ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
ГЛІКОМЕТ
(GLYCOMET)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: метформін;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, по 500 мг- білі,круглі, двоопуклі таблетки, вкриті оболонкою, з відбитком “500” на одному боці;
таблетки, вкриті оболонкою, по 850 мг – білі, круглі, двоопуклітаблетки, вкриті оболонкою;
склад: 1 таблетка містить метформіну гідрохлориду, еквівалентно метформіну 500мг або 850 мг;
допоміжні речовини: пропілетиленгліколь (макрогол 4000), повідон,кремнію діоксид колоїдний, магнію стеарат – для таблеток 500 мг; натріюкрохмаль- гліколят, крохмаль, повідон, кремнію діоксид колоїдний, магніюстеарат – для таблеток 850 мг;
оболонка: гідроксипропілметилцелюлоза Е15, титану діоксид,пропіленгліколь, поліетиленгліколь-6000, тальк.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Пероральні гіпоглікемізуючі засоби. Бігуаніди. КодАТС А 10В А02.
Фармакологічнівластивості.Фармакодинаміка. Метформін - гіпоглікемізуючий засіб для пероральногоприйому групи бігуанідів. Знижує рівень глюкози у хворих на цукровий діабет.Механізм дії зумовлений гальмуванням всмоктування глюкози в шлунково-кишковомутракті, потенціюванням периферичної дії ендо- або екзогенного інсулінувнаслідок збільшення його зв’язування з інсуліновими рецепторами, гальмуваннясинтезу глюкози в печінці, а також посилення анаеробного гліколізу впериферичних тканинах.
Метформін,знижуючи секрецію ендогенного інсуліну, зменшує гіперінсулінемію при ожирінні.Препарат знижує рівень загального холестерину і рівень тригліцеридів у плазмікрові, збільшує концентрацію вільних жирних кислот і гліцерину (посиленняліполізу). Збільшує процес фібринолізу і гальмує агрегацію тромбоцитів.
Фармакокінетика. Препарат всмоктується в дванадцятипалій кишціта тонкому кишечнику. Біодоступність становить 50–60 %. Препарат не зв’язуєтьсяз білками крові, швидко розподіляється в різних тканинах, накопичуєтьсяголовним чином у стінках травного тракту (шлунок, дванадцятипала кишка татонкий кишечник), печінці, м’язах, нирках. Максимальна концентрація метформінув плазмі крові досягається через 2 години після прийому. Період напіввиведенняпрепарату становить 2-5 годин. На відміну від фенформіну метформін неметаболізується в організмі. Тривалість повної елімінації - до 8 годин. Внезміненому вигляді екстрагується із сечею (близько 90 %). У пацієнтів похилоговіку та при порушеннях функції нирок фармакокінетика суттєво не змінюється.Загальний і нирковий кліренс у пацієнтів старшого віку знижується на 35–40 %, упацієнтів з помірною і тяжкою формою ниркової недостатності – на 74–78 %.
Показання для застосування.
Цукровий діабет II типу (особливо при порушеннях жирового обміну, ожирінніз первинною і вторинною гіперліпопротеїнемією), коли компенсація діабету недосягається за допомогою дієти і фізичних навантажень; як монотерапія або впоєднанні з похідними сульфанілсечовини; інсулінозалежний цукровий діабет Iтипу – з метою зниження потреби в інсуліні та запобігання збільшенню маси тіла(як доповнення до інсулінотерапії).
Спосібзастосування та дози. Внутрішньопід час або безпосередньо після їди. Початкова доза для дорослихстановить 0,5 – 1 г на добу. Дозу поступово збільшують до отриманняоптимального ефекту. Максимальна добова доза становить 3 г у 2 – 3 прийоми.Максимальний терапевтичний ефект може досягатись через 1-2 тижні лікування, взв’язку з чим не слід швидко збільшувати дозу препарату.
Побічна дія. Зниження апетиту, металевий присмак у роті,нудота, блювання, біль в епігастральній ділянці, діарея, ацидоз. У поодинокихвипадках, при тривалому лікуванні може розвинутись мегалобластна анемія черезпорушення всмоктування вітаміну В12 і фолієвої кислоти. При прийоміпрепарату можливий розвиток лактатацидозу, виникненню якого сприяє тканиннагіпоксія, ниркова, печінкова або серцева недостатність.
Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату, декомпенсованийцукровий діабет (кетоацидоз, гіперглікемічна кома), метаболічний ацидоз,лактатацидоз, гостра та хронічна ниркова недостатність, печінкованедостатність, цироз печінки, шок, лейкоз, гіповітаміноз В1,алкоголізм, серцева та дихальна недостатність, гостра фаза інфаркту міокарда;похилий вік (більше 65 років), періоди вагітності та годування груддю.
Передозування. При передозуванні препаратуможливий розвиток лактатацидозу. При цьому відміняють прийом препарату, занеобхідності проводять симптоматичну терапію (інфузійно вводять розчин 7,5 %натрію бікарбонату), в тяжких випадках – гемодіаліз.
Особливості застосування. Під час лікування препаратом необхідно періодичноконтролювати рівень глюкози в крові та сечі. За необхідності проведенняоперативного втручання, введення діагностичних контрастних засобів прийомпрепарату на короткий час відміняють. При комбінованому застосуванні препаратуз похідними сульфанілсечовини і інсуліном, при недостатньому харчуванні, післязначного фізичного навантаження або у випадку гострої алкогольної інтоксикаціїможуть розвинутись гіпоглікемічні стани. Гіпоглікемічні стани можуть негативнопозначитись на здатності керувати транспортними засобами та працювати зпотенційно небезпечними механізмами.
Безпека та ефективність метформіну при прийомі дітьми не доказана.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному прийомі з похіднимисульфанілсечовини, акарбозою, інсуліном, саліцилатами, інгібіторами МАО,окситетрацикліном, інгібіторами АПФ, з клофібратом, циклофосфамідом можливопосилення дії метформіну.
При одночасному прийомі з глюкокортикостероїдами, гормональнимиконтрацептивами для внутрішнього прийому, адреналіном, глюкагоном, гормонамищитовидної залози, похідними фенотіазину, тіазидними діуретиками, похідниминікотинової кислоти можливо зменшення гіпоглікемічної дії метформіну.
Одночасний прийом циметидину може посилити ризик розвиткулактоацидозу.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому,захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі 10-25оС. Термін придатності - 3 роки.