючи проведення і передачу нервових імпульсів.
При нестачі вітаміну А розвиваються порушення сутінкового зору (курячасліпота) та атрофія епітелія кон’юнктиви, рогівки, слізних залоз.Спостерігаються дегенеративно-дистрофічні процеси в дихальних шляхах (слизовіоболонки носоглотки, придаткових пазух, трахеї, бронхів), у сечостатевійсистемі (епітелій ниркових мисок, сечоводів, сечового міхура, уретри, піхви,яєчників, маткових труб і ендометрію, сем’яних пухирців і канатиків,передміхурової залози), у травній системі (слизова шлунково-кишкового тракту,слинних залоз, підшлункової залози). Дефіцит вітаміну А призводить до порушеннятрофіки шкіри (гіперкератоз), погіршення росту і якості волосся і нігтів, атакож функції сальних і потових залоз. Крім цього, спостерігається зниженнямаси тіла й уповільнення росту кісток, зниження синтезу глюкокортикоїдів тастероїдних гормонів, порушення опірності організму інфекційним та іншимзахворюванням. Відмічається підвищений холе- і нефролітіаз.
Нестача або надлишок вітаміну А в організмі жінки може викликатианомалії внутрішньоутробного розвитку плоду.
Ретинол має протипухлинну дію, що не поширюється на неепітеліальніпухлини.
Фармакокінетика. Прийнятий внутрішньо Ретинолу пальмітат добревсмоктується у верхніх відділах тонкого кишечнику. Потім у складі хіломікронівтранспортується зі стінки кишечнику в лімфатичну систему і через грудний протокпотрапляє в кровообіг. Транспорт ретинолефірів у крові здійснюєтьсяβ-ліпопротеїдами. Максимальний рівень ефірів вітаміну А в сироватці кровіспостерігається через 3 години після прийому. Місцем депонування вітаміну А єпаренхіма печінки, де він накопичується в стійких ефірних формах. Крім того,високий вміст вітаміну А визначається в пігментному епітелії ретіни. Дане депонеобхідне для регулярного постачання зовнішніх сегментів паличок та колбочоквітаміном А.
Біотрансформація ретинолу проходить у печінці, а потім у вигляді неактивнихметаболітів він виводиться нирками. Ретинол може частково виводитися з жовчю табрати участь в ентерогепатичній циркуляції. Елімінація ретинолу відбуваєтьсяповільно–за 3 тижні з організму виводиться 34% прийнятої дози препарату.
Показання для застосування. Лікування авітамінозу А.
Захворювання очей: пігментний ретиніт, ксерофтальмія, ксеромаляція,гемералопія, екзематозні поразки повік, інша патологія, що супроводжуєтьсядегенеративними змінами.
Захворювання і ураження шкіри: обмороження, опіки, рани, іхтіоз ігіперкератоз, псоріаз, деякі форми екзем, фурункульоз, звичайні і рожеві вугрі,себорея, облисіння.
Комплексна терапія патології опірно-рухового апарату, порушеньмінерального обміну: остеоартроз, остеохондроз, переломи кісток.
Гіпотрофії.
Гострі та хронічні бронхолегеневі захворювання і патологія ЛОР-органів.
Запальні, ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишкового тракту, цирозпечінки. Системні захворювання сполучної тканини: ревматоїдний артрит,системний червоний вовчак; вторинні імунодефіцити.
Гіпотиреоз, цукровий діабет, мастопатії, порушення функції статевихзалоз.
Епітеліальні пухлини і лейкози.
Спосіб застосування та дози. Препарат приймають внутрішньо під час абопісля їди.
Вища разова лікувальна доза для дорослих 50000 МО, добова100000 МО, для дітей старше 7 років відповідно 5000 МО та 20000 МО.
З лікувальною метою при авітамінозі легкої та середньої ступенідорослим призначають до 33000 МО на добу, при захворюваннях очей 5000–100000 МОна добу. Дітям старше 7 років 5000 МО. При захворюваннях шкіри дорослим50000–100000 МО на добу, дітям 5000–20000 МО на добу.
Дози і тривалість курсу лікування Вітаміном А встановлює лікар.
Побічна дія. Тривалий прийом великих доз вітаміну А можевикликати розвиток гіпервітаміноза А. У дорослих цей стан супроводжуєтьсясонливістю, млявістю, головним болем, гіперемією обличчя, нудотою, блюванням,дратівливістю, розладом ходи, хворобливістю в кістках нижніх кінцівок.Лікування симптоматичне, як антагоніст призначають тироксин, раціональним є застосуванняаскорбінової кислоти, вітаміну Е.
Протипоказання. Індивідуальна підвищена чутливість до компонентівпрепарату, жовчнокам’яна хвороба, хронічний панкреатит.
Передозування. Гострий гіпервітаміноз А супроводжується сильнимголовним болем, підвищенням температури, сонливістю, блюванням, порушенням зору(двоїнням в очах). У тяжких випадках розвиваються судомні напади і серцеваслабкість.
Особливості застосування. З обережністю застосовувати при гострому тахронічному нефриті, декомпенсованій серцевій недостатності, тяжких ушкодженняхгепатобіліарної системи, захворюваннях, що супроводжуються зниженимзгортуванням крові.
Препарат має властивість накопичуватися і довгостроково перебувати ворганізмі. Жінкам, що приймали високі дози ретинолу, можна планувати вагітністьне раніше, ніж через 6–12 місяців. Це пов’язано з тим, що протягом цього часуіснує ризик неправильного розвитку плоду під впливом високого вмісту вітаміну Ав організмі.
Не слід приймати великі дози ретинолу (понад 10000 МО) жінкам у періодлактації через загрозу розвитку в грудних дітей гіпервітамінозу А.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Естрогени підвищують ризик розвиткугіпервітамінозу А.
Ретинолу пальмітат знижує протизапальну дію глюкокортикоїдів.
Ретинолу пальмітат не можна одночасно приймати з нітритами іхолестираміном, тому що вони порушують всмоктування препарату.
Ретинолу пальмітат не повинний застосовуватися разом з іншими похіднимивітаміну А через небезпеку передозування, розвитку гіпервітамінозу А.
Комбінація з вітаміном Е сприяє збереженню ретинолу пальмітату вактивній формі, всмоктуванню з кишечнику та анаболічним ефектам.
Умови та термін зберігання. У сухому, захищеному від світла місці, притемпературі від 15 до 25 °C. Зберігати у недоступному для дітей місці. Термінпридатності - 2 роки.