ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ФЕРОГЕМАТОГЕН
(Ferrohaematogenum)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: плитки коричневого або темно-коричневогокольору, поділені на 6 пластинок, солодкі на смак, зі слабим присмаком заліза,з ароматичним запахом;
склад: 1 плитка 50 г містить:альбумін чорний харчовий – 2,375 г, кислотааскорбінова (вітамін С) – 0,05 г, піридоксину гідрохлорид – 0,002 г, кислотафолієва – 0,0001 г, заліза (ІІ) сульфат 7-водний в перерахуванні на Fe2+– 0,005 г, міді (ІІ) сульфат 5-водний в перерахуванні на Cu 2+ –0,00025 г;
допоміжні речовини: молоко цільне згущене з цукром, патока крохмальна,цукор, ванілін.
Форма випуску. Плитка.
Фармакотерапевтична група. Препарат для профілактики залізодефіцитних станів.
Код АТС А16АХ10.
Фармакологічні властивості. Ферогематоген – препарат, який міститьзалізо разом з додатками, які покращують транспорт та метаболізм заліза в процесікровоутворення.
Залізо необхідне для життєдіяльності організму, входить до складугемоглобіну, міоглобіну, різних ферментів; зворотно зв’язує кисень, бере участьу ряді окисно- відновних реакцій, стимулює еритропоез.
Сульфат міді, аскорбінова і фолієва кислоти, які входять доФерогематогену, а також піридоксину гідрохлорид сприяють більш активномувсмоктуванню заліза та його надходженню у системний кровообіг, нормалізуютьйого вміст в організмі.
Аскорбінова кислота впливає на утворення гемоглобіну, дозріванняеритроцитів, перетворювання фолієвої кислоти в тетрогідрофолат, бере участь вметаболізмі вуглеводів, біосинтезі катехоламінів. Аскорбінова кислота підвищуєвсмоктування заліза в шлунково-кишковому тракті і сприяє перетвореннюокису заліза в закисну форму.
Фолієва кислота стимулює еритропоез, бере участь усинтезі амінокислот, нуклеїнових кислот, пуринів, піримідинів, в обміні холіну.
Піридоксальфосфат служить ферментом дляамінокислотних декарбоксилаз та трансаміназ, що регулюють білковий обмін. Вінтісно пов′язаний з процесами синтезу та руйнування катехоламінів,гістаміну, допаміну, ГАМК, перетворенням триптофану в нікотинову кислоту тасеротонін. Піридоксин є часткою ферментативної системи, що відповідає за синтезамінолевулинової кислоти, яка є першою ланкою в синтезі речовин, що складаютьгем.
Мідь бере участь у різних фізіологічнихпроцесах, зокрема у процесі кровотворення, вона є єдиним елементом, якийстворює гемопоетичний ефект при наявності заліза . Введення міді сприяєзбільшенню вмісту цитохрому та підвищенню активності цитохромоксидази різнихтканин, в тому числі і кісткового мозку.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо залізо достатньо повноабсорбується з шлунково-кишкового тракту у системний кровотік за рахунокактивної абсорбції, за допомогою обміну з залізозв′язуючими білками, якізнаходяться в гастроінтестинальній рідині та в епітелії слизової оболонкишлунково-кишкового тракту (ШКТ). Ступінь абсорбції залежить від дефіциту заліза( чим більше дефіцит, тим вище абсорбція) та від дози препарату ( чим більшедоза, тим менша абсорбція). Частина заліза, що не всмокталась, виводиться зорганізму з калом. Максимальна концентрація заліза у сироватці кровідосягається протягом перших 2-4 годин після прийому препарату.
Аскорбінова кислота легко всмоктується вшлунково- кишковому тракті, частково метаболізується до щавлевої кислоти таінших водорозчинних метаболітів, а частково виводиться нирками у вільній формі.Екскреція з сечею починається після насичення депо більше 1500 мг. В осіб зізниженими запасами вітамін С може бути відсутній у сечі навіть при прийомівеликих доз. Період напіввиведення аскорбінової кислоти становить від 12,8 до29,5 дня.
Вітамін В6 легко всмоктується ушлунково-кишковому тракті і перетворюється в печінці в піридоксальфосфат –активну форму вітаміну. Кінцевим продуктом метаболізму є 4-піридоксиловакислота, яка виводиться нирками.
Фолієва кислота після прийому абсорбується втонкому кишечнику. Максимальна концентрація в плазмі утворюється через 30 – 60хв. Фолієва кислота метаболізується в клітинах тонкої кишки та в печінці.Метаболіти (фолати) зв′язуються з транспортними білками та розподіляютьсяпо всіх органах і тканинах. Частково виводиться нирками, частково з калом.
Показання для застосування. Латентний дефіцит заліза без анемії ворганізмі дітей та підлітків, пов’язаний з неповноцінним харчуванням, періодомактивного росту, з хронічним гастритом з секреторною недостатністю, зі зниженоюопірністю організму дітей при інфекційних захворюваннях. Препарат також застосовуютьпри збільшеній потребі заліза при вагітності, лактації, а також при значнихфізичних наватаженнях та при стані після перенесеної залізодефіцитної анемії.
Спосіб застосування та дози. Ферогематоген рекомендується для дітей після2 років, підлітків та дорослих. З профілактичною метою застосовуютьФерогематоген у групах ризику по 1-2 пластини плитки 2-3 рази на добу протягом1-2 місяців.
При підтримуючій терапії після перенесеноїзалізодефіцитної анемії Ферогематоген призначають по 2 плитки на день протягом2 місяців.
Побічна дія. Не встановлена.
Протипоказання. Підвищена чутливість докомпонентів препарату.
Передозування. Можливі алергічні прояви на шкірі, які вимагаютьвідміни препарату, застосування антигістамінних засобів.
Особливості застосування. У хворих на цукровий діабет застосовувати препаратможливо лише під контролем лікаря.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Під впливом лікарських засобів,які містять алюміній, магній або карбонати, ефект Ферогематогена зменшується, оскільки утворюютьсясполуки заліза, що не всмоктуються. У такому разі антацидні засоби таФерогематоген приймають з інтервалом в декілька годин.
Умови та термін зберігання. Препарат слід зберігати у сухому, захищеномувід світла та недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 6 місяців.