ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ВІТАМІНА
(VITAMINА)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: ретинол;
основніфізико-хімічні властивості: овальні м''які желатинові капсули, щомістять
прозоругрузлу рідину бурштинового кольору;
склад: ретинолу ацетату 8 000 МО(у вигляді натуральної олії з печінки тріски);
допоміжніречовини: желатин, гліцерин, олія соєва.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтичнагрупа. Вітаміни. Код АТС А11СА01
Фармакологічні властивості.Вітамін Аістотно впливає на сприйняття світла, беручи участь у процесах фоторецепції,адаптації зору людини до темряви; відіграє важливу роль у процесах епітелизаціїшкіри і слизових оболонок, запобігаючи їхній надлишковій зроговілості ілущенню. Він підтримує цілісність і функціональну активність епітеліальнихклітин слизових оболонок шлунково-кишкового тракту. Вітамін А активує включеннясульфатів у структурні компоненти сполучної, хрящової і кісткової тканин, щосприяє поліпшенню трофіки. Ретинолу ацетат необхідний для нормальногофункціонування печінки, синтезу стероїдних гормонів. Вітамін А бере участь упроцесах розподілу імунокомпетентних клітин, синтезі імуноглобулінів, у томучислі секреторного імуноглобуліну А, інтерферону, лізоциму та інших чинниківспецифічного і неспецифічного захисту від інфекцій, активує ферменти лізосом уфагоцитах.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньоВітамін А розщеплюється в кишечнику за допомогою спеціальних гідролаз, щовиробляються підшлунковою залозою і слизовою оболонкою кишечнику з утвореннямвільного ретинолу. Біотрансформація ретинолу відбувається в печінці. Неактивніметаболіти виводяться нирками, кишечником і легенями. За 21 день з організмувиводиться всього 34 % прийнятої дози. Тому повторні прийоми великих дозретинолу можуть призводити до його кумуляції.
Показання для застосування. Лікуванняавітамінозу та гіповітамінозу А у дорослих і дітей; у схемах лікування призахворюваннях ока (гемералопія, пігментний ретиніт, ксерофтальмія, кератомаляція, екзематозні ураження повік); різноманітніураження і захворювання шкіри (опіки,відмороження, рани, що погано гояться, трофічні виразки, іхтіоз,пустульозний дерматит, фолікулярний дискератоз, старечий кератит, деякі
форми екзем, лейкоплакії зісхильністю до злоякісного переродження). Як засіб, що підвищує опірністьорганізму до інфекцій, Вітамін А застосовують у комплексному лікуванні гострихреспіраторних захворювань, рецидивуючих пневмоній і хронічних бронхолегеневихзахворювань, хронічних гастритів, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалоїкишки, запальних і ерозивно-виразкових захворювань кишечнику, токсичнихгепатитів, холециститів з недостатньою екскреторною функцією, цирозів печінки.
Спосіб застосування тадози. Матерям-годувальницямпризначають по 1 капсулі на день, через10-15 хвилин після їди. Тривалість лікування погоджують з лікарем. Лікувальнідози Вітаміну А для дорослих при гіповітамінозі А легкого і середнього ступенястановлять 33 000 МО (4 капсули) на добу, при захворюваннях ока (гемералопія,ксерофтальмія, пігментний ретиніт) і шкіри - 50 000 -100 000 МО на добу (6-12капсул). Добові дози для дітей при захворюваннях шкіри становлять 5 000-20 000МО, залежно від віку (1-3 капсули). Разові дози Вітаміну А для дорослих неповинні перевищувати 50 000 МО, для дітей - 5 000 МО. Добові дози вітаміну Адля дорослих не повинні перевищувати 100 000 МО (12 капсул), для дітей - 20 000МО (3 капсули). Дози і тривалість лікуванняВітаміном А повинні бути узгоджені з лікарем.
Побічна дія. Явища гіпервітамінозу. Уцих випадках треба негайно припинити застосуванняВітаміну А, призначити ергокальциферол (вітамін D2).
Протипоказання.Захворювання центральної нервової системи з підвищенням внутрішньочерепного тиску;тяжкі порушення функції печінки; I триместр вагітності.
Взаємодія з іншимилікарськими засобами. При гемералопії вітамін А варто призначати разом ізрибофлавіном, нікотиновою кислотою. Вітамін А є синергістом вітаміну Е. Неможна одночасно з вітаміном А призначати нітрити та холестирамін, оскільки вонипорушують його всмоктування.
Передозування. Передозування Вітаміну А(гострий гіпервітаміноз А) виявляється сильним головним болем, сонливістю,порушенням зору у вигляді диплопії. Необхідно провести промивання шлунка,госпіталізувати хворого в токсикологічне відділення.
Особливості застосування. Не рекомендуєтьсякомбінація з іншими препаратами, що містять вітамін А. Дотримувати обережностіпри тяжких захворюваннях печінки і нирок, декомпенсованій серцевій діяльності,вагітності, хронічному панкреатиті.
Умови та термін зберігання. Зберігати при кімнатнійтемпературі у місцях, недоступних для дітей. Термін зберігання - 3 роки.